czwartek, 23 stycznia 2014

#1503 - Komix-Express 219

Zeszły rok nie był najlepszym okresem dla Mucha Comics. W 2013 wydawnictwo wydało zaledwie pięć albumów i choć niektóre z nich okazały się sukcesami, zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym (mam tu na myśli "Batman: Długie Halloween" i "Kick-Assa") to udziały duńsko-polskiego edytora w polskiej branży drastycznie zmalał. Inne wydawnictwa specjalizujące się w produkcji mainstreamowej zaczęły dystansować Muchę. Dzierżący prymat Egmont umacniał swoją pozycję nowymi Batmanami, propozycjami z Nowej 52 i kolejnymi albumami Thorgala. Postawienie na europejski komiks środka wespół z "Żywymi trupami" uczyniło z Taurus Media drugą siłę na rynku, jeśli spojrzeć na podsumowanie opublikowane przez Sklep Gildia.pl. A Mucha? Pozbawiona swoich najbardziej wartościowych marek spod znaku Marvela, zajęta realizowaniem kolejnych albumów dla Hachette przeszła do defensywy. Przyznam, że nie do końca dowierzałem Christine Meyer, która podsumowując miniony rok mówiła, że był on najlepszy w dotychczasowej bytności na naszym rynku. A teraz, patrząc na długoterminowe zapowiedzi jestem pewien, że redaktor naczelny się myliła – najlepsze lata dopiero przed Muchą...


Na FB opublikowano długoterminowe zapowiedzi obejmujące lata 2014-2015. Widać po nich wyraźnie, że Mucha Comics ma przemyślaną polityką wydawniczą. Z dzisiejszej perspektywy wypada się cieszyć, że wydawnictwo straciło licencję na wydawanie proukcyjniaków z Domu Pomysłów, dzięki czemu mogło postawić na to, czego na na półkach brakowało – ciekawych, nierzadko przebojowych, autorskich pozycji zza Oceanu. Co tu dużo pisać - zapowiedzi Muszki napawają optymizmem. Zresztą, sprawdźcie sami:


Kwiecień 2014:

"Severed" (Image Comics) - Scott Snyder (scenariusz), Scott Tuft, Atilla Futaki (rysunki).

Opowieść grozy, której akcja rozgrywa się w 1916 roku. Głównym bohaterem będzie dwunastoletni Jack Garron, który wyruszy na poszukiwanie swojego zaginionego ojca. Na swojej drodze spotka niespodziewanie tajemniczego i budzącego grozę sprzedawcę o ostrych jak żyletki zębach. Siedmioczęściowa mini-seria wydana w latach 2011-2012, o której bardzo ciepło wyrażali się krytycy.

Maj 2014 (Warszawskie Targi Książki):

"Catwoman: When in Rome" (DC Comics) - Jeph Loeb (scenariusz) i Tim Sale (rysunki).

Poniekąd trzeci część bat-trylogii Loeba i Sale`a. Moim zdaniem - najsłabsza. Pierwotnie ukazała się w roku 2004 jako sześciozeszytowa mini-seria, choć najlepiej narysowana. Jej fabuła opowiada o wycieczce Seliny Kyle do stolicy, aby odkryć czy Carmino Falcone rzeczywiście był jej ojcem. Akcja komiksu rozgrywa się równolegle do wydarzeń przedstawionych na łamach "Dark Victory".

Lipiec 2014:

"Get Jiro!" (DC Comics/Vertigo) - Anthony Bourdain i Joel Rose( scenariusz), Langdon Foss (rysunki).

Napisana przez zawodowego kucharza opowieść o kulinarnej wojnie, w której klienci wręcz zabijają się o miejsce w restauracjach. Sushi i japońskie miecze w niedalekiej, dystopijnej przyszłości. Komiks ukazał się całkiem niedawno, bo w 2012 roku i podobnie, jak "Severed", cieszył się dobrą prasą. Jako jedyny z zaprezentowanych pozycji "Get Jiro!" jest albumem, z którym kompletnie nie miałem styczności.

Wrzesień 2014:

"Saga" tom 1 (Image Comics) - Brian K. Vaughan (scenariusz) i Fiona Staples (rysunki).

Co tu dużo pisać - jeden z najlepszych i najciekawszych mainstreamowych tytułów ostatnich lat, zgarniający nagrody Eisnera, cieszący się uwielbieniem fanów i estymą krytyków. Brian K. Vaughan w najlepszej formie. W zapowiedziach przedstawiony, jako spotkanie "Gwiezdnych Wojen" z "Grą o Tron" albo zderzenie "Romea i Julii" z "Władcą Pierścieni". Ale jeśli to Was nie zachęca, nie martwcie się - po prostu dajcie szansę tej serii, nie zawiedziecie się. Naprawdę warto.

"Chew" tom 1 (Image Comics) - John Layman (scenariusz) i Rob Guillory (rysunki).

Kolejny przebój ze stajni Image. Tony Chu jest cybopatą. Oznacza to, że potrafi rozpoznać szczegóły dotyczące dowolnego przedmiotu po jego zjedzeniu, co prowadzi do wielu ciekawych sytuacji. Komiks niebanalny, ciekawy i zabawny. W 2009 roku otrzymał nagrodą Eisnera dla najlepszej nowej serii. Nadal się ukazuje, choć jego ostatnie numery (podobno) nie są tak dobre, jak te pierwsze.

Październik 2014 (Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi?):

"Batman: Dark Victory" (DC Comics) - Jeph Loeb (scenariusz) i Tim Sale (rysunki).

Kontynuacja "Długiego Halloween". Jak (prawie) wszystkie sequele jest komiksem gorszym, ale wciąż godnym uwagi. Pierwotnie wydawany był od 1999 do 2000 roku zamknął się w 14 częściach. Akcja "Mrocznego zwycięstwa" rozgrywa się w trzecim/czwartym roku działalności Batmana. Jego fabuła osnuta jest wokół morderstw dokonywanych na oficerach policji miasta Gotham przez tajemniczego Hangmana i konflikcie między Two-Facem, a dziedziczką mafijnych wpływów rodziny Falcone, Sofią. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ten album okaże się takim samym przebojem, jak jego poprzednik.

Listopad 2014:

"The Wake" (DC Comics/Vertigo) - Scott Snyder (scenariusz) i Sean Murphy (rysunki.

Kolejny komiks Scotta Snydera. Historia zamknięta w 12 zeszytach. "The Wake" to opowieść utrzymaną w konwencji będącej mieszaniną horroru i science-fiction. Fabularnie komiks wydaje się dużo czerpać z mitologii znanej z kart powieści Lovecrafta. Zło czające się głębinach mórz, starożytne bóstwa, zapomniane mitologie, przyprawiające o szaleństwo potwory – wszystko jest na swoim miejscu. Snyder określa "The Wake" jako jedno ze swoim najbardziej ambitnych przedsięwzięć i oby takim się okazało rzeczywiście.

Grudzień 2014

"Kick Ass 3" (Marvel/ICON) - Mark Millar (scenariusz) i John Romita Jr (rysunki)

Prawdopodobnie ostatni tom przygód Dave`a Lizewskiego (choć z tego co się orientuje ma wyjść jeszcze druga "Hit-Girl"). Rzecz całkowicie świeża - pierwszy zeszyt ukazał się na wakacje zeszłego roku. Całość ma zamknąć się w ośmiu zeszytach i jak się łatwo domyślić kontynuuje wątki dwóch poprzednich części. Cóż można napisać więcej? Dave i Mindy skończyli liceum i wciąż ryzykują życie w walce ze zorganizowaną przestępczością.

Luty 2015:

"Tales of the Batmana: Tim Sale" (DC Comics) - scenariusz: różni autorzy, rysunki: Tim Sale.

Zbiór opowieści o Batmanie ilustrowane przez rysownika "Batman: Długie Halloween", znakomitego Tima Sale`a. Pośród scenarzystów takie nazwiska, jak James Robinson, Darwyn Cooke, Alan Grant czy Kelley Pucket. Album liczący sobie 240 stron po raz pierwszy ukazał się w styczniu 2009 roku.

Marzec 2015:

"Saga" tom 2 (Image Comics) - Brian K. Vaughan (scenariusz) i Fiona Staples (rysunki).

"Chew" tom 2 (Image Comics) - John Layman (scenariusz) i Rob Guillory (rysunki).


Maj 2015 (Festiwal Komiksowa Warszawa?):

"Justice" (DC Comics) - Jim Krueger (scenariusz), Alex Ross i Doug Braithwaite (rysunki).

Zapowiadany już od dłuższego czasu album z Ligą Sprawiedliwości w roli głównej. Potężny, liczący sobie prawie 400 stron komiks, w którym Superman, Batman, Wonder Woman i reszta herosów DC znowu staje do walki ze swoimi największymi wrogami, którzy połączyli siły i stworzyli Legion Zagłady. Może nie tak dobre, jak "Marvels" czy "Kingodm Come", ale fani super-hero powinni być ukontentowani.

Wszystkie albumy zostaną wydane w twardej oprawie i będą foliowane. Terminy premier mogą ulec zmianie. I jest tylko jedna łyżka dziegciu w tej beczce miodu, a mianowicie - cena. Jestem strasznie ciekaw ile Muszka zaśpiewa sobie za te komiksy szczególnie, że niektóre z nich ("Saga" czy "Chew") są dostępne w bardzo przystępnej cenie w swoich oryginalnych wersjach.

1 komentarz:

Maciej Gierszewski pisze...

dużo dobrego.
jeszcze chciałbym "Scalped"!