sobota, 11 stycznia 2014

#1481 - Komix-Express 217

Wydawnictwo Hachette swoimi pół-oficjalnymi kanałami przedstawiło kolejną partię komiksów, które ukażą się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Z paczki pięciu albumów tylko dwa z nich to duble, edycje historii wcześniej publikowanych przez Mucha Comics. Ale po kolei:

31. "Captain America: The Chosen" (29.01.2014) - sześcioczęściowa mini-seria z 2007 roku napisana przez Davida Morella, prozaika znanego z "Pierwszej krwi", czyli literackiego pierwowzoru "Rambo", z rysunkami Mitch Breitweisera. Albumu nie czytałem. Fabuła będzie kręcić się wokół amerykańskiego żołnierza walczącego w Afganistanie, nad którym czuwa... ducha Kapitana Ameryki. Czy coś w tym stylu. Nie brzmi to zbyt zachęcająco. 160 stron, przekład - Maciej Drewnowski.


32. "New Avengers vol.1: Ucieczka" (12.02.2014) - pierwszy dubel. Wielki początek przygody Briana M. Bendisa z marvelowskimi Mścicielami, pierwszy tom pierwszej serii "New Avengers", w którym formuje się nowy skład i nowa koncepcja drużyny najpotężniejszych ziemskich bohaterów. Wydany na początku 2005 roku potwierdza, że Bendis dobrze zaczyna, a kiepsko kończy. Solidna, superbohaterska rozwałka z rysunkami Davida Fincha i tłumem pierwszoligowych herosów Domu Pomysłów (Spider-Man, Wolverine, Daredevil, Iron-Man, Kapitan Ameryka, Luke Cage i inni). 160 stron, przekład - Tomasz Sidorkiewicz.

33. "Spider-Man: Niebieski" (26.02.2014) - zdecydowanie najciekawszy i najoryginalniejszy tytuł z całej stawki i jeden z najlepszych albumów w kolekcji - solidny kandydat do mojego Top 10 za 2014. Znakomita, sentymentalna parafraza klasycznych numerów "Amazing Spider-Manów" #40-49 opowiadająca o związku Petera Parkera z Gwen Stacy. Nostalgiczna, nasycona emocjami opowieść miłosna, z szacunkiem odnosząca się do pięknej tradycji Srebrnej Ery. "Blue" według mnie lepiej wyszło Jephowi Loebowi i Timowi Sale`owi niż "Długie Halloween", tylko martwi mnie ten koszmarny przekład. Nie dało się "Błękit"? 160 stron, przekład - Marek Starosta.

34. "She-Hulk vol.1: Samotna Zielona Kobieta" (12.03.2014) - i znowu paskudna kalka językowa. Co złego jest w "Zielonej Singielce"? Nazwisko Petera A. Davida Dana Slotta na okładce gwarantuje dobry poziom i tak jest i tym razem. Pierwszy tom solowej serii kuzynki Hulka, w której Jennifer Walters więcej czasu spędza na randkowaniu i w sądzie, niż na okładaniu superzłoczyńców. Juan Bobillo i Paul Pelletier rysują. 160 stron, tłumaczenie - Kamil Śmiałkowski.

35. "Ród M" (26.03.2014) - drugi dubel. Ośmioczęściowa mini-seria, która swego czasu mocno namieszała w uniwersum Marvela. Polski czytelnik ją zna, więc nie widzę sensu, aby się na jej temat rozwodzić. Bendis pisze, Olivier Coiper rysuje. Nie wiadomo jeszcze kto przygotuje przekład, ani ile album będzie miał stron (przypuszczam, że tyle samo, ile edycja Muchy).

W styczniu oferta wydawnictwa Taurus Media zostanie poszerzona o nowy tytuł. Seria „Silas Corey” pisana przez Fabiena Nury`ego z rysunkami Pierre`a Alary`ego to szpiegowska opowieść rozgrywająca się na froncie I Wojny Światowej. Za pierwszy, liczący sobie 64 strony tom będzie trzeba zapłacić 38 złotych. Całość zamyka się w dwóch dyptykach. Oprócz tego w pierwszym miesiącu roku ukaże się również kolejne tomy cyklów „Murena” Jeana Dufaux i Phillipe Delaby`ego i „Skorpion” Stephena Desberga i Enrico Mariniego - odpowiednio siódmy („Żywioł ognia”) i dziewiąty („Maska prawdy”). Oba liczą sobie po 48 stron i kosztują 37 złotych. Oba przypadły Taurusowi „w spadku” po Egmoncie. Jak widać gdzie Kołodziejczak nie może, tam Pietrasiaka pośle...

Już 15 stycznia 2014 roku do księgarń trafi drugi z czterech tomów powieści graficznej opowiadającej na nowo biblijną historię Noego. Darren Aronofsky razem z Ari Hendelem i Niko Henrichon kontynuują swoją opowieść w księdze „Wszystko, co pełza po ziem”. Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa SQN, a pod koniec marca do kin trafi „Noe. Wybrany przez boga” oparty na motywach komiksu. Opis liczącego sobie 70 stron komiksu prezentuje się następująco:

Prace nad arką, jedyną nadzieją na zachowanie życia na Ziemi, trwają. Noe, jego synowie oraz upadłe anioły pracują w pocie czoła, a monumentalny szkielet okrętu rośnie w oczach. Z czterech stron świata nadciągają wszelkie stworzenia: ptaki, gady, owady, a także ssaki, w tym ten najniebezpieczniejszy – rządny krwi człowiek. Nabrzmiałe deszczem chmury kłębią się coraz niżej, zwiastując rychły koniec.

Seria szybkich strzałów - Rafał Szłapa poinformował, że scenariusz do najnowszego albumu „Blera” zatytułowanego „Stan Strachu” jest już gotowy. Redakcja AnTY/ATY zaczęła pracę nad trzecim „Szkicownikiem”, którego bohaterem będzie Tomasz Lew Leśniak (rysownik serii „Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz”, laureat nagrody Grand Prix na MFK w 1999). Planowana premiera – na najbliższym dużym konwencie, czyli na Komiksowej Warszawie 2014. Grzegorz Pawlak skończył swojego "Benka Dampca". 18 grudnia zeszłego roku Jerzy Szyłak był gościem Poznańskiej Akademii Komiksu w Poznaniu. Ci, którzy nie mogli dotrzeć na to spotkanie, mogą obejrzeć jego filmowy zapis, na który autor „Komiksu w szponach miernoty” opowiada o problemach z terminem „powieść graficzna”. Najnowszy wykład w ramach PDAK odbędzie się 15 stycznia w Poznaniu o 18.00 w BU, jego tytuł brzmi: Wilq jako komiks pro-prosumpcyjny, czyli na marginesie badań „Prosumpcjonizm pop-przemysłów” (więcej na stronie wydarzenia tu: klik! klik!). W galerii komiksu Cheap East 16 stycznia odbędzie się wernisaż wystawy prac Magdy Rucińskiej zatytułowany "Milczenie Cisza" (zapisz się tu: klik! klik!).Łukasz Kowalczuk pracuje nad nowym projektem. „Vreckless Vrestlers” (FB) będzie opowieścią o profesjonalnej, międzywymiarowej lidze wrestlingu, w której brak zasad jest jedyną obowiązującą regułą. To również komiks, którego odcinki są relacjami z walk – ukazuje się zarówno na papierze jak i w formatach cyfrowych. Jest z grubsza pozbawiony dialogów – Vrestlerzy walczą, nie gadają! To hołd złożony popkulturze lat 80. i 90. - wrestlingowi, zabawkom, kreskówkom, historyjkom obrazkowym i grom. Rzeczom, które nadal sprawiają mi mnóstwo radości i zawsze będą wielką inspiracją. Premierowy zeszyt opowiada o podróży w czasie i przestrzeni i zebraniu nowych zawodników. Papierowy numer zero będzie miał premierę 18 stycznia we Wrocławiu na imprezie Złote Kurczaki. Wydrukowany w nakładzie 150 egzemplarzy zeszyt będzie liczył 20 stron, kosztował 10 złotych. Na każdym komiksie zostanie narysowany inny Vrestler (można będzie zażyczyć sobie postać według swojego pomysłu). Informacje odnośnie wersji cyfrowej już wkrótce.

Komiksowa fabryka Macieja Pałki pracuje pełną parą. W lubelskiej Bramie Grodzkiej-Teatrze NN powstaje komiks upamiętniający pierwsze, częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. Jego premierę zaplanowana na 25. rocznicę tego wydarzenia, czyli na 4 czerwca 2014 roku. "Wcześniej przygotowaliśmy komiksy o stanie wojennym w Lublinie oraz o lubelskim podziemiu wydawniczym. Teraz przyszedł czas na opowiedzenie o wyborach czerwcowych z 1989 roku. To będzie komiks o duchu wolności" - mówi Pałka w "Kurierze Lubelskim". Komiks powstanie na bazie wspomnień mieszkańców Lublina, którzy w tamtym czasie byli związani z środowiskiem opozycyjnym i zaangażowani byli w przygotowanie wyborów. Trwa zbieranie materiałów, prowadzone są rozmowy z bohaterami tamtych wydarzeń. Album ma być utrzymany w konwencji dokumentu, ale pojawi się również motywy superbohaterskie i... cofania się czasie.

I na koniec dzisiejszego wydania Komix-Expressu chyba najciekawsza wiadomość mijającego tygodnia - a przynajmniej tak uważałem, zanim poszła fama, że Clarence Weatherspoon będzie robił dla Dark Horse Comics (o tym napiszemy jutro!). Wydawnictwo EneDueRabe zapowiedziało wydanie klasycznych stripów z Muminkami autorstwa Tove Jansson. Jako że nie czuje się kompetentny w tym temacie oddaję głos Maciejowi Gierszewskiemu, który jest w nim znacznie lepiej zorientowany:

Właściwie to musiało się tak skończyć. Zasadniczo to był kolejny krok jaki mogła wykonać gdańska oficyna EneDueRabe. Krok logiczny i uzasadniony. Skoro wydawca zrobił pierwszy krok: w 2011 roku opublikował "Co było potem? Książkę o Mimbli, Muminku i Małej Mi". Następnie w ubiegłym roku zrobił drugi krok: opublikował książkę "Kto pocieszy Maciupka?". Trzecim krokiem jest publikacja "Niebezpiecznej podróży", która ma mieć swoją premierę już za niespełna dwa miesiące podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży, które odbywać się będą w Poznaniu do 28 lutego do 2 marca 2014 r. A dodatkowo na rok 2014 przypada okrągła rocznica setnych urodzin Tove Jansson i dlatego tym bardziej pięknie się składa, i dlatego tym bardziej jest to elektryzująca nowina.


Wydawnictwo EneDueRabe zdecydowało się opublikować kompletne wydanie prasowych pasków komiksowych, które Tove Jansson rysowała od 1954 roku do 1959 roku dla londyńskiego dziennika "Evening News". Podstawą polskiej edycji będzie reprint przygotowany przez kanadyjskie wydawnictwo Drawn and Quarterly, które w 2006 opublikowało "Moomin: The Complete Tove Jansson Comic Strip. Book One". Księga zawiera pierwsze cztery gazetowe opowieści napisane i narysowane przez Tove Jansson: "Moomin and the Brigands"," Moomin and Family Life", "Moomin on the Riviera" i "Moomin’s Desert Island".

Prasowe paski z udziałem Muminków publikowane były w "Evening News" aż do 1975 roku. Od 1957 roku przy produkcji stripów, pomagał Tove jej brat – Lars Jansson, który od 1960 roku przejął serię w londyńskim dzienniku. Łącznie ukazało się 73 różnych opowieści. D&Q zebrała i wydała paski Tove Jansson w pięciu tomach, ostatni z nich ukazał się w 2010 roku. Kanadyjskie wydawca nie poprzestał na tym, dalej wydaje Muminki, do ubiegłego roku ukazały się kolejne trzy tomy, już jako: "Moomin: The Complete Lars Jansson Comic Strip".

Udało mi się dowiedzieć, że polska oficyna planuje wydać pierwsze pięć tomów z tej serii, te przy produkcji których pracowała Tove Jansson. W ciągu tych kilku lat rysowania komiksowych Muminków powstało łącznie 1645 pasków. EneDueRabe zapowiada, że premiera serii będzie miała miejsce w połowie bieżącego roku. Pan Tomasz Kuźmicki, redaktor w gdańskiego wydawnictwa pisał mi, że pionowy format, twarda okładka, odręczny font w wypadku albumów komiksowych zostaną otrzymane.

Nie ma jeszcze polskiej okładki, ani przykładowych plansz. Dlatego we wpisie użyłem okładki z kanadyjskiego wydania, a plansze pochodzą z niemieckiego wydania oficyny Reprodukt, które również jest oparte na edycji przygotowanej przez Drawn and Quarterly. Jestem przekonany, że książka będzie hitem!

Tak na marginesie, chciałbym przypomnieć, że już kiedyś w naszym kraju ukazało się kilka komiksów Tove Jansson. W latach 2005-2007 Egmont Polska wydało łącznie 8 zeszytów z przygodami Muminków: miękka okładka, układ poziomy. Żadnego z tych ośmiu zeszytów nigdzie nie można już kupić. Nawet na allegro pojawiają się rzadko i w "dziwnych" cenach. Dlatego tym bardziej się cieszę, że znów będą dostępne komiksy z udziałem Muminków. To będzie hit!

Brak komentarzy: