Pamiętacie gorące kinowe lato 2012? W tym roku doszło do niesamowitej filmowo-komiksowej koniunkcji - podczas jednego letniego sezonu dostaliśmy trzy megaprodukcję. W maju marvelowscy "Avengers" zwieńczyli pierwszą fazę MCU. W lipcu powrócił Człowiek-Pająk od Foxa w zrebootowanym "The Amazing Spider-Man", a kilka dni później premierę miał "The Dark Knight Rises", ostatni akt trylogii poświęconej Batmanowi autorstwa Chrostophera Nolana. Rok 2016 zapowiada się jeszcze bardziej spektakularnie...
poniedziałek, 28 grudnia 2015
sobota, 26 grudnia 2015
#2029 - Trans-Atlantyk 332
Mroczny rycerz rzuca rękawicę Marvelowi. Po rekordowym dla Domu Pomysłów pod wieloma względami październiku na szczycie listopadowego zestawienia najlepiej sprzedających się zeszytów zadebiutował pierwszy numer "The Dark Knight III: Master Race" Briana Azzarello, Franka Millera, Andy`ego Kuberta i Klausa Jansona. Komiks osiągnął imponujący nakład 440.234 egzemplarzy, który pozwolił mu wyprzedzić marvelowskie "Star Wars: Vader Down" (384.969) i premierowy numer nowego "Deadpoola" (180.565). Oprócz "TDKIII" #1 DC udało się zmieścić w czołowej dwudziestce zestawienia Diamonda jeszcze dwa inne tytuły - "Batmana" #46 (miejsce 13., 106.989 sztuk) i "Batman: Europa" (miejsce 17., 80.721 sztuk). Reszta - miała na okładce logo Marvela. W sumie aż 13 tytułów przekroczyła barierę 100 tysięcy, a kolejna fala "jedynek" z All New, All Different sprzedawała się jak przysłowiowe świeże bułeczki, co sprawiało, że listopad okazał się dobrym miesiącem dla branży. (KO)
#2028 - Low #2: Before the Dawn Burns Us
Autorem tekstu jest Krzysztof Tymczyński, a został on pierwotnie opublikowany na łamach bloga poświęconego Image Comics.
Pierwszy tom "Low" oceniłem stosunkowo wysoko doceniając przede wszystkim pracę jednego z moich ulubionych rysowników. W przypadku "Before the Dawn Burns Us" sytuacja ma się podobnie - scenarzysta nadal nie sprawił, bym
przewracał strony tego komiksu z jakimś ogromnym zainteresowaniem, ale oprawa wizualna stoi na najwyższym poziomie.
piątek, 25 grudnia 2015
#2027 - Bożnorodzeniowy Komix-Express 321
Zbiorcza aktualizacja newsów dotyczących Złotych Kurczaków. Jednym z gości trzeciej edycji festiwalu polskiego komiksu niezależnego będzie Sebastian Skrobol ("Quiet Little Melody") i wnosząc z tyle zabawnej, co tajemniczej zapowiedzi organizatorów będzie prowadził warsztaty. Albo po prostu rysował na tablecie. Zgoła jeszcze mniej jestem w stanie napisać o Ojcu Rene i jego udziale w ZK poza tym, że odbędzie się wystawa jego prac. Z kolei Łukasz Mazur przywiezie na imprezę "Opowieści Niestworzone Valentine Special: Domek w środku lasu żywych trupów". Dwadzieścia stron niespiesznej akcji, dużo drzew i krzaków, trochę ludzi i niewielka (wbrew tytułowi) ilość tytułowych żywych trupów - zapowiada się pysznie. Warto również wspomnieć, że ekipę ZK wspiera Opera. Tak, ta od tych przeglądarek, których nikt nie używa. Zaryzykowałby twierdzenie, że jej obecność związana jest z nagrodami pieniężnymi - podczas III. gali wręczania Złotych Kurczaków każdy ze zwycięzców swojej kategorii (zin/rysownik/scenarzysta/okładka/komiks) otrzyma 1000 zł. Całkiem ładna sumka. Przypominamy, że zgłoszenia można nadsyłać jeszcze do 31 grudnia (do godziny 23:59)!
czwartek, 24 grudnia 2015
#2026 - Wigilijne życzenia
Kochani! Do Wigilii Bożego Narodzenia zostało dosłownie kilka godzin. Mam nadzieję, że szykujecie się już do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru ze swoimi najbliższymi, a nie odliczacie godziny siedząc w pracy.
sobota, 19 grudnia 2015
#2025 - Trans-Atlantyk 331
Po niemal trzech dekadach na łamy komiksu powróci "Rom: The Space Knight". Dla niezorientowanych postać ta rodowód swój wywodzi z rynku zabawek, gdzie do sprzedaży trafiła pod koniec lat siedemdziesiątych. Plastikowy mini-cyborg z ledowymi, świecącymi czerwienią oczami i oryginalnym jak na tamte czasy designem, szturmem wszedł na rynek, a towarzysząca temu premiera komiksu miała za zadanie po prostu napędzić jeszcze większą sprzedaż. Wydawnictwem, które wtedy podjęło się zbudowania fabularnych podwalin tej postaci był Marvel – scenariusz wyszedł spod ręki Billa Mantlo, a rysunkami zajął się Sal Buscema. Koniec końców, włodarze Domu Pomysłów nie byli jednak zadowoleni z wyników sprzedaży i seria zakończyła swój żywot w roku 1986, na siedemdziesiątym piątym numerze. (PSz)
czwartek, 17 grudnia 2015
#2024 - Cień #1: W ogniu stworzenia
Postać
Cienia zadebiutowała 31 lipca 1930 w roli narratora radiowego
słuchowiska zatytułowanego „Detective Story Hour”. Słuchacze
pokochali samego Shadowa bardziej, niż fabuły, które opowiadał, a
wydawnictwo Street and Smith Publications już rok później
zaczęło przekuwać tę popularność na twardą walutę. 1 kwietnia
ukazał się pierwszy numer „The Shadow”, magazynu
detektywistycznych historii groszowych.
niedziela, 13 grudnia 2015
#2023 - Komix-Express 320

sobota, 12 grudnia 2015
#2022 - Trans-Atlantyk 330
Od przyszłego roku Dark Horse będzie miał na swoim firmamencie zupełnie
nowego superbohatera. Wydawnictwo ogłosiło właśnie plany na premierę
komiksu pod tytułem "Angel Catbird" i jak można dostrzec po
opublikowanym wizerunku tej postaci, będzie ten heros genetycznym
połączeniem kota i ptaka (a dokładnie sowy) oczywiście w humanoidalnej
postaci. Niewiele na razie wiadomo na temat samej fabuły komiksu (mówi
się coś o pulpie i hołdzie dla najlepszych wzorców), ale to w tym
momencie nie jest istotne - ważne jest, kto stworzy tą postać. I to jest
właśnie ta największa łamiąca wiadomość (która najbardziej pewnie
złamie staroświeckich literatów). Scenariusz do "Angel Catbird" zostanie
napisany przez Margaret Atwood - uznaną na świecie, nagradzaną
kanadyjską literatkę z najwyższej półki, tworzącej prozę i poezję, bardzo często wymienianą w gronie kandydatów do literackiej nagrody Nobla. (PSz)
czwartek, 10 grudnia 2015
#2021 - Star Wars #1: Skywalker atakuje!
Wraz z przejęciem
Lucasfilmu przez Disney`a w dziejach „Gwiezdnych Wojen”
rozpoczęła się zupełnie nowa era. Przy okazji tej transakcji
prawa do publikacji komiksów na podstawie największej popkulturowej
marki na świecie wróciły do Marvela. Budowane przez lata w Dark Horse Comics komiksowe expanded universe
przestało być kanoniczne (czytaj – dla wielu fanów po prostu
wylądowało w koszu) i niemal od zera rozpoczęto budowanie nowej
starwarsowej mitologii.
środa, 9 grudnia 2015
#2020 - Bitch Planet vol. 1: Extraordinary Machine
Autorem poniższego tekstu jest Krzysztof Tymczyński, który o komiksach pisze na łamach bloga poświęconego Image Comics.
"Bitch Planet" zapowiadane było jako jeden z najważniejszych tytułów Image Comics na rok 2015. Komiks był promowany wszędzie i na wiele różnych sposobów, ale nie zdecydowałem się sięgnąć po jego wersję zeszytową. Kelly Sue DeConnick była wówczas dla mnie ogromną zagadką: z jednej strony stało za nią świetne "Pretty Deadly", z drugiej zaś kilka średniej jakości prac dla Marvela. Postanowiłem poczekać. Ukazały się pierwsze zeszyty i z Internetów wylała się cała masa zachwytów.
Etykiety:
Ameryka,
erotyka,
Image Comics,
importowane,
Kelly Sue DeConnick,
komiks kobiecy,
mainstream,
recenzja,
Taki Soma,
Valentine De Landro,
występ gościnny
#2019 - Adventure Time – Powieść graficzna #2: Królewny pikseli
Pisząc o pierwszym albumie z cyklu "Adventure Time – Powieść graficzna", zwracałem uwagę (klik! klik!) na to, że jest to pozycja adresowana głównie dla nastolatków, którzy niekoniecznie są wielbicielami animacji "Pora na przygodę". I nie inaczej jest w wypadku bieżącego albumu. "Królewny pikseli" są głęboko zakorzenione w uniwersum krainy Ooo!, jednakże w głównej historii czytelnik nie uświadczy ani Jake’a, ani Finna. Pierwszoplanową bohaterką jest Królewna Grudkowego Kosmosu, która zorganizowała babską imprezę urodzinową.
Etykiety:
adaptacja,
Ameryka,
Boom Studios,
Danielle Corsetto,
dla dzieci,
lokalne,
mainstream,
Meredith McClaren,
recenzja,
Studio JG,
Zack Sterling
wtorek, 8 grudnia 2015
#2018 - Amerykański wampir #5
Właściwie to było do przewidzenia, że w wielowątkowej fabule Scotta Snydera kiedyś będzie musiał pojawić się ojciec rumuńskich wampirów, czyli sam Dracula. Jemu poświęcona jest pierwsza, najdłuższa, opowieść pomieszczona w piątym tomie "Amerykańskiego Wampira". Finał, jak można domniemywać, w niedalekiej przyszłości będzie miał niebagatelne konsekwencje dla całej grupy agentów Wasali Gwiazdy Zarannej.
Etykiety:
Ameryka,
DC Comics,
Dustin Nguyen,
Egmont,
horror,
lokalne,
mainstream,
Obrazy Grozy,
Rafael Albuquerque,
recenzja,
Scott Snyder,
Vertigo
poniedziałek, 7 grudnia 2015
#2017 - MCU 15 - Daredevil (sezon 1)
Autorem poniższego tekstu jest Michał Ochnik, który o kulturze popularnej i nie tylko pisze na blogu Mistycyzm popkulturowy.
Łał. To był znakomity serial - nie tylko jak na niewygórowane standardy telewizyjnych produkcji superbohaterskich. "Daredevil" to jedna z tych produkcji, które jeszcze przez wiele lat będą stawiane za wzór, jak powinno się tworzyć serialowe adaptacje komiksów tak, by z jednej strony zachować ducha pierwowzoru, a z drugiej nie wpaść w jedną z licznych pułapek, jakie czyhają na tego typu produkcje. Poniższa notka stanowić będzie nie tyle recenzję, co kilka mniej lub bardziej luźnych refleksji, o których chciałbym napisać świeżo po (drugiej i zapewne nie ostatniej) lekturze wyprodukowanego przez Netflix serialu. Spoilery oczywiście wliczone są w cenę, ale też cały ten tekst skierowany jest do osób, które "Daredevila" już widziały.
Etykiety:
adaptacja,
Ameryka,
mainstream,
Marvel,
Marvel Cinematic Universe,
MCU,
Netflix,
nie-komiks,
publicystyka,
Steven S. DeKnight,
super-hero,
występ gościnny
niedziela, 6 grudnia 2015
#2016 - Komix-Express 319
Znamy skład jury, które zadecyduje o tym komu przypadną tegoroczne Złote Kurczaki. W rolę zinowych arbitrów elegancji na trzeciej gali komiksu niezależnego wcielą się (trzymając się kolejności chronologicznej):
Krzysztof "Prosiak" Owedyk - legenda komiksowego i punkowego undergroundu, autor kultowej "Ósmej Czary", "Prosiacka", "Ratboya", cyklu "Cierń w koronie". Rysunki i komiksy Owedyka publikowane były m.in. w "Lampie i Iskrze Bożej", "AQQ", "Gamblerze" czy "Pasażerze". Obecnie kończy prace nad albumem "Będziesz smażyć się w piekle".
Joanna Karpowicz - autorka komiksów i malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Centrum Zamenhofa w Białymstoku (Fundacja Tranzyt/Central Europe Comic Art, 2011), w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2011), w galerii Nova w Krakowie (2003) oraz wielokrotnie we Wrocławskim oddziale MoMA. Wydała dwa autorskie albumy komiksowe: "Szminka" (scen. Jerzy Szyłak) oraz "Jutro będzie futro".
Krzysztof "Prosiak" Owedyk - legenda komiksowego i punkowego undergroundu, autor kultowej "Ósmej Czary", "Prosiacka", "Ratboya", cyklu "Cierń w koronie". Rysunki i komiksy Owedyka publikowane były m.in. w "Lampie i Iskrze Bożej", "AQQ", "Gamblerze" czy "Pasażerze". Obecnie kończy prace nad albumem "Będziesz smażyć się w piekle".
Joanna Karpowicz - autorka komiksów i malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Centrum Zamenhofa w Białymstoku (Fundacja Tranzyt/Central Europe Comic Art, 2011), w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2011), w galerii Nova w Krakowie (2003) oraz wielokrotnie we Wrocławskim oddziale MoMA. Wydała dwa autorskie albumy komiksowe: "Szminka" (scen. Jerzy Szyłak) oraz "Jutro będzie futro".
sobota, 5 grudnia 2015
#2015 - Trans-Atlantyk 329
Paul Dini może nie jest Batmanem, ale ma odwagę zmierzyć się ze swoją
traumą. W powieści graficznej "Dark Night: A True Batman Story"
współtwórca postaci Harley Quinn wraca do tragicznych wydarzeń z 1993
roku, kiedy został napadnięty i brutalnie pobity. Obrażenia głowy były
na tyle poważne, że potrzeba była operacja. Teraz, ponad dwie dekady
później to wydarzenie staje się kanwą nowego komiksu Diniego. Pisze te
superbohaterskie historie dla czytelników, którzy je uwielbiają i
uświadamiam sobie, że dalej tak nie potrafię. Nie wierzę w to, co tworzę.
Gdzie był heros, który mógłby mnie ocalić? - wyznaje zdobywca nagród
Emmy, Eisnera i Harvey`a. Zrozumiałem to dopiero później. Sam musiałem stać się swoim bohaterem. Dla Diniego cały proces twórczy miał charakter
terapeutyczny, ale nie obeszło się bez zawirowań. Były noce, kiedy
artysta moczył łóżko. A kiedy zobaczył kadry, na których przedstawiona
została napaść był przerażony. Wybuchnąłem płaczem. Nie mogłem ich
oglądać przez tydzień - mówi. Choć "Dark Night" będzie opowieścią
autobiograficzną to nie zabraknie w niej Mrocznego Rycerza i łotrów, z
którymi na co dzień musi się mierzyć. Wcielą się oni w coś w rodzaju
chóru występującego w antycznej tragedii. Oprawą graficzną komiksu ma
zająć się znany z cyklu "100 Naboi" Eduardo Risso, a jego premiera
zaplanowana jest na czerwiec przyszłego roku. Ma zamknąć się w 121
stronach. (KO)
piątek, 4 grudnia 2015
#2014 - Wolverine: Geneza II
W Marvelu bardzo długą
nie chciano zdradzić historii pochodzenia Logana. Scenarzyści i
redaktorzy doskonale zdawali sobie sprawę, że tajemnica, która
spowija jego genezę przekłada się na popularność
wśród czytelników. Grano więc tą tajemnicą, podrzucając tu i
ówdzie tropy dotyczące jego przeszłości, sugerując jednocześnie,
że wszystko, co wiemy o Wolverinie może być jedynie kłamstwem
sfabrykowanym na potrzeby programu Weapon X.
czwartek, 3 grudnia 2015
#2013 - Sunstone
Autorem poniższego tekstu jest Krzysztof Tymczyński, który o komiksach pisze na łamach bloga poświęconego Image Comics.
Pisanie o komiksie podejmującym tematykę BDSM z dwoma biseksualistkami w rolach głównych w dobie doszukiwania się przejawów seksizmu, rasizmu i innych ”izmów” w absolutnie każdym zdaniu do łatwych nie należy. Dodatkową trudność stanowił fakt, że komiksów erotycznych w życiu nie przeczytałem zbyt wielu – kojarzę tak naprawdę dwa od Milo Manary – i czuję się w tej tematyce nagi, przez co było mi bardzo trudno napisać coś, co miałoby ręce i nogi.
środa, 2 grudnia 2015
#2012 - Zrozumieć komiks. Niewidzialna sztuka
Zwykło się mówić, że komiks to medium specyficzne i konwencjonalne. Przyjmujemy te dwa określenia za swoisty pewnik, niewymagający dodatkowego dookreślenia. Jednakże gdybyśmy musieli coś więcej powiedzieć, to czy są jakieś elementy, które mogą pomóc w zrozumieniu oddziaływania komiksu na czytelnika?
Etykiety:
Ameryka,
artystowskie,
Kitchen Sink Press,
Kultura Gniewu,
lokalne,
nie-komiks,
Paradox Press,
recenzja,
Scott McCloud,
Tundra Publishing,
Vertigo
wtorek, 1 grudnia 2015
#2011 - Stwórca
Amerykański artysta Scott McClaud znany jest przede wszystkim ze swojej teoretycznej trylogii komiksów o komiksie: "Understanding Comics", "Reinventing Comics" oraz "Making Comics". Z tego tria, na chwile obecną, w Polsce ukazała się jedynie część "Zrozumieć komiks". Z informacji uzyskanych od Kultury Gniewu wynika, że w planach warszawskiej oficyny jest także trzecia pozycja z wymienionych. Recenzowany album, który w naszym kraju ukazał się staraniem Wydawnictwa Komiksowego, miał swoją premierę w USA wiosną w lutym bieżącego roku. Pierwotnym wydawcą jest First Second, informacja jest o tyle ważna, gdyż oficyna specjalizuje się w opowieściach graficznych dla młodszej i starszej młodzieży (choćby "Battling Boya").
Subskrybuj:
Posty (Atom)