sobota, 16 sierpnia 2014

#1711 - Komix-Express 259

Już w październiku "Batgirl" czeka prawdziwa rewolucja. Jakiś czas temu DC Comics ogłosiło, że wraz z odejściem Gail Simone (ostatni numer, który wyjdzie spod jej ręki ukaże się we wrześniu) zmieni się całkowicie ton serii. Zamiast kolejnej damskiej kopii Batmana dostaniemy mieszankę tego, co najlepsze w "Veronice Mars" i "Girls" z domieszką "Sherlocka". Scenariuszem zajmą się Cameron Stewart ("Batman Incorporated", "Catwoman"), Brendan Fletcher ("Wendsday Comics"), a oprawą graficzną Babs Tarr, debiutująca w komiksowej branży. "Zostawiamy resztę bat-rodziny aby zajęła się swoimi mrocznymi sprawami i robimy komiks w zupełnie innym stylu. Znacznie bardziej zabawny, utrzymany w lżejszym tonie, pełen przygód i tajemnic" - mówi Stewart. Punktem wyjście fabuły ma być opuszczenie przez Barbarę jaskini nietoperza i pójście na uniwersytet. Scenarzysta podkreśla jednak, że praca Simone nie pójdzie na marne. Historia, którą zamierza opowiedzieć z Fletcherem i Tarr ma być naturalnym ciągiem dalszym serii, a nie mniej lub bardziej brutalnym restartem.Łatwo da się zauważyć, że nowa "Batgirl" wpisuje się w trend szukania nowych odbiorców poza komiksowym gettem. Fajnie, że DC z tytułami takimi jak ten, czy "Gotham Academy" (który ma być utrzymany w podobnym duchu) chce dotrzeć na przykład do młodych dziewcząt, które po stereotypowy komiks superbohaterski raczej nie sięgają. Znamienne jest to, że o komiksie stało się głośno, gdy zaprezentowano nowy kostium Barbary. Wydawnictwo musiało być zaskoczone pozytywnym przyjęciem praktycznego designu, który jest nie tylko pomysłowo zaprojektowany i uszyty z czegoś, co nie przypomina spandeksu, ale także nie epatuje kiczowatą erotyką. Batgirl jest doskonałym przykładem, że superheroiny mogą wyglądać seksownie, a nie tylko seksistowsko. Z ciekawością przyglądam się temu projektowi i mam nadzieję, że z tego, nad czym pracują Stewart, Fletcher i Tarr wyjdzie coś w stylu i na poziomie "Runaways" Vaughan lub "Young Avengers" Gillena.

Tego można było się spodziewać - "Wojownicze Żółwie Ninja" zanotowały znakomite otwarcie. Film Micheala Bay`a, który miał premierę w zeszłym tygodniu zdetronizował w cotygodniowym notowaniu box-office "Strażników Galaktyki". Nowe "TMNT" w samych tylko Stanach przez pierwszy weekend 65 milionów dolarów, w tym ponad 25 podczas pierwszego dnia. To czwarte najlepsze otwarcie tego roku. Co ciekawe, za Oceanem podobno niespecjalnie wierzono w ten obraz - spodziewano się zysków na poziomie 40 baniek. Moim zdaniem siła marki sięgającej lat dziewięćdziesiątych i nazwisko Bay`a były mocno niedoszacowane przez amerykańskich analityków, a o porażce filmu animowanego z 2007 roku nikt już dziś nie pamięta. Wytwórnia Paramount dała już zielone światło pracy nad sequelem - Micheal Bay znowu będzie producentem wykonawczym, Andre Nemec i Josh Appelbaum zajmą się skryptem, a skład obsady prawdopodobnie się nie zmieni. Jedyną niewiadomą pozostaje reżyser. Premiera "Teenage Mutant Ninja Turtles 2" zaplanowana został na 3 czerwca 2016 roku.

Wspomniany wyżej nowy kostium Babs

Obchody Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów w polskiej stolicy komiksu organizowane będą przez Łódzkie Centrum Komiksu (ul. Piotrkowska 28) i odbędą się na placu przed Centrum Handlowym "Magda". Impreza rozpocznie się od godziny 12.00. Co przygotowali dla nas organizatorzy MFKiG w tym roku?

Wszyscy zainteresowani będą mogli poczytać historie z dymkiem, wziąć udział w zabawach nie tylko rysunkowych, posłuchać muzyki inspirowanej komiksami, a także kupić albumy z powieściami graficznymi. Firma Atlas dla uczestników wydarzenia przygotowała komiksowe kolorowanki oraz niespodzianki, które będzie można wygrać podczas konkursów.

W Łodzi w czasie Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów (od godz. 12.00) działać będzie czytelnia pod gołym niebem, odbędą się warsztaty plastyczne prowadzone przez rysownika Michała Arkusińskiego oraz komiksowe rysowanie na żywo.

O godz. 18.00 zapraszamy do ŁCK na wernisaż wystawy Michała Arkusińskiego "Sprawiedliwość", na którą złożą się pierwszy raz pokazywane plansze trzeciego tomu komiksu "Justice", plakaty oraz grafiki wykonane za pomocą szablonów i farb w aerozolu. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 18 października.

Na finał Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów w Łodzi, o godz. 19.00, zostanie zorganizowany koncert łódzkiego wykonawcy ukrywającego się pod pseudonimem Elektryczny Węgorz. Wybór akurat tego twórcy nie jest przypadkowy – ma on w swoim repertuarze utwory o tematyce komiksowej i występował już na komiksowych eventach w Łodzi i innych miastach.

Czytelniku, sięgnij po komiks i rozsiądź się wygodnie z nami w miejscu publicznym. Niech postronni widzą i zazdroszczą lektury! Przekonajmy ich że, że komiks to pełnowartościowa książka, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki.

Tak reklamuje się edycja ŚDPCK, która odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim. Impreza odbędzie się w tamtejszej miejskiej bibliotece zlokalizowanej przy ulicy Pl. Kościuszki 18, gdzie oprócz publicznej lektury odbędą się zajęcia plastyczne dla dzieci (narysujemy komiks o pannie na niedźwiedziu, który znajduje się w herbie naszego miasta), a wielbiciele komiksu będą mogli pochwalić się swoimi zbiorami. Impreza odbywać się będzie w godzinach od 10:00 do 16:00 przed budynkiem, a w razie deszczu wewnątrz biblioteki. W sali wystawowej podziwiać będzie można wystawę  "Komiksy Huberta Ronka", którą oglądać będzie można od 20 sierpnia...

... i właśnie od 20 sierpnia do 15 września w tej samej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim będzie można oglądać wystawę autora "Jestem Bogiem", "Krainy Herzoga", "Domu żałoby" czy "Ziarnka Prawdy". Wernisaż odbędzie się 4 września o 17:00, a nieco wcześniej, tego samego dnia, od 12.00 Ronek (który właśnie z Tomaszowa Mazowieckiego pochodzi) poprowadzi warsztaty komiksowe dla najmłodszych.

Black Panther od dobrych kilku lat wymieniany jest w gronie bohaterów, którzy zmierzają na kinowy ekran, ale ciągle nie może doczekać się konkretnego ruchu ze strony Kevina Feige i Domu Pomysłów. Ale od czego są filmowcy-amatorzy? W sieci zadebiutował chyba pierwszy fan-film poświęcony Czarnej Panterze. "Storms of Carnage: The Black Panther Unleashed" stanowi bardziej realistyczne ujęcie marvelowskiego herosa, utrzymane w sensacyjnej konwencji. Autorem scenariusza i reżyserem tego szorciaka jest D.A. Jackson, który wcielił się również w rolę głównego bohatera. Ocenę tego trwającego 12 minut filmu pozostawiam Wam, ale ostrzegam, że jest on dość brutalny, jak zresztą sam tytuł wskazuje.

Brak komentarzy: