środa, 13 sierpnia 2014

#1706 - Komix-Express 258

Wciąż brakuje oficjalnego potwierdzenia, że Aquaman pojawi się w „Batman v Superman”, za to pojawiły się plotki o solowym filmie z władcą mórz i oceanów w roli głównej. Jak donosi The Hollywood Reporter nad skryptem pracuje niezależne od siebie dwóch scenarzystów, Will Beall i Kurt Johnstad. Beall ma na swoim koncie film „Pogromcy mafii” z 2013 i kilka odcinków „Castle`a”, a w zeszłym roku był przymierzany do zajęcia się scenariuszem „Justice League”. Johnstad natomiast współpracował z Zackiem Snyderem przy „300” i „300. Początek Imperium”. Kiedy oba skrypty będą gotowe studio ma zdecydować się na jeden z nich. Oczywiście ani Warner Bros, ani DC Comics nie potwierdzają, że pośród dziewięciu komiksowych filmów, które mają zostać zrealizowane między 2016, a 2020 jest ten z Arturem Curry`m w roli głównej. Podobnie zresztą ma się rzecz w przypadku Jasona Momoi, który znowu, tym razem przez „Variety”, widziany jest w roli Aquamana. Podobno do parafowania umowy z aktorem miało dojść jeszcze w czerwcu. (KO)


I znowu – studio i sam Snyder wyraźnie zaprzeczają, że podobne wydarzenie miało miejsce. Nawiasem mówiąc reżyser „Batman v Superman” stanął ostatnio w obronie bohatera wymyślonego przez Morta Weisinger i Paula Norrisa, z którego nabijano się na falach stacji radiowej 97.1 The Ticket z Detroit. Snyder dodzwonił się do studia i zaczął opowiadać jaką to Aquaman nie jest „cool” postacią. „Nie mówię, że pojawi się w moim filmie ani nic w tym stylu, mówią tylko, że jest świetnym bohaterem. I ma wielki potencjał. To wszystko”. Odpowiedzi na to czy pojawi się w filmie nie poznaliśmy, ale jestem przekonany, że cała ta akcja była po prostu ustawiona. Po co? Raczej nie po to, żeby za kilka tygodni, miesięcy potwierdzić że Momoa (albo ktoś inny) jednak nie pojawi się w „Batman v Superman”...(KO)

Społecznościowa zbiórka na „Umarłem na Gibraltarze” zakończyła się sukcesem. Korci mnie, żeby dodać, że sukcesem naprawdę spektakularnym. Udało się bowiem zebrać 139% kwoty, która wymagana była do realizacji projektu. Na komiks Tomasza Kleszcza, Piotra Mańkowskiego i Łukasza Topolskiego swoimi portfelami zagłosowało 110 osób wpłacając w sumie 10 885 złotych. Dzięki temu uda się wydać album w wyższym standardzie edytorskim. Okładka komiksu będzie zrobiona z najlepszej dostępnej jakości kartonu, powlekana folią, ze specjalnie tłoczonymi literami tytułu z lakierem UV na okładce. Do tego grzbiet będzie szyto-klejony, a papier – matowa kreda o gramaturze 120. Premierę komiksu zaplanowano na połowę września. (KO)

Stało się już niemal świecką tradycją, że podczas festiwalu komiksowego w Poznaniu przyznawane są wyróżnienia dla inicjatyw komiksowych i około komiksowych, które w minionym roku zostały dostrzeżone przez organizatorów Ligatury. „Subiektywny radar Ligatury i Centrali” przyznawany jest od trzech lat. Do tej pory nagrodzeni okolicznościowym dyplomem zostali między innymi lubelski Dom Słów – Pracownia Komiksu przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN, blog Krzysztofa Ryszarda Wojciechowskiego czy magazyn ArtPapier. Wśród tegorocznych laureatów obok wydawnictwa Bazgrolle i internetowej galerii ArtKomiks znalazł się facebookowy serwis Są komiksy dla dzieci prowadzony przez naszego redakcyjnego kolegę, Macieja Gierszewskiego. Jakże miło mi było, gdy w minioną sobotę, podczas zamknięcia festiwalu Michał Słomka przeczytał: „Subiektywny radar dla serwisu Są komiksy dla dzieci za promocję komiksu dla najmłodszych oraz merytoryczną wartość umieszczanych informacji” - napisał na swoim blogu Giera. Cóż dodać - gratulujemy! (KO)


Brazylijski artysta Butcher Billy, znany ze swoich komiksowo-popkulturowych maszupów, przygotował projekt linii marek piwa inspirowanych komiksowym antybohaterami. W The Comic Book Super Drunk Hangout nie pojawią się ani harcerzykowaty Superman, ani myjący zęby siedem razy dziennie Cyclops, tylko ci, którzy potrafią docenić dobrą pianę.(KO)

W czwartek 28 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Z tej okazji w stołecznej klubokawarni Resort szykuje się świetna impreza komiksowa. Odbędą się premiery albumów "Osiedle Swoboda: Niedźwiedź" i "Zapętlenie" oraz spotkanie z ich autorami - Michałem Śledzińskim (godzina 17.00) i Danielem Chmielewskim (godzina 19.00). W roli zagranicznej gwiazdy wydarzenia wystąpi Steffen Kverneland (godzina 18.00), autor wydanego w maju albumu "Munch". Niejeden krakowski festiwal pozazdrościłby takich gości. Z okazji MDzCzK również w Łodzi się coś kroi...

Komiksowy dziennika Michała MisztalaDonikąd” doczekał się swojego wydania zbiorczego. Nie obyło się bez delikatnej obsuwy – premiera została przeniesiona z 13 marca (urodziny autora) na 13... sierpnia (drugie urodziny samego projektu). Całość to ponad 600 stron materiału, w tym 506 odcinków cyklu, publikowanych codziennie od 13 sierpnia 2012 do 31 grudnia 2013 roku. Trud złożenia tego potwora w całość zadała sobie Marta Nieznayu. „Donikąd” można przeczytać/pobrać w dwóch miejscach: na Issuu (część 1 i część 2), gdzie plik został z konieczności podzielony (limit stron wynosi 500), oraz tutaj (pdf zbierający całość). Bo kocham komiksy i zawsze chciałem je tworzyć. Bo zawsze fascynowała mnie systematyczność w minimalistycznym wydaniu: powolne zbieranie małych rzeczy, które później prezentują się w postaci wielkiej,imponującej całości. Wydawany co miesiąc krótki zeszyt z opowieściami obrazkowymi, po latach porażający ilością wątków i bohaterów, a przede wszystkim ilością miejsca zajmowanego na półkach czytelników. Paski,jeden dziennie, zgromadzone i zamknięte w opasłych księgach - tak na postawione we wstępie pytanie „dlaczego” odpowiada Misztal. (KO)

Brak komentarzy: