niedziela, 10 stycznia 2016

#2040 - Komix-Express 324

Zapowiedzi Scream Comics. W harmonogramie wydawnictwa pojawiły się dwie kolejne pozycje. Pierwszą z nich jest integral "Przed Incalem". Prequel klasycznego "Incala" ukazał się już na polskim rynku nakładem Egmontu w latach 2003-2005 w pięciu albumach (ostatni z nich zbierał dwa tomy). Wznowienie ukaże się z nowym tłumaczeniem i w nowej wersji kolorystycznej - Valerie Beltram zastąpił Zoran Janjetov, który w swojej pracy wzorował się na oprawie wizualnej pierwotnej wersji  "Incala" Moebiusa. Całość zamknie się w 304 stronach w eleganckim slipcasie, ale bliższych wiadomość odnośnie daty premiery i ceny. A ta przypuszczam będzie sporo. Drugim tytułem jest "Guliweriana" Milo Manary, inny klasyk komiksu europejskiego. Włoski mistrz obrazkowej erotyki sięga po arcydzieło literatury światowej interpretując "Podróże Guliwera" we własnym, niepowtarzalnym stylu. Jak czytamy w zapowiedzi:


W tej komiksowej wersji opowieści w rolę zwiedzającego niezwykłe, fantastyczne krainy podróżnika wciela się współczesna dziewczyna o nader apetycznych kształtach, a jej fantasmagoryczna podróż zmienia się w ciąg frywolnych przygód o posmaku erotycznym, doprawionych nutką humoru. Komiksowa opowieść o Guliwerianie narysowana jest z typową dla włoskiego rysownika mistrzowską elegancją i opowiedziana ze swadą godną literackiego poprzednika. W wyniku mariażu literackiej klasyki i graficznej maestrii powstała komiksowa perełka, która zadowoli nie tylko miłośników talentu Manary.

Poza tym Scream podobno przymierza się do "Barbarelli"...

"Zeszyty Komiksowe" pismem naukowym pełną gębą. Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego magazyn ukazujący się od marca 2004 roku, a obecnie redagowany przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka został pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Oznacza to, że od najbliższego numeru za publikację na jego łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali punkty, jak za każde inne publikacje naukowe. W przypadku "ZK" będą to 4 punkty. Jest to kolosalny sukces Redakcji, Rady Naukowej oraz wszystkich współpracowników naszego pisma - czytamy na stronie "ZK" i dołączamy się do gratulacji.

Kochani, jest komiks do wsparcia! Akcja crowdfoundingowa drugiego tomu "Nie przebaczaj" zatrzymała się na 64% procentach i (póki co) ani drgnie. Ja ze swojej strony, po lekturze pierwszej odsłony opowieści Kuby Ryszkiewicza i Marianny Strychowskiej mocno polecam tego allegrowicza. Szczególnie tym narzekającym, że w komiksie polskim brakuje tych mitycznych komiksów środka, a ukazuje się same pseudo-artystyczne wynalazki. "Nie przebaczaj" to utrzymany w mrocznym klimacie western dziejący się na wschodnich kresach Rzeczypospolitej przed II Wojną Światową. I nie jest to żadne kino moralnego niepokoju, ani zmagania z komiksową formą, tylko brutalna opowieść o zemście. A jeśli to Was nie zachęca to może dodatkowe bonusy załatwią sprawę? Wśród nagród i dodatków dla wspierających pojawiły się nowe - magnesy na lodówkę, imienne podziękowania w komiksie, a także wizerunek darczyńcy na kartach komiksu. Akcja trwa do 17 stycznia.

Planeta Komiksów polskim wydawcą Avatar Press. Na Festiwalu Komiksowa Warszawą, który tradycyjnie odbędzie się w maju, nakładem PK ukażą się dwa kolejne albumy, a jeden z nich będzie pochodził właśnie z Avatara. Amerykańskie wydawnictwo założone w 1996 przez Williama A. Christensena ma swoim portfolio prace takich gigantów, jak Alan Moore, Garth Ennis czy Warren Ellis, choć krytycy ich komiksów raczej nie rozpieszczają. Wśród najważniejszych komiksów spod szyldu Avatar wymienia się "Crossed" czy "Chronicles of Wormwood", choć moim zdaniem nie są to wcale najlepsze pozycje w ich ofercie. Fajnie byłoby, gdyby Planeta zdecydowała się na "A Small Killing" Moore`a albo "Robocopa" Franka Millera, a nie pogardziłbym też "Uber" Kierona Gillena. Pożyjemy, zobaczymy...

Więcej Tsutomu Nihei w Polsce. Na tegorocznym Festiwalu Fantastyki Pyrkon swoją premierę będą miały aż dwa tytuły autora "Abary", a będą nimi kultowy "Blame!" i "Rycerze Sidonii". Tą pierwszą mangę wyda J.P.Fantastica. Całość ma zamknąć się w 6 tomach liczących sobie od 300 do 400 stron formatu B5 publikowanych w trybie trzymiesięcznym. Zamawiający w pre-orderze dostaną wersję z twardą oprawą (73,50), a reszta będzie musiała zadowolić się edycją na "miękko" (63,00). Tłumaczy Paweł Dybała. Z kolei "Rycerze Sidonii" ukażą się nakładem Kotori w 15 tomach (200 stron) formatu A5. Tłumaczy Tomasz Molski. Seria będzie ukazywała się co dwa miesiące, a za każdym tomik zapłacić będzie trzeba 25,20.


Nowy Rok za pasem, więc wysyp podsumowań 2015 i rankingów najlepszych komiksów dziwić nie powinien. Dziwi natomiast brak tego wysypu - najważniejsze komiksowe serwisy, a więc Gildia, Aleja i Polter póki co się ociągają. Próżno szukać podobnych rozliczeń na Ziniolu, który zwykle przedstawiał zapowiedzi wydawców na rok kolejny, czy WAKu. Kto z 2015 się już rozliczył? Na Onecie znajdziecie zestawienie dziesięciu najlepszych komiksów minionego roku opracowane przez Marcina Kamińskiego. Sebastian Frąckiewicz na komiksowym blogu "Polityki" również wybrał swoją dychę oraz skreślił kilka słów (złego) podsumowania (dobrego roku). Na Dzikiej Bandzie swoją opinię wyraził Paweł Deptuch, a Łukasz J. Chmielewski na Culture.pl spojrzał na miniony rok przez pryzmat komiksu polskiego. Wreszcie, na stronie krakowskiego Instytutu Książki obfite w cyferki zestawienie przygotował Artur Wabik i... to właściwie tyle na tą chwilę. Jeśli jakieś podsumowanie przeoczyłem dajcie znać w komentarzach. Chciałbym w kolejnym wydaniu K-E zebrać kolejną garść link. My na Kolorowych z naszymi porachunkami z 2015 ruszamy od nowego tygodniu - i będzie naprawdę co czytać!

Zapowiedzi wydawnictwa Sol Invictus na początek 2016 - w drugim kwartale roku ma ukazać się siódmy epizod "Incognito" Czarneckiego i Ciżmowskiego zatytułowany "Kolory grozy cz.2". Oprócz tego zapowiedziano reedycje wcześniejszych przygód przygód Pawła K. i Alicji dostosowanych do formatu zeszytowego. Lecz to nie wszystko - w ramach wznowienia poprzednich odsłon "Incognito" szykujemy też jeszcze jedną niespodziankę, o której dowiemy się już wkrótce. W tym samym dość nieokreślonym terminie ukaże się czwarty "Lis" ("Obława") Stańczyka, Papierskiej i Oleksowa. Opis:

Odzyskawszy siły po starciu ze Strażnikiem, Gabriel Majewski zaczyna rozumieć, że aby kontynuować przestępcza karierę, musi rozprawić się ze swoim prześladowcą. Podczas gdy w mediach zaczyna się mówić o tajemniczym "Lisie", młody złodziej postanawia stanąć do walki na własnych warunkach. Nie wie jednak, że tropem Strażnika podąża też nieustępliwy komisarz Zgroza. Kto w tym rozdaniu okaże się wrogiem a kto nieoczekiwanym sojusznikiem?

I na zakończenie - zapowiedz premiery nowej serii zatytułowanej "Dinomanta". Autorem scenariusza jest Michał Rudzki, a za warstwę wizualną odpowiadają Filip Gutowski (rysunki) oraz Iga Stolpe (kolor). W porównaniu z innymi pozycjami nie będzie to komiks super-hero, tylko opowieść awanturniczo-przygodowa, czerpiąca z najlepszych wzorców tradycji heroicznej, umiejscowiona w postapokaliptycznym świecie, ponownie zdominowanym przez dzikie bestie. Opis:

W wyniku globalnej katastrofy cywilizacja człowieka padła na kolana. Ludzkość, zredukowana do poziomu zdziczałych plemion, na nowo musi walczyć z nieposkromioną naturą o swoje miejsce na ziemi. W tym nieprzyjaznym świecie Perun, wędrowny handlarz, stara się przeżyć kolejny, ponury dzień...

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Taki K-E lubię czytać.

Pozdrawiam

Dawid

Kuba Oleksak pisze...

Dzięki za te słowa uznania. Siedzenie po nocach przy kompie kosztem życia prywatnego jednak owocuje :)