środa, 9 lipca 2014

#1655 - Komix-Express 251

W marcu 2015 ukaże się pierwszy numer "The Black Hammer", nowej serii autorstwa Jeffa Lemire`a. Twórca, znany polskiemu czytelnikowi z "Opowieści hrabstwa Essex", przygotuje scenariusz serii, a jej oprawą graficzną zajmie się Dean Ormston ("Lucyfer"). Główne role w komiksie odgrywać będzie szóstka superbohaterów, którzy po katastrofach, jakie dotknęły ich własne światy budzą się w tajemniczym miasteczku zwanym Black Hammer Farm. Wydarci ze swoich rzeczywistości nie mają pojęcia, jak się tu znaleźli i co gorsza wszystko wskazuje na to, że są uwięzieni. Akcja komiksu rozpoczyna się w dziesięć lat po tych wydarzeniach. Lemire pokazuje podstarzałych trykociarzy, którzy zmuszeni zostali do ułożenia sobie życia na nowo, w zupełnie nienormalnych warunkach. Co ciekawe, każdy z herosów będzie pochodził z innej komiksowej "ery". Dostaniemy więc pulpowego pogromcę zbrodni prosto z Golden Age (Abraham Slam) i damski odpowiednik Miraclemana (Golden Gail). 


Prosto z Silver Age przybędzie Colonel Weird, bohater w stylu klasycznego science-fiction oraz Barbalian, będący fuzją Martiana Manhuntera i Conana. Wreszcie, z kart komiksowego horroru lat osiemdziesiątych i siedemdziesiątych wyjdzie Madame Dragonfly. Pomysł na komiks w głowie Lemire kiełkował od 2007, a więc jeszcze zanim jego kariera nabrała rozpędu, a z powodu podpisania ekskluzywnego kontraktu z DC dopiero teraz ma szansę zostać zrealizowany. "The Black Hammer" ukaże się pod szyldem Dark Horse Comics. Niech Was nie zmylą te superbohaterskie dekoracje – seria ma mieć bardzo niewiele wspólnego z trykociarską młócką serwowaną przez Marvela i DC. Poza nią Lemire pracuje nad kolejnymi projektami i już wkrótce (na konwencie w San Diego?) poznamy bliżej jego plany. Na razie zdradził, że kończy powieść graficzną dla wydawnictwa Simon and Schuster i szykuje się do wystartowania z nowym, autorskim projektem, do którego napisze skrypt i przygotuje rysunki.


Czwartego maja zakończyła się społecznościowa zbiórka na "Banzaja". Z powodzeniem – udało się zebrać 6 tysięcy złotych potrzebnych do wydania "Kniaziówny Eryki". Dziś album jest już gotowy i już wkrótce ujrzy światło dzienne. O czym jest komiks Grzegorza Nity?

Seria „Banzaj. Słowiański western kung-fu” to lekki, przygodowy komiks akcji, mieszający gatunki i konwencje. Inspiracją dla „Banzaja” są zarówno stare filmy kung-fu z Hong Kongu, westerny, Kurosawa, DragonBall, ale również prasłowiańszczyzna, "Stara Baśń" czy "Kajko i Kokosz”. Świat „Banzaja” to luźna mieszanka teraźniejszości ze średniowieczem, słowiańszczyzny z Orientem, sprawdzona w paru wcześniejszych historiach - najpierw filmach wideo częstochowskiej Wytwórni Filmowej Chacifde, a potem w komiksach. Album „Banzaj. Kniaziówna Eryka” powstawał na przestrzeni kilku lat jako komiks online. Kolejne plansze publikowane były na blogu z różną częstotliwością.

Premierę liczącego sobie 96 stron (w kolorze i na kredzie) i kosztującego 34 złote komiksu zaplanowano na mangowy konwent Animachina, który odbędzie się 19 lipca w Bytomiu.

Wakacyjne warsztaty komiksowe dla dzieciaków. Przedwczoraj, czyli 7 lipca w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie (zlokalizowanym przy Alei 600-lecia 90) rozpoczęły się spotkania z cyklu "Wakacyjna Lekcja Komiksowa". W ich ramach Łukasz Kuciński będzie prowadził warsztaty z tworzenie historyjek obrazkowych przeznaczone dla najmłodszych adresowane. Zajęcia przeprowadzane będą w formie interaktywnej lekcji. W pierwszej jej części przedstawiona zostanie teoria komiksu – jego pochodzenie, historia oraz części składowe. Druga część zajęć skupi się na praktycznym wykonaniu komiksu. Każdy z uczestników będzie mógł stać się bohaterem własnej historyki, która osadzona będzie w Sochaczewie. Z kolei we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych (ul. Działkowa 15) w serii warsztatów plastycznych przewidziano również miejsce na komiks. Obok kreacji bohaterów fikcyjnych, karykatury i rysunku satyrycznego oraz concept-artu będzie można się nauczyć się podstaw tworzenia opowieści obrazkowej. Zajęcia, zaplanowane na 4 sierpnia poprowadzi Szymon Teluk (prowadzący na co dzień pracownię Komiksu i Podstaw Ilustracji w OPT).

Antologia "Praga Gada" trafiła do normalnej dystrybucji. Album wydany przez Fundację Animacja do tej pory można było dostać za darmo przy różnych okazjach, głównie w stolicy. Ci, którzy nie mieli szczęścia wejść w jego posiadanie, teraz wykładając 50 złotych, dostali taką szansę. Rzec zapowiada się ciekawie. Album powstał w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada" realizowanego od 2010 r. Akcja polegała na dotarciu do sędziwych mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, wysłuchaniu ich historii z dzieciństwa, młodości (ze szczególnym uwzględnieniem czasów II Wojny Światowej) i przerobieniu ich na komiksy. Jak reklamuje Fundacje efektem tych działań nie były "typowe, nudne i źle narysowane antologie z komiksami historycznymi, o nie!". W antologii swoje prace zaprezentowali twórcy zarówno polscy i to takiej klasy, jak Michał Śledziński, Przemysław Truściński, Krzysztof Ostrowski czy Paweł Piechnik, jak i artyści zza granicy – Tony Sandoval, Alberto Pagliaro czy Kontantyn Komardin. Całość, licząca sobie 96 stron, została wydana w formacie A4++ i twardej oprawie.

Można już brać udział w konkursie na komiks o tematyce ekonomicznej. Już po raz szósty Forum Obywatelskiego Rozwoju i Bank Zachodni WBK zapraszają komiksiarzy do zmierzenia się z tą niełatwą materią. Tym razem prace mają dotyczyć jednego z czterech tematów:

1. Po co nam ten miś, czyli czy inwestycje publiczne to inwestycje "pod publiczkę"?
2. Zamienianie się jest fajne – czyli o korzyściach wolnego handlu
3. Zasypywanie dziury w ziemi, czyli kto dopłaca do niewydajnych kopalń?
4. Nosił wilk razy kilka… - czyli jak odpowiedzialnie się zadłużać?

Celem konkursu jest przedstawienie powyższych zagadnień w przystępnej formie obrazkowej, ciekawej dla odbiorcy w każdym wieku. By ułatwić zadanie autorom, do każdego tematu przygotowano opis pomocniczy. Suma nagród w konkursie sięga 26 tysięcy złotych, a najlepsi mogą zgarnąć pięć tysięcy.

Wyboru najlepszych prac dokona jury w składzie: prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady FOR oraz znani rysownicy i satyrycy: Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki – twórcy "Jeża Jerzego", Adam Radoń – Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz Miłosław Kierc z Banku Zachodniego WBK. Prace należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w terminie do 1 września 2014 (decyduje data stempla pocztowego) w Forum Obywatelskiego Rozwoju, al. J. Ch. Szucha 2/4 lok. 20, 00-582 Warszawa, z dopiskiem: "konkurs" wraz ze stosownym oświadczeniem dotyczącym przetwarzania danych osobowych. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić jedną lub dwie prace (ale maksymalnie jedną w każdej kategorii. Więcej informacji oraz pełny regulamin konkursu dostępne są na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Natomiast na tej stronie dostępne są prace nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu oraz scenariusze lekcji przygotowane na podstawie wybranych prac przez metodyków z Ośrodka Rozwoju Edukacji przy współpracy z ekonomistami FOR. Poprzez specjalny formularz nauczyciele mogą też bezpłatnie zamówić antologie komiksowe i płyty CD z poprzedniej edycji.

Na oficjalnym profilu FB zaprezentowano okładkę "Polskiego Ducha". Autorzy, Tomasz Kleszcz i Mariusz Topolski, zapowiadają że już wkrótce "PD" i Karola czekają istotne zmiany. Jak się łatwo domyslić chodzi o wydanie papierowe. Jego zapowiedzią ma być pierwsza propozycja okładki do albumu, o ile oczywiście uda się rzecz całą doprowadzić do szczęśliwego końca. Już wkrótce mają pojawić się kolejne, alternatywne covery, a decyzję o tym, która z nich jest najlepsza podejmą czytelnicy.


W lipcu swój finał będzie miał kolejny rozdział przygody Scotta Snyder z Mrocznym Rycerzem. Już za kilkanaście dni ukaże się 33. numer "Batmana", który zamknie trwającą rok historię "Zero Year". w tym specjalnym, liczącym sobie 48-stron zeszycie zobaczymy finałowe starcie z Riddlerem po którym, klasycznie, nic nie będzie już takie samo. Co dalej? Kolejny, 34. numer serii z rysunkami Matteo Scalery, będzie typową historią "one-and-done", przygotowującą scenę przed kolejną, dłuższą fabułą Snydera, która ma wystartować już w październiku, po zakończeniu "Future`s End". Czego można się po niej spodziewać? Snyder jest bardzo oszczędny w zapowiedziach. Całość ma zamknąć się w sześciu zeszytach nie będzie tka bardzo rozciągnięta w czasie, jak "Zero Year". "To będzie najbardziej muskularna, szalona i kolorowa fabuła do tej pory" - tak opisuje swój najnowszy projekt jego twórca. Pewne znaki tego, o czym ma traktować będzie można znaleźć w "Arkham Manor", jednej z nowych bat-serii, które zadebiutują jesienią.

Właśnie, "Arkham Manor" i "Gotham Academy" - dwa całkowicie świeżutkie on-goingi, będące zapowiedzią zmian, które dotkną komiksy z Gackiem w szyldzie. Nowy redaktor bat-linii, Mark Doyle, chce spróbować oryginalnych, bardzo odważnych pomysłów i jestem ciekaw jakie będą tego efekty. W "Arkham Manor" Gerry Dugan zajmie się scenariuszem, a Shawn Crystal oprawą graficzną. Historia rozpoczyna się gdy posiadłość Wayne`ów zostaje zamieniona w tymczasowe miejsce więzienie dla stałych rezydentów Azylu Arkham. Można poowiedzieć, że rzecz zapowiada się dość klasycznie, w przeciwieństwie do kolejnej pozycji. Akcja "Gotham Academy" rozgrywać się będzie w elitarnej szkole przygotowawczej, która, jak wiele innych rzecz w Gotham, jest dość dziwna. Nawiedzony kampus, dziwni nauczyciele i tajemniczy, bogaci darczyńcy, jak Bruce Wayne. Główną bohaterką będzie niejaka Olive Silverlock, a całość zapowiada się jako mocno młodzieżowy serial z dreszczykiem. Teen-drama z Batmanem w tle? Pisze Becky Clonan, a rysuje Karl Kerschl. Obie serie startują w październiku.

Brak komentarzy: