niedziela, 19 czerwca 2016

#2159 - Komix-Express 349

To książka, która przyspiesza rytm serca miłośnika ambitnego komiksu. Doktorat w komiksie? Komiks wydany przez Harvard University Press? Książka o semiotyce, filozofii i fizyce? I do tego komunikatywna? To się udało. I mam nadzieję, że nam się uda już w maju 2017 roku przedstawić jej polską wersję - tak na łamach Ziniola Wojciech Szot zapowiada "Unflattening" Nicka Sousanisa, czyli "Niespłaszczenie" w wersji polskiej. Pozycja ta zapowiada się nad wyraz frapująco, szczególnie dla tych, którzy w komiksie szukają czegoś nowego, świeżego, awangardowego i przekraczającego granice. Komiks łączy w sobie cechy książki naukowej, popularnego komiksu i eksperymentu wizualnego. "Niespłaszczenie" pod postacią komiksu pokazuje jak otaczający na świat jest zbiorem produkowanych przez nas wyobrażeń. Rzeczywiste istnieje, ale dla każdego z nas jest inne. Sousanisowi udało się stworzyć dzieło, który bezsprzecznie przejdzie do historii komiksu. To najciekawsza książka o komiksie w komiksie. Wizjonerska, mimo ograniczeń formalnych. 


Tłumaczyć będzie Marceli Szpak, a ja zapowiadam publicznie wyjątkowo dokładną redakcję. Arcydzieła na to zasługują. Mało? To może wymienię nagrody, które zostały zdobyte przez ten tytuł: Eisner Award 2016 - nominacja w kategorii Best Academic/Scholarly Work, Lynd Ward Prize for Graphic Novel of the Year, 2016 PROSE Award for Excellence in Humanities, Association of American Publishers, 2016 PROSE Award, Media & Cultural Studies category, Association of American Publishers, A Choice Outstanding Academic Title of 2015, A Forbes Best Graphic Novel of 2015, A New York Observer “Ten Best Books on Innovation” 2015, A Print Best Design Book of 2015.

"Rising Stars" w drodze na wielki ekran. Jak plotkuje się w Hollywood opcja na ekranizację komiksu J. Micheala Straczynskiego została pozyskana przez MGM. Podobno sam autor serii, który ma duże doświadczenie w materii filmowo-serialowej, ma zając się przygotowywaniem adaptacji. Samo "Rising Stars", które ukazywało się na przełomie wieków (sierpień 1999-marzec 2004), okazało się całkiem sporym sukcesem i ugruntowało pozycję JMS`a w amerykańskiej branży. Bez tego komiksu nie byłoby "Midnight Nation", "Amazing Spider-Mana" i "Supreme Power". Dotarł on także do Polski. W 2004 roku wydawnictwo Mandragora wydała pierwszy zeszyt, a w październiku 2006 ukazało się wydanie zbiorcze. W sumie ukazało się osiem z 24 zeszytów i polski czytelnik nie miał okazji dowiedzieć się jak historia 113 ludzie obdarzonych supermocami się skończyła.

W poniedziałek 20 czerwca 2016 r. o godz. 19.00  zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na promocję albumu "Mity i postaci Afryki w komiksie". Wstęp wolny, a podczas promocji będzie możliwość uzyskania egzemplarzu komiksu. Opis wydarzenia prezentuje się tak:

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości –według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Licząca tysiąclecia tradycja i kultura kontynentu afrykańskiego nadal jest mało znana na świecie, a jej znaczenie niedoceniane. Podtrzymywana była m.in. dzięki bardzo bogatej oraturze, pełnej mitów i legend tworzących podstawę tożsamości kulturowej wraz z pięknymi rytuałami towarzyszącymi ich przedstawianiu przez specjalnie powołanych opowiadaczy, w niektórych regionach nazywanych griotami.

Niniejszy album powstał podczas cyklu spotkań "Mity i postaci Afryki" w ramach programu edukacji kulturalnej "Kultura Otwartości". Uczestnicy przenosili się w świat afrykańskich legend i mitów, zgłębiali również ich odzwierciedlenie we współczesności, poznawali szereg postaci kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych bohaterów świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów a następnie przekładali te opowieści i historie wybranych postacie na język komiksu - pod kierunkiem Bereniki Kołomyckiej.

Mity od zawsze były inspiracją dla sztuki, poprzez swą wyjątkową plastyczność szczególnie często znajdowały swój wyraz w sztuce wizualnej. Wobec tego jak najbardziej naturalne okazuje się wyrażenie mitów poprzez komiks. Udane połączenie tradycyjnych opowieści ze stosunkowo nowoczesną sztuką, podkreśla ich ponadczasowy charakter.


Gościem kolejnej edycji Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu będzie dr hab. Marek Kaźmierczak. W ramach ostatniego wykładu tym roku akademickim wygłosi wykład zatytułowany Słoik i rybka. Kilka uwag o "Samotniku" Chaboute'a. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 czerwca, o godzinie 18.00 w sali 82 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40. Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Dr hab. Marek Kaźmierczak pracuje w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Ukończył filozofię oraz filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku wydał książkę pt. Literatura w sieci tekstów. Jest semiotykiem, który na stałe współpracuje z Laboratorium Semiotycznym przy Wydziale „Artes Liberales” UW. Zajmuje się badaniem różnorodnych przykładów myślenia potocznego w internecie. Bada recepcję Zagłady w kulturze popularnej. W 2012 roku wydał książkę zatytułowaną 'Auschwitz w Internecie. Przedstawienia Holocaustu w kulturze popularnej'. W 2014 roku została wydana książka "Znakowe wartości kultury', której był współredaktorem. Publikuje między innymi w "Images", "Pamiętniku Literackim", "Przeglądzie Humanistycznym', "Przeglądzie Zachodnim", "Tekstach Drugich" czy w "Journal of Contemporary Central and Eastern Europe". Prowadził badania w Massachusetts Institute of Technology (Boston), wykładał w ramach seminarium Media, Mind and Society w The McLuhan Program in Culture and Technology (Toronto), a także na Uniwersytecie w Greifswaldzie (Niemcy).

"Hilda" już wkrótce na Netflixie. Znakomita seria komiksowa dla dzieci (i nie tylko) autorstwa Luke`a Pearsona zostanie zekranizowana w formie serialu animowanego składającego się z 12 odcinków. Ich fabuła będzie oparta o pierwsze cztery albumy cyklu ("Hilda i Troll", "Hilda i Nocny Olbrzym", "Hilda i Ptasia Parada" i "Hilda i Czarna Bestia"), a produkcją zajmie się studio Silvergate Media. Premiera została przewidziana na 2018 rok. Z kolei piąty tom serii komiksowej zatytułowany "Hilda and the Stone Forest" ukaże się już we wrześniu nakładem wydawnictwa Nobrow. Polskim wydawcą Hildy jest Centrala. Mam nadzieję, że pomimo przenosin na Wyspy Brytyjskie Michał Słomka nie zapomni o polskich czytelnikach...

Nie, nie będzie "Old Man Logan" - trzecia część filmowych przygód Rosomaka zatytułowana zostanie "Wolverine: Weapon X". Aczkolwiek wiele wskazuje na to, że obraz całkiem sporo będzie czerpał z komiksu Marka Millara i Steve`a McNivena. Jego akcja ma być osadzona w nieokreślonej przyszłości, a nad całością ma unosić westernowy klimat. Natomiast według plotek na ekranie mamy zobaczyć Donalda Pierce`a i grupę cyber-zabójców znaną, jako Reavers. Wygląda również, że w boku Logana pojawi się pewna bohaterka, która zadebiutowała w serialu animowanym "X-Men: Evolution". Tak, chodzi o Laurę Kinney, czyli żeńskiego klona Wolverine`a, znanego jako X-23. O jej debiucie w kinowym x-uniwersum wspomniał sam Bryan Singer, a teorię tę może potwierdzać scena po napisać w "X-Men: Apocalypse". Zresztą, kiedy jak nie teraz prawdziwy weteran kina super-hero nie miałby zostać zastąpiony przez młodszy i lepszy model? Film w reżyserii Jamesa Mangolda do kin wejdzie 3 marca 2017 roku. Obok Hugh Jackmana na ekranie zobaczymy między innymi Eriqa la Salle, Stephena Merchanta, Boyda Holbrooka i Elise Neal

1 komentarz:

mareczek82 pisze...

"Wygląda również, że w boku Logana pojawi się pewna bohaterka"
Iście Biblijna historia, z żebra Jamesa powstanie jego klon, Laura.