sobota, 23 listopada 2013

#1433 - Komix-Express 210

Wydawnictwo Timof Comics zdradziło nieco ze swoich planów na przyszły rok. Oba anonsowane albumy to pozycje „konwentowe” - ukażą się odpowiednio na Komiksowej Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W maju swoją premierę będzie miała komiksowa biografia Edwarda Muncha. Album autorstwa  Steffena Kvernelanda to pełna humoru opowieść, która powstała z okazji 150. urodzin autora „Krzyku”. Dosłownie kilka dni temu komiks ten został uhonorowany jedną z najważniejszych nagród literackich w Norwegii - Brage Prize w kategorii Non-fiction. Drugim zapowiadanym tytułem będzie „Tale of Sand”. Wydana w styczniu zeszłego roku powieść graficzna została stworzona na podstawie nigdy nie zrealizowanego scenariusza filmu napisanego przez ojca Muppetów, Jima Hensona. W pracy nad skryptem Hensonowi pomagał Jerry Juhl, oprawę graficzną stworzył Ramon Perez, a komiks ukazał się nakładem Archaia Entertainment. „Tale of Sand” spotkało się z ciepłym przyjęciem u krytyków, a eisnerowska kapituła nagrodziła go aż trzema wyróżnieniami – dla Najlepszej Nowej Powieści Graficznej, Najlepszego Rysownika/Inkera i za Najlepszy Design.Tytus w Stargardzie Szczecińskim i fantastyka w obrazkach w Wieluniu, czyli komiksowe wystawy w listopadzie. W zeszły wtorek w Wieluńskim Domu Kultury (ul. Krakowskie Przemieście 5) swój wernisaż miała ekspozycja „Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce”. Wystawę, która towarzyszyła 24. MFKiG w Łodzi, będzie można oglądać do 13 grudnia. Znacznie dłużej, bo aż do 15 stycznia przyszłego roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Starogardzie (Rynek Staromiejski 3) wisieć będą prace dotyczące najsłynniejszego harcerza Rzeczypospolitej. Kuratorem wystawy poświęconej Tytusowi, Romkowi i A`Tomkowi będzie Wojciech Łowicki, a tak prezentuje się jej opis:

Są dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu ("ty - tusz"), która autorowi skojarzyła się z postacią szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doświadczalną. Był to komiks pt. "Romek i A'Tomek", traktujący o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.

Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjątkowo trudne. Połowa lat 50. XX wieku. Środek ery komunizmu, którego założenia odnośnie kultury, odrzucały komiks jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. […] Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy "Świata Młodych" - harcerskiej gazety, płynącej "z prądem" wytycznych Partii, unikali publikowania […] historyjek obrazkowych. W końcu, w 1957 roku nadarzyła się uzasadniona okazja. Wtedy właśnie ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wcześniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało: i kosmos, i zwierzę doświadczalne (jak słynna, wystrzelona zaraz później, suka Łajka). Ale bohater Chmielewskiego był, niestety, małpą (choć w części już uczłowieczoną)... Czy to wypada?

Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciąg dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem - udało się! […]’’

Polska sekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych ogłosiła swoje nominacje do tytułu książki roku. Wśród wyróżnionych dzieł znalazło się miejsce dla aż dwóch komiksów! W kategorii literackiej o laury bić się będzie „Wilk, pies i owca” Przemysława Wechterowicza (i Bartosza Minkiewicza), a w szranki w kategorii grafika stanie Marta Ignerska i Mikołaj Łoziński ze swoją „Prawdziwą bajką”. Nie muszę chyba nikomu przypominać, że obie te pozycji zostały wydane przez Kulturę Gniewu, prawda? Wypada więc życzyć powodzenie, aby obrady gremiów jurorskich IBBY okazały się dla komiksowa pomyślne!

Co jeszcze ciekawego wydarzyło się w zeszłym tygodniu w naszym komiksowie? Mucha Comics ogłosiła dodruk „Kick-Assa” Marka Millara i Johna Romity Jra. To pierwsza pozycja duńsko-polskiego wydawcy, która odniosła taki sukces. Szósty zeszyt „Białego Orła” trafił do drukarni i na sklepowe półki trafi na początku grudnia w dwóch wariantach okładkowych. Piotr Harmaciński wraz z Stefanem Raczkowski pracuje nad „Planetą”, komiksem science-fiction utrzymanym w surrealistycznym sosie. W 21. zeszycie „Mini Kusia” ukaże się komiks Renaty Gąsiorowskiej zatytułowany „Jungle Night”. Jego premiera zaplanowana jest na 27 listopada, a cena sięgnie 6 dolców. Całość ma zamknąć się na 24 stronach. Tak wygląda jego opis:

It's the biggest celebration of the year all friends have been waiting for, but Lili just prefers to be alone sometimes. Put some leaves on your head and join her through Renata Gąsiorowska's Jungle Night.

Obowiązkowy news filmowy – po trzech tygodniach wyświetlania "Thor: Mroczny Świat" zarobił 500 milionów dolarów, stając się tym samym piątym obrazem Marvel Studios, któremu udało się przekroczyć tę granicę. Jednocześnie to najlepiej zarabiająca produkcja Domu Pomysłów, w której nie występuje Robert Downey Jr, ale do rekordów jego solowych filmów czy "Avengers" nordyckiemu bóstwu piorunów jeszcze sporo brakuje. Na sumę 504,240,829 składają się wpływy z rynku amerykańskiego, które stanowią około jedną trzecią całkowitej sumy (a dokładnie 152,040,829 zielonych) oraz z kin z całego świata, razem – 352,200,000. Dużym powodzeniem film cieszył się w Chinach (ponad 46 milionów) i w Rosji (33). W Polsce drugi „Thor” zarobił dokładnie 2,169,475$. W ten weekend Thor stanie przed ciężkim zadaniem obrony pierwszego miejsca w box-office w obliczu premiery drugiej części „Hunger Games”. Specjaliści szacują, że „Catching Fire” może zarobić nawet 170 milionów w samych Stanach.

I na zakończenie, co by dobrze zacząć sobotę - obejrzycie dwa filmiki promujące najnowsze "Rewolucje" Mateusza Skutnika, jeden będący trailerem komiksu, drugi pokazujące, jak autor męczył się z pracą nad nim:

Brak komentarzy: