niedziela, 23 sierpnia 2015

#1937 - Komix-Express 302

Poznaliśmy jurorów w konkursie na krótką formę komiksową, który odbędzie się podczas tegorocznej edycji MFKiG. Obok Wojciecha Birka, który tradycyjnie będzie pełnił rolę przewodniczącego w rolę oceniających nadesłane z całego świata prace wcielą się: Agata Wawryniuk, scenarzysta i rysowniczka komiksowa, autorka głośnych i wielokrotnie nagradzanych "Rozmówek polsko-angielskich", Mateusz Skutnik, jeden z najbardziej zapracowanych komiksiarzy w naszym kraju, autor cyklów "Rewolucje" i "Blaki" oraz twórca gier komputerowych, takich jak "Submachine", "10 Gnomes", "Daymare Town", Kamil Śmiałkowski, popkulturowy człowiek-orkiestra - dziennikarz, krytyk, publicysta, pisarz, scenarzysta, redaktor, obecnie szefujący serwisowi Na Ekranie oraz Witold Tkaczyk, krytyk, były rednacz "AQQ", obecnie szef wydawnictwa Zin Zin Press. Przypominamy, że termin nadsyłania prac mija 31 sierpnia, a listę laureatów poznamy na festiwalowej gali, 3 października.
28 sierpnia świętować będziemy Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. W Łodzi o godzinie 12:00 w tamtejszym Centrum Komiksu oprócz tego, że będzie można poczytać komiksy, odbędą się warsztaty oraz prelekcję. O 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Kuby Wiejackiego "Szkicowisko", na którą złożą się "rysunki niedbałe" autorstwa tego świetnego łódzkiego artysty. Na finał imprezy o godzinie 21.00 zapraszamy na Komiks Disco Party do klubu 6 dzielnica przy Piotrkowskiej 102. Pomysłodawcami ŚDPCK są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Ważnym aspektem ich idei jest zmiana wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki. Data imprezy przypada w rocznicę wielkiego Jacka Kirby’ego

W trakcie Bydgoskiego Konwentu Komiksu i Gier 12 września swoją premierę będzie miał 7. tom cyklu "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" zatytułowany "Kapitan Jasny". Wydany przez Ongrysa komiks to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów opowieści milicyjnych w klimacie Kapitana Żbika. Album zawiera dwie historie ("Kryptonim Złota Doxa" oraz "Kryptonim Pająk"), których głównym bohaterem jest tytułowy Kapitan Jasny pracujący w bydgoskiej komendzie Milicji Obywatelskiej. Obydwie opowieści ilustrowane były pierwotnie drukowane w 1974 roku na łamach bydgoskiej gazety "Dziennik Wieczorny". Na potrzeby tej publikacji zostały przerobione na wersję z dymkami. Album uzupełniają żarty rysunkowe Jerzego Wróblewskiego, które zostaną zaprezentowane na wystawie "PRL w krzywym zwierciadle" towarzyszącej tegorocznej bydgoskiej imprezie. Za liczący sobie 40 stron zapłacić będzie trzeba 24.90 zł.

Art Spiegelman w Wydawnictwie Komiksowym. W 2016 roku na polskim rynku mają ukazać się aż cztery komiksy (!!!) autora "Mausa". Oprócz jego najważniejszego komiksu, który został nagrodzony Pulitzerem, dla którego będzie to już trzecie wydanie po tych z 2001 i 2011, ukaże się na pewno "In the Shadow of No Towers", będący pokłosiem zamachów 11 września. A poza nimi? "Breakdowns"? "MetaMaus"? Coś jeszcze zupełnie innego? Oprócz tego w zapowiedziach WK dość niespodziewanie pojawiła się "Historia pewnego hipisa". Komiks Simona Petersena ma ukazać się we wrześniu. 44 strony, czerń i biel, 24.90 zł. Opis:

Lata sześćdziesiąte to niesamowity czas, o którym przypomina nam w komiksowej formie duński rysownik Simon Petersen. Historia pewnego hipisa to zabawna opowieść o komiksiarzu, który trafia do komuny hipisów. Dowiedz się jak to jest być komiksiarzem-hipisem!

Szykuje się kolejny świetny komiks dla dzieciaków z wydawnictwa Widnokrąg. Na festiwalu w Łodzi ukaże się pierwszy zeszyt serii komiksowej "Kot" zatytułowany "Żona dyplomaty". Pisze Michał Rzecznik, rysuje Leszek Wicherek, a więc nie byle kto! Na razie pokazano jedną stronę i nie muszę chyba dodawać, że prezentuje się ona znakomicie. Z kolei w zapowiedziach Ha!Artu pojawiła się "Renata", nowy komiks Bolesława Chromrego, którego premierę zaplanowano na 3 października, kiedy odbędzie się tegoroczna edycji Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Ha!wangarda.

Jakub Grochola wystartował z crowdfundingiem komiksu "I świat jest piękny" będącego drugim zeszytem serii "Super Jacek". Choć do zakończenia akcji pozostało jeszcze 27 dni udało się zebrać już 90% środków na wydanie komiksu i zrealizowanie celu podstawowego. Gratulacje! A dla niezdecydowanych porcja podstawowych informacji:

Komiks będzie tradycyjnym one-shotem, co oznacza, że zawarta w nim historia będzie tworzyć zamkniętą całość. Będą niewielkie odniesienia do poprzedniej części, jednak jej znajomość nie jest konieczna do ogarnięcia historii w nowym albumie. Całość zamknie się w 30 stronach w czerni i bieli formatu A5 w miękkiej oprawie. 

Jacek, jak każdy super bohater, pomaga innym i zwalcza zło. Czasami zdarza mu się pomagać przewróconym na plecy fokom, czasami walczy z wielkim glutem, czasami szuka sensu swojego życia. Jest nieobliczalny i nieco głupi. Żyje jednak pełnią życia, jest bardzo szczęśliwy i spragniony przygód.

Tymczasem społecznościowa zbiórka na "Krzesło w piekle" okazała się wielkim sukcesem. Wydanie antologii zbierającej rozproszone prace Krzysztofa Gawronkiewicza wsparło 307 osób, które wpłaciły w sumie 34 693 złotych i tym samym wyrobiły aż 156% normy, która wynosiła 22 200 zł. Rekord polskiego crowdfundingu?

Chcesz opowiedzieć o swoich wrażeniach z "Fantastycznej Czwórki"? Podzielić się wrażeniami z lektury "Avengers" lub "All-New X-Men"? Opowiedzieć o wizycie na Polconie? Ponerdzić w gronie komiksowych maniaków? Allboomowe Spotkania Komiksowe są dla Ciebie! Już po raz czwarty Image Comics Journal oraz Klubokawiarnia Allboom zapraszają na pogaduchy o komiksach. Gdzie? Allboom Klubokawiarnia ul. 1 Maja 46, Katowice. Kiedy? Sobota, 29 sierpnia, godzina 17:00. Facebookowa strona wydarzenia do znalezienia pod tym linkiem.

Brak komentarzy: