sobota, 22 sierpnia 2015

#1936 - Trans-Atlantyk 314

Lipiec był kolejnym dobrym miesiącem dla Marvela. Według wyliczeń Diamond Comics Distributors Dom Pomysłów zdominował amerykański rynek zgarniając 45.52% udziałów w branży (patrząc na ilość zamówionych komiksow) i 47.96% (patrząc na ilość zarobionych dolarów). Aż osiem z dziesięciu najlepiej sprzedających się komiksów drugiego miesiąca wakacji miało na swojej okładce czerwono logo. Na sukces Marvela najmocniej zapracowały "Gwiezdne Wojny" i "Secret Wars". Czwarta odsłona głównej serii epickiego eventu pisana przez Jonathana Hickmana z rysunkami Esada Ribicka zameldowała się na szczycie zestawienia z nakładem sięgającym 221.041 egzemplarzy. Tuż za nią uplasował się premierowy numer serii z Lando Calrissianem (192.949 sztuk) w roli głównej, a podium uzupełnia pierwszy numer "Civil War", tie-inu "Tajnych Wojen" (170.546). W Top 10 znalazło się również miejsce dla gwiezdnowojennych "Star Wars" #7 (160.000), "Darth Vader" #7 (114.349) oraz secretwarsowych "The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows" #2 (93.981), "Age of Apocalypse" #1 (88.346) i "Guardians of Knowhere" (81.902).


Co ciekawe DC w czołowej dyszce udało się umieścić tylko jeden komiks, a jest nim (oczywiście) 42. numer "Batmana" Scotta Snydera i Grega Capullo. Zajął on miejsce piąte, z nakładem przekraczającym nieco ponad 117 tysięcy - jednocześnie to jedyny tytuł tego wydawnictwa, który przekroczył barierę stu tysięcy. W porównaniu z poprzednim numerem serii zanotował on spadek sprzedaży o 17.39%, co może być zwiastunem bessy najważniejszego komiksu z Mrocznym Rycerzem. Ciekawe czy ma to jakiś związek z tym, że (SPOILER) pelerynę Batmana zakłada teraz ktoś inny, niż Bruce Wayne... (KONIEC SPOILERA)

Stawkę uzupełnia premierowy numer zrelaunchowanego "Archiego" Marka Waida i Fiony Staples z Archie Comics. 101.488 zamówionych sztuk wystarczyło do zajęcia siódmego miejsca. Warto zauważyć, że w Top 25 pojawiły się komiksy aż siedmiu wydawnictw. Z kolei wśród trejdów najlepiej sprzedawała się finałowa odsłona "Baśni", choć 14.175 sztuk nie jest wynikiem robiącym wrażenie. Jak zwykle mocno trzyma się Image Comics. Wydawnictwo umocniło się na trzeciej pozycji (9.82% i 8.3% udziałów w rynku), nowy komiks Briana K. Vaughana "We Stand On Guard" zanotował solidny debiut na poziomie 78 tysięcy, a "Walking Dead" i "Saga" utrzymuje nakład w okolicach odpowiednio 70 i 60 tysi.


W listopadzie herosi DC Comics spotkają się ze zwariowanymi postaciami ze Looney Tunes. Przynajmniej na alternatywnych coverach. Muszę przyznać, że ten mash-up wyszedł znacznie lepiej, że podobna akcja z Lego. Wszystkie 25 okładek możecie obejrzeć na oficjalnej stronie DC. Wśród autorów - między innymi Francis Manapul, Ivan Reis, Bill Sienkiewicz, Darwyn Cooke czy Kevin Nowlan, a więc nazwiska naprawdę zacne. Mnie zamiótł homage do "DKR". Z kolei konkurencja stawia na cosplay - w październiku na alternatywnych okładkach komiksów marvelowskich zobaczymy fanów komiksów przebranych za swoje ulubione postacie.

Uchylono rąbka tajemnicy w kwestii najnowszej serii związanej z Nieludźmi. Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze skrzypce w "All New Inhumans" grać będzie Crystal, której krótkie włosy wyraźnie służą. W pozostałych rolach zobaczymy Gorgona, Flinta, Naję i Grid, zatem w obsadzie dostaniemy klasyczną mieszankę rutyny z młodością. Fabuła będzie związana z tajemniczymi obiektami, które zwiększają możliwości Inhumans, zwanymi Skyspears i zobaczymy jak bardzo zmienił się świat Marvela wraz z pojawieniem się NuHumans. Scenariusz wyjdzie spod ręki Jamesa Asmusa i Charlesa Soule`a, a oprawą wizualną zajmie się Stefano Caselli. Pracujemy nad dwiema dużymi rzeczami, które będą miały wpływ zarówno na całe uniwersum, jak i na najbliższe otoczenie Inhumans - komentuje Soule. Crystal zawsze była jedną z najważniejszych postaci w komiksach związanych z Inhumans, zaliczyła epizod w Avengers i Fantastycznej Czwórce, poprzez małżeństwo z Quicksilverem związana był również z X-Men. Jest stale obecna w komiksach Marvela, a teraz jej rola jeszcze wzrośnie - dodaje Asmus.

Tej jesieni Jeff Lemire i Emi Lenox zabiją największego ziemskiego superbohatera. Nie, nie idzie o Batmana. We wrześniu startuje "Plutona", nowa pozycja w ofercie Image Comics. Jej głównymi bohaterami będzie piątka zwyczajnych dzieciaków, która odkryje śmierć tytułowej postaci. Kiedy Mie, Mike`a, Teddy`ego, Ray`a i Diane znajdą pozbawione życia ciało Plutony ich życie zmieni się diametralnie. Pięcioczęściowa mini-seria ma być ujęciem superbohaterszczyzny z nieco innej, bo dziecięcej perspektywy, do której czytelnicy nie są przyzwyczajeni. W komiksie będą przewijały się wątki obecne w autorskiej twórczości Lemire`a, a będą to, jak mówi sam autor "Opowieści z hrabstwa Essex" dziecięce zagubienie w świecie dorosłych i dojrzewanie postrzegane jako wyzbywanie się niewinności. Narracja w komiksie rozbita zostanie na dwie części - główna linia fabularna będzie dotyczyła dzieciaków i zilustruje ją Lenox, a obok niej pojawią się flashbacki z ostatniej misji Plutony rysowane przez Lemire`a. Scenariusz jest wspólnym dziełem obojga twórców.

Brian Azzarello ("100 Naboi", "Hellblazer") i Simon Bisley ("Lobo", "Slaine") robią razem komiks. Już w listopadzie nakładem Heavy Metalu ukaże się pierwszy z czterech zeszytów mini-serii zatytułowanej "Three Floyds: Rise Of The Alpha King". Zanim napalicie się na ten tytuł wiedzcie, że będzie to komiks reklamujący browar Three Floyds Beer. Przedsiębiorstwo założone w 1996 roku przez braci Nicka i Simona Floydów oraz ich ojca, Mike`a w Hammond, w stanie Indiana uchodzi za jedno z najlepszych w chmielowej branży. W 2011 "Washington Post" rozpływał się nad nim, pisząc że Indianie waży się najlepsze piwo na naszej planecie. Osobiście nie spodziewam się, że "Three Floyds: Rise Of The Alpha King" będzie czymś więcej, niż tylko swego rodzaju ciekawostką.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
mareczek82 pisze...

proszę ospoilerować również wcześniejszy komentarz