niedziela, 29 listopada 2015

#2009 - Skacowany Komix-Express 317

Ongrysowe zapowiedzi na grudzień. Nie tylko miłośnicy rodzimej klasyki powinni zwrócić uwagę na nowe wydanie przygód Orient-Mana. Wznowienie jednego z najlepszych komiksów autorstwa Tadeusza Baranowskiego ukaże się pod nowym tytułem "Śmieszy, tumani, przestrasza" i w pojawią się w nim liczne zmiany w stosunku do edycji Egmontu. Uzupełnione zostaną brakujące odcinki (z krową i ze szklarzem, który ukazał się w "Świecie Młodych"), pojawi się brakująca strona tytułowa "Co w kaloryferze piszczy", zapowiedź znana ze "ŚM" i brakująca ilustracja "wyklejkowa". Ponadto poszczególne odcinki będą publikowane w swojej brakującej kolejności, a całość będzie podzielona na trzy rozdziały ("Relax", "Świat Młodych"/album, "Świat Komiksu"/współczesne). Całość liczyć będzie sobie 56 stron i kosztować 40 złotych.
Następnie mamy kolejny tom "Bruce`a Hawkera" zatytułowany "Piekielne królestwo". Tym razem główny bohater serii Vance`a i Duchateau wraz z przyjacielem George'em Lundem rusza na ratunek ojca. Niestety, wszystkie tropy wydają się prowadzić donikąd. Czasu jest coraz mniej. Trzeba podjąć zdecydowane działania. 48 stron, 35 złotych, twarda oprawa. I na koniec został Żbik - ósmy odcinek w ongrysowej edycji zbierze dwa najstarsze komiksy z kapitanem, publikowane w prasie codziennej w 1968 roku! W opowieści "Pięć błękitnych goździków" zespół Żbika szuka zabójcy Barbary Janickiej, zamordowanej we własnym domu. Na jej zwłokach sprawca ułożył błękitne goździki. W jakim celu?

Druga historia - "Dziękuję kapitanie" - znana jest z zeszytu pod tym samym tytułem. Tutaj prezentowana jest jej wcześniejsza wersja. Zwłoki Edwarda Kleckiego, dyrektora fabryki chemicznej, zostają porzucone na ulicy. Ekipa śledcza rozpoczyna dochodzenie. Jednak mordercy nie mają zamiaru spokojnie czekać, aż milicja wpadnie na ich trop. Życie świadków, jak i samego Żbika, jest w niebezpieczeństwie. Autorem scenariusza obu historii jest Władysław Krupka, za rysunek odpowiada Zbigniewa Sobala, a okładka wyszło spod ręki Rafała Szłapy. Cena zeszytu - 12 złotych.

Kolejne zapowiedzi wydawnictwa Planeta Komiksu. Na początku przyszłego roku swoją premierę będą mieć "Nocne wiedźmy" ("Night Witches") autorstwa Gartha Ennisa. Historia ta należy do cyklu "Battlefields" z Dynamite Comics, znanego na polskim rynku z "Drogiego Billy`ego" wydanego nakładem Mucha Comics. Jeśli czytaliście - wiecie z czym to się je. Jeśli nie - to bardzo ennisowska opowieść wojenna rozgrywająca się w okresie II Wojny Światowej traktująca o konflikcie między Niemcami, a Rosjanami. Pierwszy album (liczący sobie około 100 stron w cenie 55-57 złotych) ukaże się w okolicach marca, drugi ("Motherland") - na Festiwalu Komiksowa Warszawa, a całość zamyka się w "The Fall & Rise of Anna Kharkova". Poza tym w planach wydawnictwa znajduje się "Black Kiss", klasyczny czarny kryminał autorstwa Howarda Chaykina ("American Flagg!") z końca lat osiemdziesiątych. Tytuł ten uchodzi za jeden z najbardziej kontrowersyjnych komiksów amerykańskich ze względu na olbrzymią dawkę erotyki (czy wręcz pornografii) i brutalności. I o ile na "Battlefields" mógłbym wybrzydzać, to "Black Kiss" uważam za prawdziwy trzał w dziesiątkę. Poza tym Planeta szykuje małą bombę atomową, przy której "Kaznodzieja" ma się schować. Może "The Boys" Ennisa? Może "Criminal" Brubakera i Phillipsa, którego grafikę można było swego czasu zobaczyć na FB wydawnictwa?

Jake Collins w nowej przygodzie. Na łamach "Grabarza Polskiego", magazynu poświęconego grozie i horrorowi, ukazała się "Włócznia Bogów". Kontynuacja "Jake`a Collinsa" z 2012 roku utrzymana jest w podobnym konwencji, co pierwowzór - zombie, indiańskie przepowiednie i klimat rodem z trylogii "Evil Dead". Scenariusz projektu wyszedł spod ręki Jarka Polara, a nad oprawą grafcziną pracowało aż 12 (!!!) rysowników. Mam nadzieję, że nikogo nie pominę - Adam Kmiołek, Kamil Karpiński, Tomasz Kleszcz, Robert Pankanin, Kamil Boettcher, Mateusz Heldwein, Rafał Szewczyk, Sara Sapkowska, Dariusz Kukla, Grzegorz Kaczmarczyk, Maciej Pałka i Krzysztof Budziejewski. Piecze nad całością trzymał Łukasz Kowalczuk, a za publikację komiksu odpowiedzialny był Wojciech Pawlicki z Grabarza. Czego możecie spodziewać się po "Włóczni Bogów"? Zasadniczo okładka mówi wszystko - cycki, nieumarli, twardziel ze szlugiem i spluwą. Pulpa pełną gębą.

Najnowsza część przygód Jake'a Collinsa, rozgrywa się równo rok po wydarzeniach przedstawionych w części pierwszej. Ziemi po raz kolejny grozi plaga zombi i jedynie tytułowy bohater może zatrzymać nadchodzącą apokalipsę. W misji ratowania świata, Collinsowi towarzyszyć będą: zabójczo piękna Black Rose oraz niewidomy rewolwerowiec, Blind Viper. Celem głównego protagonisty stanie się powstrzymanie plagi zombi i aby tego dokonać, Jake, będzie musiał odszukać Włócznię Bogów - potężny indiański artefakt o ogromnej mocy.


Po piętnastu latach od swojego debiutu na polskim rynku, kiedy album formatu frankofońskiego kosztował 16.90, a komiksy kupowało się w ich cenach okładkowych, Slaine powraca. Studio Lain kończy właśnie prace nad "Królem", historią rozgrywającą się przed wydarzeniami przedstawionymi na łamach genialnego "Rogatego boga". Liczący sobie ponad 220 stron album wyjdzie spod ręki Pata Millsa i Angeli Kincaid (scenariusz), Glenna Fabry`ego, Davida Pugha, Mike`a Collinsa i Marka Farmera (rysunek). Na album złoży się pięć krótszych i dłuższych historii, które publikowane były oczywiście na łamach magazynu "2000 AD" w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Wbrew poprzednim zapowiedziom komiks nie ukaże się grudniu, tylko na początku nowego roku, a dokładniej 10 stycznia. Wreszcie!

Lights. Camera. Carter! Już w styczniu startuje ten lepszy serial Marvela emitowany na stacji ABC, czyli "Agent Carter". Tym razem Peggy rusza do stolicy amerykańskiego przemysłu filmowego. Twórcy serialu zapowiadają, że przedstawione w serialu Hollywood drugiej połowy lat czterdziestych będzie przypominała to z "LA Confidential" i Chinatown". Brudne interesy, mafijne gry i przemoc będą mieszały się z przepychem i blichtrem fabryki snów. W obsadzie wracają twarze znane z poprzedniego sezonu, czyli Hayley Atwell (Peggy), James D`Arcy (Edwin Jarvis), Enver Gjokaj (agent Sousa) i Chad Micheal Murrau (Jack Thompson), a swoje pięć minut na ekranie dostaną Jesse Cust... to znaczy Dominic Cooper (Howard Stark), Bridget Regan (Dottie Underwood) i Lesley Boon (Rose). Wciąż nie potwierdzono czy Lyndsy Fonseca wcieli się w Angie Martinelli, psiapsiółkę głównej bohaterki. Wśród nowych bohaterów zobaczymy Wynn Everett, która zagra głównego villaina w serialu, czyli Madame Masque, Currie Grahama w roli jej męża, Kena Marino (gangster Joseph Manfredi), Kurtwooda Smitha (Vernon Masters), Lotte Verbeek (żona Jarvis, Ana) i Reggie`go Austina (Jason Wilkes, charyzmatyczny, choć nieco niepoukładany naukowiec, przymierzany do romansu z główną bohaterką). Premierowy, dwugodzinny odcinek zostanie wyemitowany 5 stycznia. Całość ma zamknąć się w 10 odcinkach.

Brak komentarzy: