niedziela, 22 listopada 2015

#2002 - Komix-Express 316

A jednak, "Złote Kurczaki" się odbędą! Na początku listopada pojawiła się smutna wieść, że w styczniu do Krzywego Komina nie ma się po co wybierać. Bo imprezy nie będzie. Powód? Rozpad kolektywu Bazgrolle, niewielki ruch w komiksie niezależnym i ogólnie kiepska kondycja gospodarki. Nie mam pojęcie co się przez te kilkanaście dni zmieniło (oprócz rządu), ale trzecia gala polskiego komiksu niezależnego będzie miała miejsce. We Wrocławiu, a jakże, ale nie w pierwszym miesiącu roku, tylko w lutym (dokładnie 13) w kawiarni Barbara. Więcej szczegółów mamy poznać już wkrótce, a póki co Fil pokazał plakat promujący III. edycję ZK. Jak sami widzicie, motywem przewodnim  będzie Powrót do przeszłości i wszystko z tym związane - czytamy na FB imprezy. Wrócimy do korzeni niezależnego komiksu. Tak więc macie jeszcze niecałe dwa miesiące, żeby wydać swoje Zinowe Majstersztyki i powalczyć o nagrodę Złotego Kurczaka!!!


"Tajemnica Madonny z Wrocławia" to tytuł nowego komiksu oficyny Zin Zin Press. Komiks autorstwa Jacka Michalskiego (rysunki) i Witolda Tkaczyka (pomysł i scenariusz) jest pierwszym dużym projektem zrealizowanym kompleksowo przez nowa markę Zin Zin Press komiksynazamowienie.pl dla wrocławskich instytucji. Opowiada o sensacyjnych losach skradzionego tuż po wojnie obrazu Lukasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami" z 1510, który po ponad 60 latach powrócił szumnie i triumfalnie do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu w 2012 roku i stanowi jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce. Stworzenie albumu ma ścisły związek z wystawą "7 cudów Dolnego Śląska" organizowaną we Wrocławiu z okazji pełnienia przez to miasto honorów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Album ukaże się w wersji polskiej i angielskiej pod koniec tego, lub na początku przyszłego roku.

1 listopada ukazało się zbiorcze wydanie "The Sandman: Overture", historii będącej prequelem jednego z najważniejszych amerykańskich komiksów w dziejach tego medium. W 25 lat po tym, jak Neil Gaiman na zawsze zmienił komiksowy krajobraz Morfeusz powraca w sześcioczęściowej mini-serii narysowanej przez genialnego J.H. Williamsa III z kolorami Dave`a Stewarta. Liczący sobie 224 strony album ukazał się w wersji deluxe nie tylko z nazwy, bo pęka od bonusowych materiałów szkiców, fragmentów scenariusza i dodatków obecnych tylko w wydaniu zbiorczym. Poza tym, że komiks będzie ładnie prezentować się na półce zapowiada się na naprawdę dobrą lekturę - pobieżnie przeleciałem recenzje w amerykańskiej prasie i nie znalazłem właściwie żadnej jednoznacznie negatywnej w swojej wymowie. Komiks na polskim rynku ma wydać Egmont, więc cierpliwie czekam na pierwsze zapowiedzi.

W zapowiedziach Scream Comics pojawił się nowy komiks. O przymiarkach do publikacji "Krwi tchórzy" autorstwa Jeana-Yvesa Delitte słyszeliśmy się na łódzkim MFKiG. Termin premiery pierwszego tomu zatytułowanego "Zemsta Jamy" nie jest jeszcze znany - prawdopodobnie ukaże się on jeszcze w tym roku, a przynajmniej tak podaje Gildia, gdzie można znaleźć przykładowe plansze. Nazwisko autora nieprzypadkowo kończy kotwica - jest on oficjalnym rysownikiem francuskiej marynarki wojennej. Dla oddanie maksymalnego realizmu swoich prac często korzysta z modeli okrętów, statków, jak i prac najwybitniejszych marynistów z epoki. Wydawane nakładem Castermana "Le sang des Lâches" wygląda na kolejną francuską mainstreamową produkcję w klimatach detektywistyczno-marynistycznych. Zapowiedz prezentuje się następująco:

W roku 1641 w Indiach Wschodnich dochodzi do napadu na angielskie obozowisko i rzezi jego mieszkańców. Ponad dwadzieścia lat później w królestwie Anglii Arthur J. Joyce Byron Pike, major I Royal Regiment of Horse, przydzielony do królewskiej policji jako koronny śledczy, stara się rozwiązać zagadkę, związaną z odkryciem straszliwie poćwiartowanych ciał. Wydaje się, że nic nie łączy obu spraw, ale czasami pozory mylą.

Sporo dzieje się wokół filmowej wersji "Justice League Dark". Wciąż nieoficjalnie, wciąż na w sferze plotek, ale jednak. Skrypt napisany przez Guillerme del Toro mieliby zrealizować znani z "Dużych złych wilków" Aharon Keshales i Navot Papushado oraz Fede Alvarez (ten od remake`u "Evil Dead"). Z kolei w obsadzie miałaby pojawić się gwiazdy pierwszego planu - do roli Swamp Thinga przymierzany jest Ron Perlman, w kiecce Madame Xanadu miałaby prężyć się Monika Bellucci, a w Johna Constantine`a może wcielić się... Colin Farrell. Albo Ewan McGregor jeśli nie zagra Jasona Blooda/Etrigana. Rolę Zatanny ma obsadzić aktorka o ciemniejszym kolorze skóry (już wyczuwam tę gónwoburze!), a kandydatem na Antona Arcan`a, arcy-wroga Potwora z Bagien jest Ben Mendelsohn. Zdjęcia do filmu produkowanego przez Scotta Rudina miałyby ruszyć już w przyszłym roku.

Zgodnie z przewidywaniami uliczni reprezentanci Marvela pojawią się na wielkim ekranie - na razie występ Defenders w trzeciej części "Avengers" nie został oficjalnie przez Kevina Feige`a potwierdzony, ale zdziwiłbym się bardzo, gdyby do niego nie doszło. Jedno z najlepiej poinformowanych filmowych sources w temacie super-hero donosi, że aktorzy występujący z serialach Netflixa podpisali nowe kontrakty na mocy których wystąpią w "Infinity War". Dom Pomysłów stara się, żeby podobny mechanizm działał także w drugą stronę. Chce, aby wielkie nazwiska pojawiały się w telewizji, a dokładniej w "Agents of S.H.I.E.L.D.", choć tu sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Pozostając jeszcze w temacie telewizyjnego/kinowego Marvela - Joe Quesada dementuje plotki jakoby były jakieś problemy z "Iron Fistem", a jego miejsce miałby zająć "Punisher" albo "Moon Knight". Prace nad filmem trwają i tyle mogę na razie w tym temacie zdradzić - komentował były red-nacz wydawnictwa. A wraz z dołączeniem Scotta Adkinsa do obsady "Doktora Strange`a" zaczęto spekulować, że to właśnie gwiazda cyklu "Undisputed" miałaby wcielić się w Danny`ego Randa.

Pękamy z dumy. Jeden z naszych redakcyjnych kolegów Maciej Gierszewski prowadzący profil (magazyn?) Są komiksy dla dzieci został nominowany przez Polska Sekcja IBBY/Polish Section of IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. W uzasadnieniu czytamy między innymi:

Przez okrągły rok, nieustannie, wytrwale, profesjonalnie i rzetelnie, z wiedza i pasją, krytycznie i bezinteresownie, w sposób świadomy wspierając polskie wydawnictwa i promując literaturę dla najmłodszych, zyskawszy już dawno temu uznanie zarówno wydawnictw, jak i czytelników Pan Gierszewski pisze na założonym przez siebie profilu "Są komiksy dla dzieci", a jego opinie stanowią wyznacznik jakości recenzowanych przez niego publikacji. Niewiele osób w Polsce zasłużyło się ostatnimi czasy dla literatury dziecięcej w takim stopniu.

Giera został zgłoszony przez Oddział Zbiorów Specjalnych i Kolekcję Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, Łukasza Chmielewskiego oraz Michała Traczyka z Fundacji Instytutu Kultury Popularnej. Ogłoszenie wyników oraz gala odbędzie się 9 grudnia, o godzinie 18.00 w Sali Audiowizualnej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Mockingbird z pierwszym solowym tytułem - i napisalibyśmy o tym w ramach Trans-Atlantyku, gdyby nie fakt, że Kasia Niemczyk zajmie się jego oprawą graficzną. Bardzo istotne było dla mnie znalezienie artystki, które potrafi rysować piękne kobiety. Kate się w tym specjalizuje - komplementuje polską rysowniczkę scenarzysta seria, Chelsea Cain. Bobbi jest sexi, co więcej - czuje się ze swoją seksualnością bardzo komfortowo i chciałam to pokazać unikając niepotrzebnego uprzedmiotowiania jej. Kate potrafi narysować kobietę wdzięczą się w metalowym bikini i sprawić, że nie będzie wyglądała, jak mokry sen nastolatka, tylko jak prawdziwy twardziel. Fabuła pierwszej historii ma obracać się wokół kondycji zdrowotnej głównej bohaterki. Swego czasu Nick Fury uratował jej życie za pomocą serum super-żołnierza i formuły nieskończoności, a to niesie ze sobą pewne konsekwencje. Cain obiecuje przygodę w stylu Jamesa Bonda z wielką konspiracją i szpitalem dla super-herosów w tle. Pierwszy numer ma ukazać się w przyszłym roku.

Brak komentarzy: