sobota, 15 lutego 2014

#1532 - Komix-Express 224

13 lutego w galerii komiksu "Cheap East", zlokalizowanej przy ulicy św. Marcin 80/82, w CK "Zamek", a dokładnie w sali 101 odbył się wernisaż wystawy "Kobiety dla demokratycznej [r]ewolucji". Stanowi ona pokłosie warsztatów komiksowych pod tym samym tytułem, które miały miejsce w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Prowadzone były one przez międzynarodowy zespół składając się z Jacka Frąsia, Beatę Sosnowską i Mohameda Saleha, a wzięło w nich udział 10 rysowniczek z Egiptu i 20 rysowniczek z Polski. Ich tematem była rola kobiet w przemianach społeczno-politycznych w tak Polsce, jak i Egipcie. Wprowadzeniem do warsztatów była otwarta dyskusja o demokracji, prawach człowieka, równouprawnieniu i różnorodności. W efekcie tego wydarzenia powstały prace komiksowe, które zaprezentowane zostały na wystawie w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury - Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Teraz, prace te zawitały do Poznania. Będzie można je oglądać do 6 marca.


W zeszłym tygodniu pojawiły się dwie nowe zapowiedzi Mucha Comics. Christine Meyer uprzedziła Tomasza Kołodziejczaka w staraniach o "Sex" Joego Casy`a i Piotra Kowalskiego. Pierwszy album serii wydawanej za Oceanem przez Boom! Studios Image Comics, "The Summer of Hard", ukaże się na tegorocznej edycji MFKiG. Prawdopodobnie. Wydany w twardej oprawie i "w folijce" album będzie liczył 192 strony. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował, ale w świetle zapowiedzi tego, że za "Severed" Scotta Snydera zapłacić będzie trzeba 69 złotych, wydaje się, że w przypadku "Sexu" będzie to kwota porównywalna. Co do drugiego tytułu - będzie nim "Wolverine: Logan" Briana K. Vaughana i Eduarda Risso. A więc rzecz ze stajni Marvela. Szkoda tylko, że Mucha zdecydowała się na edycję kolorową zamiast czarno-białej i w dość okrojonej wersji - całość zamknie się w 68 stronach, więc zostanie pozbawiona ponad 40 stron dodatków. Za to cena będzie dość atrakcyjna - wyniesie tylko 35 złotych.

Kultura Gniewu wyda najnowszy komiks Szawła Płóciennika. Biograficzna opowieść o Pinkim zatytułowana po prostu "Pinki" ukaże się nakładem KG w maju (jak przypuszczam na Festiwalu Komiksowa Warszawa). A nieco wcześniej, bo lutym/marcu od Centrali dostaniemy drugie wydanie "Ciemnej strony księżyca" Olgi Wróbel. Reedycja będzie wzbogacona o dodatkowe materiały - nowy komiks "Kiedy wreszcie znowu zajdziesz w ciążę?", niepublikowana poza "Zadrą" (a na pewno nie w kolorze) czteroplanszówka "Twarda pięść w miękki brzuch" oraz plansza rocznicowa. "Sierstka" Marty Zabłockiej (planowana na luty) oraz "Długa historia" Anny Karoliny Kaczmarczyk (marzec) to dwie kolejne premiery Centrali, które zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu. 

Po sukcesie kolekcji inspirowanej "Gwiezdnymi Wojnami" australijska marka odzieżowa Black Milk Clothing postanowiła spróbować z Batmanem. Że to marka skazana na sukces było wiadomo od czasu, gdy legginsy inspirowane strojem Harley Quinn sprzedawały się jak świeże bułeczki. Nie jestem krytykiem mody, ani grupą docelową, więc nie mnie oceniać efekty współpracy Black Milk z DC Comics (i całym szeregiem znakomitych twórców, których pracę na potrzeby tego projektu wykorzystano - Briana Bollanda, Jocka, Andy`ego Kuberta, Terry`ego Dodsona i Neala Adamsa - nawiasem mówiąc ciekawe czy ktokolwiek pytał ich o zdanie...). Cóż mogę powiedzieć - geek are the new sexy, co do tego nie ma wątpliwości. Ale sam nie wiem czy to dobrze, czy to źle. Zresztą, oceńcie sami:
10 lutego swoją premierę będzie miał czwarty sezon serialu "The Walking Dead", ale fani marki Roberta Kirkmana mogą świętować podwójnie. 19 lutego na księgarskie półki trafi trzecia powieści traktującej o losach Philipa Blake`a, czyli okrutnego Gubernatora. "Upadek Gubernatora cz. 1" Kirkmana i Jaya Bonansingi przedstawia wydarzenia, których zabrakło w serialu, a o których karty komiksu milczą. Tylko dzięki książkowej serii "The Walking Dead" można naprawdę poznać postać Gubernatora. Wydawnictwo SQN przygotowało również specjalną edycję książek z serii w nowej szacie graficznej i mniejszym, bardziej poręcznym formacie. Pierwszy tom – "Narodziny Gubernatora" – ukaże się 19 lutego 2014 roku. Natomiast finał trzeciej historii będzie miał miejsce w październiku.

Powstanie komiksowa adaptacja "The Graveyard Book". Przełożeniem na język narracji graficznej znakomitej powieści dla dzieci pióra Neila Gaimana, którą krytycy i czytelnicy rozpieścili kilkoma nagrodami (wśród tych godnych odnotowania - Hugo Award, Locus Award, Newbery Medal i Carnegie Medal), zajmie się P. Craig Russel. Artysta ma już na koncie dwa podobne projekty - "Koralinę" oraz "Morderstwa i tajemnice". Oba zresztą ukazały się na naszym rynku dzięki Egmontowi i przypuszczam, że z "Księga cmentarną" będzie podobnie (wcześniej czy później). Komiksowa książki wersja ukaże się podzielona na dwa tomy, pierwszy opublikowany zostanie w czerwcu, a drugi - we wrześniu. Każdy z rozdziałów zostanie narysowany przez innego artystą, a wśród nich znajdą się takie tuzy, jak wspomniany Russel, Kevin Nowlan, Tony Harris, Scott Hampton, Galen Showman, Jill Scott, Stephen B. Scott i David Lafuente.

3 komentarze:

andy pisze...

czy "Sex" na pewno jest wydawany ww Stanach przez Boom! Studios?

Anonimowy pisze...

Na pewno jest wydawany przez Image.

Anonimowy pisze...

A tymczasem Kowalski już szykuje się do nowej serii na podstawie Barkera - "Nightbreed" (Boom! oczywiście) Co on jest, k...a, Robocop?