niedziela, 11 maja 2014

#1598 - Komix-Express 240

Tak będzie wyglądała polska okładka pierwszego tomu "Richard Stark`s Parker" zatytułowanego "Łowca". Ukaże się on jeszcze maju, oczywiście nakładem wydawnictwa Taurus Media. Drugą premierą warszawskiej oficyny będzie pierwszy album serii "Ekho" Scotcha Arlestona i Alessandro Barbucciego, a przed wakacjami (około 22.05) ukazać się mają również dodruki "Żywych trupów" - tomów pierwszego i trzeciego. W połowie czerwca swoją premierę będzie miał tom 20 bestsellerowej serii Roberta Kirkmana i Charliego Adlarda, a na sklepowych półkach ponownie wylądują także albumy 10 i 11. Jakby tego było mało pojawiły się plotki, że któreś z polskich wydawnictw zainteresowane jest publikacją "Mouse Guard" Davida Petersena. Nie wiem czy akurat z Taurusem można łączyć ten tytuł, ale powoli już zaczynam gubić się wśród tej komiksowej nawałnicy. Jeśli nie Byczki, to może Mucha Comics? W zeszłym tygodniu duńsko-polskie wydawnictwo ogłosiło, że na MFKiG swoją premierę będzie miał pierwszy tom "Fatale" Eda Brubakera i Sean Phillipsa! To absolutnie wspaniała wiadomość, która w pełni wynagradza mi fakt, że "The Wake" przełożono na przyszły rok.


Łódź w pięknym stylu ukradła show Warszawie. W przededniu Festiwalu Komiksowa Warszawa organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier ogłosili, że gościem tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji największej polskiej imprezy komiksowej będzie Andreas. Niemiecki mistrz sztuki komiksowej, autor "Rorka", "Koziorżca" i "Arq" zostanie ugoszczony na polskie ziemi między 3, a 5 października bieżącego roku. Przyjazd Andreas to naprawdę wielka rzecz - na forku Gildii już plotkuje się o ewentualnej premierze, jaką Egmont może przygotować na tą okazję, w najlepsze spekulując czy Kołodziejczak wznowi tego "Cromwell Stone`a", czy nie, a w kuluarach już się pewnie zawiązuje kolejkowe komitety. Wiadomo, polskie komiksowo. Ja się tam cieszę na spotkanie z twórcą wielkiego formatu.

IPN zapowiada dodruk swoich komiksów. Pod koniec maja do sprzedaży mają trafić albumy autorstwa Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego, których nakład od dawna był wyczerpany. Ci, którzy je przegapili, teraz będą mieli szansę uzupełnić swoje zbiory. Ponownie do drukarni trafią pierwsze trzy tom serii "Wilcze tropy", czyli "Zygmunt", "Orlik" i "Młot" oraz "Wyzwolenie? 1945", "Łupaszka. 1939 r." i premierowy album "W imieniu Polski Walczącej: Zamach na Kutscherę". A tymczasem Zajączkowski zdradził, że kolejne pozycje "W imieniu Polski Walczącej" to "Kampinos'44" i "Akcja pod Arsenałem". Ich oprawą graficzną zajmie się oczywiście Krzysztof Wyrzykowski, a premiera pierwszego z nich planowana jest na rok 2014.

Jakby tego było mało - na rynku pojawił się kolejny gracz. No, może nie do końca nowy - wydawca mangowego magazynu "Arigato" bierze się za wydawanie "komiksów", w sensie - pozycji nie będących mangami. Studio Lain podpisało umowę z "2000AD" i jak się wydaje pierwszą pozycją w ich ofercie będzie "ABC Warriors: Black Hole". Klasyki komiksu brytyjskiego akurat na naszym rynku brakuje, więc fajnie, że ktoś wypełni tę lukę, zaczynając od albumu do scenariusza Pata Millsa z rysunkami Simona Bisley`a. Tak, tego wczesnego Bisley`a, którego wszyscy pokochaliśmy, kiedy byliśmy fanami "Spider-Manów" i "Kaczora Donada". 

Premiera "Planety odciętych kończyn" przełożona. Debiutancki, autorski zeszyt Łukasza Mazura, byłego redaktora Kolorowych Zeszytów i członka ATY, nie ukazał się na Bydgoskim Konwencie Komiksów i Gier. Komiksu można spodziewać się na Festiwalu Komiksowa Warszawa z całkiem przeprojektowaną okładką. W zeszły poniedziałek na łamach Ziniola Mazur zapewniał, że prace znajdują się na finiszu. "Do narysowania zostały trzy-cztery strony po których przyjdzie czas na wymyślenie co tak w zasadzie ma się znajdować w dymkach. Prościzna." Komiks ukaże się pod szyldem "Opowieści niestworzone" i zostanie wydany sumptem autora. A czego można się po nim spodziewać?

Pomysł na postać Człowieka Rakiety przyszedł nagle i znikąd. Nie jest on zbyt wyszukany, bo główny bohater dysponuje mocą zmieniania się w normalną rakietę i podróżowania z niespotykaną prędkością w przestrzeni kosmicznej. Natomiast sama historia powstała wokół jednej sceny, która również nie wiadomo skąd wpadła mi do głowy. Później wystarczyło wymyślić jakiś początek, rozwinięcie i jako takie zakończenie i wziąć się do roboty. To znaczy inaczej - wystarczyło zrobić to wszystko i zgodnie z tradycją odłożyć pomysł na półkę, obok kilku innych jemu podobnych. I tak też się stało.

Już 15 maja odbędzie się kolejna komiksowa licytacja w domu aukcyjnym DESA Unicum. Także i tym razem na sprzedaż wystawione zostaną prace polskich klasyków. Wśród 120 plansz komiksowych i ilustracji znajdą się takie rarytasy, jak prace Papcia Chmiela z "Tytusa, Romka i A`Tomka", Tadeusza Baranowskiego z "W pustyni i w paszczy", "Kudłaczek i Bąbelek", a także kultowej już "Antresolki profesorka Nerwosolka" czy Janusza Christy z "Kajtka i Koka" oraz "Kajko i Kokosza". Podczas pierwszej aukcji obok "Kapitana Klossa" to właśnie oryginalne plansze Christy cieszyły się największym powodzeniem - projekt okładki do komiksu "Kajko i Koko – Zwariowana wyspa 2" został wówczas sprzedany za 25 300 zł. Nie zabraknie oczywiście innych klasyków - na aukcji pojawią się plansze Szarloty Pawel z kultowej serii komiksów "Jonka, Jonek i Kleks" czy "Kubuś Piekielny", rysunki Andrzeja Nowakowskiego, m.in. do "Nocy sprawiedliwych pięści", oryginalne plansze Marka Szyszko, okładki "Klossa" Mieczysława Wiśniewskiego, plansze Bogusława Polcha, m.in. do komiksu o tematyce sportowej tworzonego w 1982 roku na zlecenie UNESCO – "Rycerze fair play", jak i dobrze znanych "Żbików". Oprócz części komiksowej pojawią się również prace polskich ilustratorów: Bogdana Butenki, Józefa Wilkonia, Janusza Stannego, Mieczysława Pokory i Józefa Czerwińskiego. W ofercie prac ilustracyjnych, obok typowych ilustracji dla dzieci do znanych książek: "Słoniątko", "Król deskorolki", "Idzie Grześ", pojawi się też ilustracja prasowa reprezentowana przez prace Waldemara Świerzego czy Romana Cieślewicza oraz autorów współpracujących z czasopismem "Szpilki" – Jerzego Flisaka, Edwarda Lutczyna, w tym m.in. fenomenalne okładki Lutczyna do tego czasopisma. Nie aukcji nie zabraknie również bohatera ostatnich stron "Przekroju" – Profesora Filutka, jak i folii animacyjnych z bohaterami kultowych dobranocek produkcji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej: "Bolka i Lolka" oraz "Reksia".

Maciej Sieńczyk zaprojektował okładkę najnowszego numeru "Zeszytów Komiksowych". Siedemnasty numer magazynu, który poświęcony jest poemiksom i picturebookom ukaże się podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa. Jego spis treści poznamy niebawem!


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

dziekujemy chlopaki za info o studio lain - pozd joyu