niedziela, 4 maja 2014

#1589 - Trans-Atlantyk 252: C2E2 2014 (część druga)

Nie mam nic przeciwko eksperymentowaniu ze statusem quo ikonicznych bohaterów. Czasem, takie działanie wychodzą lepiej (przemiana Batgirl w Oracle, czarny kostium Spider-Mana, przemiana Emmy Frost) czasem trochę gorzej (Kapitan Ameryka wilkołakiem, Juggernaut jako członek X-Men, energetyczny Superman). Nie do końca przekonany jestem jednak do grzebania w ich originach – te redaktorzy i scenarzyści powinni zostawić w spokoju. Wszyscy znacie pewnie historię narodzin Człowieka-Pająka, prawda? Jak się okazuje z wypowiedzi Nicka Lowe`a i Dana Slotta – niekoniecznie. W czwartym i piątym numerze nowego „The Amazing Spider-Man”, będących częścią „Original Sin”, okaże się, że nie tylko Petera Parkera ukąsił radioaktywny pająk podczas szkolnej wycieczki. Jego ofiarą padła również niejaka Silk, która z czasem wykształciła zupełnie inne, pajęcze moce. Jej zdolności będą miały dużo wspólnego z pajęczą sięcią. Zaprojektowanie nowej bohaterki powierzono Humberto Ramosowi. Wspomniani wyżej Lowe i Slott obiecują, że jej obecność w życiu Spider-Mana zostanie odpowiednio wyjaśniona (ciekawie, jak wyjaśnią, co z nią się działo przez ostatnie pięćdziesiąt lat), a fragmenty jej historii mają być wplatane w fabułę „AS-M”. (KO)Zresztą, w „Original Sin” będzie więcej grzebania w klasycznych motywach i genezach postaci. Tuż przed konwentem w Chicago Marvel pokazał grafikę, na której zobaczyliśmy zasłoniętą sylwetkę… siostry Thora i Lokiego. Na C2E2 zdradzono, że tą tajemniczą postacią będzie Angela. Pomysł włączenia do "rodziny" bohaterki całkiem niedawno pozyskanej z Image Comics uważam za mocno ryzykowny. Angela zdążyła pojawić się już w „Guardianos of the Galaxy” i odegrać swoją rolę w „Age of Ultron”. Teraz, w pięcioczęściowej mini-serii „Thor and Loki: The Tenth Realm” odsłonięte zostaną tajemnice z jej przeszłości. Scenariusz napiszą Jason Aaron i Al Ewing (regularni skrypciarze solowych przygód władcy piorunów i boga kłamstw), a oprawą graficzną zajmą się Simone Bianchi i Lee Garbett. Wraz ze śmiercią Uatu wyjdzie na jaw sekret Dziesiątego Królestwa, które w odległej przyszłości zostało „wygnane” przez Odyna wraz z jej władczynią – Angelą. (KO)


Jak to jest, że scenarzyści przejmujący któryś z głównych miesięczników z mutantami za punkt honoru biorą sobie szmacenie Charlesa Xaviera? To trwające od kilku lat wywlekanie kolejnych brudów z jego przeszłości, ujawnianie jakichś tajemnic i intryg skierowanych we własnych studentów zrobiło się nudne już dawno temu (i od samego początku, czyli "Deadly Origin" Brubakera) było dość słabym pomysłem. Kolejnym, który chce udowodnić, że Profesor X od samego początku sabotował swoje własne marzenie jest Brian M. Bendis. W powiązanej z "Original Sin" historii "Last Will and Testament of Charles Xavier" poznamy (jak sam tytuł wskazuje) ostatnią wolę i testament założyciela szkoły w Westchester. Dotkną one każdego mutanta na Ziemi-616, a dla samych X-Men mogą okazać się zgubne w skutkach. Stary rany zostaną otwarte i pojawią się nowe. Bendis zapewnia, że rozgrywająca się w 24. i 25. numerze "Uncanny X-Men" historia z rysunkami Chrisa Bachalo będzie opowieścią o skali "Dark Phoenix Saga" lub "House of M". Jej konsekwencje mają przedefiniować pozycję Xaviera i mieć olbrzymi wpływa na całe uniwersum. Gdyby dostawał złotówkę, za każdym razem gdy to słyszę... (KO)

W ramach "Original Sin" zmiany czekają również Matta Murdocka. W 6. i 7. zeszycie serii "Daredevil" Marka Waid (skrypt) i Javier Rodriguez (szkic) odkryją dlaczego matka niewidomego herosa, Maggie, zostawiła swoje dziecko i męża, aby zostać zakonnicą. Sekret rozstania państwa Murdock ma wywrócić do góry nogami świat człowieka nieznającego strachu. Bo przecież nie wystarczy już sam fakt, że dobre kilkadziesiąt lat temu okazało się, że matka Matt odnalazła się żywa w jednym z nowojorskich kościołów, co już samo w sobie było sporym zaskoczeniem. Chociaż, z tych wszystkich originowych retconów ten akurat wydaje mi się najsensowniejszy. Mam tylko nadzieję, że Waid, który od 2011 bardzo fajnie prowadzi DD, będzie miał dobry pomysł jak to rozegrać. Sugestia, aby wykorzystać siostrę Maggie nie pojawiła się organicznie, tylko przyszła z samej góry - od Joe`go Quesady - co już samo w sobie jest nieco niepokojące. (KO)

Ostatniego kwietnia oraz pierwszego maja gruchnęły wieści o planach stacji telewizyjnej SyFy. Zanim napiszę o jakie tytuły konkretnie chodzi, chciałbym tylko wspomnieć, dlaczego nie powinniście do końca wierzyć w zapowiedzi stacji. SyFy w latach 2012-2013 zamawiała nowe projekty na potęgę. Ostatecznie z około 20 projektów realizacji doczekały się jeden z nich i był to tegoroczny serial "Helix". Druga serialowa premiera tej stacji - "Defiance" od razu była zamawiana z myślą o sezonie i nie przepychała się przez kwalifikacje. W tym roku w stacji doszło do gruntownych zmian i nowe szefostwo postanowiło rozpocząć prawdziwą ofensywę. Schemat pozostał jednak ten sam - spośród wszystkich zamówionych już seriali, żaden nie przepychał się przez wąską ścieżkę "pomysł-pilot-zamówienie". Tymczasem właśnie na nią zesłano kilka ogłoszonych, komiksowych projektów, wśród których znalazły się dwa pochodzące z Image Comics. (KT)

Pierwszy z nich to "Pax Romana" Jonathana Hickmana. Komiks opowiadał o grupie komandosów, którzy z polecenia Watykanu cofają się w czasie do starożytnego Rzymu, by zmienić bieg historii. Na łamach tego komiksu doszło do bezprecedensowego starcia legionów z czołgami i karabinami, całość została doceniona przez krytyków. Jego realizacją mają zająć się David Alpert oraz Matthew Federman i Stephan Scaia (skrypt). David Schulnder z kolei zajmie się przeniesieniem na mały ekran swojego własnego komiksu, którym jest oczywiście "Clone" ze studia Skybound. Pomagać ma mu w tym sam Robert Kirkman. Jeśli nie znacie tego tytułu to śpieszę z informacją, że opowiada on o człowieku imieniem Luke Taylor, którego życie zostaje wywrócone do góry nogami gdy dowiaduje się, że posiada klony. Całą armię swoich klonów. Pytanie tylko, czy sam jest oryginałem? (KT)

Osobiście nie jestem przekonany co do tego, że któryś z tych komiksów trafi na mały ekran. Dlaczego? "Pax Romana" już po opisie sugeruje, że w wersji serialowej byłby projektem bardzo kosztownym, a nie od dziś wiadomo, że SyFy produkuje seriale bazujące głównie na fabule i aktorstwie, a nie efektach specjalnych, dzięki czemu ich realizacja nie jest zbyt bardzo kosztowna. "Clone" z kolei w ogólnym zarysie fabuły bardzo mocno przypomina popularny obecnie serial "Orphan Black" i nie jestem pewien, czy stacja zdecyduje się na emisję klona (nomen omen) wspomnianego tytułu. Wydaje mi się, że jeśli SyFy zekranizuje któryś z zapowiedzianych komiksowych projektów, to będą to "Ronin" z DC oraz "Letter 44" z Oni Press, głównie z powodu tego, że do ich realizacji niepotrzebne byłyby ogromne budżety. Z drugiej strony, nie obraziłbym się gdyby okazało się iż jestem w błędzie. (KT)

Stan Lee jednak pojawi się w kinowej adaptacji "Guardians of the Galaxy", co zostało oficjalnie potwierdzone w Chicago. "The Man" jakiś czas temu deklarował, że nie zobaczymy go w filmie Jamesa Gunna, ponieważ żadna z postaci występujących w najnowszej superprodukcji Marvela nie została przez niego wymyślona (co nie do końca jest było prawdą). Oprócz tego, Marvel Studios pokazali wysokiej jakości zdjęcie jednej z bohaterek obrazu, Nebuli, granej przez Karen Gillen:


I na zakończenie relacji z Chicago C2E2 jeszcze jedna grafika, zapowiadając kolejny event Marvela na sezon jesień-zima. Hype na "Original Sin" powoli się już wyczerpuje (choć historia jeszcze nawet się nie rozpoczęła!) więc trzeba nakręcać otoczkę kolejnego wielkiego wydarzenia. Możemy więc zacząć bawić się w odszyfrowanie hasła "AXIS". Nie ma wątpliwości, że A to Avengers, X - X-Men, strzelam więc, że I jest od Inhumans, a S - może od SHIELD?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

przeciek z fejsa - nowy wydawca komiksow w Polsce -www.facebook.com/StudioLain

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

"Przeciek" z fejsa :D Czekam na "przeciek" z TVN 24.