sobota, 19 września 2009

#256 - Komix-Express 06

P O T R Z E B N A P O M O C !
Mariusz "Wonder" Ciechoński na swoim blogu zamieścił apel o oddawanie krwi - bez względu na jej grupę - na rzecz swojej chorej babci. Więc jeśli macie w najbliższy poniedziałek bądź wtorek nieco wolnego czasu między 7.00 a 13.00 i chcecie pomóc to kierujcie swoje kroki do Szpitala MSWiA, który mieści się na ulicy Wołoskiej 137 (Stary Mokotów). Jeśli boicie się igieł - nie ma lepszej okazji, żeby zwalczyć swoje koszmary, pamiętajcie tylko o kilku wymogach i zaznaczeniu, że krew ta jest dla Haliny Nowakowskiej. Dojazd do szpitala z Centrum autobusami 107 i 117 oraz tramwajami o numerze 17 i 33 (z przystanku obok Dworca Centralnego). Bycie superbohaterem nigdy nie było takie proste!

Miniony tydzień nie obfitował w zbyt wiele nowinek, które sprawiłyby, że chciałbym im poświęcić więcej miejsca w naszych cotygodniowych newsach. Wszystko to, co w minionych siedmiu dniach było interesujące wydarzyło się w poniedziałek - zaprezentowano (w końcu!) szczegółowy plan Międzynarodowego Festiwalu Komiksu oraz rozpiskę październikowych premier największego i najsolidniejszego wydawcy na naszym rynku - Egmontu. Pierwsze co rzucało się w oczy po szybkim przestudiowaniu planu zbliżającej się imprezy był brak zapowiadanych od dłuższego czasu gwiazd - twórców "Skargi Utraconych Ziem" czy "Mureny", czyli Jeana Dufaux i Delaby'ego jak również scenarzysty "Halloween Blues" Mythica. Wyjaśnień brak. Dodatkowo odpadł Aleksander Zograf z powodu późniejszego niż planowano (MFK) terminu publikacji jego "Pozdrowień z Serbii" i zrobiło się jakoś mniej międzynarodowo. Na plus trzeba jednak zapisać niezapowiadany wcześniej przyjazd Scotta Lobdella, który wraz z Peterem Milliganem będzie jedynym na tej imprezie przedstawicielami superbohaterskiego mejnstrimu, (mniej lub bardziej ambitnego) mającego na swoim koncie scenariusze do takich serii jak "Excalibur", "Generation-X" czy "X-Men". Co do Egmontu to tutaj również nieco ubyło - "Martha Washington" i "Szninkiel" spadły na końcówkę roku i tym samym do swojej listy zakupów mogę wciągnąć z ławki rezerwowej wspomniane już "Halloween Blues" czy integral "Skargi Utraconych Ziem", który będzie pierwszą pozycją z nowej serii Egmontu prezentującą w ekskluzywnych wydaniach dorobek Grzegorza Rosińskiego (w kolejce "Szninkiel", "Zemsta Hrabiego Skarbka" i "Western", a więcej informacji o kolekcji na WRAKu). Mimo tych komiksowych i personalnych ubytków festiwal nadal prezentuje się wybornie i można się pocieszać tym, że nie trzeba będzie dokonywać ciężkich wyborów na spotkanie z którym artystą pójść czy na który komiks wydać ostatnie pieniądze. (a.)

Jak można było się tego spodziewać komiksowi wydawcy z okazji Międzynarodowego Festiwalu Komiksów (i Gier) zapewnią czytelnikom szeroki wybór tytułów, z których każdy będzie mógł sprawić sobie coś dla siebie. Powolutku zapełnia się obszerna lista premier, która zostanie pewnie skrzętnie podsumowana za chwil parę na Wraku i Motywie Drogi. A tymczasem do listy zapowiedzi możecie dopisać kolejne tytuły:

Wydawnictwo Abiekt.pl przygotowało polską edycję kolejnego komiksu niemieckiego autora Ralfa Koeniga, który na polskim rynku zadebiutował znakomitym albumem „Konrad i Paul”. Zapowiedź „Mężczyzny, przedmiotu pożądania” jest tyle ciekawa, co niewiele mówiąca. Na podstawie historii o porzuconym przez dziewczynę heteryku, który próbuje odnaleźć się w świecie gejów, w 1994 roku został nakręcony film fabularny, a główną rolę zagrał w nim Til Schweiger (Hugo Stiglitz z „Bękartów Wojny”). „Mężczyznę…” (ilości stron nie podano, 39 złotych, twarda oprawa) przetłumaczył Przemysław Wnuk. (j.)

Na tegorocznych Warszawskich Spotkaniach Komiksowych swoją premierę miała brytyjska antologia „New British Comics”, która (nie zgadniecie) zaprezentowała obrazkowe dokonania młodej fali wyspiarskiego komiksu. Jej recenzje możecie znaleźć tutaj. Co prawda wydawca zapowiadał, że „NBC” będzie publikowana cyklicznie, ale jakoś nie sądziłem, że jej dożyję. Druga antologia będzie liczyła sobie 84 strony, znajdzie się w niej 15 komiksowych nowelek, autorstwa 19 twórców. Wśród nich znajdą się dwa, bardzo polsko brzmiące nazwiska – Jacek Zabawa i… Paweł Gierczak. Pełną listę autorów „New British Comics 2” można znaleźć na blogu edytora. Cena – nieznana. (j.)

Kolejnego tomu doczeka się również polska seria science-fiction „Biocosmosis” autorstwa Edvina Volinskiego (scenariusz) i Nikodema Cabały (rysunki), wydawana przez Pro-Arte. Czwarty tom kosmicznej sagi będzie nosił tytuł „Evilive”, liczył 52 strony i kosztował 29,70 złotych. Moje recenzje poprzednich części można było przeczytać na świętej pamięci Below Radars (pierwszy tomik jakoś mnie nie wciągnął) i w piątym numerze „Splotu” (trzeci przypadł mi znacznie bardziej do gustu). O, tam też znajdziecie wywiad z ojcami serii. (j.)

W Łodzi będzie można dostać również czwarty numer zinu Pawła „Szawła” Płóciennika „Hardkorporacja”. Obok publicystyki, tatuaży i graffiti lwią część z 70 stron zajmą komiksy autorstwa Płóciennika, Piotra Nowackiego, Bartosza Sztybora, Bartosza „Termosa” Słomki, Grzegorza Nity, Pawła Gierczaka, Kleszcza, Ojca Rene, Cienkiego i Kozła. Cena – nieznana. Z okładki można dowiedzieć się, że w środku nie znajdziemy komiksów Millera, Rosińskiego, Mignoli, Gaiman , Uderzo czy Eisnera. (j.)

A na samym końcu jedna z najciekawszych festiwalowych premier. Kwartalnik „Karton”, o którym kilkukrotnie wspominaliśmy na naszych łamach, doczekał się szczegółowej prezentacji. Dzięki zaangażowaniu sponsora czarno-biały magazyn mający 36 stron będzie kosztował całe 5 złotych. Wśród autorów prawdziwa komiksowa śmietanka – niezmordowany Karol Kalinowski („Wyjście”), paroovkowy duet Marek Lachowicz-Tomek Kuczma („Grand Banda”, czyżby nowe przygody Kazi i Mirki?), weteran i jeden ze współzałożycieli magazynu Tomasz Pastuszka („Ćmy” i „Flatties” z rysunkami Ewy Juszczyk), dwóch pozostałych inicjatorów przedsięwzięcia Bartosz Sztybor i Piotr Nowacki („Byle do piątku trzynastego”), znani z „Bug City” i „Hell Hotel” Bartosz Szymkiewicz i Maciej Łazowski („Cosmocosmosis”) oraz bracia Surmowie – Marcin („168”) i Przemysław („Diogenes”, jako jedeny w kolorze). Gościem specjalnym premierowego numeru będzie Juanele (Juan Manuel Ramírez de Arellano) ze swoją „Karate Babcią”. Redakcja „Kartonu” obiecuje tajemnicze niespodzianki dla osób, które jako pierwsze pojawią się na ich łódzkim stoisku. (j.)

3 komentarze:

Jan Sławiński pisze...

Co z nowym TA?

Łukasz Mazur pisze...

Sie robi sie, ale nie potrafię powiedzieć o której będzie :/

Jan Sławiński pisze...

Ok, wystarczy mi, że będzie ^^