sobota, 30 kwietnia 2016

#2133 - Majówkowy Komix-Express 342

Do tegorocznej edycji Komiksowej Warszawy coraz bliżej, a program imprezy wciąż pozostaje tajemnicą jej organizatorów, choć poznaliśmy kolejnego zagranicznego gościa, który pojawi się w stolicy. Drugą, po Hermannie, zagraniczną gwiazdą FKW będzie Pau. Twórca komiksów z Balearów, autor wydanej w zeszłym roku "Sagi o Atlasie i Axisie", któremu tak bardzo spodobało się w Warszawie, że postanowił odwiedzić ją drugi trzeci raz. Z kolei po raz pierwszy w naszej stolicy pojawi się Marcello Quintanihla. Prace brazylijskiego artysty, którego komiksy ukazały się między innymi we Francji, Belgii, Hiszpanii już wkrótce zawitają do Polski. Jakie? Jeszcze nie wiadomo (Kuba Jankowski w komentarzach podpowiada, że będzie to wspomniany niżej "Tungstène"). Urodzony w Niteroi twórca zadebiutował w 1988 roku. Publikowała na łamach komiksowych magazynów takich, jak "Mestre Kim", "General", "Metal Pesado" czy "Zé Pereira", skrywając się pod pseudonimem Marcelo Gaú. W 1999 ukazał się jego pierwszy album zatytułowany "Fealdade de Fabiano Gorila". Tego samego roku poznał François Boucq, który przekonał go do spróbowania sił w Europie. W 2003 rozpoczęła się jego kariera na Starym Kontynencie - robił komiksy dla Lombardu, publikował na łamach "El Pais", a w 2016 na festiwalu w Angoulême otrzymał nagrodę Fauve Polar SNCF za powieść graficzną "Tungstène". 
WKKM kolejny raz przedłużona? Tak, ale nie w Polsce (przynajmniej na razie...). Z katalogu, który udostępniony został sklepom komiksowym wynika, że ukazująca się na rynku brytyjskim kolekcja "Marvel Ultimate Graphic Novels" dociągnie do 121. tomu. A będzie nim pierwszy album "Gaurdians of the Galaxy" z ery Marvel NOW!, wydany na naszym rynku przez Egmont, jako "Kosmiczni Avengers". Czy to oznacza, że w cyklu ukazywać się będą najnowsze komiksy z Domu Pomysłów? Wszystko na to wskazuje, choć rzecz jasna żadne konkrety jeszcze się nie pojawiły. A co z naszym rynkiem?  Kolejne przedłużenie kolekcji spółka Marvel-Panini będzie pewnie chciała też przepchnąć w innych krajach, także w Polsce, a to by oznaczało, że od lata 2017 roku czekałoby nas sporo dubli z jeszcze świeżymi komiksami Egmontu, głównie pierwszych tomów poszczególnych serii z bardziej znanymi bohaterami - czytamy na FB WKKM. Pytanie za sto punktów - ilu znajdzie się klientów na duble z NOW!, które publikuje obecnie Egmont w bardzo przystępnych cenach?

Mieliśmy dość czasu, aby pogodzić się z myślą, że Robert Downey Jr nie wystąpi w czwartej części "Iron Mana". Aktor wcielający się w Tony`ego Starka od kilku dobrych lat wielokrotnie zapewniał, że zamierza odstawić swoją czerwono-żółtą zbroję do lamusa.  Na tą chwilę oficjalnie potwierdzono jego udział w trzech kolejnych produkcjach z Domu Pomysłów - "Avengers: Infinity War" (2018, 2019) oraz "Spider-Man: Homecoming" (2017). Ale RDJ w wywiadzie dla ABC News dał do zrozumienia, że na tym się (może!) nie skończy. Czuje, że mógłbym zrobić jeszcze jeden - zadeklarował 51-latek. Kevin Feige ściągając z ramówki "Inhumans" dał wyraźnie do zrozumienia, że w Fazie Trzeciej nie ma miejsca na kolejny film. Ale w 2019 Dom Pomysłów będzie musiał ruszyć z kolejnym rozdziałem w MCU, a Downey Jr. będzie miał akurat chwilę wolnego czasu (między kręceniem "Avengers" i "Sherlocka Holmesa"), żeby po raz czwarty dać zakuć się w metalowy pancerz.  Największy przebój Marvela powraca: "Iron Man 4" otwiera Fazę Czwartą - to brzmi po prostu zbyt dobrze, aby nie stać się rzeczywistością...

Zupełnie niespodziewanie jak pisze sam autor, Robert Sienicki wystartował z nowym webkomiksem. Zalążki autobiograficznej "Beletrystyki" (albo "Under Pressure" w wersji angielskiej) powstawały od wielu lat, ale dopiero teraz autor "The Movie" i "Scentii Ocultii" zabrał się za ten projekt na poważnie. Co wcale nie oznacza, że regularne aktualizacje są gwarantowane. Polska wersja będzie dostępna wyłącznie na tym fanpage'u Belego, natomiast wersję w języku angielskim znajdziecie pod poniższym linkiem. Póki co w eter poszły dwa odcinki. Pierwszy jest tym lepszym.

Książka interaktywna. Dla dwojga. Nie wymaga prądu. Nigdy się nie rozładuje! Komputer nie ma z nią żadnych szans - oto "Kumplobook" Joanny Gorzelińskiej i Dennisa Wojdy, książka graficzna przeznaczona dla dzieci Co czeka nas w środku? Zadania i zabawy, które rozwijają i pielęgnują przyjaźń, labirynty, szkice, mapownik, flagi, graffiti, miejsce na sny, marzenia, czysty relaks: gry w statki, kapsle, państwa miasta, warcaby, miejsce na portrety, ankiety, wyzwania i ważne pytania. Całość liczy sobie 96 stron i ukazała się w kwietniu nakładem wydawnictwa Wilga. Cena - 24,99 zł

"Znakomiks" powraca - donosi Ziniol, czyli piętnasty numer na piętnastolecie pisma. Najprawdopodobniej podczas majowego festiwalu Komiksowa Warszawa do sprzedaży trafi 15. numer magazynu redagowanego przez Andrzeja Barona, w którym zamknięte zostaną wszystkie rozpoczęte na jego łamach serie, a także premierowe szorciaki związane komiksami publikowanymi w "Znakomiksie". Czytelnicy będą mieli więc okazję przeczytać nigdy wcześniej niepublikowane odcinki "Rewolucji", "Dziewanny" i "Krainy Herzoga", które już wcześniej pojawiały się na łamach magazynu, jak również debiutujące w nim "odpryskowe szorciaki" z uniwersum Ksionza i "Jestem Bogiem" - pisze Dominik Szcześniak. Wszystko również wskazuje, że będzie to ostatni numer "Znakomiksu", o czym więcej przeczytamy w artykule redakcyjnym.
 
W maju ukaże się nie jeden, ale dwa numery "SuperHero Magazynu", które w dodatku będą miały dwa warianty okładkowe. Numer 4/2016 zapowiada się następująco:

Czy może być coś lepszego, niż supebohaterowie? Niestety, podobno jednak może... Ot, np. dinozaury i "Gwiezdne Wojny". A przynajmniej tako rzecze ubiegłoroczny box office, w którym na podium przed zdezorientowanymi herosami Marvela usadowiły się przerośnięte jaszczury i gwiezdna saga (już nie) George'a Lucasa, dzieląc społeczność fanatyków hollywoodzkiego kina na zwolenników trykotu, tropicieli prehistorii i wyznawców kosmicznej mitologii. My jednak nie zamierzamy nikogo dzielić. Ba, wręcz przeciwnie! Po co bowiem się ograniczać, toczyć jałowe spory i usilnie szukać jednej, rzekomo jedynie słusznej drogi? Po co, skoro za sprawą nowego "SuperHero Magazynu" można mieć wszystkie te dobra razem wzięte? 
 
Aby pogodzić zwaśnione strony tym razem wyślemy więc dobrze znanych superherosów z uniwersum Marvela i DC w przeszłość i w ramach głównego tematu numeru sprawdzimy, jak dobrze sobie radzą pośród prehistorycznych władców ziemskiego globu. Po drodze zboczymy jednak w nie tak znowu odległe rejony i sprawdzimy również, co słychać u nowego superhero rodzimej "produkcji", niejakiego Peruna z serii "Dinomanta", który z tresury prehistorycznych jaszczurów (dziwnym trafem powracających na ziemię po upływie milionów lat) uczynił sposób na życie. 
 
Jakby tego było mało, w związku z przypadającym nam właśnie rokiem bratobójczych sporów w kinie i komiksie superbohaterskim dowiedziemy, że przed marvelowską "Wojną domową" i millerowym pojedynkiem Człowieka ze stali i Człowieka-Nietoperza superbohaterowie też lubili nawzajem sprawdzać wytrzymałość swoich szczęk, przeżyjemy deszcz młotów(!), zerkniemy na karty gwiezdno-wojennych komiksów Marvela, a na deser zaserwujemy smakowity konkurs, w ramach którego swoją domową filmotekę będzie można wzbogać o debiutujący właśnie na srebrnym krążku film "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy".
 
Z kolei numer 3/2016 będzie wydaniem specjalnym poświęconym filmowi "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów". W jego zapowiedzi możemy przeczytać:

Kurz po spektakularnej walce Człowieka ze Stali i Człowieka-Nietoperza nie opadł jeszcze na dobre, tymczasem na scenę tłumnie wkraczają już herosi Marvela aby udowodnić, że w ich szeregach również nie jest tak słodko i przyjaźnie, jak mogłoby się dotychczas wydawać. Zanim jednak Panowie Stark i Rogers, oraz stojące za nimi dwa wrogo wobec siebie nastawione składy Avengers zewrą się w żelaznym uścisku proponujemy wam lekturę specjalnego wydania "SuperHero Magazynu", poświęconego filmowi Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów i jego komiksowym pierwocinom.

W numerze m.in.:

- przybliżamy sylwetki głównych aktorów spektaklu i sprawdzamy, co działo się z nimi podczas wydarzeń komiksowego pierwowzoru,
- szukamy ciekawostek związanych z konfliktem dwóch najważniejszych herosów Marvela,
- wertujemy komiksową biblioteczkę w poszukiwaniu kontynuacji i wariacji na temat "Wojny Domowej" ("Secret Wars: Civil War", "Civil War II")
-oraz zastanawiamy się, czy ten konflikt... w ogóle ma sens?

4 komentarze:

Rafal pisze...

Dodałbym jeszcze, że za tydzień Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu :)

tO mY: pisze...

Plus tego samego łikendu jeszcze Dwutakt w Toruniu i Leszek w Lublinie - powariowali organizatorzy :)

Co do Qunitanilhii - to wiadomo przecież, że Wolfram [Tungsten] będzie :)

A co do Pau - w Warszawie będzie już trzeci raz, czyli że spodobało mu się jeszcze bardziej :D

Kuba Oleksak pisze...

Kuba, dzięki za dodatkowe info! Nigdzie nie znalazłem info, że idzie o "Wolfram". A w przyszły weekend rzeczywiście mamy superkumulację imprez komiksowych - Lublin, Toruń i Poznań.

tO mY: pisze...

Kubo - nie ma sprawy, wydaje mi się, że Timof na fb wrzucał info z okładką. Ja będę w Toruniu, chociaż Lbln i Pń odwiedziłbym równie chętnie. Uwertura przed FKW :)

Pozdrrr666!