sobota, 23 kwietnia 2016

#2129 - Komix-Express 341

BeeFKi w tym roku nie będzie. Powód? Najbardziej prozaiczny z możliwych - brak środków finansowych. W tym roku mimo licznych prób nie dostaliśmy żadnych środków publicznych. O czym ostatecznie dowiedzieliśmy się kilka dni temu - pisze Radosław Bolałek, organizator Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. To jest ta dobra zmiana, o której ciągle słyszę tu i ówdzie? I nie pisząc tego ironicznie otrzymałem na FB kilka odpowiedzi na to pytanie. W poprzednich latach udawało się zorganizować BFK chociażby przy wsparciu finansowym i organizacyjnym WiMBP Gdańsk. Środki te i wsparcie wolontariuszy wystarczyło na zorganizowanie imprez dobrych, ale nie wybitnych - czytamy w oświadczeniu dalej. Bolałek podkreśla, że nie chciał robić imprezy tylko po to, aby ją zrobić. Zależy mu na festiwalu utrzymanym na najwyższym poziomie, a nie organizowanym na pół gwizdka - i to jest postawa, którą ja szanuje. Czy to koniec BFK? Absolutnie nie. Wygląda na to, że czeka nas jedynie przerwa, która da organizatorom czas i siły na zorganizowanie środków finansowych, które pozwolą na przygotowanie festiwalu takiego, jakiego chcą. A ci, którzy chcą pojechać na Pomorze przy okazji jakiejś komiksowej bibki - są jeszcze Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK!Mucha Comics zapowiada komiks nominowany do nagrody Eisnera w kategorii "Best New Series". Jeszcze w tym roku ukazać się ma "Harrow County" Cullena Bunna ("Szósty rewolwer", "Deadpool Kills the Marvel Universe") i Tylera Crooka, które pierwotnie wydane zostało przez Dark Horse Comics. Czego można spodziewać się po tej pozycji? "Harrow County" będzie horrorem, osadzonym na przełomie XVII i XVIII, a jego główną protagonistką będzie nastoletnia Emmy. Jej rodzinny dom, ulokowany na terenach tytułowego hrabstwa, otoczony jest z pozoru tylko niewinnym lasem w rzeczywistości zamieszkiwanym przez różne potworne istoty. Niebawem Emmy będzie musiała się o ich obecności przekonać w bardziej bezpośredni sposób, o a co więcej - wszelkie duchy, upiory, czy żywe trupy okażą się jej bliższe niż mogłaby przypuszczać. I to wszystko akurat w czasach gdy polowanie na czarownice było najbardziej modne. Zainteresowani?

DC/Warner "kradnie" Marvelowi kolejnego, po J.K. Simmonsie, aktora. Do obsady "Justice League" oficjalnie dołączył Willem Defoe, który wcielił się w Green Goblina w pierwszym "Spider-Manie" Sama Raimiego, a więc w czasach, które dziś nazwalibyśmy dawno i nieprawda. Rzecz jasna tożsamość postaci, w jaką wcieli się znakomity, nominowany do Oscara, aktor trzymana jest w ścisłej tajemnicy. Wiadomo jednak, że Defoe zagra bohatera pozytywnego. Jakoś zupełnie mi to do niego nie pasuje... Affleck, Cavill, Gadot, Jason Momoa, Ezra Miller, Ray Fisher, Amber Heard i Defoe - fajna obsada. I szkoda tylko, że Goyer ze Snyder tak koncertową spieprzą scenariusz i reżyserię... (tak, w tym miejscu trochę trolluje i trochę prowokuje)

Akcenty komiksowe w 56. konkursie PTWK na Najpiękniejsze Książki Roku 2015 roku. W kategorii "literatura piękna" nominowano "Kwintesencję" Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewcza zaprojektowaną przez Dianę Gawronkiewicz (Wydawnictwo Komiksowe/Prószyńki). Nazwiska Gawronkiewiczów pojawiają się również w kategorii "albumy", w której doceniono "Krzesło w piekle" (Kultura Gniewu), a w kategorii "książki naukowa, popularnonaukowe (humanistyka)" zauważono "Żeby było ładnie" autorstwa Sebastiana Frąckiewicza, jednego z najrzetelniejszych krytyków komiksowych (choć sama książka o komiksie nie traktuje). Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek zostaną rozdane podczas Warszawskich Targów Książki, 19 maja o godzinie 14.00.  

Kolejny polski artysta komiksowy zadebiutował za granicą - a właściwie artystka. Jak podaje portal Culture.pl Dagmara Darsicka narysowała album "Madeleine Danielou et l'elan createur" do scenariusza Chantal van den Heuvel. Komiks jest biograficzną opowieścią o Madeleine Danielou (1880-1956), założycielce prywatnych szkół dla dziewcząt: collèges Sainte-Marie i écoles Charles-Péguy, a także wspólnoty apostolskiej Saint-François-Xavier, która prowadziła szkoły w Afryce i Korei Południowej. Danielou była filantropką, która zajmowała się edukacją dzieci z najbiedniejszych rodzin, pisała też książki filozoficzne o edukacji. Album ukazał się w grudniu 2015 roku nakładem Coccinelle. Komiks opowiada o naznaczonej przeciwnościami drodze ku realizacji dzieła życia Danielou, jakim było dla niej niesienie edukacji – opowiada cytowana przez Culture Darsicka. Zanim dostałam to zlecenie, wysyłałam portfolio do wielu wydawnictw we Francji i Belgii, aż w końcu otrzymałam odpowiedź. Rysowanie komiksów było od zawsze moim marzeniem. Nad samym albumem pracowałam parę miesięcy, ale wcześniej długo zbierałam dokumentację: archiwalne zdjęcia, reportaże z miejsc, w których toczy się akcja. Wyzwaniem było odnalezienie materiałów o miejscach, które już nie istnieją.

Toruński DwuTakt czy poznański Dzień Darmowego Komiksu? Tak się złożyło, że terminy dwóch imprez nakładają się na siebie i jeśli ktoś nie urodził się mutantem ze zdolnością bilokacji może odwiedzić tylko jedną z nich. W tym roku Kolorowe stawiają na DwuTakt. Wraz z silną reprezentacją krakowską pojawię w Toruniu i przywiozę ze sobą prelekcję o komiksowych filmach z Ziemi-2. Czego można się po niej spodziewać? Opowiadania o filmach, które nigdy nie powstały i pewnie już nie powstaną i odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Czy Nicolas Cage miał zostać Supermanem? Kto planował zekranizować "Strażników”? Jakiego filmu nie nakręcił ostatecznie twórca „Mad Maxa”? Sobota, godzina 17:00. Wpadajcie. 

Ostatnie miesiące należały w "Strefie Komiksu" do komiksów adresowanych dla najmłodszych czytelników. Nie oznacza to oczywiście, że zapomnieliśmy o naszych nieco starszych fanach. Dowodem niech będzie najnowszy komiks twórcy "Likwidatora" Ryszarda Dąbrowskiego pod tytułem "Kicia robi dym". Jest to zbiór jednoplanszowych komiksów o tematyce erotycznej pierwotnie publikowanych w miesięczniku "Twój Weekend" w latach 2010-2015. Autor podchodzi do tematu stosunków damsko-męskich (i nie tylko) z właściwą sobie brawurą i poczuciem humoru serwując nam świetną, miejscami mocno pikantną zabawę. Komiks jest zdecydowanie przeznaczony dla dorosłego czytelnika. Całość zamyka się na 56 stronach i kosztuje 39,90 zł.

Brak komentarzy: