wtorek, 29 maja 2012

#1043 - Trans-Atlantyk 190

Zgodnie z zapowiedziami, na kartach "Astonishing X-Men #50" Marjorie Liu i Mike Perkins opowiedzieli historię o tym, jak Northstar oświadczył się swojemu chłopakowi, Kyle`owi. Ten przyjął pierścionek i już w kolejnym numerze będzie miał miejsce ich ślub. Z pewnością będzie to pierwszy związek małżeński zawarty przez ubranego w kolorowy kostium herosa z osoba tej samej płci. A przynajmniej pierwszy wiążący pod względem prawnym - w 2001 roku związkowi Apollo i Midnightera "pobłogosławiła" prywatna stacja telewizyjna. Warto również pamiętać, że Northstar jest pierwszym superbohaterem, który otwarcie przyznał się do swojego homoseksualizmu, co miało miejsce w "Alpha Flight" #106 z 1992 roku. W "tamtych czasach" bardzo niewiele miejsca w komiksach poświęcano "tym" kwestiom, które dziś zdają się być na porządku dziennym. Jego narzeczony, Kyle Jinadu, zadebiutował znacznie później, w 2009 w "Uncanny X-Men" #509 Matta Fractiona i Grega Landa. Ich związek przetrwał inwazje obcych, atak niszczących planety Celestiali i mordujących ludzi robotów. Co ciekawe ślub ma się odbyć w Nowym Jorku, a nie w Kanadzie, z której Northstar przecież pochodzi i która nie ma nic przeciwko małżeństwom tej samej płci od 2005 roku.

Nota bene wspomniany związek Apollo i Midnightera w nowym DCU został skasowany. Podobnie rzecz miała się w przypadku dwóch najsłynniejszych komiksowych związków, uświęconych węzłem małżeńskim - Petera Parkera z Mary Jane Watson i Clarka Kenta z Lois Lane. Oba związki nie wytrzymały "próby czasu". Czy Kyle`owi i Northstarowi się uda? Trudno powiedzieć, ale trzeba nadmienić, że ich miłosna historia nie została właściwie w ogóle przedstawiona na kartach komiksu. Toczyła się niemal całkowicie off-panelowo. Nie mam za to najmniejszych wątpliwości, że Marvel chce zwrócić uwagę mainstreamowych mediów na swoje komiksu, narobić jak najwięcej hype`u, wzbudzić kontrowersje, ale też... doprowadzić do kolejnej wojenki z DC Comics (o niej za moment). Wszystkie te działania mają podbić sprzedaż komiksów. Finansowe wyniki "AX-M" poznamy najwcześniej na początku czerwca, ale już teraz, na wieść o tym, że w kolorowych zeszytach pojawią się takie bezeceństwa, zareagowała One Million Moms, chrześcijańska organizacja, która w lutym chciała powstrzymać sieć sklepów Toy`R`Us przed sprzedawaniem numeru "Life with Archie", w którym przedstawiono ślub innego komiksowego geja, Kevina Kellera.

Drugim pomysłem, przeciwko któremu protestuje Jeden Milion Mam jest decyzja DC Comics na uczynienie z jednej ze swoje wiodących, ikonicznych postaci, o bogatej historii i ugruntowanym statusie geja. Na londyńskim konwencie KaPow! Dan DiDio ogłosił, że postać która do tej pory uważana była za heteryka, okaże się homoseksualistą. Jeszcze rok temu, podczas przygotowań do relaunchu DiDio zaprzeczał, że podobna operacja będzie miała miejsce, choć zapewniał, że DCnU będzie znacznie bardziej zdywersyfikowane pod względem rasowym, etnicznym, seksualnym czy narodowościowym miejsce. Rzeczywiście, obecności na przykład czarnoskórych czy homoseksualnych bohaterów nie można zaprzeczać, ale część środowiska komiksowego związana z ruchem LGBT narzekała na stereotypowe ujęcie orientacji seksualnej, jak było to w przypadku Bunkera. Nie liczyłbym, że tym bohaterem okaże się Batman, Superman, Hal Jordan czy będąca oczywistym wyborem Wonder Woman - podobno ma to być raczej mężczyzna. W sieci mnożą się typy - od Guy`a Gardnera, przez Plastic Mana, Shazama, Tima Drake`a, Aquaman, Black Lighting, aż po Wally`ego Westa, który czeka na swoje wprowadzenie do Nowej 52.

Marvel odkrył karty w temacie "The First X-Men". Startująca w sierpniu pięcioczęściowa mini-seria będzie opowiadać o losach mutantów przed tym, jak uformował się pierwszy, oryginalny skład X-Men, a w Ameryce zaczynają pojawiać się pierwsi mutanci. Jego fabuła ma być skupiona na postaci Wolverine`a, a w pozostałych rolach wystąpią między innymi młody Xavier, Sabretooth, Moira MacTaggart, Magneto, Bolivar Trask prawdopodobnie Havok, cierpiący na zanik pamięci Namor, a także grono mniej znanych postaci, takich jak Fred Duncan z FBI. Pomysł na historię wyszedł od Neala Adamsa, który poszukiwał kogoś, kto pomógłby mu zrealizować ten projekt. Wybór padł na Christosa Gage`a, który prywatnie bardzo ceni twórczość autora "Kree/Skrull War". W "The First X-Men" zostaną uzupełnione białe plamy w historii X-Men. Poznamy odpowiedzi dlaczego ludzie tak bardzo boją się mutantów, dowiemy się nieco więcej o przeszłości Logana i przyczynach jego trudnych relacji z Chuckiem. Gage gwarantuje, że historia idealnie wpasuje się w continuity - na kilka pytań poznamy odpowiedzi, ale pojawią się również nowe zagadki.

Regułą stało się, że premiery filmowych komiksów zwiększają popyt na poszczególne zeszyty i albumy. Po tym, jak na wielkim ekranie pojawił się Thanos, na rynku wtórnym pozycje z jego udziałem osiągają rekordowe sceny. Czy tego samego możemy oczekiwać po "The Dark Knight Rises" - pewnie tak. Już teraz, pierwszy i prawdopodobnie najlepiej zachowany numer "Batmana" z 1940 roku, w którym po raz pierwszy pojawia się Joker, na jednej z aukcji osiągnął zawrotną cenę 850 tysięcy dolarów! Oceniony w skali CGC na 9.2 (Near Mint minus) trafił do rąk prywatnego kolekcjonera, za którym, jak się podejrzewa, stoi grupa inwestorów. W czasach rynkowego kryzysu wartość archiwalnych komiksów wciąż idzie w górę - jeszcze trzy lata temu za tę kopię nie zapłacilibyśmy nawet połowy tego, co teraz. Pytanie, które teraz należy sobie zadać to ni czy, tylko kiedy ten rynek się załamie.

1 komentarz:

Pablo pisze...

Po*&#&ło ich z tym promowaniem pedalstwa.