poniedziałek, 28 maja 2012

#1042 - Komix-Express 141

To mocno spóźnione wydanie Komix-Expressu wypada zacząć od przeprosin. Znowu nawaliliśmy z naszymi weekendowymi cyklami i jest nam z tego powodu niezwykle przykry. Przez te ostatnie kilka dni zwyczajnie nie miałem czasu aby spokojnie siąść i "oprawić" gotowe właściwie newsy, które od kilku dni czekały w kopii roboczej. Czytelniku! Korzymy się i prosimy o wybaczenie.
Na Komiksowej Warszawie Egmont zaprezentował wstępne i nieoficjalne zapowiedzi na najbliższe miesiące. Przeglądając program wydawniczy największego komiksowego edytora w kraju możemy pozwolić sobie na umiarkowany optymizm - przynajmniej w kontekście informacji, według których wielki E miałby się całkowicie wycofać z wydawania historyjek obrazkowych. Z drugiej strony szczególnych powodów do zachwytu i wieszczenia odrodzenia rynku również nie ma, ale z pewnością będzie na co wydać kilka groszy.

Czerwiec:

"Klasyka Polskiego Komiksu" - "Kajtek i Koko w kosmosie"
"Lucyfer - Diabeł na progu", tom 1
"Lucyfer - Wilk pod drzewem", tom 8
"Asteriks - Asteriks u Reszehezady", tom 28
"Asteriks - Róża i miecz", tom 29
"Star Wars: Rycerze Starej Republiki - Niszczycielka", tom 8
"Fantasy Komiks" #17

Wakacje rozpoczniemy z popularnym Luckiem, który uraczy nas dwoma albumami. Lecz prawdziwym przebojem czerwca będzie trzecia, tym razem (wreszcie!) kompletna edycja "Kajtka i Koka w kosmosie". Fani komiksu i miłośnicy starej szkoły polskiego komiksu będą mogli czuć się usatysfakcjonowani.

Lipiec:

"Batman: Powrót Mrocznego Rycerza"
"Batman: Najlepsze opowieści"
"Batman: Nawiedzony Rycerz"
"Blueberry", tom 3

Lipiec umili Mroczny Rycerz - to, że w tym miesiącu mają szansę ukazać się aż trzy albumy z Batkiem, wynika zapewne z faktu, że w kinach rządził będzie Christopher Nolana i jego "Dark Knight Rises". Oprócz reedycji klasycznej pozycji Franka Millera dostaniemy kolejne wznowienie historii, która wcześniej wydał Semik w mocno okrojonej formie oraz swoisty best-of oldschoolowych opowieści z Gackiem. O tych dwóch pozycjach pisaliśmy już na łamach K-E.

Sierpień:

"Pictures That Tick"
"Lucky Luke", tom 4
"Usagi Yojimbo - Samuraj", tom 2
"Star Wars Dziedzictwo - Extremes", tom 10
"Asteriks - Galera Obeliksa", tom 30
"World of Warcraft #2"

Środek lata i sezonu ogórkowego, ale Egmont nie zwalnia tempa. Dla każdego coś miłego - kolejny zbiorek Lucky Luke`a, reedycje Asteriksów, nowe SW. Chyba nikt nie spodziewał się, że Egmont zainwestuje w autorski komiks Dave`a McKeana "Pictures That Tick", zbierający wczesne prace tego znakomitego artysty. Ciekawe czy ukaże się pod bannerem Obrazów Grozy czy Mistrzów Komiksu...

Wrzesień:

"Wyścigi"
"Baśnie - Dobry książę", tom 10
"Calvin i Hobbes"
"Calvin i Hobbes - Coś się ślini pod łóżkiem", tom 2

Powrót do szkoły umilą nam Calvin z Hobbesem, którzy będzie kolejnym tytułem wznawianym przez wielkiego E. Według Alei Komiksu tajemniczy "Wyścig" to ten komiks, autorstwa Marvano. Pasuje do profilu serii Wiek XX/Wiek XXI

Rafał Szłapa zaprezentował okładkę trzeciego i ostatniego tomu "Blera". "Ostatni wyczyn" ma ukazać się (jak zwykle) na październikowym Festiwalu w Łodzi i właściwie na razie tyle o nim wiadomo. Podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich albumów Szłapa obiecał zaprezentować na łamach Kolorowych przeczytać obszerną zapowiedz jego komiksu. Coraz bliżej również do premiery drugiego tomu antologii "The Very Best OFF the Ziniols". Na stronie Ziniola można zobaczyć rewelacyjną okładkę komiksu w wykonaniu Daniela Greszkiewicza. Jego premierę również zaplanowano na 23. MFKiG.

Drugiego czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN imienia Janusza Kurtyki w Warszawie odbędzie się druga edycja Festiwalu Komiksu Historycznego. W tym roku gośćmi imprezy będą Marek Szyszko, którego prace będzie można również oglądać na wystawie poświęconej jego twórczości, Artur Piotrowski, autor albumu "Piątka", który ma doczekać się adaptacji filmowej, Zygmunt Similak, opowiadający o swoich autobiograficznych komiksach, a także Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Maciej Mazur i inni. Oprócz spotkań autorskich odbędą się również wykłady (między innymi o historycznej funkcji komiksów opowiedzą Witold Tkaczyk i Tomasz Nowak, a o dydaktyce z użyciem komiksów historycznych opowie Bartłomiej Janicki), panele dyskusyjne (w spotkaniu na szczycie Tomasz Kołodziejczyk, Maciej Parowski i Jacek Komuda będą dyskutować o związkach historii, komiksu i fantastyki, a Monika Powalisz przedstawi kobiecy punkt widzenia na historię w komiksie). Nie zabraknie giełdy komiksowej, warsztatów dla najmłodszych, sesji autografów dla miłośników kolejek i oczywiście wystaw. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie Alei Komiksu.

Podczas Komiksowej Warszawy organizatorzy łódzkiej Międzynarodówki zaprezentowali kawałek plakatu tegorocznej edycji MFKiG. Teraz możemy oglądać go w pełnej okazałości i nie ma najmniejszych wątpliwości, że praca Bereniki Kołomyckiej zapisze się w annałach Festiwalu, jako jedna z najpiękniejszych w dziejach. W temacie XXXIII. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który odbędzie się w dniach 5-7 października panuje na razie cisza. Na początku maja pojawiła się plotka, że na konwencie ma się pojawić Scott Snyder, a nakładem Egmontu ukaże się "Batman: Court of Owls" z rysunkami Grega Capullo. Przyznam, że możliwość pojawienia się Snydera wydaje się całkiem prawdopodobna, choć jak pisze w komentarzach Damian Maksymowicz - organizatorzy imprezy oficjalnie powiedzieli "nie". Jeśli idzie o listę gości to z pewnością trzeci raz w tym roku do Polski zawita Grzegorz Rosiński, a wróbelki ćwierkają, że w Łodzi znów pojawi się... Simon Bisley. To nie sprawdzona informacja, ale wcale nie zdziwiłbym się, gdyby okazał się prawdą.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nowy McKeane w Mistrzach ma iść, o cZym już dawno, wszyscy pisali.

http://www.komiks.gildia.pl/news/2012/05/plany-egmontu-do-wrzesnia-2012

Damex pisze...

organizatorzy MFKiG na ptanie o Snydera odp.: "Snyder raczej nie"

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak wy złamasy, ale ja już ten komiks mam:
http://www.amazon.com/Batman-Vol-The-Court-Owls/dp/1401235417/ref=pd_ys_sf_s_283155_a1_n_1_p

Anonimowy pisze...

@Damex
Snyder raczej nie, a The Court Owls?

Damex pisze...

TCoO to już rzecz Egmontu, ale bym się zdziwił, gdyby wydali jeszcze jednego Batsa w tym roku.