sobota, 22 sierpnia 2009

#227 - Komix-Express 02

Dawno, dawno temu był sobie Król Midas, który zamieniał w złoto wszystko to czego tylko się dotknął - tak przynajmniej głoszą legendy i mity. I - o dziwo! - również nasz światek komiksowy doczekał się podobnej persony, jednak w nieco innej formie. Otóż nasz Midas - chociaż dla odróżnienia nazwijmy go na przykład Nidasem - więc otóż nasz Nidas, zgodnie z krążącymi na jego temat plotkami, legendami i anegdotami, czego by tylko nie dotknął to zamieniał to w.. no w każdym razie nie w złoto. Skakał on od wydawnictwa do wydawnictwa, zostawiając po sobie zwykle sporo problemów, co dla niektórych oznaczało smutną wizję zakończenia przygody z biznesem w postaci wydawania komiksów. Ostatnim przylądkiem na którym go widziano był polski oddział duńskiego wydawcy, który zapragnął przywrócić rodzimym czytelnikom wiarę i zapomnianą z TM-Semic'owych czasów miłość do superbohaterów. I jak głoszą najnowsze plotki - tyle go widzieli. Konkretniej to Nidasa i złoto, a raczej złote polskie. Czyn to haniebny i mam nadzieję, że sprawiedliwość dosięgnie "króla", ale co jak co, w pewnym sensie udowodnił on licznym niedowiarkom, że na komiksach da się u nas zarobić. (a.)

Wydawnictwo Ongrys, specjalizujące się w publikacji „komiksów z tamtych lat”, zaprezentowało tytuły, które wypuści na łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu (i Gier) w tym roku. Tym razem będą to wznowienia prac Tadeusza Raczkiewicza, znanych ze „Świata Młodych”. W albumie „Dwa lata wakacji” (39 złotych, 112 stron), oprócz tytułowego komiksu, znajdzie się również „Piętnastoletni Kapitan” - obydwie historie oparte na prozie Juliusza Verne`a. Wydanie zostanie wzbogacone o galerię ilustracji, biografie Tadeusza Raczkiewicza oraz Verne'a, a także spisy komiksów oraz posłowie dra Krzysztofa Czubaszka, prezesa Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne'a. Dla miłośników Raczkiewicza Ongrys przygotował również wypasioną edycję kolekcjonerską. „Tajemnica Czerwonego Tepee” (99 złotych, 224 strony) będzie zawierała komiksy prezentowane w „ŚM” latach 1982-1991. W antologii, oprócz „Dwóch lat wakacji” i „Piętnastoletniego Kapitana”, znajdą się również „Zawisza Czarny”, „Tajemnica Czerwonego Tepee”, „Tajemnica Kamiennego Lasu” i „Inspektor Tom Monk”. Więcej szczegółów na stronie edytora. (j.)

Polscy fani, którzy chcieliby podczas zbliżającego się MFKiG zdobyć autograf Petera Milligana na jednym z jego dzieł, mogliby mieć nie lada problem. Jedynymi komiksami jego autorstwa, które ukazały się w naszym języku było kilka Semicowych "Batmanów" (których numery w komentarzach podaje Ystad ;), ale jak się okazało znalazł się wybawca-wydawca, dzięki któremu nie trzeba będzie biegać po antykwariatach i szukać tych zeszytów. Jest nim Timof, ale póki co, nie ujawniono jeszcze jaki to będzie komiks (obstawiam albo "The Extremist" albo "Skin"). Pojawiło się również kilka informacji odnośnie timofowego imprintu Mroja Press - zgodnie z tym co przekazał na forum gildii Paweł Sawicki, "RG" zostanie wydane w okolicach połowy września, a "Lapinot et les carottes de Patagonie" Trondheima pod koniec listopada. Oprócz tego w okolicach łódzkiej imprezy szykuje się publikacja wcześniej nie zapowiadanego komiks. Dwie niespodzianki w tak krótkim czasie? Widać październik to taka komiksiarska Gwiazdka. (a.)

Motyw Drogi na tropie kolejnej, po rzekomym kontrataku powrotu Kapitana (czy też komisarza) Żbika, tajemniczej sprawy komiksowego półświatka. Aleja Komiksu zamieściła okładkę zbliżającego się, jedenastego tomu „Jeża Jerzego” („Jeż Jerzy: Must Die”?) Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka, która bardzo szybko została zdjęta. Równie szybko zniknęła z deviantowego profilu Leśniaka, a autorzy komiksu nabrali wody w usta odnośnie albumu, który jest ponoć gotowy. Za wąskie gardło robi w tym przypadku Egmont, który swój plan wydawniczy ma rozpisany do września, a nowy Jurek ma ukazać się w październiku. Oficjalne info pojawi się zatem wtedy, kiedy Egmont ogłosi zapowiedzi. Wiadomo, że ukaże się od razu w dwóch wersjach – „zwykłej” i kolekcjonerskiej, w twardej oprawie i z licznymi dodatkami. (j.)

W ostatnich dniach dosyć sporo zmieniło się w Multiversum - obecnie jedynym prężnie działającym sklepie z komiksami zza wielkiej wody. Tym co zapewne wielu najbardziej zainteresuje będzie nowy cennik, znacznie sympatyczniejszy niż jego ostatnia wersja. Poszerzyła się również oferta sklepu - do zeszytów i wydań zbiorczych dołączyły figurki i statuetki (ze "Strażników" też!), jak również materiały dla rysowników - m.in. magiczne arkusze z niebieskimi liniami, które często widzi się przy prezentowanych przez artystów postępach nad daną planszą. Jest w czym wybierać, chociaż mi do zupełnego szczęścia brakuje szerszej oferty z wydawnictw takich jak Fantagraphics czy Drawn and Quarterly. A i jeszcze jedno - 20 sierpnia, trzymający ten interes w garści Rafał obchodził kolejne urodziny - tak więc od nas życzenia STU LAT pracy przy komiksach! (a.)

Zanim jeszcze „cioty komiksu” zjadą się na swój doroczny festiwal, w Łodzi odbędzie się tam zlot miłośników wszelkiej fantastyki POLCON 2009 i będzie trwał od 27 do 30 sierpnia. Niestety, oprócz wizyty Mike`a Carey`a (szczegóły choćby tutaj, na Polterze), promującego najnowszą książkę z Felixem Castorem oraz nowego komiksu od Egmontu, jak głosi notka prasowa, niewiele zaplanowano atrakcji dla komiksiarzy. W czwartek odbędzie się konkurs Hobbesowo-Zuziowy (albo na odwrót). W piątek Maciej Parowski będzie opowiadał o swoim niezrealizowanym scenariuszu do „Burzy”, komiksu o alternatywnych losach Polski po II Wojnie Światowej, odbędzie się również konkurs na superbohatera oraz mangowa prezentacja „Ken Akamatsu, czyli trzy oblicza haremówek”. W sobotę Kamil Śmiałkowski będzie opowiadał o komiksach na podstawie filmów i filmach na motywach komiksowych, odbędzie się prelekcja o śmierci superbohatera, panel dyskusyjny z udziałem Mike`a Carey`a, Tomasza Kołodziejczaka, Łukasza Orbitowskiego i Kamila Śmiałkowskiego o przenikaniu się fantastycznych światów w literaturze, komiksie i filmie, spotkanie z tłumaczem Jackiem Drewnowskim oraz prezentacja Piotra W. Cholewy „Stripy – praźródło komiksu”. Pełen program i inne szczegóły imprezy na stronie organizatora. (j.)

Ostatni tom przygód WilQ'a ukazał się pod koniec ubiegłego roku i dosyć szybko podbił sieć swoimi "Słonecznikami Van Gogha". Na kolejną część perypetii bucowatego herosa przyjdzie nam czekać do najbliższego grudnia, ale jak już piętnasta odsłona serii znajdzie się w złaknionych absurdu i chamstwa łapskach czytelników, wielu będzie przecierać oczy ze zdziwienia - WilQ po raz pierwszy w historii pojawi się w KOLORZE! Jakiś czas temu zapisani do newslettera mieli okazję zobaczyć na swoich skrzynkach pocztowych zajawkę nadchodzących zmian, a kilka dni temu Marcin Mastykarz - manago braci Minkiewiczów - umieścił na swoim facebook'owym profilu poniższą grafikę. Nie wiem czy to ostateczna i oficjalna wersja kolorystyki, ale WilQ o karnacji przewodniczącego Leppera wygląda dosyć zabawnie. (a.)

6 komentarzy:

Ystad pisze...

oj macie kolego nieaktualne informacje. To że w bazach serwisów komiksowych Milligan występuje tylko w jednym komiksie nie znaczy, ze tylko tyle wydano go w naszym kraju. Według mojej podręcznej bazy moich komiksów (która jest mocno niekompletna, ale powolutku nad nią pracuję) Milligan brał udział w sześciu batmanach z TM-Semic 1991/07, 1992/10, 1993/01, 1993/07, 1993/08, 1993/12 ;)

Ystad pisze...

1993/07-08 to przeca osławiony "The Idiot" ;)

Łukasz Mazur pisze...

Dzięki Jacku, zaraz poprawię. No i masz rację - info podałem po przejrzeniu jednego z serwisów.

No a Idiota swoją drogą to moja ulubiona chyba historia z gackiem z lat szczenięcych.

Fopa.

Ystad pisze...

Spoko ;)
Polecam się na przyszłośc. Aczkolwiek z 1991/07 to się pomyliłem ;) Reszta raczej pewna ;)

pjp pisze...

"Na tropie" to był taki żart ;). Nawet Egmont nam się udało rozbawić podobno.

Kuba Oleksak pisze...

Mam nadzieję, że humorystyczna konwencja zostałą zachowana :)