Jak podaje piękniejsza połowa atelier Wróbel-Chmielewski, w dniach 24 maja – 4 czerwca 2010 w słynnej Kawangardzie odbędzie się prezentacja pierwszych 39 stron "Zapętlenia" - tajemniczego projektu Daniela Chmielewskiego i jednocześnie jego pracy dyplomowej. Goście wystawy będą mogli obejrzeć oryginalne plansze opatrzone uwagami o procesie ich powstawania, przeczytać fragment komiksu w formie albumowej oraz zobaczyć makietę Pubu pod Picadorem, jednego z kluczowych miejsc w komiksie. Sam wernisaż będzie miał miejsce w środę 26 maja, w dniu obrony dyplomu magisterskiego Daniela. Trzymamy kciuki i jednocześnie z zapartym tchem czekamy na wystawę, albowiem "Zapętlenie" zapowiada się na jedną z najciekawszych premier komiksowych w nadchodzących latach - esej komiksowy podzielony na dwa 200-stronicowe tomy, premiera pierwszego już w październiku 2012 roku. No i cieszy też powrót Cynika! (RW)
W kategorii "sukcesy komiksiarzy za oceanem" można odnotować kolejny, tym razem publicystyczny. Jak podaje strona TVP, magazyn telewizyjny "Komix" autorstwa Mateusza Szlachtycza został wyróżniony na 53. festiwalu New York Festivals. "Komix" otrzymał wyróżnienie finalisty w kategorii "Magazine Format"; szkoda tylko, że nie jest już przez TVP Kultura produkowany. (RW)
W najbliższy poniedziałek swoją premierę będzie miał majowy pakiet Egmontu. Największą gratką tego zestawu mogłaby być "Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie". Niestety, Egmont bardzo pospieszył się z wydaniem trzeciego woluminu tej uznanej serii w ekskluzywnej kolekcji Mistrzów Komiksu, nie zwracając uwagi, że jest to tylko licząca osiemdziesiąt stron pierwsza z planowanych trzech części. Jestem w stanie zrozumieć, że zrezygnowano z wydania "Black Dossier" z powodu trudności edytorskich, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego w przypadku "LNDż" nie poczekano na wydanie zbiorcze. Wobec tego, na miano wiosennego hitu mają szansę "Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później" oraz "Samotnik". Liczę, że Christophe Chaboute zrehabilituje się po wpadce, jaką był "Czyściec", a Jean Van Hamme przypomni mi czasy, kiedy z wypiekami na twarzy czytało się "Thorgale". Z premier majowych wypadło "Incognegro", które już po raz drugi przełożono, tym razem na czerwiec. Oprócz tego ukaże się reedycja "Pory Mgieł" z nowymi kolorami, trzeci "Fantasy Komiks" oraz kolejny tomik "Kenshina". (KO)
Pod internetową nieobecność Kolca, wiadomość o przygarnięciu "Kapitana Sheera" podała... Kultura Gniewu. I to właśnie KG będzie wydawcą albumu Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego. Na swoim blogu Kultura, oprócz dokończenia jednoplanszówki zdradzającej edytora, zaprezentowała także pierwszą wersję okładki komiksu. "Kapitan Sheer" ma liczyć 70 stron, oprócz nich w komiksie znajdzie się również galeria gościnnych pin-upów. Album ukaże się jeszcze w 2010, prawdopodobnie w okolicach któregoś z festiwali komiksowych. (KO)
26-27 czerwca 2010 w Gdańsku odbędzie się trzecia edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu - GDAK. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, organizatorzy imprezy zapraszają do aktywnego włączenia się w akcję promowanie BeeFKi. Natomiast wszyscy, którzy mają jakiś pomysł na ciekawy panel, prelekcje, warsztaty lub chciałby zaprezentować swoją twórczość komiksową, będą mogli to zrobić na imprezie. Festiwalowi będzie również towarzyszył konkurs na pasek w pomorskich klimatach. Termin nadsyłania prac mija 14 czerwca. Już teraz można przedstawić kilka atrakcji, które będę czekały w Gdańsku. Na BeeFKę przybędą Rutu Modan i prawdopodobnie Olivier Schrauwen, autor planowanego przez Timofa na czerwiec komiksu "Mój chłopiec". Lista premier uzupełniają między innymi "Ostatni Muszkieter" Jasona, "Mój rok - Wiosna" Morvana i Taniguchiego, "RG" Dragona i Peetersa oraz wznowienia "Sin City" i "Zemsty Hrabiego Skarbka". (KO)
W ostatnich tygodniach sporo dzieje się w Multiversum - ostatnią nowością jest promocja poświęcona zeszytom komiksowym dostępnym na stronie sklepu. Chociaż zamiast "promocja", powinienem napisać "wyprzedaż" - za 49 zł do kupienia są pakiety w których skład wchodzi 20 niepowtarzających się zeszytów różnych serii komiksowych oraz 2 wydania z alternatywnymi okładkami. Tym samym z oferty sklepu znikają popularne zeszyciki, które od tej pory zamawiać będzie można jedynie w przedsprzedaży lub po kontakcie z właścicielem Multiversum. Ale to nie jedyny typ asortymentu, który w najbliższym czasie może uszczuplić ofertę sklepu - jak to widnieje na oficjalnym blogu, jeśli sprzedaż komiksów polskojęzycznych (ze stałą póki co ceną mniejszą o 25% od okładkowej) nie będzie zadowalająca, to i one mogą zostać wycofane z Multiversum. Natomiast po "drugiej stronie barykady", czyli w niedawno powstałym sklepie NextWave wygląda na to, że nie ma problemów ani z kursem dolara ani z owymi zeszytami. Jak to zapowiedział Dariusz Filipek, ceny powieści graficznych w przyszłym tygodniu spadną o przynajmniej 25%, kolorowe zeszyty za jakiś czas zagoszczą na stronie sklepu ("(...) takiej oferty ta ziemia jeszcze nie widziała!"), jak również oferta NextWave zostanie uzupełniona w pierwszej kolejności o komiksy z DC, a później Image Comics i Dark Horse. Rywalizacja dwóch sklepów zapowiada się niezwykle interesująco! (ŁM)
W ostatni czwartek, podobnie jak i w dwóch poprzednich tygodniach, w Centralnym Domu Qultury odbyły się trzecie i ostatnie eliminacje Ligi Bitew Komiksowych. Zanim jednak doszło do spektakularnych pojedynków, chętni mogli zapoznać się z historią polskiego komiksu na wykładzie Pawła Timofiejuka. Chwilę przed 22 rozpoczęły się bitwy, tym razem prowadzone przez Mariusza Ciechońskiego (finalistę poprzedniej, jak również i tej edycji). W pierwszej grupie znalazła się Dorota "Dodo" Charuta, Małgorzata "Margo" Dumin i Konrad Wawrzonkiewicz. W drugiej dobrze wszystkim znani Olga Wróbel i Tomasz "Titos" Zych, oraz niejaki "Robocik" (znajomy "Kosmity" z zeszłych eliminacji). Po zaciętych pojedynkach i dogrywce na trzy sztalugi, Dodo i Konrad, który sprowadził ze sobą chyba połowę publiczności, musieli uznać wyższość Margo. Natomiast w grupie drugiej zacięty opór zawodowcom stawił pan ze srebrnym kartonem na głowie i to on znalazł się w finale czwartkowych bitew. Po krótkiej przerwie na uzupełnienie płynów naprzeciwko siebie (a w zasadzie obok) stanęła "Margo" i "Robocik", który po pięciu minutach musiał uznać wyższość rywalki! Jednak ową dwójkę będzie można zobaczyć jeszcze raz na finale finałów, który będzie miał miejsce w ostatni piątek bieżącego miesiąca, tj. 28 maja (oczywiście w CDQ). Oprócz "Margo" i "Robocika" znalazł się w nim również wspomniany "Kosmita", "Wonder", Tomek "Asu" Pastuszka oraz Romek Gajewski. Kto z nich będzie następcą Daniela Chmielewskiego? (ŁM)
2 komentarze:
super informacje i przemyślenia! znaczy szczególnie mi miło, że zostałem wymieniony z imienia i nazwiska! (dodajmy, że nie ja byłem pomysłodawcą zina O, honory się należą Maciejowi Pałce).
żeby było ciekawiej, dziś przygotowałem (za dużo powiedziane) albumik poemiksowy "Minimalistyczne poemiksy społeczne" w formie pdf, do wrzucenia w czerwcu.
Ja optowałem za zinem papierowym, więc w kontekście publikacji w necie palma pierwszeństwa słusznie należy się Piotrowi.
Prześlij komentarz