sobota, 15 maja 2010

#453 - Komix-Express 38

W ubiegłą niedzielę ruszyła dystrybucja cyfrowej wersji "Komiks Forum". Za 5 złotych, wpłaconych bezpośrednio na konto Witolda Idczaka, można otrzymać adres internetowy do pliku antologii w formacie PDF, wraz z hasłem. Redaktor naczelny wyraził cichą nadzieję, że całe przedsięwzięcie "utoruje drogę dla cyfrowego komiksu w Polsce". To zdanie budzi zarówno lekki uśmiech jak i zadumę. Uśmiech, bo komiks cyfrowy w Polsce obecny jest właściwie od paru lat, przede wszystkim w formie webkomiksowej, ale również zdarzało się, że papierowe wersje doczekały się dystrybucji w formie cyfrowej ("Mikropolis", "Rewolucje" na iPhonie, zaś w ostatnim czasie archiwalne numery "Kolektywu" udostępnione za darmo), toteż płonne nadzieje na zostanie absolutnym prekursorem w tej dziedzinie. Zadumę, ponieważ argumenty Witolda Idczaka o korzystniejszym rozprowadzaniu komiksów w formie cyfrowej niż papierowej są całkiem zasadne. Komiks cyfrowy to niemal zerowe koszty druku oraz spora oszczędność czasu i kontaktów z kontrahentami, również większa swoboda w doborze publikowanego materiału. Perspektywa kusząca zwłaszcza dla młodych redaktorów zinów, którym nie w smak zamrażanie kapitału, kontaktowanie z drukarnią i mozolne załatwianie zbytu. Pamiętam jak Piotr Szreniawski wydawał kilka lat temu poemiksowy "O-zin" w Internecie. Myślę że w niedalekiej przyszłości ktoś ten pomysł ponownie podchwyci i doczekamy się zina dostępnego za niewielką cenę, wyłącznie w .pdf albo flashu. Być może nawet otwartego na zagranicę, z pewnością zaś skrojonego do przeglądania na coraz popularniejszych przenośnych czytnikach. Co oczywiście nie znaczy, że papier zginie, to jednak wciąż specjalna i droga sercom wielu komiksiarzy kategoria produktu. (RW)

Jak podaje piękniejsza połowa atelier Wróbel-Chmielewski, w dniach 24 maja – 4 czerwca 2010 w słynnej Kawangardzie odbędzie się prezentacja pierwszych 39 stron "Zapętlenia" - tajemniczego projektu Daniela Chmielewskiego i jednocześnie jego pracy dyplomowej. Goście wystawy będą mogli obejrzeć oryginalne plansze opatrzone uwagami o procesie ich powstawania, przeczytać fragment komiksu w formie albumowej oraz zobaczyć makietę Pubu pod Picadorem, jednego z kluczowych miejsc w komiksie. Sam wernisaż będzie miał miejsce w środę 26 maja, w dniu obrony dyplomu magisterskiego Daniela. Trzymamy kciuki i jednocześnie z zapartym tchem czekamy na wystawę, albowiem "Zapętlenie" zapowiada się na jedną z najciekawszych premier komiksowych w nadchodzących latach - esej komiksowy podzielony na dwa 200-stronicowe tomy, premiera pierwszego już w październiku 2012 roku. No i cieszy też powrót Cynika! (RW)

W kategorii "sukcesy komiksiarzy za oceanem" można odnotować kolejny, tym razem publicystyczny. Jak podaje strona TVP, magazyn telewizyjny "Komix" autorstwa Mateusza Szlachtycza został wyróżniony na 53. festiwalu New York Festivals. "Komix" otrzymał wyróżnienie finalisty w kategorii "Magazine Format"; szkoda tylko, że nie jest już przez TVP Kultura produkowany. (RW)

W najbliższy poniedziałek swoją premierę będzie miał majowy pakiet Egmontu. Największą gratką tego zestawu mogłaby być "Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie". Niestety, Egmont bardzo pospieszył się z wydaniem trzeciego woluminu tej uznanej serii w ekskluzywnej kolekcji Mistrzów Komiksu, nie zwracając uwagi, że jest to tylko licząca osiemdziesiąt stron pierwsza z planowanych trzech części. Jestem w stanie zrozumieć, że zrezygnowano z wydania "Black Dossier" z powodu trudności edytorskich, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego w przypadku "LNDż" nie poczekano na wydanie zbiorcze. Wobec tego, na miano wiosennego hitu mają szansę "Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później" oraz "Samotnik". Liczę, że Christophe Chaboute zrehabilituje się po wpadce, jaką był "Czyściec", a Jean Van Hamme przypomni mi czasy, kiedy z wypiekami na twarzy czytało się "Thorgale". Z premier majowych wypadło "Incognegro", które już po raz drugi przełożono, tym razem na czerwiec. Oprócz tego ukaże się reedycja "Pory Mgieł" z nowymi kolorami, trzeci "Fantasy Komiks" oraz kolejny tomik "Kenshina". (KO)

Pod internetową nieobecność Kolca, wiadomość o przygarnięciu "Kapitana Sheera" podała... Kultura Gniewu. I to właśnie KG będzie wydawcą albumu Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego. Na swoim blogu Kultura, oprócz dokończenia jednoplanszówki zdradzającej edytora, zaprezentowała także pierwszą wersję okładki komiksu. "Kapitan Sheer" ma liczyć 70 stron, oprócz nich w komiksie znajdzie się również galeria gościnnych pin-upów. Album ukaże się jeszcze w 2010, prawdopodobnie w okolicach któregoś z festiwali komiksowych. (KO)

26-27 czerwca 2010 w Gdańsku odbędzie się trzecia edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu - GDAK. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, organizatorzy imprezy zapraszają do aktywnego włączenia się w akcję promowanie BeeFKi. Natomiast wszyscy, którzy mają jakiś pomysł na ciekawy panel, prelekcje, warsztaty lub chciałby zaprezentować swoją twórczość komiksową, będą mogli to zrobić na imprezie. Festiwalowi będzie również towarzyszył konkurs na pasek w pomorskich klimatach. Termin nadsyłania prac mija 14 czerwca. Już teraz można przedstawić kilka atrakcji, które będę czekały w Gdańsku. Na BeeFKę przybędą Rutu Modan i prawdopodobnie Olivier Schrauwen, autor planowanego przez Timofa na czerwiec komiksu "Mój chłopiec". Lista premier uzupełniają między innymi "Ostatni Muszkieter" Jasona, "Mój rok - Wiosna" Morvana i Taniguchiego, "RG" Dragona i Peetersa oraz wznowienia "Sin City" i "Zemsty Hrabiego Skarbka". (KO)

Kilka dni temu w sieci zadebiutował jubileuszowy numer magazynu KZ. Głównym tematem sześćdziesiątej odsłony są animowane adaptacje komiksów, którym poświęcono aż 23 teksty. Jednak najważniejszą informacją jest to, że magazyn ów, po wielu miesiącach zapowiedzi zmienił w końcu swój nieco archaiczny wygląd - obecnie jest znacznie bardziej elegancko i przejrzyście. Oprócz tego dobrą zmianą jest publikowanie recenzji na bieżąco oraz założenie profilu na pewnym znanym portalu społecznościowym. Hitem numeru jest wspominkowy tekst autorstwa Stanisława Dudzika, współzałożyciela wydawnictwa TM-Semic, w którym można między innymi poznać szczegóły "polskiego zamachu" na życie Stana Lee i małżonki. Polecam! Swoją drogą odnoszę ostatnio wrażenie, że podobnych wspominkowych tekstów na temat TM-S wyszło w ostatnich miesiącach całkiem sporo, a zapowiedzi kolejnych przyjmuję nieco ze znużeniem. Jedyne czego zabrakło mi w nowym numerze KZtu to relacji z Komiksowej Warszawy, o której Jakub Syty wspomina we wstępniaku. Tak czy inaczej, zmiany w lejałcie i teksty na duży plus! (ŁM)

W ostatnich tygodniach sporo dzieje się w Multiversum - ostatnią nowością jest promocja poświęcona zeszytom komiksowym dostępnym na stronie sklepu. Chociaż zamiast "promocja", powinienem napisać "wyprzedaż" - za 49 zł do kupienia są pakiety w których skład wchodzi 20 niepowtarzających się zeszytów różnych serii komiksowych oraz 2 wydania z alternatywnymi okładkami. Tym samym z oferty sklepu znikają popularne zeszyciki, które od tej pory zamawiać będzie można jedynie w przedsprzedaży lub po kontakcie z właścicielem Multiversum. Ale to nie jedyny typ asortymentu, który w najbliższym czasie może uszczuplić ofertę sklepu - jak to widnieje na oficjalnym blogu, jeśli sprzedaż komiksów polskojęzycznych (ze stałą póki co ceną mniejszą o 25% od okładkowej) nie będzie zadowalająca, to i one mogą zostać wycofane z Multiversum. Natomiast po "drugiej stronie barykady", czyli w niedawno powstałym sklepie NextWave wygląda na to, że nie ma problemów ani z kursem dolara ani z owymi zeszytami. Jak to zapowiedział Dariusz Filipek, ceny powieści graficznych w przyszłym tygodniu spadną o przynajmniej 25%, kolorowe zeszyty za jakiś czas zagoszczą na stronie sklepu ("(...) takiej oferty ta ziemia jeszcze nie widziała!"), jak również oferta NextWave zostanie uzupełniona w pierwszej kolejności o komiksy z DC, a później Image Comics i Dark Horse. Rywalizacja dwóch sklepów zapowiada się niezwykle interesująco! (ŁM)

W ostatni czwartek, podobnie jak i w dwóch poprzednich tygodniach, w Centralnym Domu Qultury odbyły się trzecie i ostatnie eliminacje Ligi Bitew Komiksowych. Zanim jednak doszło do spektakularnych pojedynków, chętni mogli zapoznać się z historią polskiego komiksu na wykładzie Pawła Timofiejuka. Chwilę przed 22 rozpoczęły się bitwy, tym razem prowadzone przez Mariusza Ciechońskiego (finalistę poprzedniej, jak również i tej edycji). W pierwszej grupie znalazła się Dorota "Dodo" Charuta, Małgorzata "Margo" Dumin i Konrad Wawrzonkiewicz. W drugiej dobrze wszystkim znani Olga Wróbel i Tomasz "Titos" Zych, oraz niejaki "Robocik" (znajomy "Kosmity" z zeszłych eliminacji). Po zaciętych pojedynkach i dogrywce na trzy sztalugi, Dodo i Konrad, który sprowadził ze sobą chyba połowę publiczności, musieli uznać wyższość Margo. Natomiast w grupie drugiej zacięty opór zawodowcom stawił pan ze srebrnym kartonem na głowie i to on znalazł się w finale czwartkowych bitew. Po krótkiej przerwie na uzupełnienie płynów naprzeciwko siebie (a w zasadzie obok) stanęła "Margo" i "Robocik", który po pięciu minutach musiał uznać wyższość rywalki! Jednak ową dwójkę będzie można zobaczyć jeszcze raz na finale finałów, który będzie miał miejsce w ostatni piątek bieżącego miesiąca, tj. 28 maja (oczywiście w CDQ). Oprócz "Margo" i "Robocika" znalazł się w nim również wspomniany "Kosmita", "Wonder", Tomek "Asu" Pastuszka oraz Romek Gajewski. Kto z nich będzie następcą Daniela Chmielewskiego? (ŁM)

2 komentarze:

pszren pisze...

super informacje i przemyślenia! znaczy szczególnie mi miło, że zostałem wymieniony z imienia i nazwiska! (dodajmy, że nie ja byłem pomysłodawcą zina O, honory się należą Maciejowi Pałce).

żeby było ciekawiej, dziś przygotowałem (za dużo powiedziane) albumik poemiksowy "Minimalistyczne poemiksy społeczne" w formie pdf, do wrzucenia w czerwcu.

Maciej pisze...

Ja optowałem za zinem papierowym, więc w kontekście publikacji w necie palma pierwszeństwa słusznie należy się Piotrowi.