niedziela, 2 maja 2010

#438 - Trans-Atlantyk 86

Tradycyjnie pierwszy maja w Ameryce upływa pod znakiem Free Comic Book Day, czyli wielkiego rozdawnictwa zeszytów komiksowych. Tego dnia każdy, kto pojawi się w sklepie biorącym udział w akcji, będzie mógł sobie za darmo wziąć jeden (albo i kilka) zeszytów z logiem "FCBD" na okładce. A jeśli będzie miał szczęście, na dokładkę dostanie autograf autora. Jak zwykle, wielcy wydawcy będą promowali swoje "gorące tytuły", a ci mniejsi będą starali się dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego audytorium. DC przygotowało zerowy numer swojego wakacyjnego eventu, czyli "War of the Superman" oraz antologię komiksów dla najmłodszych "DC Kids Mega Sampler 2010". Marvel zaprezentował dwa team-upy Iron-Mana - gwiazda ostatniego filmowego hitu Domu Pomysłów spotka się z Thorem i Novą. Oprócz tego będzie można dostać wstęp do "Artifacts", dużego crossovera tytułów Top Cow, spotkanie Shreka z pingwinami z Madagaskaru, a także... pierwszy rozdział biografii Lady Gagi (Bluewater Comics jak zwykle nie zawodzi). Relacje, które zaczynają pojawiać się w sieci, pozwalają sądzić, że tegoroczna, edycja Dnia Darmowego Komiksu okazała się sporym sukcesem. (KO)

Marvel zaczyna podgrzewać atmosferę przed "Shadowland", wakacyjnym eventem reklamowanym, jako "Walka o duszę Nowego Jorku". W jaki sposób? Oczywiście za pomocą teaserów, nad którymi fani mogą debatować godzinami. W zeszłym tygodniu zaprezentowano pięć teaserów. Na pierwszym z nich Człowiek-Pająk spotyka się ze swoim starym znajomym, na kolejnym dwóch najlepszych kumpli, byłych herosów do wynajęcia, staje oko w oko z miłością życia swojego przyjaciela. Następnie widzimy pojedynek Ghost Ridera z Moon Knightem i Elektrę przy grobie... Daredevila? Ostatni z obrazków przedstawia Wolverine'a przebijającego swoimi adamantowymi szponami maskę. A właściwie dwie maski, bo piąta reklamówka pojawiła się w dwóch wersjach - jedna z nich definitywnie wskazuje na Bullseye'a, a druga prawdopodobnie na Matta Murdocka. Co ciekawe, jak ktoś zdążył już zauważyć, wszystkie pięć teaserów nawiązuje do klasycznych okładek serii "Daredevil" - kolejno do numerów #183 (pierwszy), #163 (drugi), #30 (trzeci), #182 (czwarty), #179 (i piąty). (KO)

W drugą środę lipca do sklepów trafi 48-stronicowy one-shot "Officer Downe" do którego scenariusz napisał Joe Casey ("Wildcats 3.0", "The Intimates"), a za rysunki wziął się Chris Burnham ("Nixon's Pals"). Fabuła nie zapowiada się zbyt odkrywczo - oto samotny policjant postanawia rozprawić się z przestępczością w swoim mieście. Do pokonania będzie miał dziesiątki mniejszych lub większych rzezimieszków, w tym takich jak Headcase Harry, the Fortune 500 czy Zen Master Flash, który zdaniem Caseya ma szansę stać się tak kultową postacią jak Basil Cronus z serii "Godland". Patrząc na przykładowe strony, można się pokusić o stwierdzenie, że prace Burnhama to taka nieco uboższa wersja grafik Geofa Darrowa ("Hard Boiled"), co nie jest bynajmniej przytykiem w stronę komiksu. Scenarzysta "Officer Downe" przyznał, że wolał zrobić jeden dobry one-shot, niż rozbijać tę krótką historię na kilka zeszytów, ponieważ jest miłośnikiem takiego właśnie skondensowanego formatu. Jednym z celów Caseya było przynajmniej zbliżenie się do kultowego dzieła Mignoli "Amazing Screw-On Head", które uważa za "fantastyczny zastrzyk komiksowej heroiny" jeśli chodzi o łanszoty. (ŁM)

Skoro parę zdań wcześniej wspomniałem świetnego Geoffa Darrowa, to jeszcze chwilę zostanę przy tym panu. Kilka dni temu wydawnictwo Dark Horse zaprezentowało podwójną okładkę autorstwa właśnie Darrowa, która uświetni jubileuszowy 25-ty numer "Conan the Cimmerian". Będzie to jednocześnie ostatni zeszyt tej serii, która zostanie zrestartowana i ze zmienionym tytułem ("Conan: Road of Kings") zawita do sklepów komiksowych w przyszłych miesiącach. Philip Simon, odpowiadający za tytuły z przygodami walecznego Cymmeryjczyka, wspomina, że pomysł aby to Geof ją stworzył, zrodził się podczas rozmów z artystą, który chciał dołożyć swoją cegiełkę do tej serii. Praca, którą w kolorowej jak i czarno-białej wersji można zobaczyć na CBR, jak zawsze w przypadku prac tego pana odznacza się niespotykaną dbałością o szczegóły oraz kilkoma "easter egg'ami" z których udało mi się znaleźć kilka błąkających się pośród ciał kotów oraz niepasujący raczej do tej epoki but z ostrogą. Oprócz tego dużo walki, krwi, powbijanych w ciała mieczy i uciętych kończyn. Dla samej grafiki warto zaopatrzyć się w ten zeszycik. (ŁM)

Mike Mignola to strasznie zajęty facet. Niedawno donosiliśmy o jego planach związanych z "Hellboy'em" (#1), a przecież przygody Piekielnego Chłopca to nie jedyny tytuł, nad którym artysta pracuje. Drugim flagowym tytułem jego autorstwa jest oczywiście "B.B.P.O", nad którym pracuje wraz z Johnem Arcudim. Seria ta opowiada o pracy Biura Badań Paranormalnych i Obrony po odejściu Hellboy'a. Po ukazaniu się dwunastego, ostatniego zeszytu historii "King of Fear", pewien rozdział zostanie zamknięty. Nowa opowieść zatytułowana "New World" będzie ukazywała się pod szyldem "B.P.R.D.: Hell on Earth". Jak mówi Mignola, nadszedł czas łączenia luźnych elementów w jedną, konkretną całość, kiedy poszczególne wątki zaczną się ze sobą zazębiać. (KO)

Ale to nie wszystko. Na C2E2 Mignola zapowiedział, że powieść "Baltimore, or The Steadfast Tin Soldier and the Vampire", autorstwa jego i Micheala Goldena doczeka się komiksowej adaptacji. A właściwie spin-offa, bowiem pewne wątki, którym w książce nie poświęcono zbyt wiele miejsca zostaną rozwinięte w mini-serii "Baltimore: The Plague Ships". Oznacza to tyle, że główny bohater, łowca wampirów Lord Henry Baltimore dostanie własne, komiksowe uniwersum, będące alternatywną wersją wydarzeń I Wojny Światowej w steampunkowym klimacie. Historia zmagań Baltimore'a z przypadkowo przywróconym do życia Red Kingiem, starożytnym wampirem, będzie główną osią akcji. Pod wpływem tych wydarzeń będzie zmieniała się historia, jaką znamy z podręczników. Bitwa zeppelinów z łodziami podwodnymi rodem z powieści Juliusza Verna'a w pierwszym zeszycie ma być jedynie czubkiem góry lodowej. Premiera "Baltimore" została zaplanowana na sierpień. Scenariuszem zajmie się Mignola z Goldenem, a rysunkami Ben Stenbeck. (KO)

Studio filmowe 20th Century Fox zakupiło prawa do ekranizacji serii komiksowej autorstwa Eda Brubakera i Seana Phillipsa "Incognito". Scenariuszem filmu ma zająć się Robert Schenkkan, zdobywca nagrody Pulitzera, a Peter Chernin i David Engel zajmą się produkcją. Główną rolę w "Incognito" odgrywa Zack Overkill, przestępca obdarzony super-mocami, który postanowił zeznawać w procesie swojego szefa, jako świadek koronny. Teraz, objęty programem ochrony świadków, pracuje jako zwykły listonosz. Przynajmniej do czasu, kiedy odkryje jak poradzić sobie z narkotykiem, który blokuje jego nadzwyczajne umiejętności. Warto wspomnieć, że "Sleeper", inna powieść graficzna Bru i Phillipsa, ma szansę pojawić się na dużym ekranie dzięki Warner Bros i Tomem Cruisem w roli głównej. (KO)

W sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie Chrisa Hemswortha ("Star Trek", "Wyspa Strachu"), który wcieli się w postać filmowego Thora. Kinowy debiut ekranizacji komiksu Marvela zaplanowany jest na początek maja przyszłego roku, a oprócz Chrisa na ekranie będzie można zobaczyć Natalie Portman w roli Jane Foster (partnerki Boga Piorunów) czy Anthony'ego Hopkinsa jako Odyna. A już dwa miesiące później do kin przybędzie Steve Rogers w filmie "The First Avenger: Captain America" - póki co nie ma jeszcze zbyt wielu konkretów. Wiadomo, że w rolę Kapitana wcieli się Chris Evans, który kilka lat temu był filmowym Johnny Stormem ("Fantastic Four"), a na ekranie pojawić ma się jeszcze Bucky Barnes czy Red Skull. Ostatnio pojawiły się również plotki o występie elitarnej grupy Nicka Fury'ego - Howling Commandos, oraz udziale Tommy'ego Lee Jonesa. Póki co są to jednak niepotwierdzone informacje. A już w maju 2012 roku do kin trafi naszpikowany gwiazdami "The Avengers", w którym będzie i Iron Man i Captain America i Thor i Nick Fury i Hulk i zapewne jeszcze kilka innych postaci. (ŁM)

W lipcowych zapowiedziach Image Comics moją uwagę zwróciły dwa tytuły pisane przez Roberta Kirkmana - "Invincible" i "Walking Dead", których 75. numery ukażą się właśnie w tym miesiącu. W przypadku Marka Graysona będzie to kolejny zeszyt w którym w najlepsze trwać będzie "Viltrumite War" - wielka kosmiczna wojna po której nic ma już nie być takie samo. Oprócz tego, jako bonus, zostanie zaprezentowana historia ze Space Dogiem w roli głównej, za którą odpowiadać będzie Kirkman i Cory Walker. Jeśli chodzi o Ricka Grimesa to 75. numer przyniesie - po dłuższym okresie spokoju - nawrót kłopotów z (zapewne) żywymi trupami. Jednak co ciekawsze w zeszycie tym znajdzie się również dodatkowa historia autorstwa Kirkmana i Ryana Ottleya, która przeniesie czytelników do nieco innej rzeczywistości znanej z alternatywnej okładki do 50-go numeru w wykonaniu Larsena i Ottleya właśnie. (ŁM)

"Geek Honey of the Week"
(Po dłuższej przerwie powracamy! Tym razem z Olivią Munn i jednym z jej zdjęć do czerwcowego numeru brytyjskiego wydania FHM)

Brak komentarzy: