niedziela, 27 września 2009

#262 - Trans-Atlantyk 57

Odpowiedzialność za zeszłotygodniowe kłopoty z wieńczącym tydzień Trans-Atlantykiem, który w końcu ukazał się w mocno okrojonej wersji, spada na moje wątłe barki. Wszystkich bardzo chciałbym przeprosić za całe to zamieszanie w imieniu własnym i mojego komputera, który w kluczowym momencie odmówił posłuszeństwa i komunikacji z routerem. Oszczędzę Wam tej historii pełnej dramatycznych zwrotów akcji i spalonych kart sieciowych, bo w każdym razie na tę chwilę wszystko jest w porządku. W dzisiejszym wydaniu publikujemy zaległe informacje z zeszłego tygodnia i mam nadzieję, że w ten sposób wynagrodzimy przyszłotygodniową absencję zarówno TA, jak i KE. Pierwszy weekend października zarezerwowaliśmy wraz z arczem i tranwayem na balowanie z innymi komiksiarzami w Łodzi i na 99,9 % w sobotę i niedzielę po Kolorowych tylko wiatr będzie hulał. Zatem - do zobaczenia na MFK(iG)! (j.)

Po przejęciu praw do Transformerów w 2005 roku, wydawnictwo IDW Publishing przedstawiło szereg mini-serii, one-shotów i wydań specjalnych, jednak bohaterowie filmów Micheala Bay'a nie doczekali się żadnego tytułu on-going. Sytuacja ta ma ulec zmianie w listopadzie, kiedy wystartuje nowa regularna seria, którą pisać będzie Mike Costa ("Resistance", "G.I.Joe: Cobra"), a rysować Don Figueroa ("Transformwers: War Within", "Beast Wars: The Gathering"), mający spore doświadczenie w ilustrowaniu wielkich robotów. Fabuła nowej serii wciąż pozostaje zagadką, wiadomo jednak, że sporo miejsca zostanie poświęcone bohaterom do tej pory drugoplanowym, a akcja ma dziać się po wydarzeniach związanych z historią "All Hail Megatron". Jeśli chodzi zaś o design Autobotów i Deceptikonów, to nawiązuje on do ich najbardziej klasycznego wyglądu, pamiętanego jeszcze z komiksów Marvela. I bardzo dobrze, że Optimus Prime, wyglądać będzie jak Optimus Prime. (j.)

Również w listopadzie rusza nowa seria Micheala Avon Oeminga, scenarzysty i rysownika znanego z takich pozycji jak "Powers" (do scenariusza Briana M. Bendisa), "The Mice Templar" czy "Bastard Samurai". Do "God Complex" artysta będzie jedynie pisał scenariusz i przygotowywał okładki, oprawą graficzną zajmie się John Broglia. Historia będzie opowiadać o antycznym bogu słońca i sztuki (między innymi), który wśród śmiertelników ukrywa się przed gniewem swojego ojca, Dzeusa. Ekskluzywny preview nowej serii Image można znaleźć na stronach Newsaramy. To nie pierwsze podejście Oeminga do tematów mitologicznych, poprzednio pisał już mini-serię o Aresie i świetnie dał sobie radę z Thorem (w "Dissassembled" i "Blood Oath") i jednym z jego następców ("Stormbreaker: The Saga of Beta Ray Bill"). (j.)

Poznaliśmy skład nowej Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości, która zadebiutuje wraz z numerem 38 serii, kiedy stery przejmą James Robinson i Mark Bagley. Od jakiegoś czasu pewne było, że trzy najbardziej "ikoniczne" stanowiska zajmą nowi herosi. Rolę Supermana będzie odgrywał Mon-El, nowym Mrocznym Rycerzem będzie oczywiście Dick Grayson, a Donna Troy zajmie miejsce swojej siostry, jako ambasadorka Amazonek z Themiscyry. Stawkę uzupełnią główni bohaterowie trwającej mini-serii Robinsona "Cry for Justice", czyli Green Lantern (Hal Jordan), Green Arrow (Olivier Queen), Atom (prawdopodobnie Ray Palmer, o ile nic się w tej kwestii nie zmieni), Congorilla, Dr. Light z byłego składu, oraz byli Tytani – Starfire, Cyborg, a także znany z kart polskiego "Supermana" Guardian. (j.)

Po dziesięciu latach Pitt wraca na karty komiksów ze stajni Image, po krótkim epizodzie z Full Bleed Studios, gdzie został zabrany przez swojego twórcę, Dale Keowna ("The Incredible Hulk", "The Darkness"). Szare, kosmiczne monstrum pojawiło się wraz ze znanym z mini-serii "The Darkness" Jackiem Estacado w trzyczęściowym team-upie "The Darkness/Pitt" (pierwszy numer w całości do przeczytania na CBR; na tym samym serwisie zajawka numeru drugiego). Pierwotnie historia, w której obaj bohaterowie muszą zmierzyć się z najazdem kosmitów na Nowy Jork była planowana na 2005 rok, ale z różnych przyczyn nie mogło być zrealizowana. W tym newsie nie byłoby nic nadzwyczajnego, ot kolejny, nie wyróżniający się niczym z masy innych tytuł, gdyby nie to, że Keown na dłużej wraca do Image, a scenarzystą mini-serii jest Paul Jenkins ("Origin", "Inhumans", "Hellblazer", "Objawienia" spośród wielu innych jego prac), znany z tego, że kiepskie rzeczy zdarzają mu się rzadko. (j.)

Skoro rozliczyliśmy się już z przeszłością, pora na osiem gorących newsów z ostatnich siedmiu umiarkowanie ciepłych dni. Co do braku njusowych cykli w następny weekend to zawsze zostaje nadzieja w postaci 0,01%, chociaż szczerze przyznam, że sam oceniam ją nieco wyżej. Myślę o jakiejś sympatycznej i niezobowiązującej relacji live z imprezy, tyle tylko że nie wiem czy wszyscy czytelnicy KX i TA nie będą akurat w niej uczestniczyć. (a.)

Miniony tydzień stał pod znakiem zapowiedzi wydawniczych na ostatni miesiąc tego roku, a pełna walki okładka o której wspomniałem tydzień temu okazała się coverem do marvelowego one-shotu "Siege: The Cabal". A czym jest owo "Siege"? No cóż - kolejnym wielkim eventem! Zapomnijcie o Dark Reign, teraz nastała nowa era przeogromnego konfliktu w którym sporą rolę odgrywa Loki i który był planowany przez edytorów Marvela od sześciu lat! Czy to nie wspaniałe? Czekam, aż jeden z kolejnych crossoverów będzie zapowiadany jako ten zaplanowany od "Marvel Comics" #1 z 1939 roku. Co więcej w grudniu? Przede wszystkim one-shot "Captain America: Who Will Wield The Shield?" (ładny rym swoją drogą), który ma rozwiązać kwestię właściciela kapitańskiej tarczy - albo obecny Cap (czyli stary Bucky), albo powracający z zaświatów pan Rogers. A może obydwaj zostaną? Oprócz tego annuale Nowych Mścicieli, Mrocznych Mścicieli i X-Force, "Fall of the Hulks" (wstęp do "World War Hulks") czyli największe i najważniejsze wydarzenie w historii gamma uniwersum (zieew..), dwusetny numer "X-Factor" oraz jak co roku kilka zeszytów z serii "What If?". Dla każdego coś miłego. (a.)

A co dobrego w grudniu od DC Comics?. Największe superbohaterski event tego roku będzie trwał w najlepsze i nic nie wskazuje na to, żeby "The Blackest Night" skończyło się przed końcem 2009. Pierwotnie planowane przez Geoffa Johnsa jako większa historia z Zielonymi Latarnikami wciąż się rozrasta. Dołączają kolejne tie-iny – "Flash", "JSA" i "Wonder Woman", a Black Lanterns pojawiają się również w kolejnych seriach - "Booster Gold", "Adventure Comics", "R.E.B.E.L.S", "Superman/Batman" i kilku innych. Wreszcie do akcji wkroczyli członkowie korpusu Indygo posiadający klucz do pokonania Czarnych Latarników. W szóstym numerze "The Blackest Night" ma zostać wyjawiona tajemnica Nekrona, a okładka grudniowego "Green Lantern Corps" wskazuje na to, że w szeregi Czerwonych Latarni wstąpi Guy Gardner. (j.)

Tak, to już ćwierć wieku. John Constantine po raz pierwszy na kartach komiksu pojawił się w 37 numerze "Swamp Thinga". Z okazji swoich 25 urodzin bohater najdłużej publikowanego serialu spod znaku Vertigo wystąpi w kolejnej powieści graficznej. "Hellblazer: Pandemonium" będzie opowieścią o podróży Constantine'a do najstraszliwszych czeluści piekła. Zapewne nie pierwszej i nie ostatniej. Scenariuszem zajmie się Jamie Delano ("Captain Britain", "Doctor Who"), autor pierwszych odcinków serii, z którymi polski czytelnik nie miał jeszcze okazji się zapoznać, a rysunki przygotuje Jock ("The Losers", "Judge Dredd"), autor okładek, dzięki którym był nominowany do nagrody Eisnera. "Hellblazer: Pandemonium" ukaże się w lutym przyszłego roku. (j.)

Mark Chiarello, który od początku do końca dowodził projektem "Wednesday Comics", udzielił Newsaramie wywiadu z okazji ukazania się ostatniego numeru (#12) tej niezwykłej, cotygodniowej antologii. Okazuje się, że edytor pracował nad tuzinem zeszytów non-stop przez pięć miesięcy i dzień w dzień poganiał i kontrolował prace wszystkich scenarzystów, rysowników, inkerów i literników - a że było ich sporo, to wierzę mu z całego serca, że i roboty było od groma. Jak jednak nadmienia pan Chiarello okres ten był jedną wielką zabawą i wspomina go bardzo sympatycznie, a trzeba przyznać, że z efektów może być jak najbardziej zadowolony - seria "Wednesday Comics" przez wielu została okrzyknięte jedną z najciekawszych i najoryginalniejszych antologii ostatnich lat (przyznał to nawet Joe Quesada, który pewnie liczy na takie same pochwały względem jego "Strange Tales"). Wiadomo już, że ten ogromny komiks doczeka się wydania zbiorczego, ale nie ma raczej sensu się spodziewać, że jego format zostanie zachowany (71x51cm). Póki co mądre głowy z DC pracują jak rozwiązać ten problem, a Chiarello zastanawia się nad drugą serią antologii. (a.)

Na początku października już po raz czwarty ukaże się antologia "The Best American Comics", zbierająca najwybitniejsze prace najlepszych amerykańskich twórców w danym roku. Do stałych redaktorów serii Jessiki Abel i Matta Madenna w edycji za rok 2009 dołączył sam Charles Burns. Wśród ponad czterdziestu prac znajdziemy takich twórców jak tandem Robert Crumb i Aline Kominsky-Crumb, Adrian Tomine (z fragmentem "Shortcomings", zapowiadanych przez Kulturę Gniewu), Jason Lutes (fragment "Berlina"), a także takie tuzy, jak Kevin Huizeng, Gilbert Hernandez, Chris Ware, Gabrielle Bell czy Micheal Kupperman. (j.)

Krótkie info, ale konkretne - Tony Sandoval, autor wydanego i całkiem nieźle przyjętego u nas "Trupa i Sofy" zabiera się do pracy nad webkomiksem traktującym o ukochanych umarlakach co to żywią się mózgami, móżczkami i ogólnie szarymi komórkami. Meksykańczyk poinformował o tym na swoim deviantartowym koncie, ale póki co nic więcej ponad to, że komiks "ma być" nie wiadomo. Możecie być jednak pewni, że będziemy trzymać rękę na pulsie i informować o wszelkich rewelacjach dotyczących tego smakowicie zapowiadającego się projektu. A w oczekiwaniu na "Nocturno" (Taurusie, kiedy?!?) można sobie przypomnieć i "Trupa.." i przeczytać wywiad z artychą, który przeprowadził Gonzo dobre pół roku temu. (a.)

Adidas wziął się za komiksy! Jednak tylko chwilowo, na potrzeby kolejnej kampanii promocyjnej skierowanej głównie do fanów ganiania za kawałkiem skóry, który jedną z kończyn dolnych należy skierować do takiego dużego prostokąta. Seria mini-komiksów pt. "The Ultimate Search / Każda drużyna potrzebuje" opowiada o popularnym Zizou poszukującym najlepszych na świecie piłkarzy i jak na razie w czterech odcinkach (pierwszy filmowy, reszta komiksowe) w tej super drużynie znaleźli się tacy kopacze jak Messi, Adebayor, Gerrard i Kaka. Za scenariusz komiksów odpowiedzialny jest Peter Albores, a za grafikę chociażby Jae Lee czy J.G. Jones. Wszystkie epizody do wglądu na stronie Adidasa (komiksy można ściągnąć na dysk również w wersji polskojęzycznej!). Ciekawe czy w przyszłych odcinkach Zidane wybierze np. Materazziego? (a.)

Tank Girl powraca! Jedna z ikon brytyjskiego komiksu wymyślona przez Alana Martina i Jamiego Howletta dostanie własnego one-shota pod szyldem wydawnictwa Image Comics. Planowane na grudzień "Dark Nuggets" napisze Martin, a narysuje Rufus Daygle, który swego czasu pracował już przy żeńskim odpowiedniku "Mad Maksa zaprojektowanego przez Vivienne Westwood", jak określają swój dzieło autorzy. Ja z kolei jestem ciekaw, jak bohaterka, będąca swoistym komiksowym echem punkowej rewolucji lat osiemdziesiątych poradzi sobie w nowej rzeczywistości XXI wieku. (j.)

"Geek Honey of the Week"
(czy Ms Marvel kupowałaby serię z własnymi przygodami?)

2 komentarze:

qba- the impossible medieval warrior pisze...

Tank Girl, dziewczyna która sypiała z kangurem, powraca. ciekawe czy zmieniła preferencje seksualne? :lol: Ci kolesie na maksa jechali na dragach.

holcman pisze...

Co niestety odbijało się bardzo często na jakości tego komiksu.