niedziela, 1 maja 2022

#2450 - Trans-Atlantyk 439: Frank Miller zakłada wydawnictwo

W zeszłym wydaniu na łamach Trans-Atlantyku informowaliśmy o krążących tu i ówdzie informacjach, że Frank Miller przymierza się do ruszenia z własnym wydawnictwem, z Danem DiDio na stanowisku "publishera". Plany te nabierają coraz wyraźniejszych kształtów. Jak donosi "The Hollywood Reporter", nowa oficyna będzie nazywać się po prostu Frank Miller Presents (w skrócie FMP), sam Miller będzie w niej pełnić funkcję prezesa i redaktora naczelnego, a Silenn Thomas, który współpracuje z artystą przy Frank Miller Ink, będzie pełnił funkcję Chief Operating Officer. 

Dla DiDio będzie to powrót do redakcyjnych kamaszy po dwóch latach od odejścia z DC Comics. Według "THR" już od kilku miesięcy, "eśli nie lat, trwały prace nad tym projektem. Inwestowanie w artystów i przyszłość komiksu zawsze było moją prawdziwą pasją i kreatywnym powołaniem - komentował w oficjalnym oświadczeniu Miller. Dan, Silenn i ja nie moglibyśmy być bardziej dumni z Frank Miller Presents, które posłuży jako żyzny grunt dla twórców, opowiadających historie (...)

FMP będzie publikować od dwóch do czterech tytułów rocznie. Będą to zarówno komiksy autorstwa samego Millera, jak i innych artystów. 

Potwierdzono, że ojciec "DKR", "300" i "Sin City" pracuje nad dwoma projektami - "Sin City 1858", a więc spin-offem klasycznej serii, rozgrywającym się w westernowej scenerii oraz sequelem cyberpunkowego "Ronina", pierwszego prawdziwie wybitnego komiksu na jego koncie. Nie uściślono w jakim stopniu będzie zaangażowany w oba te tytuły, czy zajmie się tylko skryptem czy również oprawą graficzną. Oprócz tego poznaliśmy tytuły dwóch kolejnych projektów -  to "Pandora" i "Ancient Enemies". Pierwsze komiksy sygnowane logiem Frank Miller Presents mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, w formie zarówno papierowej, jak i cyfrowej. Komiksy Millera, które zostały wydane przez inne wydawnictwa pozostaną w ich katalogach i nie będą ukazywać się pod nowym szyldem.


W zeszłym tygodniu odszedł również jeden z wielkich amerykańskiego komiksu, ale o śmierci Neala Adamsa piszę w osobnym artykule - klikajcie tutaj: #2449 - Wspomnienie Neala Adamsa (1941-2022)

Dark Horse Comics
na Free Comics Book Day zapowiedziało publikację specjalnego numeru "The Umbrella Academy" z rysunkami Gabriela Ba, co może oznaczać, że na horyzoncie majaczy kontynuacji serii autorstwa Gerarda Way`a. W 2020 roku scenarzysta zapowiedział czwarty, po "Apocalypse Suite", "Dallas" i "Hotel Oblivion" regularny tom cyklu zatytułowany "The Sparrow Academy", ale w zasadzie nie wiemy kiedy miałby się on w ogóle ukazać. Jest raczej bliżej, niż dalej, bo właśnie w trzecim sezonie serialowo-netflixowej wersji "The Umbrella Academy" ma pojawić się wątek związany z Sparrow Academy. Na rodzimym rynku publikacją serii zajmuje się Kboom Comics i do tej pory ukazały się wspomniane wyżej tomy oraz "Opowieści z Akademii Umbrella".

Grant Morrison
zadebiutuje, jako powieściopisarz. Szkocki klasyk komiksu, który ma na swoim koncie scenariusze filmowe i serialowe, dwie sztuki teatralne, piosenki, wiersze, opowiadania i pewnie jeszcze wiele innych dzieł, zmierzy się z prozą. 22 września 2022 roku nakładem wydawnictwa Del Rey ukaże się jego debiutancka książka pod tytułem "Luda". Osią powieści ma być spotkanie Luci LaBang, niegdyś popularnej drag queen, której sława zaczyna powoli przemijać, z tytułową bohaterką. Starsza koleżanka zobaczy w młodej Ludzie samą siebie sprzed wielu lat i postanowi pomóc jej w karierze. To Morrison, nie zabraknie więc magii oraz ilustracji, którymi zajmie się Chad Sell.

Jednym z ekskluziwów włoskiego konwentu Lake Como Comic Art Festival (13-15 maj 2022) będą alternatywne okładki nowej serii Image Comics "Blood-Stained Teeth" autorstwa Oliviera Coipela. Cóż w nich będzie takiego niezwykłego, że postanowiłem o nich napisać na łamach T-A? Ano dlatego, iż znajdzie się na nich coś, czego na amerykańskim, purytańskim rynku nie można pokazywać - genitalia. Zarówno te damskie, jak i męskie. Full frontal nudity, jak to mówią. Artysta w pracy nad obiema ilustracjami współpracował z modelami, a oba alternatywne covery ukażą się w dwóch wersjach -  trade dress oraz virgin dress. Wersje trade dress będę dostępne w cenie 15 euro za sztukę i 25 euro za zestaw, a virgin dress dostępne będą tylko w komplecie (49 euro).


Charles Soule
 awansował na stanowisko konsultanta kreatywnego Lucasfilmu. Nominowany do nagrody Eisnera scenarzysta w ostatnim czasie mocno zaangażował się w prace nad tytułami ze świata "Gwiezdnych Wojen", zarówno komiksów, jak i książek. Był jednym z twórców zaangażowanych do pracy nad "Star Wars: The High Republic", a więc nową epoką w dziejach SW rozgrywającą się 200 lat przed epizodem 1. Zgaduję, że to się dzieje naprawdę - i jestem bardzo podekscytowany tą nową rolą - komentował Soule na Twitterze. Do tej pory było super. Pozwolono mi robić naprawdę fajne rzeczy w odległej galaktyce… Scenarzysta będzie gościem tegorocznego Star Wars Celebration w Anaheim, wraz z Cavanem Scottem i Danielem José Olderem będzie reprezentował inicjatywę "The High Republic".

Z okazji National Superhero Day na oficjalnych socialach DC Comics opublikowano tort Nightwinga, a na nim... ekhm, tyłek Dick Graysona. Jeśli jeszcze nie wiecie, to tłumaczę - docenianie krągłości pośladków pierwszego z side-kicków Mrocznego Rycerza to ciągnąca się od przynajmniej kilku lat tradycja. Zaryzykuje twierdzenie, że świadomie motyw ten został użyty pierwszy raz przez Gail Simone i Nicole Scott w "Secret Six". Z czasem sława nightwingowych "booty" tylko rosła, a fani DC nie mają najmniejszych wątpliwości, że najlepszy tyłek w historii należy właśnie do Dicka Graysona.


POD SKRYPTEM: W ramach cyklu 
#artystanadzieńdobry na facebook`owym profilu Kolorowych Zeszytów witamy Liama Sharpa. Prace tego brytyjskiego artysty umilą wam (mam nadzieję!) majowe poranki. Jak wielu twórców z Wysp, zaczynał ona karierę na łamach "2000 AD" (w jego bibliografii znajdziemy "Sędziego Dredda" i "ABC Warriors"), a później kontynuował ja w Marvel UK (tutaj "Death`s Head II"). W USA pracował nad takimi tytułami, jak "X-Men""Hulk""Spider-Man""Venom""Man-Thing" (Marvel) oraz "Superman" i "Batman" (DC Comics). Ma na swoim koncie naprawdę mnóstwo interesujących projektów, od rzeczy dla Verotik, przez stripy dla "Heavy Metalu" i serie Vertigo. Mam nadzieję, że wam się spodoba!

Brak komentarzy: