poniedziałek, 9 maja 2022

#2454 - Komix-Express 441


Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na "Rege" Daniela Odiji i Wojciecha Stefańca, trzeci tom tetralogii "Bardo". Kiedy piszę te słowa, udało się już zebrać 13 560 złotych, które zostały wpłacone przez 62 osoby. Nie mam wątpliwości, że do 22 maja 2022 uda się zgromadzić całą kwotę potrzebą do wydania komiksu (cel to 20 tysięcy PLN). W zasadzie powinienem napisać jednak inaczej - komiks ukaże się tak czy inaczej, bez względu na powodzenie całej akcji. Kampania ma na celu wsparcie autorów, nie wydawnictwa. Komiks i tak się ukaże, ale macie dzięki kampanii możliwość docenić trzyletnią pracę autorów i pozwolić uzyskać im większy przychód z komiksu niż wynika to z realiów rynku - czytamy w oficjalnym komunikacie oficyny Timof Comics. Oznacza to po prostu, że cały hajs zebrany od czytelników wpadnie do kieszeni twórców (pomniejszony o koszty samej kampanii). A jeśli i to dla was za mało, żeby wyłożyć 100 zł albo i więcej na znakomicie zapowiadający się polski komiks, to może skuszą was kickstarterowe bonusy, jak torby, zakładki, wersja z ekskluzywną okładką albo oryginalne prace Stefańca dla wspierających?


Warto w tym miejscu przypomnieć, że początki tetralogii "Bardo" sięgają 2016 roku, a pierwszy tom cyklu "Stolp" (116 stron) ukazał się w 2017. Jest fabularnym wprowadzeniem w świat przedstawiony, natomiast w warstwie tekstowej ukłonem w stronę literatury pięknej. Tom drugi, pt. "Rita" (152 strony) wydany w 2019 nawiązuje do gatunku komiksu przygodowego, gdzie karkołomna, dynamiczna akcja, podlega zaskakującym punktom zwrotnym. Tom trzeci, pt. "Rege" (144 strony) kontynuuje fabułę całego cyklu i jest hołdem złożonym gatunkowi dramatu teatralnego oraz scenicznemu kabaretowi. Prace nad finałową czwartą częścią, zatytułowaną Bardo, już się zaczęły - jak czytamy w oficjalnym opisie projektu na Kickstarterze. Przy okazji premiery trzeciego tomu ukaże się również wznowienie tomu pierwszego w niewielkim nakładzie oraz z kilkoma kosmetycznymi poprawkami. 

Egmont uporządkował temat nowych przygód Kajko i Kokosza. Pod szyldem "Nowe przygody" będą ukazywać się pełnometrażowe albumy autorstwa Macieja Kura, Sławomira Kiełbusa i Piotra Bednarczyka. Można napisać, że będzie to główny cykl, natomiast pod szyldem "Opowieści z Mirmiłowa" dostaniemy krótsze opowieści autorstwa różnych twórców. W październiku wydana zostanie reedycja "Obłędu Hegemona" i "Łamignata Straszliwego" (które z tej okazji dostaną nowe okładki autorstwa Kiełbusa) z nowym brandingiem, a także premierowy zbiór zatytułowany "Rozróby i romanse". W środku znajdą się komiksy stworzone autorstwa między innymi Mietka Fijała, Tomka Leśniaka i Magdy Kanii. Natomiast trzeci tom "Nowych Przygód" swoją premierę będzie miał w 2023 roku.

No wreszcie! Jedna z najważniejszych polskich premier komiksowych tego roku będzie miała miejsce na Festiwalu Komiksowa Warszawa - "Życie i wczasy" to zbiorek zinów i komiksów z lat 2012-1017 autorstwa tytanki niezalu, Anny Krztoń. Piszę zbiorek, ale to cegła, która ma 256 stron! Komiks zostanie opublikowany nakładem Wydawnictwo Granda. Piszę wreszcie, bo i ile pamięć mnie nie myli ta pozycja miała się ukazać już jakiś czas temu (jak coś, to proszę poprawcie mnie w komentarzach). A jak już przy Grandzie jesteśmy, to oficyna ta zapowiedziała jeszcze "Elementarz feministyczny" autorstwa Natalii CholewczukSubiektywny przewodnik po historii polskiego ruchu kobiecego z odrobiną teorii feministycznej. Komiks Natalii Cholewczuk to rysunkowa podróż przez historię polskiego feminizmu. Autorka pokazuje przekrojowo ważne dla przemian społecznych i kulturowych od ponad dwóch wieków momenty i bohaterki. Narcyza Żmichowska, Eliza Orzeszkowa, Róża Luksemburg i Maria Janion — to tylko część kobiet, których walkę o równouprawnienie poznajemy - czytamy w oficjalnym opisie, a wizualnie rzecz wygląda naprawdę ciekawie.

Mucha Comics domyka polską edycję "Age of Apocalypse" - 10 maja 2022 roku (jutro!) ukaże się ostatnia część rodzimej edycji słynnego crossovera z lat 90-tych zatytułowana "X-Men. Era Apocalypse'a #04: Zmierzch". Przypomnijmy, publikacja tej kreślonej z rozmachem sagi, po której świat mutantów miał już nigdy nie być taki sam, rozpoczęła się w czerwcu 2020 roku, wraz z publikacją "Świtu". Pół roku później, w grudniu ukazały się "Rządy", a rok później - w październiku 2021 - "Wojna". Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, za przekład na polski odpowiada słynny "Marvel Arek", czyli Arkadiusz Wróblewski. Czwarty tom "Ery Apocalypse`a" liczył będzie 256 stron i kosztował 139,00 złotych. Poprzednie trzy były o te dwadzieścia zeta tańsze, ale wiadomo - papier...  Oficjalny opis przedstawia się następująco:

Profesor X nie żyje! Alternatywny świat, który powstał w następstwie tej tragedii, jest mroczną dystopią rządzoną przez wiecznego Apocalypse’a i jego akolitów. Liczy się w nim jedynie przetrwanie najsilniejszych mutantów, ludzkość zaś skazana jest na wyginięcie.

Jest jednak nadzieja na naprawienie historii – szalony plan Magneto, który nabiera kształtów dzięki uporowi i poświęceniu X-Men. Niestety, obłąkany despota krzyżuje im szyki, więżąc Magneto w swojej cytadeli. Zdesperowani X-Men przypuszczają atak na centrum władzy Apocalypse’a, aby uwolnić swojego przywódcę, wysłać Bishopa do przeszłości i przywrócić pierwotną rzeczywistość, zanim dosięgnie ich nuklearna zagłada zgotowana przez Wysoką Radę Ludzi. W tym rozpaczliwym wyścigu z czasem X-Men ryzykują nie tylko życiem, ale także losem całego wszechświata. Pytanie, kogo zniszczą w pierwszej kolejności – Apocalypse’a czy siebie samych? Świat mutantów już nigdy nie będzie taki sam!

Wydawnictwo Hanami zapowiedziało dodruk "Solanina" Inio Asano. Nominowany na nagród Eisnera i Harvey`a komiks ukazał się pierwotnie na polskim rynku w październiku 2009 (pierwszy tom) i lutym 2010 (drugi tom). Pozycja ta będzie dostępne wyłącznie w pakiecie 1+2 oraz będzie można ją zamówić w tylko w sklepach komiksowych - nie pojawi się w dyskontach, ani księgarniach. 

Oprócz tego oficyna kierowana przez Radosława Bolałka podała aktualizację swoich zapowiedzi:
  • "Szczyt bogów" może ukazać się jeszcze w czerwcu 2022, o ile w zeszłym tygodniu Hanami otrzymało materiały do druku;
  • 10. tom "Sagi winlandzkiej" będzie miał premierę już za kilka dni, 16 maja 2022 ma być dostępny w sklepach komiksowych;
  • Wznowienia 3. tomu "Sagi winladzkiej", 4. i 5. tomu "Monstera" oraz 1. tomu "Poranku ściętych głów" mają być dostępne w czerwcu;
  • 7. tom "Chłopaków XX. wieku" - męczymy naszych kontrahentów o materiały, ale raczej…, jak pisze wydawnictwo;
  • "Samotny wilk i szczenię" - nadal trwają prace nad przekładem. "Poranek ściętych głów" - kolejny tom ukaże się w okolicach wakacji.
Studio JG rusza z linią wydawniczą dedykowaną japońskiej literaturze dziecięcej. SJG Kids zadebiutuje podczas Warszawskich Targów Książki (26-29.05), a pierwszym tytułem wydanym pod tym szyldem będzie "Poupelle z Miasta Kominów" autorstwa Akihiro Nishino. Jeśli dobrze rozumiem nie będzie to manga, ale ilustrowana książka (light novel). Jeśli macie młodsze rodzeństwo lub należycie do fanów mangi, którzy już sami założyli rodzinę, SJG Kids umożliwi Wam podzielenie się z nimi pasją do japońskiej popkultury - czytamy w oficjalnym komunikacie wydawnictwa. "Poupelle z Miasta Kominów" jest pozycją dla dzieciaków w wieku 6+, liczy sobie 92 strony i kosztuje 44,99 PLN.

W spowitym smogiem Mieście Kominów zjawia się tajemniczy gość. Chociaż większość mieszkańców stroni od dziwnego przybysza, mały Lubicchi wyciąga do niego pomocną dłoń. Tak rozpoczyna się niezwykła opowieść o przyjaźni, nadziei i małym cudzie, który ma miejsce w pewną ciemną halloweenową noc...

Chłopaki z Podcastexu (podcastu o latach 90.) w obszernym "WYDANIU SPECJALNYM" wracają do czasów TM-Semika. Głównymi bohaterami trwającej 2,5 godziny audycji o wydawnictwie, które jako pierwsze regularnie ściągało do Polski przygody różnorakich trykociarzy, byli Arkadiusz Wróblewski i Marcin Rustecki. To jednak nie wszystko! Po kilka groszy dorzucili też goście i gościnie. Wszyscy z bardzo różnych klimatów, ale w jakiś sposób związani z pozycjami wypuszczanymi przez największe wydawnictwo komiksowe lat 90-tych. W programie pojawią się także znani z środowiska Tomasz Pstrągowski, dziennikarz, współprowadzący podcastu Niezatapialni.pl czy Unka Odya, ilustratorka i autorka komiksów, autorka serii komiksowej "Brom". Link do audycji - klikajcie tu po więcej. Generalnie zachęcam do zapoznania się z tym, co Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski pichcą, bo fajnie im to wychodzi.

Marek Lachowicz pracuje nad nowym komiksem - jeśli jeszcze nie czytaliście mojego wywiadu z ojcem Człowieka Paroovki, Grand Bandy czy Gangu Wąsaczy, to może nie wiecie, że nie powiedział on jeszcze ostatniego słowa w komiksie. "Ostateczną przygodą Czopka Piotrka" będzie albumem liczącym sobie około 150 stron i jeśli spodziewacie się typowych dla Lachowicza wygłupów, to możecie się zostać zaskoczeni. Komiks ma być utrzymany w poważniejszym (!!!) tonie. Dostaniemy pełen metraż w przygodowej konwencji z rozbudowanymi charakterologicznie postaciami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to odsyłam do wywiadu: #2452 - "Nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa w komiksie" - wywiad z Markiem Lachowiczem

1 komentarz:

Abaren pisze...

Takie krótkie informacje są bardzo przydatne :) Chętnie poczytam kolejne.