sobota, 7 maja 2022

#2454 - Trans-Atlantyk 440

Serwis Bleeding Cool dotarł do pierwszych szkiców i grafik związanych z "Ancient Enemies", nowym komiksowym projektem, który ukaże się nakładem Frank Miller Presents. Wszystko wskazuje na to, że będzie to wspólny projekt redaktora nowego wydawnictwa Dana DiDio i rysownika Danilo Beyrutha. Brazylijski artysta z dyplomem The Kubert School może pochwalić się całkiem niezłym dorobkiem w swojej ojczyźnie, ale w USA zaliczył zaledwie kilka epizodów - cztery zeszyty "Ghost Rider" z epoki Marvel NOW!, pojawienie się na liście płac "Deadpool v. Gambit" (2016) i "The Unbelievable Gwenpool" (2016), i to w zasadzie tyle. Niewiele. Część ilustracji w "Ancient Enemis" ma wykonać Frank Miller, a w komiksie ma pojawić się również stworzona przez niego postać, The Geek. Jak chcecie zobaczyć, jak wyglądały te ilustracje, to odsyłam do posta na profilu FB Kolorowych


Pozostając jeszcze w temacie FMP - według Richa Johnstona z BC środki mające sfinansować (po części!) działalność nowego wydawnictwa mają pochodzić od Spice DAO, studia Web3 zajmującego się między innymi produkcją treści NFT. Jeśli nie kojarzycie, to ci sami, którzy kupili jeden z egzemplarzy "Diuny" Jodorowskiego za 2,6 miliona euro. Nie będę rozstrzygał o tym, czy ci "crypto bros" ze Spice DAO myśleli, że w ten sposób nabywają prawa autorskie, żeby nakręcić swoją własną adaptację książki Briana Herberta, czy nie, ale... Według niepotwierdzonych informacji wydawnictwo firmowane nazwiskiem Franka Millera chce pozyskać milion dolarów na sfinansowanie pięcioletniego planu publikacji komiksowych. Spice DAO ma być gotowe pokryć całość lub część tej kwoty w zamian za część zysków ze sprzedaży oraz 20-50% prowizji od sprzedaży NFT związanych z twórczości Millera oraz innych artystów i utworów związanych z FMP.

Stare, ale warto napisać - Bruce Timm został zaangażowany do prac nad "Batman: Caped Crusader", nowym serialem animowanym z Mrocznym Rycerzem dla HBO Max i Cartoon Network. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie twórca animowanego uniwersum DC i ojciec kultowego "Batman: The Animated Series" będzie miał decydujący wpływ na ten projekt, bo będzie zarówno showrunnerem, jak i producentem wykonawczym. Obowiązki executive producera będzie dzielił z J.J. Abramsem i Mattem Reevesem, a wśród scenarzystów pojawiło się nazwisko Eda Brubakera. Nazwiska się zasadniczo zgadzają, co więcej, według zapowiedzi produkcja ma czerpać ze stylistyki "TAS", odwoływać się do mitologii Gacka oraz mieć odpowiednio wysoki budżet. Wszystko wskazuje na to, że "Batman: Caped Crusader" jest po prostu skazany na sukces. Pierwszy sezon ma zamknąć się w 10 odcinkach. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Chciałem sprawdzić co tam u Toma Kinga i jak postępująca pracę nad jego nowym, autorskim projektem i... Ok, zacznijmy od początku. W drugiej połowie lutego 2022 DC Comics zapowiedziało wspólny projekt Kinga, Jorge Fornesa i Dave`a Stewarta. "Danger Street" miało być 12-częściową mini-serią publikowaną pod szyldem Black Label. Tytuł był reklamowany, jako wielowarstwowy dramat kryminalny, przedstawiający odświeżone i zaktualizowane wersje niektórych z najbardziej nieznanych i niecodziennych superbohaterów DC, którzy zmagają się z PTSD (zespołem stresu pourazowego). Wszystko to brzmiało mocno w stylu Kinga, a premierowy zeszyt miał ukazać się w maju. Nie ukazał się, bo nowy komiks autorów nieautoryzowanego sequela "Strażników" Alana Moore`a i Dave Gibbons (przypadek?) został skasowany. Powód? Nie mam pojęcia. Czy "Danger Street" ukaże się w innym terminie? Zobaczymy. Póki co nic na ten temat nie wiadomo.

Humanoids Publishing będzie rozwijać uniwersum stworzone przez Alejandra Jodorowsky’ego i Mœbiusa. W czasie Free Comic Book Day ukazał się zeszyt "The Incal Universe Special", w którym znalazły się fragmenty z trzech nadchodzących tytułów rozgrywających się w incalverse - będą to "Kill Wolfhead" autorstwa Brandona Petersona i Pete`a Woodsa, "Dying Star" Dana Watersa i Jona Davisa-Hunta oraz "Psychoverse" Marka Russella i Yanicka Paquette. Prezes Humanoids Fabrice Giger zaznacza, że plany dalszego rozwoju świata "Incala" w ponad cztery dekady po premierze klasycznej, francuskiej serii komiksowej, zostały pobłogosławione przez samego Jodo. Czas jest akuratni, ponieważ trwają pracę nad kinową adaptacją "Incala", w którą zaangażowany jest sam Taika Waititi.

Znakomity kolorysta José Villarrubia zapowiedział, że będzie pracował przy reedycji "Swamp Thinga" Weina i Wrightsona w wersji Absolute. Mam wielkie ogłoszenie! - pisał na swoim oficjalnym profilu na FB. Zostałem poproszony o cyfrową rekonstrukcję kolorów w Swamp Thingu Len Weina i Berniego Wrightsona (...). Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo się z tego cieszę. To będzie prawdziwa praca z miłości!. Trudno wyobrazić sobie kogoś lepszego do takiej roboty. Za swoją pracę Villarrubia był nagradzany Harvey`ami i Eisnerami, w swojej karierze współpracował z takimi gigantami, jak Alan Moore, Paul Pope, Richard Corben, Jae Lee, J.H. Williams III czy Bill Sienkiewicz. Co więcej, publicznie dosyć ostro wypowiadał się o tym, jak źle "odnawiane" są pod kątem kolorystycznym klasyczne pozycje amerykańskiego komiksu.

W 2022 startuje bardzo ambitny projekt Image Comics firmowany nazwiskami Jeffa Lemire`a i Andrea Sorrentino, autorów znanego także na polskim rynku "Gideon Falls". "The Bone Orchard Mythos" ma być zakrojonym na szeroką skalę serii opowieści grozy. Pierwsze informacje na temat tego projektu pojawiło się w czasie zeszłorocznego Halloweeen, a jego podstawowe założenie jest tak stare, jak stare się komiksowe uniwersa. Idea "The Bone Orchard Mythos" to pomysł Sorrentino, który chciałby tworzyć mroczniejsze historie, które rozgrywałyby się w jednym świecie i łączyłaby je wspólna mitologia. Na pierwszy ogień mają iść trzy tytuły - "The Passageway", "Ten Thousand Black Feathers" oraz "Tenement" . Oprócz tego, na tegorocznym FCBD ukazał się one-shot "Prelude: Shadow Eater", określany jako "przystawka przed głównym daniem".

"The Passageway" będzie powieścią graficzną, która ukaże się 15 czerwca 2022. Z kolei "Ten Thousand Black Feathers" będzie pięcioczęściową mini-serią, która wystartuje we wrześniu. W 2023 mamy dostać "Tenement", również w formacie OGN. Lemire zaznacza, że każda historia stanowi dla potencjalnego czytelnik punkt wyjścia do uniwersum. Można czytać je w dowolnej kolejności i nawet osobno są "pełnowartościowymi" opowieściami, a wszystko to, co łączy zostało potraktowane z założenia, jako bonus. Oprócz Lemire`a i Sorrentino w projekt będą zaangażowani także Steve Wands (liternictwo), Dave Stewart (kolory) oraz Greg Lockard (redakcja).

Brak komentarzy: