czwartek, 8 lutego 2018

#2370 - Komix-Express 394

Edyta Bystroń zbiera środki na wydanie swojego nowego komiksu - akcja crowdfundingowa poświęcona "Na koniec wszystko spłonie" jest bliska szczęśliwego końca. Kiedy piszę te słowa autorce udało się zebrać 1792 złotych, co stanowi 89% kwoty potrzebnej do wydania albumu. Do końca pozostały jeszcze 34 dni, więc nie mam wątpliwości, że projekt zakończy się powodzeniem. Jak Bystroń komentuje na Ziniolu "Na koniec wszystko spłonie" jest w zasadzie skończone. Historia jest już w całości narysowana. Teraz poprawiam błędy, skanuję i obrabiam całość. Komiks narysowany jest w skali szarości i liczy 200 stron. Tworzyłam go około 2 lata - relacjonowała autorka. Komiks skierowany jest do młodzieży oraz dorosłych. Porusza tematy związane z mechanizmami władzy, manipulacją, uwikłaniem, ale jest tam także o nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Całość rozgrywa się w nieprzyjaznym świecie bez roślinności, przypominającym odwieczny plac budowy - są tam pustostany, nieogrodzone wykopy z wystającymi drutami zbrojeniowymi. To realia, w których bohaterowie komiksu funkcjonują na co dzień.


Premiera "Na koniec wszystko spłonie" zaplanowana jest na MFKiG 2018, a podczas warszawskiej Nocy Muzeów 2018 oryginalne plansze zostaną zaprezentowane na wystawie zbiorowej na Skłocie Przychodnia w Galerii Wolno. 14 pierwszych plansz z komiksu można przeczytać online, a trailer prezentuje się następująco:


Jest Gotham, będzie Metropolis. Warner i DC zapowiedzieli serial aktorski, którego akcja będzie rozgrywać się właśnie w Mieście Jutra, lecz jeszcze przed przybyciem Człowieka ze Stali. Główne role mają przypaść Lexowi Luthorowi i Lois Lane, a fabuła ma kręcić wokół dziwacznych sekretów z przeszłości metropolii, na trop których wpadną wspólnie największa miłość i najzacieklejszy przeciwnika Supermana. Produkcją "Metropolis" zajmą się znani z "Gotham" John Stephens i Danny Cannon. Prace nad pierwszym sezonem, który zaplanowano na 13 odcinków, mają ruszyć jeszcze w tym roku. Swoją premierę serial ma mieć w 2019 roku i docelowa trafi na nową platformę streamingową Warnera. Będzie można na niej obejrzeć będzie również inne komiksowe produkcje DC - między innymi aktorskie "Titans" oraz animowane "Harley Quinn" i  "Young Justice: Outsiders".

Znany z "One Punch Mana" Yuusuke Murata pracuje nad mangową adaptacją "Powrotu do przeszłości". Informacja ta pojawiła się przy okazji konferencji prasowej poświęconej filmowi "Ready Player One" Stevena Spielberga. Cykl zatytułowany "BTTF" będzie oparty na fabule pierwszego filmu kultowej trylogii, a w cały projekt zaangażowany jest sam Bob Gale, autor scenariusza. Komiks najpierw będzie publikowany online w odcinkach, a 20 kwietnia ukaże się pierwszy tomik w wersji papierowej. Po japońsku, rzecz jasna. Póki co nie wiadomo nic o planach wydania wersji angielskojęzycznej.

Koniec "Hrabstwa Harrow" się zbliża - Cullen Bunn zapowiedział, że finał opowieści będzie miał miejsce w czerwcu 2018 roku, wraz z numerem #32 serii. Patrzenie, jak "Harrow County" zbliża się ku końcowi jest słodko-gorzkim doświadczeniem - komentował scenarzysta dla serwisu Newsarama. Kocham ten świat. Kocham tych bohaterów. Kocham pracować z Tylerem i Danielem, kocham ekipę Dark Horse. Będącym całkowicie szczerym pewnie mógłbym kontynuować historię Emmy w nieskończoność, ale zbliżamy się do końca, który zaplanowaliśmy na samym początku. Opowiedzieliśmy historię, z której jestem bardzo dumny i zrobiliśmy to na własnych warunkach. Czy może spodziewać się sequela w jakieś formie - według Tylera Crooka - tak. Będę tęsknił za tą serią każdego dnia, ale jestem niezwykle wdzięczny, że udało nam się ją opowiedzieć tak, jak chcieliśmy. To być może koniec historii Emmy, ale mam wątpliwości, że to ostatnia opowieść z hrabstwa Harrow - mówi enigmatycznie rysownik cyklu. Dodajmy, że seria wystartowała w maju 2015 i bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych w ofercie wydawnictwa. "Hrabstwo Harrow" ukazuje się również na naszym rynku. Mucha Comics wydała już w sumie trzy wydania zbiorcze.

21 lutego ukaże się pierwszy numer czteroczęściowej mini-serii "Bloodborne: The Death of Sleep". Jak sam tytuł wskazuje będzie ona nawiązywała do gry action RPG wyprodukowanej przez japońskie studio From Software. Jej autorami będą Czech i Polak - Ales Kot ("Zero", "Secret Avengers", "Suicide Squad") i Piotr Kowalski ("Wydział Lincoln", "SEX", "Marvel Knights. Hulk"), a komiks ukaże się z logo angielskiej oficyny Titan Comics na okładce. Kocham tę grę i świat, w którym jest osadzona - komentował w wywiadzie dla Newsaramy scenarzysta. Dla mnie "Bloodborne" jest majestatyczną fuzją wiktoriańskiego horroru, prozy spod znaku weird-ficton, klimatów lovecraftowskich. Poświęciłem jej blisko 200 godzin. Nie tylko grałem, ale również studiowałem fascynujące uniwersum, w którym rozgrywa się jej akcja. O współpracy z naszym rodakiem Kot wypowiada się wyłącznie w superlatywach. Piotr jest w pełni oddany projektowi, a pośród jego inspiracji znajduje się twórczość Gustave`a Dore`go. Poczekaj, aż zobaczysz ostatnią stronę pierwszego numeru. Co on tam zrobił z dymem! Natychmiast poprosiłem o oryginał rysunku, ponieważ chciałem powiesić go na mojej ścianie.

Filmowy Gambit ma strasznego pecha - zdjęcia do produkcji Foxa miały ruszyć 19 marca w kanadyjskim Montrealu, lecz terminu nie udało się dotrzymać. Powód? Projekt stracił reżysera. Kolejnego, zresztą. Znany z pracy na planie "Piratów z Karaibów" Gore Verbinski odpuścił Gambita z powodu konfliktu harmonogramów. Oznacza to kolejne opóźnienie premiery - przeniesiono ją z lutego na czerwiec 2019 roku. Dodajmy, że wcześniej z funkcji reżysera zrezygnowali Rupert Wyatt i Doug Liman. Do czterech razy sztuka? Obecna sytuacja spin-offu X-Men wygląda nieciekawie. Choć grający tytułową rolę Channing Tatum zapewnia, że jest w pełni zaangażowany w "Gambita", to w zasadzie nie wiadomo co dalej. Plotkuje się, że zdjęcia mają ruszyć latem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś w Foxie po prostu stracił cierpliwość do solowych przygód członka X-Men...

W 2018 roku wydawnictwo Hanami chce rozpocząć publikację "20th Century Boys". Będzie to kolejna manga autorstwa znakomitego Naokiego Urasawy, znanego między innymi z "Pluto" i "Monstera", na polskim rynku. Chyba najbardziej oczekiwaną premierą jest 20th Century Boys - komentował Radosław Bolałek z Hanami na łamach "Ziniola" pod koniec stycznia. Niestety, jak w wypadku poprzednich tytułów autora, proces akceptacji może się przeciągnąć, więc nie jesteśmy w stanie określić dat, a nadal nawet nie dostaliśmy materiałów. Pierwotnie cykl Urasawy był publikowany na łamach "Big Comic Spirits" od 1999 do 2006 roku. W sumie zamknął się w 249 rozdziałach, które później zostały wydane w 22 tomikach. Komiks nie tylko został pokochany przez czytelników (łącznie sprzedało się 36 milionów egzemplarzy), ale docenili go również krytycy. Kodansha Manga Award w 2001, Excellence Prize w 2002 na Japan Media Arts Festival, Shogakukan Manga Award w 2003, nagroda w Angoulême, statuetka Eisnera i Harvey`a - to tylko kilka najważniejszych, jest tego znacznie więcej. Trzymam kciuki, żeby Hanami jak najszybciej zabrał się za publikację tego tytułu, bo zapowiada się naprawdę ciekawie.

Dzieje się w... Łodzi. Kolejne spotkanie w ramach "United States of Komiks". Tym razem Damian Maksymowicz w American Corner Łódź (Matejki 32/38) bierze na tapetę Człowieka ze Stali, Kapitana Marvela, event "No Justice" oraz najciekawsze newsy z minionych tygodni. Termin? Najbliższy wtorek, 13 lutego, godzina 17:00. Zapraszamy!

Dzieje się w... Warszawie. W stołecznym Centrum Popkultury Yatta.pl (Hoża 19) odbędzie się druga edycja Warszawskich Pogadanek Komiksowych. Pomysł na zorganizowanie tej lokalnej imprezy zrodził się podczas dyskusji na facebookowej grupie Komiksy Bez Granic. Tym razem tematem rozmów będzie komiksowy TOP roku 2017. Organizatorzy zachęcają do przemyślenia tematu i wybrania trzech najlepszych tytułów - po spotkaniu opublikowana zostanie lista ulubionych komiksów warszawskich pogadankowiczów. "Jeśli starczy nam czasu pogadamy trochę również o mangach dla dojrzałych czytelników, w razie czego temat będziemy kontynuować na afterze przy piwie" - czytamy na stronie wydarzenia. Pogadanki odbędą się w piątek o godzinie  Spotkanie poprowadzą kierownik sklepu Paweł Ponczek Próba oraz recenzent Przemek Pawełek.

Brak komentarzy: