niedziela, 4 lutego 2018

#2366 - Komix-Express 393

Polska klasyka w języku Szekspira - 18 kwietnia ukaże się angielskojęzyczna wersja komiksu "Kajko i Kokosz - Szkoła latania" Janusza Christy. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa ze strony Egmontu. Już wcześniej publikowano przygody dzielnych wojów w językach (czy raczej gwarach) innych, niż polski. Ukazały się wersja kaszubska, śląska, góralska, a w minionym roku premierę miała edycja esperanto. Jeden z największych klasyków przetłumaczony na język angielski mógłby dotrzeć do szerszego grona odbiorców na całym świecie. Jednak póki co nie wiadomo nic o tym, aby planowano publikację "Kayko and Kokosh – Flying School" pod kątem innych, niż polski rynków. Na ten moment trudno stwierdzić czy album pojawi się w takiej samej dystrybucji jak inne tytuły Egmontu, a także czy komiks będzie dostępny w sprzedaży poza granicami naszego kraju - czytamy na stronie Kaczej Agencji Informacyjnej. No to w sumie po co całe to zamieszania z wersją angielską?
I jeszcze opis i okładką za oficjalną stroną Egmontu:

Janusz Christa’s Kayko and Kokosh is one of the best-known series of comic books in Poland. In a most humorous way it tells of the adventures of two Slavic warriors the clever, polite Kayko and the strong, conceited Kokosh who serve Mirmil, the governor of a castle. The two friends defend Mirmil from attacks by the evil knaveknights but constantly get into trouble. This series is considered a foremost work of Polish fantasy because in the world of Kayko and Kokosh magic is an everyday thing and amazing creatures, monsters, and witches lurk behind every tree and under every rock. The spontaneous humor will please readers of every age, and these adventure-packed books will be read in a single sitting.

Kayko and Kokosh – Flying School jest specjalną edycją komiksu Janusza Christy (1934–2008) Kajko i Kokosz – Szkoła latania przetłumaczonego na język angielski. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają masę zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. Wersja komiksu Szkoła latania w języku angielskim będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów i miłośników przygód Kajka i Kokosza oraz twórczości Christy. Pozwoli także czytelnikom na całym świecie poznać najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych.

Comixgrrrl ogłosiło nabór komiksów do babskiego zina. Publikacja zostanie wydana w ramach Dnia Darmowego Komiksu, organizowanego w maju w poznańskiej Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. Zina redagują Agnieszka Czoska i Anna Krztoń, a za skład odpowiada Katarzyna Dworaczyk. Tytuł (temat) zina to "Sama kupi kwiaty/ She would buy the flowers herself". Prace (format A5, 300 dpi, czarno-białe, do 4 stron, w formacie eps, tiff i PDF) można przesyłać do 1 kwietnia na adres: babskizin@gmail.com. Jak zastrzegają organizatorki nie muszą to być komiksy premierowe. Ze względu na charakter zina, preferowane są autorki. Redaktorki zastrzegają sobie prawo do wyboru prac, które trafią ostatecznie do zina. Wszelkie pytania możecie kierować na podany adres mailowy.

Czy tylko ja mam wrażenie, że "Tytus" jest wciskany ciągle i wszędzie? Tym razem klasyk Papcia Chmiela wystartuje jako kioskowa kolekcja. W sumie ma ukazać się 26 tomów cyklu. Pierwszy z nich, "Tytus harcerzem", trafi do sprzedaży 29 stycznia i będzie kosztował 2.99 zł. Kolejne albumy będą ukazywały się co tydzień, a całość ma się zamknąć w 26 tomach. Nie sprecyzowano ile będą kosztować kolejne albumy, ale pojawiła nieoficjalnie pojawiła się kwota 5.99 zł. Właśnie, prenumerata - zamawiając bezpośrednio u wydawcy zapłacicie 149.00 zł, pierwszy numer dostaniecie gratis, a jeśli zmieścicie się w pierwszym tysiącu chętnych dostaniecie torbę płócienną gratis. Okazja? Nie sądzę. Box z pierwszymi 25 tomami "TRiA" da się kupić za jakieś 90 złotych i z tego co się orientuje dosłownie wala się on wszędzie. W sumie fajnie, że casualowi czytelnicy będą mogli sobie kupić "Tytusa" w każdym kiosku za przysłowiowego piątaka.

Gdy tacy twórcy, jak Daniel Chmielewski ("Zostawiając powidok wibrującej czerni" i "Zapętlenie") i Magda Rucińska ("Okamgnienie") biorą się za wspólny projekt to wiadomo, że będzie to pozycja godna uwagi. Ich "Miasto złotej" ukaże się nakładem Wydawnictwa TADAM specjalizującego się w książce i komiksie dla najmłodszych, ale będzie pozycją dla czytelnika jak najbardziej dojrzałego. "To cudo, które Was oczaruje, pochłonie i zmusi do refleksji. Ta niesamowita książka już w maju trafi do księgarni" - czytamy na FB wydawnictwa. "To jest pełnej krwi książka ilustrowana, 20 bitych stron tekstu w wordzie plus około 30 malowanych ilustracji!" - dodaje Chmielewski. Nie ukrywam - trochę się jaram i czekam na przykładowe plansze.

Jakiś czas temu Ziniol wrócił do "Kibicowania komiksiarzom". To znakomita rubryka, w której rodzimi twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Bardzo się cieszę, że Dominik Szcześniak wrócił do tej formuły, bo to absolutnie fantastyczna sprawa, która pozwala być na bieżąco. Co rano swoją komiksową prasówkę zaczynam właśnie od kibicowania naszym. Bohaterem odsłony #466 był Śledziu i zdradził nad czym obecnie pracuje. Po pierwsze - kontynuacja "Czerwony Pingwin musi umrzeć!". Pamiętacie jeszcze tę totalnie zwariowaną przygodowkę wydaną przez KG? Tę historię aktualnie mam na warsztacie. Stan prac: 19 plansz bez koloru i szkic do 40 strony. To będzie grubszy album, niż wydana kilka lat temu pierwsza część - komentował autor "Na Szybko Spisane" i "Osiedla Swoboda". Dalej - "Strange Years: Jesień 2". W tym przypadku prace rysunkowe nad albumem jeszcze się nie zaczęły i minie jeszcze kilka miesięcy, zanim się zaczną. To będzie czas dla mnie i Artura, aby pogadać intensywniej na temat tej części - dodaje Śledziu. A w niedalekiej przyszłości ukażą się "Łowcy Smoków Lecą do Tokio". Komiks planowany na 2019 rok będzie łączył ze sobą moje dwie pasje, czyli komiks i gry. Z kolei w 2020 czeka na ćwierćwiecze debiutu Śledzia (czyli pierwszych zarobionych na komiksie pieniędzy) i wraz z KG szykują coś specjalnego.

Łukasz Kowalczuk otwiera swój komiksowy sklepik. W ramach przedsprzedaży do do 22 lutego 23:59 bezpośrednio u autora będzie można zamówić zbiorcze wydanie "Nienawidzę Ludzi" oraz "Cut and Stab". O szczegółach technicznych rozpisywał się nie będę, odsyłam po nie na FB Kowalczuka, tam znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. A same komiksy?

"Nienawidzę Ludzi" nie było kultowym zinem, głosem pokolenia, ani czymśtam roku w konkursie jakimśtam. W skład niniejszego wydania zbiorczego wchodzą wszystkie tytuły wydane pod szyldem "Hate Core Comics": pięć zeszytów "Nienawidzę Ludzi" oraz "Harkonnen: Fucking Fat Flying Premium Bastard". Znajdziecie tu wszystko: braki warsztatowe, syf, szczeniacką naiwność, piratów, gangsterów, trykociarzy, suchary... także tego. Całość będzie liczyć sobie 180 czarno-białych stron formatu A4 w twardej oprawie. Cena? 50 złotych. Studenci za okazaniem legitymacji płacą równą 100. Integral "Nienawidzę ludzi" ukaże się w limitowanym nakładzie, a każdy egzemplarz będzie numerowany i opatrzony rysografem.

"Cut & Stab" to kanadyjski serial animowany, który zadebiutował 11 października 1988 roku. Ostatni odcinek wyemitowano 8 sierpnia 1989 roku, seria zakończyła się na 17 epizodach i 2 sezonach. "Cut & Stab in VideOlympics" to adaptacja adaptacji adaptacji adaptacji. Komiks oparty na kreskówce opartej na grze video opartej na kreskówce opartej na grach video. Gra ukazała się w 1988 roku na cardisku jako ekskluzywny tytuł na konsolę Turbo Drive System. Komiks powstał w 24 godziny w poznańskiej czytelni Nova, w październiku 2017 roku. Jest dostępny za darmo, w formacie .pdf, na Gumroad. W wersji drukowanej liczył będzie sobie 28 czarno-białych stron. Cena 10 zł, nakład 100 egzemplarzy.

Nakładem ArtKomiksu ukaże się również ekskluzywna edycja specjalna, "Artkomiks Half-Blank Cover Edition". 25 numerowanych egzemplarzy z oryginalną planszą w zestawie. Szczegóły wkrótce.

Brak komentarzy: