sobota, 1 października 2016

#2239 - Komix-Express 364

Ze względu mój wyjazd do Łodzi na MFKiG dzisiejsze wydanie Komix-Expressu zostało "oddane do druku" w czwartek 29 września. Może się więc okazać, że kilka wiadomości z końca tygodnia mi umknęło - jeśli do tego doszło to obiecuje nadrobić zaległości przy okazji najbliższego wydania.

Papcio Chmiel pracuje nad kolejnym albumem z Tytusem, Romkiem i A`Tomkiem. 13 listopada swoją premierę będzie miał komiks o przydługim tytule "Tytus, Romek i A’Tomek poznają historię hymnu Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani", który w zasadzie mówi wszystko. Także to, że będzie podobny do ostatnich prac Chmielewskiego, w których ze swoimi bohaterami opowiada o wydarzeniach z przeszłości Polski. Album ukaże się nakładem Prószyńskiego. Będzie liczył sobie 64 strony i kosztował 38 złotych. Jego opis przedstawia się następująco:


Baczność! Czapki z głów! Zdejm perukę lub kapelusz, dziś jest hymnu jubileusz! – dodał Tytus. Słusznie, bo w 2017 roku mija 90 lat od urzędowego zatwierdzenia „Mazurka Dąbrowskiego” jako hymnu narodowego Polski i 220 lat od jego powstania. W roku 1797, po rozbiorach, przy wojskach Bonapartego powstały Legiony Polskie we Włoszech, których celem była walka o niepodległość ojczyzny. Józef Wybicki, współorganizator Legionów, pod wrażeniem maszerujących żołnierzy, w natchnieniu poetyckim napisał w lipcu 1797 roku sześciozwrotkowy tekst pt. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, pod znaną melodię ludową mazurka. Aktualne wówczas słowa i łatwa melodia przyjęły się do śpiewania przez cały naród pod nazwą „Mazurka Dąbrowskiego”.
Nie każdy Polak potrafi zaśpiewać wszystkie cztery zwrotki i refren, które stały się hymnem narodowym, a jeszcze mniej osób zna historię powstania hymnu.

Korzystając z popularności komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, Papcio wykorzystał swoich bohaterów do spopularyzowania hymnu. Melodia utworu jest atrakcyjna, ale tekst może niezbyt już pasujący do dzisiejszych wydarzeń. Może należałoby go zmienić, uwspółcześnić. Ale co poradzić – historia, zabytek, choć z usterkami, ma swoje prawa. Więc śpiewajmy dalej na uroczystościach państwowych i szkolnych, wesoło i patriotycznie, o zapłakanym ojcu, jego Basi i o wojakach bijących w tarabany.

Filmowy Batman Bena Afflecka już w 2018? Okazuje się, że to całkiem możliwe. Według CEO Warnera Jeffa Bewkesa nowy film z Mrocznym Rycerzem trafi do kin za około 18 miesięcy. Reboot marki z udziałem Bena Afflecka okazał się wielkim sukcesem - mówił Bewkes na evencie Communacopia 2016 zorganizowanym przez Goldman Sachsa. Ben będzie jednym z producentów wykonawczych "Ligi Sprawiedliwości". Później będzie pracował nad "Batmanem", gdzie nie tylko zagra główną rolę, ale i siądzie na fotelu reżysera. Dodając dwa do dwóch można więc założyć, że nowy "Batman" będzie miał premierę 5 października 2018 roku, a więc tuż po "Flashu" (18 marzec). Oczywiście, tylko przy założeniu, że zdjęcia miałyby wystartować jakoś wkrótce, a odnosząc się do wypowiedzi Bewkesa trzeba brać poprawkę na to, że wciąż nie wiemy kiedy to się stanie.

Nakładem Wydawnictwa Entliczek ukazał się album, który zapowiada się na prawdziwą gratkę dla tych, którzy lubią się bać. 1 października swoją premierę miał komiks/picture-book "Przez las" Emily Carrol.

Na album składa się pięć mrocznych opowiadań nawiązujących do tradycji XIX-wiecznych opowieści grozy i baśni braci Grimm. Literacki debiut utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej autorki komiksów, Emily Carroll.

To piękn
ie skomponowana, a zarazem przerażająca kolekcja grafik, którą szczególnie docenią nastoletni i dorośli miłośnicy baśni, horrorów i tego, co kryje się w ciemnościach. Prawdziwa uczta dla wielbicieli Edgara Allana Poego i Alvina Schwartza.

Kanadyjska autorka komiksów, Emily Carroll, zadebiutowała opowieścią graficzną, która łączy gotycką osobliwość Tima Burtona z makabryczną ilustracją Edwarda Goreya. W rezultacie otrzymujemy cudownie straszną kolekcję opowiadań... Carroll unika jednoznacznych zakończeń, dzięki czemu to nam pozostawia odpowiedź na pytania: Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna wyobraźnia? Czy to, co nas dręczy, to tylko poczucie winy, żal, samotność, psychoza, czy też może coś nadprzyrodzonego? Niesamowite opowieści Carroll będą was prześladować.


Zobaczcie jak wyglądają przykładowe strony, bo rzecz zapowiada się frapująco!

Nowe imprezy na komiksowej mapie Polski. W sobotę 3 grudnia w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym (zlokalizowanym przy ul. Kredytowej 3) odbędzie się pierwsza edycja imprezy "Niech żyje komiks". Sama nazwa wskazuje, że impreza w swojej formule może być podobna do "Niech żyje papier", eventu zorganizowanego przez redakcję "Zwykłego życia". Nową inicjatywę reklamuje twarz Szymona Holcmana z Kultury Gniewu, co sprawia, że "Niech żyje komiks", choć nieznane są w zasadzie jakiekolwiek szczegóły dotyczące tej imprezy, zapowiada się ciekawiej, niż te wszystkie polskie samozwańcze comic-cony. Z kolei Łukasz Kowalczuk na MFKiG ma zdradzić co nieco z tego, czym będzie planowany na luty "Szlamfest".

Sam Neill dołącza do obsady "Thor: Ragnarok" - na planie spotka się z reżyserem Taiką Waititi, z którym pracował razem nad "Hunt for the Wilderpeople" oraz z Jeffem Goldblumem, z którym wystąpił w pierwszym "Parku Jurajskim". Aktor potwierdził swój debiut w MCU w rozmowie z ShortList. Niestety, nie wolno mi tego w zasadzie powiedzieć i nie mogę zdradzić czego to dotyczy, ale... Kilka dni przebywałem na planie "Thora" i wróciłem stamtąd dosłownie przed chwilą. Jeśli powiedziałbym coś jeszcze tajni agenci Marvel - a są oni zabójczy - dorwaliby nie tylko mnie, ale również i moje dzieci. Jakieś pomysły w kogo Neill mógłby się wcielić?

Cały rok musieliśmy czekać na drugi tom "Kota", serii (znakomitej!) autorstwa Michała Rzecznika i Leszka Wicherka. Finał historii zapoczątkowanej "Żonie dyplomaty" poznamy w zeszycie zatytułowanym "Strzały na Służewcu", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg na MFKiG. Jeśli przegapiliście pierwszy odcinek to kupcie komplet - "Kot" to jeden z najciekawszych polskim komiksów, jaki ukazał się w zeszłym roku - moją krótką recenzję znajdziecie pod tym linkiem, a wywiad z Rzecznikiem przeczytacie w tym miejscu.

Brak komentarzy: