niedziela, 16 października 2016

#2246 - Trans-Atlantyk 372

Kiedy DC Comics ruszało z New 52 chyba nikt nie spodziewał, że "Batman" pisany przez Scotta Snydera z rysunkami Grega Capullo okaże się największym komiksowym przebojem ostatnich lat, a jego autorzy przez pięć lat dorobią się prawdziwie gwiazdorskiego statusu w branży. Ich wspólna przygoda trwał pięć obfitujących lat, a jako pierwszy okręt opuścił Capullo. Rysownik w pewnym momencie wolał skupić się na swoich autorskich projektach ("Reborn" z Markiem Millarem), ale wszyscy wiedzieliśmy, że wcześniej czy później połączy ich wspólny projekt. I tak się właśnie stanie latem 2017 roku - Snyder i Capullo zostaną autorami prawdopodobnie pierwszego eventu w DC w epoce Rebirth. Eventu, w którym jedną z głównych ról będzie grał Mroczny Rycerz. Pierwsza zapowiedz, o ile tak można potraktować lapidarną deklarację scenarzysty, pojawiła się podczas Comic-Conu w Nowym Jorku. Tak, będziemy razem pracować nad wielkim wakacyjnym eventem, który będzie miał miejsce w przyszłym roku - mówił Snyder w wywiadzie dla Newsaramy. Historia będzie bardzo mocno skupiona na Batmanie i bardzo rock`n`rollowa. (KO)

Zagadka rozwiązana - doktor Aphra będzie bohaterką nowego starwarsowego on-goinga, który wystartuje w grudniu. Seria "Darth Vader" doczeka się więc swojego rodzaju sequela, bo na właśnie na jej kartach zadebiutowała ta bohaterka i na dodatek będzie pisana przez tego samego scenarzystę, Kierona Gillena (oprawą graficzną zajmie się Kev Walker). Kosmiczna pani archeolog charyzmą dorównująca swojemu oryginałowi, którego nietrudno doszukać się w innej, kultowej roli Harrison Forda, jest chyba najciekawszą postać, którą Marvel stworzył w ramach Expanded Universe. I teraz, jako pierwsza postać, która nie pojawiła się na filmowym ekranie, dostanie swoją serię. Żyje w ukryciu - tak Gillen opowiada o fabule "Doctor Aphry". Próbuje wrócić do swojego dawnego życiu i jakoś poradzić sobie z tym, że znalazła się w olbrzymich kłopotach. Jest dłużna olbrzymią ilość pieniędzy Czarnemu Krrsantanowi, ale znacznie większe problemy pojawiają się na horyzoncie. W komiksie powrócą również dwa Triple Zero i Beetee, dwa nie do końca prawidłowo funkcjonujące droidy, które fani zdążyli już pokochać, no i Vader. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że on-going Aphry będzie sprzedawał się jak świeże bułeczki w sobotni poranek. (KO)

Charlie Adlard laureatem brytyjskiej nagrody Comics Laureate. Rysownikowi znanemu z pracy nad "Żywymi trupami" przypadł w udziale jednocześnie zaszczyt i obowiązek bycia ambasadorem programu, który ma na celu zwiększanie świadomości roli sztuki komiksowej we współczesnej kulturze. W ramach wypełniania swojej nowej roli Adlard będzie goszczony przez szkoły, biblioteki i inne placówki kulturowe na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. Miano Comics Laureate nie jest jedynie wyróżnieniem tytularnym - wiąże się z licznymi obowiązkami, dzięki którymi chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, aby pokazać jak ważny jest komiks na polu literackim, edukacyjnym i kulturowym - komentowała Julie Tait, dyrektorka festiwalu Lakes International Comic Art Festival w Kendal (w hrabstwie Kumbria), gdzie Adlard odebrał nagrodę. Komiks potrafi trafić do rąk ludzi, którzy nigdy nie sięgnęliby po normalną książkę i wzbudzić miłość do czytania" - replikował nagrodzony. Charlie Adlard jest drugim w historii brytyjskim Comics Laureate. Pierwszym uhonorowanym tym tytułem był Dave Gibbons, który pełnił tę rolę do końca października 2014 roku. (KO)

Killer Instinct ponownie w drodze na karty komiksu. Należąca obecnie do Microsoft franszyza (odmłodzona za sprawą platformy Xbox One) jak dotąd nie miała powodzenia na komiksowym rynku, takiego które byłoby równe choćby takim tytułom jak „Street Fighter” czy „Mortal Kombat”. A przypomnijmy, że próby (bardzo sporadyczne) przeniesienia marki „Killer Instinct” na komiksowe łamy odbywały się już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy gra śmigała na SNESie i Nintendo 64. Teraz, przy wsparciu potentata jakim jest Microsoft, za wydawanie komiksu zabierze się Dynamite Entertainment. Nie znamy na chwile obecną bliższych szczegółów dotyczących premiery, poza tym ze odbędzie się ona w 2017 . Nie wiemy też jacy twórcy zaangażowani będą w ten projekt. Deal jest jednak na tyle  duży, że chyba raczej powinniśmy się spodziewać równie dużych nazwisk. (PSz)

Dynamite nie jest jedynym wydawnictwem, które w ramach minionego NYCC zapowiedziało powrót do eksploatowanych wcześniej licencji. Na podobny krok zdecydowało się także Dark Horse Comics i zapowiedziało odrodzenie (czy tylko chwilowe – to się okaże) cyklu „Mass Effect”, którego ostatnim przebłyskiem była mini-seria „Mass Effect: Foundation” wydawana na przełomie 2013 i 2014 roku. Obecnie, z okazji nadchodzącej coraz większymi krokami kolejnej odsłony gry („Mass Effect: Andromeda”), Dark Horse ponownie przystępuje do współpracy z BioWare i zapowiada serię „Mass Effect: Discovery”. Scenarzystą tytułu (przy wsparciu twórców "Andromedy") będzie Jeremy Barlow, udzielający się już we wspomnianym „Foundation” i będący także autorem kilku komiksów z uniwersum Star Wars (z czasów kiedy franszyza należała do Dark Horse). Jako rysownik całości wymieniany jest Gabriel Guzmán („Lady Death”, „Father’s Day”). Data wydania pierwszego numeru „Mass Effect: Discovery” to okolice wiosny przyszłego roku. (PSz)
Już wkrótce dowiemy się więcej o "ResurroXion", historii podejmującej wątki "Death of X" i "Inhumans vs. X-Men", na które wciąż czekamy. Spekuluje się, że historie autorstwa Charlesa Soule`a, Jeffa Lemire`a, Aarona Kudera i Leinila Francisa Yu pokażą co stało się w Cyclopsem po zakończeniu "Secret Wars" oraz jak wyglądał konflikt pomiędzy rosnącą populacją Inhumans, a mutancką społecznością. Więcej informacji na temat "ResurroXion" ma pojawić się podczas nadchodzącego tygodnia.

Batman, Superman i reszta ferajny przybywają do Angel Grove. Jeśli myśleliście, że spotkanie Mrocznego Rycerza z Wojowniczymi Żółwiami Ninja było szczytowy osiągnięciem jeśli idzie o crossovery spełniające dziecięce marzenia to zastanówcie się jeszcze raz. DC Comics i BOOM! Studios zapowiedziały "Justice League/Mighty Morphin Power Rangers". Pierwszy numer sześcioczęściowej mini-serii pisanej przez Toma Taylora z rysunkami Stephena Byrne`a ukaże w styczniu 2017. Na potrzeby komiksu oprócz regularnych okładek Karla Kerschla ("Gotham Academy: Second Semester") jedni z najbardziej popularnych komiksowych artystów przygotują alternatywne covery, na których zobaczymy po jednym przedstawicielu Power Rangers i członku Ligi Sprawiedliwości. (KO)

Jeszcze zbyt wcześnie, aby odbębnić sukces Young Animal, nowego imprintu DC Comics zarządzanego przez Gerarda Way`a, ale premierowe numer "Doom Patrol" i "Shade, the Changing Girl" spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków. Teraz w kolejce czeka "Mother Panic", czyli opowieść o znudzonej życiem milionerce z Gotham City, która w poszukiwaniu nowego dreszczu ekscytacji postanawia wskoczyć w superbohaterski kostium. Naznaczona tragiczną przeszłością Violet Page nie ma wcale zamiaru poświęcać swojego życia na niekończącą się walkę z przestępczością, jak zrobiła to inna nie narzekającą na puste konto sierota z jej miasta. Napędzana żądzą zemsty, z ciągotkami do autodestrukcji wydaje się ostatnią osobą, którą może uchodzić za bohaterkę. Scenariusz do "Mother Panic" wyszedł spod ręki Jody Houser, a oprawą graficzną zajmie się Tommy Lee EdwardsPierwszy numer serii ukaże się 9 listopada i już teraz możecie zamówić go w sklepie ATOM Comics.

Patronem dzisiejszego wydania Trans-Atlantyku był ATOM Comics najlepszy polski sklep z amerykańskimi komiksami. 

Brak komentarzy: