poniedziałek, 6 lipca 2015

#1907 - All New All Different Marvel - zapowiedzi (2)

Tęgie głowy w Marvelu doszły do wniosku, że Spider-Mana nigdy dość – w ramach All New All Different ma ukazywać się aż dziewięć pajęczych tytułów. Wydaje się, że spider-linia będzie mieć dwa flagowe tytuły, którymi będą "Spider-Man" i "The Amazing Spider-Man". W tym pierwszym w głównej roli zobaczymy uchodźcę z uniwersum Ultimate Milesa Moralesa, a w drugim starego, dobrego Petera Parkera w zupełnie nowym wydaniu. W "Spider-Manie" zobaczymy klasycznego Człowieka-Pająka z sąsiedztwa. Nastolatka, zmagającego się z typowymi dla jego wieku problemami w szkole, a po lekcjach naparzającego się z kolorowymi super-łotrami. Scenariuszem serii zajmie się Brian M. Bendis, a rysunkami Sara Pichelli, a więc twórcy, którzy wymyślili postać Milesa w 2011 roku. Nowy "Ultimate Spider-Man" z miejsca zdobył serca czytelników i dorobił się dużego fan-base`u choć wciąż wielu oburza fakt, że jedna z najpopularniejszych ikon popkultury należy do rasowej mniejszości. Bendis podkreśla, że nie jest to żaden Spider-Man z gwiazdką, ale prawdziwy Spider-Man, a więc mamy do czynienia sytuacją podobną, jak w przypadku Thorzycy.  


Kolorowe dzieciaki bawiąc się ze swoimi kolegami w superbohaterów nie może być Supermanem albo Batmanem. Bo nie są biali. Ale mogą być Spider-Manem, ponieważ za jego maską może kryć się ktokolwiek – tłumaczy Bendis, ojciec czwórki dzieci, z których dwójka nie jest biała. To, że rajtuzy Pająka przywdziewa syn Portorykanki i Afroamerykanina to dla wielu wielka sprawa. I właściwie tyle można napisać, jeśli chodzi o ten tytuł. Nie do końca wiadomo jakie będą relację między Pająkami i czy Peter stanie się mentorem, jakiego Miles nigdy nie miał. W każdym razie decyzja o włączeniu Ultimate Spider-mana do regularnego uniwersum to bardzo odważny ruch ze strony Marvela, który przecież nie ma tak silnej tradycji "dziedziczenia" superbohaterskich tożsamości, jak choćby konkurencyjne DC.

"The Amazing Spider-Man"
Autorzy: Dan Slott (scenariusz), Giuseppe Camuncoli (rysunki), Alex Ross (okładki)

Znacznie więcej wiadomo o "Amazingu". Na fotelu scenarzysty pozostaje Dan Slott, piastujący to stanowisko nieprzerwanie od stycznia 2008 roku (na początku swoje obowiązki dzielił z innymi scenarzystami, a od 2010 pracuje solo), rysunkami zajmie się Giuseppe Camuncoli, a okładkami sam Alex Ross. Peter zrobił krok do przód – komentuje Slott. Dojrzał. Stał się człowiekiem, którym zawsze chciał być. Czyli kim? Przedsiębiorcą, bogaczem, playboy`em, wynalazcą – takim Tony`m Starkiem, tylko z mniejszą ilością martini z wódką. Po zawirowaniach związanych z zamianą ciał i w osiem miesięcy po "Secret Wars"  Peter przejął władzę w Parker Industries korporacji, którą swego czasu założył Otto Octavius. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do Nowego Jorku i USA, firma zarabia także w Szanghaju, San Francisco i Londynie, a tym samym i Spider-Man poszerzył swój zasięg działania. Nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości światu Peter zatrudnił Spider-Mana jako swojego ochroniarza (kolejne skojarzenie z Iron Manem jak najbardziej na miejscu).

Alex Ross nieco odświeżył klasyczny kostium naszego herosa i dodał do niego kilka technologicznych nowinek, a Giuseppe Camuncoli zaprojektował od nowa Spider-Mobil, jeden z zapomnianych pomysłów lat siedemdziesiątych. Zobaczycie go na ulicach Szanghaju w pierwszy numerze – zapowiedział redaktor spider-komiksów, Nick Lowe. Zmieni się również życie miłosne naszego bohatera. W "Amazing Spider-Man: Renew Your Vows" Peter znów był żonaty z Mary Jane i można przypuszczać, że ten wątek zostanie pociągnięty dalej. Ale niech fani MJ wstrzymają się z otwieraniem szampanów, bo na scenie może pojawić się jeszcze jedna kobieta. Jedną rzeczy którą zawsze kochałem jest to, że zawsze mieliśmy do czynienia z trójkątem - zapowiada Slott.


"Spider-Gwen"
Autorzy: Jason Latour (scenariusz), Robbi Rodriguez (rysunki)

Czyli kontynuacja przebojowej mini-serii, która ukazywała się w ramach "Spider-verse" i z miejsca została pokochana przez fanów. Marvel byłby głupi, gdyby cokolwiek zmieniał w komiksie, którego pierwszy numer rozszedł się w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy, więc Latourowi i Rodriguezowi pozwolono kontynuować ich pracę.

"Silk"
Autorzy: Robbie Thompson (scenariusz), Stacy Lee (rysunki), Helen Chen (okładki)

Kolejna kontynuacją przygód kolejnej pająk-dziewczyny, która zadebiutowała przy okazji dużego eventu (tym razem był to "Original Sin"). Nie dajcie się zwieść, że Cindy Moon przeszła na ciemną stronę – w spider-świecie dzieje się to dopiero, gdy dorobisz się przymiotnika "Superior" w tytule.

"Spider-Woman"
Autorzy: Dennis Hopeless (scenariusz), Javier Rodriguez (rysunki)

I kolejna kontynuacją przygód kolejnej pająk-dziewczyny, która w ramach eventu ("Spider-Verse") doczekała się nowej serii i redesignu kostiumu, który służył jej od lat siedemdziesiątych. W ramach All New All Different scenarzysta Dennis Hopeless załatwił jej... ciążę.

"Spider-Man 2099"
Autorzy: Peter David (scenariusz), Will Sliney (rysunki), Francesco Mattina (okładki)

Miguel O`Hara to kolejny heros, który został przypomniany przez "Spider-Verse" i teraz dostanie się w ręce PADa, który niejednokrotnie udowodnił, że nawet z postaci drugoplanowych potrafi uczynić cholernie interesujących bohaterów. Dla mnie "Spider-Man 2099" to prawdziwy czarny koń w ofercie All New All Different.

"Web Warriors"
Autorzy: Mike Costa (scenariusz), David Baldeon (rysunki), Julian Totino Tedesco (okładki)

W Marvelu najwidoczniej wierzą, że Spider-Gwen jest w stanie pociągnąć nie tylko solowego on-goinga, ale także grupowy tytuł z plejadą ludzi-pająków z różnych światów. Czy komiks z Spider-Hamem, noirowym Pająkiem, indyjskim Spider-Man of India, Spider-Girl i brytyjskim Spiderem utrzyma się na rynku dłużej, niż przez sześć miesięcy?
 
"Carnage"
Autorzy: Gerry Conway (scenariusz), Mike Perkins (rysunki), Mike del Mundo (okładki)

Jestem ciekaw czy w tej serii powróci Carnage znany z "AXIS", czyli stojący po stronie aniołów skruszony villain czy dostaniemy klasycznego psychopatycznego mordercę. Kojarząca się z horrorem okładka wskazuje raczej na to drugie.

"Venom: Spaceknight"
Autorzy: Robbie Thompson (scenariusz), Ariel Olivetti (rysunki)

Jakiś czas temu plotkowano o powrocie SpaceKnighta, ale zastanawiano się jak może do niego dojść, skoro Marvel nie posiada praw do samego ROMa (dla niezorientowanych - "Rom: SpaceKnight" to bez mała kultowa pozycja z lat osiemdziesiątych, której powrotu fani domagają się do dzisiaj). Co zatem robi wydawnictwo? Zostawia szyld, zmienia bohatera. Decyzja o zrobieniu z nowego Venoma herosa w skali galaktycznej sama w sobie jest bardzo ryzykowna, a uczynienie z niego SpaceKnighta zakrawa na iście hazardową zagrywkę.

"Ultimates"
Autorzy: Al Ewing (scenariusz), Kenneth Rocafort (rysunki)


Uniwersum Utlimate już nie istnieje, ale Ultimates dostaną nowy tytuł, choć nie będą mieli nic wspólnego z oryginałem. Wygląda na to, że seria Ewinga i Rocaforta będzie kontynuację "Mighty Avengers". W skład zespołu wejdą Blue Marvel, Carol Danvers, Black Panther, America Chavez i Monica Rambeau. Będzie to grupa stworzona, aby pilnować bezpieczeństwa Ziemi, radzić sobie z zagrożeniami o kosmicznej skali, a patrząc na okładką łatwo się domyślić, że w pierwszej historii w tej roli pojawi się sam Galactus. Co ciekawe drużyna Ultimates jest sponsorowana przez rząd USA i Wakandę i w żaden sposób nie jest związana z Avengers, za to łączą ją bliskie stosunki z zarządzanym przez Captain Marvel S.W.O.R.D. Podróż na rubieże Omniversum, wyprawa do śnienia Dreaming Celestial i powrót jednego z najstarszych i najdziwniejszych stworów w Marvelu - tego według scenarzysty możemy spodziewać się po kolejnych numerach serii.

"Uncanny Avengers" 
Autorzy: Gerry Duggan (scenariusz), Ryan Stegman (rysunki)

W drugim co do ważności avengersowym tytule pomieszanie z poplątaniem. Jest staruszek Steve Rogers, są mutanci Rogue i Quicksilver, jest Spider-Man i Brother Voodoo, jest Johnny Storm i Deadpool z tajemniczą panią. Wydaje mi się, że wraz z pojawieniem się Duggana i Wade`a Wilsona seria prowadzona do tej pory przez Ricka Remendera może całkowicie zmienić swój profil...

"New Avengers" 
Autorzy: Al Ewing (scenariusz), Gerardo Sandoval (rysunki)

Całkiem ciekawie to wygląda. Skład Nowych Mścicieli prezentuje się bardzo nietypowo - obok Hulkinga i Wiccana mamy Songbird, Hawkeye ramię w ramię z Squirrel Girl, a na dokładkę Sunspot. Widać pomysł Hickmana z dodaniem do Avengers kilku członków New Mutant się przyjął. Obecnoś AIM przemianowanej na Avengers Idea Mechanics również intryguje, a całość zapowiada się na nieco bardziej humorystyczny tytuł.

"Illuminati"
Autorzy: Josh Williamson (scenariusz), Shawn Crystal (rysunki), Riley Rossmo (okładki)

Jak widać w All New All Different znajdzie się również miejsce dla on-goingów z villainami w roli głównej. Czy "Illuminati" będzie wielkim powrotem Hooda, jednego z czołowych łotrów Marvela z epoki Bendisa? Nie wiadomo, ale póki co ostrzę sobie żeby na covery Riley`a Rossmo.

Brak komentarzy: