piątek, 27 marca 2015

#1837 - Komix-Express 286

Hachette zdradziło kolejną porcję tytułów, które ukażą się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. I tak 8 kwietnia do sprzedaży trafi 62. tom cyklu, a będzie nim pierwszy album z cyklu "Marvel Knights Spider-Man" zatytułowany "Śmiertelna trwoga" ("Down Among the Dead Man" w oryginale). Historia ukazała się pod szyldem "MK", a więc zawiera nieco bardziej dojrzałe treści, niż tradycyjne komiksy z Pajęczakiem. Opowieść napisana przez Marka Millara z rysunkami Terry`ego Dodsona kręci się wokół porwania cioci May. Wszystko wskazuje również na to, że tajemniczy porywacz zna podwójną tożsamość Petera Parkera. Całość zamyka się w czterech zeszytach i wygląda na to, że będzie to jeden z najcieńszych tomów Kolekcji. Szkoda, że Hachette nie zdecydowało się dołączyć do albumu kolejnej, również czteroczęściowej fabuły. W dwa tygodnie później premierę będzie miał jeden z największych klasyków pośród komiksów z mutantami. 63. albumem WKKM będzie "Uncanny X-Men: Druga Geneza". Debiut drugiego składu X-Men, w który znalazły się tak ikoniczni herosi, jak Storm, Wolverine, Colossus, Nightcrawler (a także Banshee, Thunderbird i Sunfire) został napisany przez Lena Weina i zilustrowany przez Dave`a Cockruma. Pierwsza przygoda nowych X-Men na wyspie zwanej Krakoą stała się punktem zwrotnym w mutanckich dziejach. Na album składać się będą zeszyty "Giant-Size X-Men" oraz "X-Men" (Vol. 1) #94-103 (czerwiec 1975 - luty 1977).
6 maja swoją premierę będzie miał 64. tom WKKM, a w nim zobaczymy najnowszą wersję Venoma. Nowym posiadaczem symbiota, który wcześniej był połączony z Eddie`m Brockiem jest Flash Thompson, szkolny kumpel Petera Parkera i weteran wojny w Afganistanie. Nowe wcielenie kultowego villaina zadebiutowało w lutym 2011 roku, na kartach "The Amazing Spider-Man" #654, a nieco później, bo w maju tego samego roku dostało swoją własną serię. I właśnie pierwszych jej sześć zeszytów znajdzie się w albumie. Rick Remender pisze, Tony Moore rysuje. Później (20 maja) ukaże się kolejny mutancki klasyk, czyli "Zmierzch mutantów" ("Twilight of the Mutants"). Historia pierwotnie publikowana na łamach "X-Men" #50-59 w latach 1968-69 wyszła spod ręki takich tuzów, jak Jim Steranko, Roy Thomas, Neal Adams, Don Heck czy Barry Windsor-Smith (wśród twórców są także Arndol Drake i Linda Fite). Historię można traktować jako genezę Havoka i Polaris, dwójki nowych członków zespołu, a X-Men muszą zmierzyć się z Mesmero, Living Monolithem i Larry`m Traskiem. Całość zapowiada się na konkretny oldschool. Stawkę zamyka kontynuacja tomu, który ukazał się w tym tygodniu, a więc "Aveners: Na Zawsze" (termin - 3 czerwca) Kurta Busieka, Carlosa Pacheco i Rogera Sterna. Jak się łatwo domyślić na zawartość albumu składać się będą zeszyty 7-12 (czerwiec 1999 - luty 2000), a ich treścią będzie ostateczna rozgrywka Avengers z Immortusem.

Od 25 marca w Belgijskim Centrum Komiksu w Brukseli oglądać można aż dwie wystawy poświęcone twórczości Grzegorza Rosińskiego. Pierwsza z nich, "Rosiński z Polski", czynna będzie do 31 maja. Przedstawia przekrojowy dorobek jednego z najwybitniejszych twórców komiksowych Europy, skupiając się na polskim okresie jego twórczości. Na ścianach zawisły zarówno ilustracje książkowe, jak i prace komiksowe z "Kapitana Żbika", "Pilota śmigłowca" czy "Legendarnej historii Polski". Druga wystawa, jak sama nazwa wskazuje - "Świat Thorgala" - poświęcona jest wyłącznie najbardziej znanej kreacji Rosa. Swoisty tryptyk uzupełniony zostanie przez ekspozycję poświęconą Jeanowi Van Hamme`owi, która będzie czynna od czerwca 2015 roku. Obie wystawy zostały zrealizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Brukseli, pod patronatem Ambasadora RP w Belgii, Artura Harazima.

Tak będzie prezentował się plakat ósmej edycji Bałtyckiego Festiwalu Komiksu, który narysował Łukasz Kowalczuk. Impreza odbędzie się już za trzy miesiące, 26-28 czerwca w Bibliotece Manhattan (Gdańska 82). Wśród gości (wspomniany Kowalczuk, Mateusz Skutnik, Marcin Rustecki, Andrzej Rysuje) znajdzie się miejsce dla zagranicznej gwiazdy, a będzie nią Ben Templesmith. Australijski rysownik znany jest polskiemu czytelnikowi z takich pozycji, jak "30 Dni Nocy", "Abra Makabra", "Detektyw Fell", "Mroczne Dni" czy "Silent Hill: Dying Inside". W całości są to komiksy grozy, które uczyniły artystę jednym z najpopularniejszych przedstawicieli komiksowego horroru. W dodatku  - cieszącego się uznaniem krytyki -  Templesmith aż siedmiokrotnie (!!!) nominowany był do Nagród Eisnera, trzykrotnie do nagród International Horror Guild Award (raz, w 2007 roku, zagarnął statuetkę), na swoim koncie ma również Spike TV Scream Award z 2007 roku i Eagle Award z 2010. Do Polski przyjedzie wraz z Ashley Templesmith.Kolejna zapowiedz wydawnictwa Kubusse. Na XV. Festiwalu Fantastyki Pyrkon, który obędzie się 27 kwietnia, odbędzie się premiera "Epoxy". Będzie to debiut belgijskiego scenarzysty, który jest określany mianem "Midasa komiksu", czyli Jeana Van Hamme`a. Komiks ten pierwotnie ukazał się w 1968 roku. Van Hamme stworzył go razem z Paulem Cuvelierem, malarzem i jednym z pierwszych twórców komiksowego magazynu "Tintin". Album liczący sobie 72 strony kosztował będzie równe 50 złotych. 

"Epoxy" to przepełniona subtelną erotyką historia przedstawiająca perypetie pięknej i naiwnej dziewczyny w świecie znanym z greckiej mitologii. Po tym, jak wypoczywająca na łódce Epoxy niespodziewanie trafia na obcy jacht, dziewczyna zostaje wyrwana ze znanej jej rzeczywistości i trafia do mitycznej krainy. Pragnąc za wszelką cenę odnaleźć drogę do domu, dołączy do plemienia dumnych Amazonek, podbije serce młodego centaura i stanie przed obliczem samego Hadesa. Zagubiona w świecie bogów i niezwykłych stworzeń, będzie musiała rozstrzygnąć, komu może zaufać, a kto ma wobec niej własne plany.

Studio JG startuje z nowym imprintem. Pod szyldem "Osiem Macek" ukazywać się będą komiksy dla dojrzalszego czytelnika, które nie pasują do standardowej oferty wydawniczej. Pierwszym tytułem, który ukaże się w jego ramach będzie "Monster Musume" autorstwa Okeyado. Premierę pierwszego tomu zaplanowano na 29. maja, gdy odbędzie się konwent Magnificon EXPO 2015. Komedia ecchi podbiła serca czytelników w Japonii i USA - jak będzie w Polsce? Tak przedstawia się jej opis:

Świat się zmienił odkąd przed trzema laty na światło dzienne wyszedł fakt, że chimery, centaury czy inne hybrydy nie są jedynie bohaterami opowiastek, którymi straszy się dzieci. Wszystkie legendarne potwory postanowiły ujawnić ludziom swoją obecność i… zdecydowały się wtopić w społeczeństwo. Jak można przypuszczać, nie jest to rzecz łatwa, jeśli posiada się łuski, dwie głowy czy końskie kopyta. W tym celu postał rządowy program, który ma na celu socjalizację wszystkich tych niezwykłych stworzeń. Niektórzy ludzie będą mieli zatem okazję gościć u siebie nowych obywateli i towarzysząc im w codziennych czynnościach, zdołają wdrożyć im zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Zupełnie przez przypadek zaszczyt ten pada między innymi na nastoletniego Kurusu Kimihito, do którego domu zostaje oddelegowana urocza lamia (pół kobieta, pół wąż) Miia. Nowa lokatorka posiada libido na wysokości drapacza chmur, a jej maniery można eufemistycznie określić jako bezpośrednie. Choć Kurusu szalenie się jej podoba, a i chłopak nie pozostaje na nią obojętny, prawo surowo zabrania krzyżowania gatunków. Żeby jednak nie było zbyt prosto, niedługo do wspólnoty lokatorskiej dołącza harpia i kobieta-centaur. Cóż, Kurutsu z pewnością nie będzie mógł narzekać na brak mocnych wrażeń...

W jednym z ostatnich wywiadów Joss Whedon zdradził, że w "Age of Ultron" pojawi się jeszcze jeden marvelowski heros. O tytułowym villainie, Visionie, Scarlet Witch i Quicksilverze wiadomo było od bardzo dawno, niemal od początku prac nad obrazem, a teraz do tej wesołej gromadki dołączy ktoś jeszcze. Finał "Avengers 2", w którym Kapitan zbierze zespół będący mieszankę starych i nowych twarzy, będzie łączył się z Fazą Trzecią - niemal oczywiste wydaje się, że pojawią się herosi, którzy będą odgrywali kluczowe role w przyszłości MCU. Plotki z różnych źródeł mówią, że swój debiut na wielkim ekranie zaliczy... Kapitan Marvel, czyli Carol Danvers. Informacja ta wypłynęła jeszcze w zeszłym roku, kiedy robiono dokrętki w studiu Pinewood. Co ciekawe, najpierw mówiło się, że bohaterka pojawi się w sequelu "Strażników Galaktyki" (James Gunn również zapowiedział, że w jego filmie pojawi się nowy bohater i nie będzie to Nova), ale wygląda na to, że chodzi o kogoś jeszcze innego. Podobno w Marvelu jest już wizję tego, jak będzie wyglądał film z Kapitan Marvel i trwają poszukiwania scenarzystów (Kelly Sue DeConnick? Jim Starlin?) i odtwórczyni głównej roli (Emily Blunt? Jessica Chastin?).

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kolorowe na porządnie odżywają :)

tO mY: pisze...

Oj, "Rosiński z Polski" wisi tam już szmat czasu... Byłem na tej wystawie w styczniu tego roku... Mam fotki i nie zawaham się ich użyć w tekście na na Polterze :)\
Pozdrrr!