Niezbyt ciekawych wieści z obozu Egmontu część pierwsza - "Fantasy Komiks" miał między innymi za zadanie trafić do osób, które wcześniej rzadko kiedy (bądź wcale) nie sięgały po komiksy i tym samym nieco rozruszać rynek. Niska cena, serie autorstwa "znanych twórców zachodnioeuropejskich" oraz szeroka dystrybucja miały zapewnić rynkowy sukces. Na wieści o tym jak radzi sobie nowe przedsięwzięcie Egmontu czekali i czytelnicy i inni wydawcy, którzy w FK upatrywali szansy na polepszenie sytuacji związanej z popularnością komiksów w naszym kraju. I niestety, wygląda na to, że na "zbawcę" trzeba będzie jeszcze poczekać... "Fantasy Komiks" nie sprzedaje się w takiej ilości, która pozwoliłaby na utrzymanie jego dotychczasowej formy, a jednocześnie znajduje tylu nabywców, że Egmont nie zdecydował się jeszcze na rezygnację z tego tytułu. Ale od najnowszego numeru zaczęto wprowadzać zmiany - cena została podniesiona o 10zł (do 29,99zł), a od kolejnego periodyk ten zostanie uszczuplony o prawie 30 stron. Dodatkowo FK zostanie wycofane ze sprzedaży kioskowej, a w Empikach i księgarniach (jak to podkreśla wydawca "w szczególności w internetowych i specjalistycznych") pojawiać się będzie raz na dwa miesiące. Co prawda Egmont zastrzega, że w przypadku utrzymania czytelnictwa możliwy jest powrót do cyklu miesięcznego, ale jednak ciężko się tego spodziewać po wprowadzeniu tak drastycznych zmian. (ŁM)
Niezbyt ciekawych wieści z obozu Egmontu część druga - w ostatnich dniach wydawnictwo przedstawiło swoje plany na
dwa pierwsze miesiące przyszłego roku. I cóż można rzec -
wesoło nie jest. W styczniu do sprzedaży trafią jedynie trzy pozycje (!) - "Gigant. Zima trzyma", kolejny "Star Wars Komiks" oraz przełożone z grudnia "Komiksowe Hity" w których zagoszczą Obcy. Nieco lepiej będzie w lutym, kiedy pojawi się osiem nowych komiksów - wspomniany we wstępie "Fantasy Komiks" (#9), po dwie pozycje z uniwersum Donalda i spółki oraz "Gwiezdnych Wojen", kolejny "
Dylan Dog" i "Inu Yasha", jak również reedycja "
Kajtka i Koko w Londynie" z serii Klasyka Polskiego Komiksu. I tyle dobrego. Nie wygląda to zbyt optymistycznie, ale może w kolejnych miesiącach coś się ruszy...
(ŁM)
Ostatniego dnia listopada
ogłoszono wyniki IV konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim "
Powstanie '44 w komiksie". Jury w składzie Henryk Jerzy Chmielewski (honorowy przewodniczący), Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Tomasz Kołodziejczak z Egmontu, Szymon Holcman z Kultury Gniewu, dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, Agata "Endo" Nowicka, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (przedstawicielka Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Mirosław Urbaniak (zwycięzca poprzedniej edycji) w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego nagrodzili zwycięzców. A zostali nimi weterani konkursów PW'44
Grzegorz Janusz i
Ernesto Gonzales, którzy za komiks "Traf" zainkasowali 2000 euro. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się
Michał Chojnacki i
Jakub Grochola ("Piaskownica") oraz
Radosław Smektała i
Janusz Ordon ("W miłości i na wojnie"). Wśród wyróżnionych twórców znaleźli się
Daniel Baum i
Paulina Królikowska ("Stąd do wolności"),
Jacek Michalski ("Miasto Duchów"),
Andrzej Łaski i
Ewa Korska ("Na wymiar"). W sumie na konkurs zgłoszono 71 prac, w tym prace z Węgier i Litwy. Zapewne w pierwszym kwartale roku ukaże się antologia pokonkursowa zbierająca najlepsze komiksy.
(KO)
Jeszcze przed końcem roku, w połowie grudnia ma ukazać się "
x2", komiksowy debiut znakomitego rysownika
Daniela Grzeszkiewicza. Współscenarzystą i jednocześnie mecenasem tego projektu będzie
Dariusz Cybulski, a sam komiks ma być mrocznym, czarnym kryminałem. Całość ma liczyć sobie 28 kolorowych stron, kosztować niecałe 20 złotych i ukazać się w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy. Obszerne i dość tajemnicze zapowiedzi "x2" można znaleźć na Alei Komiksu oraz na stronie
Ziniola, w ramach akcji "
Kibicujemy Komiksiarzom". Tam właśnie możecie znaleźć dość pretensjonalną, ale z pewnością zachęcającą do zapoznania się bliżej z komiksem, zapowiedz fabuły i przykładowe plansze.
(KO)
Mateusz Szlachtycz pracuje nad filmem dokumentalnym traktującym o polskich mistrzach komiksu z epoki PeeReLu. Zdjęcia do obrazu zatytułowanego "
W ostatniej chwili - o komiksie w PRL" ruszyły w połowie listopada. Projekt realizowany jest dla telewizyjnej Dwójki, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na
fejsbukowej grupie założonej przez Szlachtycza można zobaczyć kilka zdjęć z planu, na których znajdują się między innymi Bohdan Butenko, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Jerzy Szyłak czy córka Jerzego Wróblewskiego, która wraz z Maciejem Jasińskim opowiada o ojcu "Binio Billa". Lista klasyków nie jest jeszcze zamknięta, więc należy się spodziewać, że dołączą do niej kolejne nazwiska. Termin emisji filmu nie jest jeszcze znany.
(KO)
"
Just One Different Thought"
wygrał nagrodę publiczności w konkursie Plastieken Plunk 2010 w Holandii. Komiks
Bartosza Sztybora (scenariusz),
Piotrka Nowackiego (rysunki) i
Tomasza Pastuszki (kolor) znalazł uznanie w oczach 668 czytelników (co stanowiło w sumie 43% wszystkich głosów), zapewne głównie z naszego kraju. Niemniej takiego sukcesu wypada pogratulować. A tymczasem inny komiks autorstwa Jaszcza wylądował na innej zagranicznej stronie - "
Dziewięć Żyć" (czy raczej "Nine Lives") , stworzone wraz z
Mikołajem Tkaczem i
Norbertem Rybarczykiem znalazło się na stronie "
Comic Animal" Jima Medwaya. To dwa, dość znane komiksy, wygrzebane z bibliografii Jaszcza, ale jeśli wierzyć zapewnieniom "Ziniola" autor "Tainted" pracuje obecnie nad
zupełnie nowym projektem...
(KO)
Sypnęło nowymi blogami w komiksowie. W zasadzie nie tylko blogami. Dwa za jednym zamachem założył
Bartek Kuczyński - jeden po polsku,
bardziej blogowy, drugi zaś prezentujący jego sztandarową serię
Arctic w wersji angielskiej.
Bartek Szymkiewicz założył stronę, która jeszcze kilka lat temu mogłaby zostać uznana za typowy przejaw ruchu poemikserskiego,
Tomek Pastuszka zaś
wyruszył z serwisem, który jest ponoć kontynuatorem legendarnych pasków.org. Trafił się
też nowy podcast - "Komiksowe Cafe". Tworzy go
Marcin "
haku"
Sikorski, który zastrzega, że nie będzie w nim ani recenzował komiksów ani komentował środowiska. Po prostu będzie mówił o tym, co mu w temacie w duszy gra.
(RW)
W najbliższy czwartek, 9 grudnia o godz. 18:00 w budynku WSJO przy ulicy Piekary 5, odbędzie się
drugie spotkanie komiksowe w Poznaniu. Jego temat to "
Ery amerykańskiego komiksu superbohaterskiego". Prowadzić je będzie
Mateusz Chmiel, który przybliży uczestnikom co tak naprawdę kryje się za pojęciami Złotej, Srebrnej i Brązowej Ery. Następna prelekcja dopiero w 2011 roku; z facebookowego nasłuchu wynika, że istnieje szansa, że kolejne spotkania będą nagrywane i wrzucane do sieci. Trzymamy za to kciuki.
(RW)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz