poniedziałek, 3 października 2016

#2241 - Łódzki Komix-Express 365

Tegoroczna edycja łódzkiego konkursu na krótką formę komiksową okazała się wielkim powrotem Bartosza Sztybora. Znakomity scenarzysta, który wielokrotnie był nagradzany na sobotniej gali wreszcie sięgnął po najcenniejsze wyróżnienie przyznawane w tym plebiscycie. Ale zacznijmy od samego początku:

Jury w składzie: Berenika Kołomycka, Wojciech Birek, Tomáš Prokůpek, Michał Rzecznik i Artur Wabik (przewodniczący) obradujące w dniach 20-25 września 2016 roku, po zapoznaniu się z nadesłanymi na konkurs pracami oceniło je i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


Trzy równorzędne wyróżnienia

– w wysokości 1 000 zł brutto dla Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz), Piotra Nowackiego (grafika) i Łukasza Mazura (kolor) za pracę pt. „Beksa” (nr 63);
– w wysokości 1 000 zł brutto dla Mikołaja Ratki (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Huehuetlahtolli – opowieści starców” (nr 65);
– w wysokości 1 000 zł brutto dla Branka Jelinka (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Oskar Ed” (nr 35);

Trzecią nagrodę w wysokości 2 000 zł brutto przyznano Rochowi Urbaniakowi (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Sedna” (nr 108);

Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł brutto przyznano Mateuszowi Wiśniewskiemu (scenariusz) i Benjaminow Bauchau (grafika) za pracę pt. „Garbage in, garbage out” (nr 7);

Pierwszą nagrodę w wysokości 4 000 zł brutto przyznano Tomaszowi Kontnego (scenariusz.) i Michałowi Gowarzewskiemu (grafika) za pracę pt. „Za późno” (nr 86);

Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową XXVI Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w wysokości 6 000 zł brutto przyznano Bartoszowi Sztyborowi (scenariusz) i Bartkowi Glazie (grafika) za pracę pt. „Coś pękło” (nr 90).

Werdykt został wydany niejednogłośnie, lecz z wypracowanym w efekcie kompromisu przekonaniem, że nagradzamy najlepsze spośród ponad stu zgłoszonych na konkurs prac. Nagrodzone, a także wyróżnione przez Jury, komiksy odznaczają się sprawną konstrukcją fabularną i interesującą szatą graficzną. Mamy nadzieję, że przyznane przez nas nagrody staną się motywacją dla twórców i przyczynią się do dalszego rozwoju polskiego komiksu.

Nagrodę dla najlepszego polskiego wydawcy komiksów - za publikowanie znakomitych komiksów europejskich i amerykańskich, za atrakcyjne przypominanie dawnego i klasycznego polskiego komiksu oraz za wydawanie ciekawych albumów współczesnych polskich scenarzystów i rysowników organizatorzy przyznali Wydawnictwu Komiksowemu.

Żródło - Facebook Wydawnictwa Komiksowego
Doktorat humoris causa, czyli Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu otrzymał Michał "Śledziu" Śledziński. W tym roku przyczynkiem do przyznania nagrody był - nieukazujący się już niestety - magazyn komiksowy "Produkt", którego Michał Śledziński był twórcą i redaktorem naczelnym. "Produkt" był niezwykle ważny dla rozwoju komiksu w Polsce - okazał się kuźnią rysowniczych i scenariuszowych talentów, wyznacznikiem nowych trendów oraz zdobywcą zupełnie nowej komiksowej publiczności. 

Nagrodę za najlepszy polski album komiksowy, wydany w okresie między festiwalami, jury w składzie Dominika Węcławek, Karol Konwerski, Jarosław Machała, Sebastian Frąckiewicz, Maciej Pałka, Marcin Kamiński i Piotr Kasiński przyznało Jackowi Świdzińskiemu za album "Wielka ucieczka z ogródków działkowych" wydany przez Kulturę Gniewu.

Poznaliśmy również stypendystów Sklepu Gilida.pl. Oto wyniki III. edycji tej inicjatywy:

11. miejsce i 66 punktów – Maciej Jasiński i Jacek Michalski za pracę „Sekret jutra” 
10. miejsce i 68 punktów – Małgorzata Szymańska za pracę „Żyjesz jutro”
9. miejsce i 90 punktów – Paweł Piechnik za pracę „Chleb wolności” (dwie oceny maksymalne)
8. miejsce i 93 punkty – Krzysztof Ostrowski za pracę „Jak zostałem Superłotrem” (jedna ocena maksymalna)
7. miejsce i 94 punkty – Karol Jesiołkiewicz i Przemysław Świszcz za pracę „Przypadki Garrona” (jedna ocena maksymalna)
6. miejsce i 95 punktów – Igor Jarek i Judyta Sosna za pracę „Spodouści” (jedna ocena maksymalna)
5. miejsce i 105 punktów – Aleksandra Czudżak za pracę „Pies” (jednak ocena maksymalna)
4. miejsce i 111 punktów – Szymon Kaźmierczak za pracę „Pingwin i inne opowieści”
Nagrody regulaminowe:
.3 miejsce, 116 punktów, jedna ocena maksymalna i 3 tysiące złotych – Paweł Garwol i Paweł Rzodkiewicz za pracę „Odwiedziny”
2. miejsce, 145 punktów, cztery oceny maksymalne i 3 tysiące złotych – Tomasz Grządziela za pracę „Kolekcjoner”
1. miejsce, 156 punktów, 6 maksymalnych ocen i 12 tysięcy złotych dla Anny Krztoń za pracę „Dwie historie o smutku”.

Deadline kolejne edycji upływa 1 czerwca. Zatem macie 8 miesięcy na przygotowania. Zasady identyczne jak w ostatnim konkursie! 

Brak komentarzy: