niedziela, 6 grudnia 2015

#2016 - Komix-Express 319

Znamy skład jury, które zadecyduje o tym komu przypadną tegoroczne Złote Kurczaki. W rolę zinowych arbitrów elegancji na trzeciej gali komiksu niezależnego wcielą się (trzymając się kolejności chronologicznej):

Krzysztof "Prosiak" Owedyk - legenda komiksowego i punkowego undergroundu, autor kultowej "Ósmej Czary", "Prosiacka", "Ratboya", cyklu "Cierń w koronie". Rysunki i komiksy Owedyka publikowane były m.in. w "Lampie i Iskrze Bożej", "AQQ", "Gamblerze" czy "Pasażerze". Obecnie kończy prace nad albumem "Będziesz smażyć się w piekle".

Joanna Karpowicz - autorka komiksów i malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Centrum Zamenhofa w Białymstoku (Fundacja Tranzyt/Central Europe Comic Art, 2011), w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2011), w galerii Nova w Krakowie (2003) oraz wielokrotnie we Wrocławskim oddziale MoMA. Wydała dwa autorskie albumy komiksowe: "Szminka" (scen. Jerzy Szyłak) oraz "Jutro będzie futro". 


Matusz Skutnik - twórca komiksów, scenarzysta, rysownik i projektant gier komputerowych. Założyciel i redaktor naczelny zina "Vormkvasa". Wieloletni współpracownik magazynu "Ziniol".Ma na swoim koncie mnóstwo znakomitych tytułów, zarówno serii ("Rewolucje", "Morfołaki", "Blaki"), jak i pojedynczych albumów ("Czaki", "Alicja", "Wyznania właściciela kantoru"). Publikował m.in. w "AQQ", "Krakersie", "Znakomiksie", "Katastrofie", "KGB", "Ricie Baum", "Świecie Komiksu", słoweńskim "Stripburgerze" i czeskim "Aargh!"

Piotr Kasiński - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, scenarzysta komiksowy, aktor oraz współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier – MFKiG (takie Złote Kurczaki ale w Łodzi). Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Twórców "Contur", były pracownik Ośrodka Promocji i Informacji Kulturalnej Łódzkiego Domu Kultury a obecny pracownik Łódzkiego Centrum Komiksu.

Filip Myszkowski - rysownik, malarz, twórca komiksowy, ilustrator. Pierwsze ilustracje, paski komiksowe i karykatury publikował w drugiej połowie lat 90. w "Głosie Wielkopolskim" i "Gazecie Poznańskiej". Współtwórca kultowego magazynu "Produkt", na łamach którego debiutowali wszyscy jego najsłynniejsi bohaterowie i najważniejsze serie (z "Emilią, Tankiem i Profesorem" na czele). Publikował między innymi na łamach "AQQ", "Komks Forum", a w "Mix Komixie" tworzył przygody "Zefira". Od 2009 na komiksowej emeryturze, obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym.

Przypominamy, że autorzy mogą zgłaszać swoje ziny (które ukazały się w 2015 roku) do 31 grudnia (do godziny 23:59) załączając tytuł komiksu, autorów, datę wydania oraz wersję cyfrową komiksu w pliku w formacie pdf do wglądu (ewentualnie link do ściągnięcia dla plików powyżej 10mb). Aby uniknąć internetowego plebiscytu na ilość lajków - w tym roku nominacje wybierze szerokie (nie tylko pod względem rozmiarów) grono złożone z autorów komiksów niezależnych, osób nominowanych i nagrodzonych w ubiegłych latach oraz recenzentów komiksowych, które zapozna się z przesłanymi komiksami i do końca stycznia wytypuje w każdej kategorii 5 nominacji w kategoriach - Najlepszy Zin Komiksowy, Najlepszy Rysownik, Najlepszy Scenarzysta, Najlepsza Okładka i Najlepszy Komiks

A jakie atrakcje czekają na nas w przeddzień Walentynek we wrocławskiej Barbarze? Będzie można obejrzeć wystawę prac Bartosza "Termosa" Słomki, jednego z najwytrwalszych przedstawicieli polskiego komiksu niezależnego, autor licznych komiksów m.in. kultowej serii "Ciach Bajera", "Sikalafo", "Czak Norys versus Ojciec Dr", "Kapitan Ewicz na tropie", "Termos Invaders", "Kapitan Aluminium - Ochlapany żołnierz", "300 z Termosa - czyli Ryszard & Maryan na Krecie" i wielu, wielu innych. Poza wernisażem ekspozycji "TERMOS – 1965-2015 = 50 lat w podziemiu!" odbędzie się również benefis szacownego jubilata. Nieco bardziej tajemniczo zapowiada się inna wystawa, której bohaterem będzie Łukasz Mazur i jego prace. I wreszcie nie zabraknie akcentu growego - na ZK3 zagości ekipa RetroGralnii. Tematycznie wrócimy, niczym Marty McFly do przeszłości z możliwością podotykania takich klasyków tematu jak C64, Amiga, Atari XE, NES, Atari 2600, Sega Mega Drive, SNES. Będzie można stoczyć pojedynki w takich konkurencjach jak "River Raid", "Mortal Kombat", "Duck Hunt", "Dyna Blaster" czy "Mario Kart".

Kolejny komiks Jasona Aarona w ofercie Mucha Comics, W marcu przyszłego roku ukaże się "Men of Wrath". Pięcioczęściowa mini-seria pierwotnie wydana została nakładem marvelowskiego imprintu Icon w 2014 roku. Jej oprawą graficzną zajął się Ron Garney, a fabuła skupia się na losach rodziny Rathów, rodu przeklętego, nad którym od dziesięcioleci wisiała czarna chmura przemocy. Ira Rath, ostatni z rodu, bezlitosny płatny zabójca, który nie zawaha się przed niczym, przyjmuje właśnie ostatnie zlecenie. Kuba Górecki z Pulp Warsaw poleca go ludziom fanatycznie kochającym McCarthy'ego, Woodrella, jarającymi się "Blue Ruin", Peckinpahem, filmami David Michôda i ogólnie wszystkim co ociera się o wytarte łatki southern gothic i country noir.

Taką grafikę Kultura Gniewu wrzuciła na swojego facebookowego walla - nietrudno się domyślić, że zwiastuję one rychłą edycję "RanXeroxa". Będzie to pierwsze pełne i legalne wydanie komiksu Gaetano Liberatore i Tamburini w Polsce, bo w 1994 roku Fanzin Publishers wydał w drugim obiegu (czyli bezprawnie i z pogwałceniem praw autorskich). "Ranx" ma ukazać się w połowie przyszłego roku. W podobny sposób KG zapowiedziała przynajmniej trzy inne tytuły w ostatnim czasie - "Love in Vain – Robert Johnson 1911-1938" autorstwa Mezzo i Duponta (komiksowa biografia piątego najwybitniejszego gitarzysty z listy "Rolling Stone`a", który sprzedał duszę diabłu na rozstajnych drogach), "Araba przyszłości", czyli najnowszy komiks Riada Satouffa, francuskiego twórcy, którego prace publikowane były w magazynie "Charlie Hebdo" oraz "Patience" ostatnie dzieło Daniela Clowes`a.

Zdrowie - uroda - lifestyle - przemoc. "Warchlaki" się zbliżają. 100 stron komiksów komiksów, obrazów panicznych, zdjęć i tekstów wykonanych przez artystów i zdolnych i nieujarzmionych. "Warchlaki" to wiedza tajemna w codziennej prasie i magija na billboardach. "Warchlaki" to dziwność komunikacji miejskiej i okultyzm nasz powszedni. "Warchlaki" to humor czarny niczym dusza trzynastego wcielenia Nostradamusa. W zinie redagowanym przez Jerzego Łanuszewskiego ("Giacomo Supernova") i Barbarę Okrasę ("Gilles McCabe") pojawią się prace takich twórców, jak  Bartłomiej Gajdzis, Maciej Jasiński, Paweł Kędziora, Martyna Kowalczyk, Kozi Kozłowska, Magda Kożyczkowska, Kajetan Kusina, Jerzy Łanuszewski, Mateusz Piątkowski, Oliwia Ziębińska, Robert Jach, Martyna Kowalczyk, Kozi Kozłowska, Jacek Kuziemski, Barbara Okrasa, Anna "Argh" Rutkowska, Jan Skarżyński, Joanna Sępek, Katarzyna Witerscheim. Nie braknie również sztuki fotograficznej (Jerzy Łanuszewski, Milena Stworz), panicznych obrazów (Kamil Kucharski, Paweł Mocek, Małgorzata Stępień, Małgorzata "Slo" Szymańska) i opowiadania (Maciej Bobula). Pierwszy numer "Warchlaków" sponsorowany jest przez liczbę 23 i literkę ѫ. Będzie do niego dołączona karta tarota, którą już na Kolorowych pokazywaliśmy (jako pierwsi!). Karty w poszczególnych egzemplarzach nie różnią się niczym, ale każda posiada inne znaczenie. Miejcie to na uwadze i korzystajcie z nich rozważnie. Przykładowe strony do przejrzenia tutaj. Cena: 23 złote. Data wydania: 23 XII 2015.

1 komentarz:

Jerzy Szyłak pisze...

Trzecim autorskim albumem komiksowym Joanny Karpowicz były "Pocztowki z Białegostoku"
Pozdrawiam