niedziela, 3 maja 2015

#1854 - Trans-Atlantyk 298: C2E2 2015

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Chicago Comic and Entertainment Expo zabrakło wieści "łamiących internet w pół". Śledząc doniesienia pojawiające się w sieci odniosłem wrażenie, że DC i Marvel są bardzo zajęte "Convegrence" i "Secret Wars". Majorsi do Wietrznego Miasto nie przywieźli zbyt wiele ciekawego i sporo paneli poświęconych było mniej lub bardziej czczemu hype`owaniu tych dwóch eventów. W porównaniu z rokiem zeszłym tych interesujących informacji było więc nieco mniej, ale i tak jest o czym pisać. Zaczynamy od Supreme Headquarters, International Espionage, Law-Enforcement Division czyli po prostu S.H.I.E.L.D., która w tym roku będzie obchodziła swoje 50. urodziny. W sierpniu 1965 roku na łamach "Strange Tales" #135 do scenariusza Stana Lee z rysunkami Jacka Kirby`ego zadebiutowała agencja szpiegowska, która na stałe wpisała się w krajobraz uniwersum Marvela. Z tej okazji dziewiąty numer serii regularnej "S.H.I.E.L.D." będzie nie tylko grubszy, ale pojawią się w w nim nigdy nie wykorzystane rysunki samego Kirby`ego tuszowana przez Jima Steranko! W historii napisanej przez Ala Ewinga, Marka Waida i Stana Lee Phil Coulson i Nick Fury Sr. wplączą się w przygodę z podróżami w czasie w tle, w której zadebiutuje The Man Called D.E.A.T.H. Oprócz tego uformuje się zupełnie nowy skład Howling Commandos (w składzie potwór Frankensteina, Werewolf by Night, The Mummy i Man-Thing), a Dum Dum Dugan zaliczy się spektakularny powrót.We wrześniu ukaże się pięć one-shotów z prominentnymi bohaterami związanymi z T.A.R.C.Z.Ą. Póki co znamy scenarzystów poszczególnych zeszytów. I tak komiks z dwójką Nicków Fury zatytułowany "Fury" napisany zostanie przez Davida Walkera i znowu pojawią się podróże w czasie, a także dowiemy się nieco więcej o wzajemnych relacjach dwóch głównych bohaterów. "Agent May" będzie debiutem tytułowej bohaterki w komiksowym uniwersum Marvela i wyjdzie spod ręki innej debiutantki w tej kwestii, czyli Jody Hauser, która pokazała się już szerszej publiczności dzięki "Orphan Black" i antologii "CMYK". Historię poświęconą "Quake" stworzą Matt Rosenberg i Patrick Kindlon i skupią się na pokazaniu relacji Daisy z rodzicami. "Agent Carter" napisze Kathryn Immonen, a "Mockingbird" - Chelsea Cain, autorka powieściowego cyklu "Gretchen Lowell", która może pochwalić się mianem autorki bestsellerów według "New York Timesa". Wszystkie te historie będą ze sobą tematycznie związane. Trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch albumach, w których zebrane zostaną klasyczne historie związane z S.H.I.E.L.D. Wrześniowe "S.H.I.E.L.D. by Stan Lee and Jack Kirby: The Complete Collection" zawierać będzie historie z "Strange Tales" #135-150, "Fantastic Four" #21 i "Tales of Suspense" #78 - zobaczymy więc pierwszego Helicarriera i debiuty Hydry oraz A.I.M.

Natomiast w październikowym "S.H.I.E.L.D.: The Complete Collection Omnibus" zebrane zostaną "Strange Tales" #135-168, "Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D." #1-15, "Fantastic Four" #21, "Tales of Suspense" #78, "Avengers" #72, "Marvel Spotlight" #31 oraz wybrane materiały z "Not Brand Echh" #3, 8 i 11. Nick Lowe na paneli "Next Big Thing" mówił, że będzie to najgrubszy marvelowskich omnibusów, choć według zapowiedzi na Amazonie całość będzie liczyła sobie "zaledwie" 960 stron. Wśród autorów obok Lee i Kirby`ego pojawią się nazwiska takich klasyków, jak Jim Steranko, Jim Starlin, Dennis O'Neil, Archie Goodwin, Herb Trimpe i Don Heck. Ale to jeszcze nie wszystko! Niejako przystawką do tego wszystkiego ma być dwanaście alternatywnych okładek związanych z S.H.I.E.L.D., które ozdobią czerwcowe numery kilku serii związanych z "Secret Wars". Pod szyldem "Art of Evolution" zobaczymy prace między innym Marcosa Martina, Declana Shelvey`a, Annie Wu i Jordie Bellaire. Ilustracje te będą nawiązywały do plakatów, które stacja ABC prezentowała podczas drugiej połowy drugiego sezonu "Agents of S.H.I.E.L.D". Niejako przy okazji Lowe potwierdził, że długo oczekiwany finał mini-serii "Shield" Jonathana Hickmana wreszcie się ukaże.


Zapaśnicy piszą komiksy. CM Punk, były mistrz wagi ciężkiej wrestlingowej organizacji WWE, szykujący się do debiutu w UFC znany jest ze swojego zamiłowania historyjek obrazkowych i superbohaterszczyzny. W 2012 roku napisał wstęp do twardookładkowego wydania "Avengers vs. X-Men", a w trzy lata później zadebiutował jako scenarzysta "Thor Annual" #1. Teraz, właśnie w Chicago, w rodzinnym mieście Punka, Marvel ogłosił, że w zimie ruszy seria "Drax", której będzie współscenarzystą. Będzie to więc debiut dla Draxa we własnym on-goingu, bo Phillip Brooks jako scenarzysta figurował w vertigowskim "Strange Sports Stories". Nie wiadomo jeszcze kto będzie pomagał mu w pisaniu i kto zajmie się oprawą graficzną - póki co jedną z okładek do premierowego numeru przygotował Ed McGuinness. Fabuła? Nic konkretnego na razie nie wiadomo, poza tym, że seria skupi się na przygodach bohatera przed przystąpieniem do Guardiansów. Myślę, że Drax będzie wiele walczył z innymi - mówił CM Punk. Ale będzie walczył także z samym sobą.

Reedycja klasycznego "Miraclemana" do scenariusza Alana Moore`a ruszyła w styczniu tego roku, a już w sierpniu ukaże się pierwszy numer serii "Miracleman by Gaiman and Buckingham". Publikacja rozpocznie się od pierwszego numeru serii stworzonego przez Neila Gaimana i Marka Buckinghama, czyli od #17. Materiału jest w sumie na siedem kolejnych zeszytów. Ostatni z nich ma ukazać się wczesnym latem 2016 i właśnie wtedy ma ukazać się dokończenie historii, która została przerwana w 1993 roku. Trochę to zajęło Marvelowi, biorąc pod uwagę, że prawa do komiksu zostały kupione w 2009 roku, a pierwsza zapowiedz pojawiła się w październiku 2013.


Chyba najciekawsze wieści z obozu Marvela pojawiły się na zamkniętym dla publiczności spotkaniu z retailerami. Z przecieków udało się ustalić, że po zakończeniu "Secret Wars" niektóre komiksy służące, jako tie-iny będą kontynuowane ("w jakiejś formie") po zakończeniu eventu. Będą to "Squadron Sinister", "Weirdworld", "AvX" i przede wszystkim "A-Force", które ma być jedną z wiodących serii w rodzinie komiksów spod znaku Avengers. W przyszłym tygodniu pojawią się pierwsze informacje o tym, co stanie się po "Tajnej Wojnie". Zapowiedzi pod wspólnym tytułem "8 Months Later" przywołują oczywiście skojarzenia z "8 Months Later", z którym mieliśmy do czynienia przy okazji finału "Avengers" i "New Avengers" Jonathan Hickmana. Wygląda również na to, że w końcu doczekamy się premiery "Captain America: White". Kolejna historia w kolorowym cyklu Jepha Loeba i Tima Sale`a została pierwotnie zapowiedziana w 2008 roku i trafiła do wydawniczego limbo, po tym jak jej scenarzysta awansował w strukturach Marvela i dogląda rozwoju telewizyjnego departamentu Domu Pomysłów. Wiele wskazuje na to, że Loeb powróci do swojego zarzuconego projektu już we wrześniu.

James Tynion IV został namaszczony przez DC Comics na scenarzystę nowej serii z Johnem Constantine`m. CV ucznia Scotta Snydera, czyli niszowe "Memetic", "Eight Seal" czy praca przy bat-tytułach z znanym także polskiemu czytelnikowi "Talon" na czele nie robią na mnie specjalnego wrażenia. Zapowiedzi, że powrót do klasycznego szyldu "John Constantine: The Hellblazer" i mrocznych korzeni serii, również traktuje z pewną rezerwą. Na C2E2 Tynion zapewniał, że chce odejść od założenia, które towarzyszyło transferowi bohatera do New 52, czyli zderzenia mrocznego maga z resztą uniwersum DC i skupić się bardziej na samym Johnie. To jest John, którego widzisz siedzącego w barze i boisz postawić się mu drinka, bo może się to skończyć tragicznie - komentuje scenarzysta. Nowe wcielenie Constantine`a ma być porywające, niebezpieczne i bardzo współczesne. W pracy nad serią Tynionowi pomogą Ming Doyle i Riley Rosmo.

Brak komentarzy: