sobota, 12 października 2013

#1389 - Komix-Express 205

Dark Horse Comics oficjalnie zapowiedziało nowego, komiksowego "Wiedźmina". Amerykański "Witcher" powstanie przy współpracy ze studiem CD Projekt RED , a jego autorami będą Paul Tobin (scenariusz) i Joe Querio (rysunki), natomiast okładki przygotuje (między innymi, jak sądzę) Dave Johnson. Nie są to twórcy z pierwszej ligi, niestety. Tobin to weteran amerykańskiego przemysłu, w Domu Pomysłów piszący serie z cyklu "Marvel Adventures", które przeznaczone dla młodszych odbiorców, a jego bardziej autorskie projekty, takie jak "Colder", "Bionic Women" czy "Falling Skies" przechodziły raczej bez echa. Natomiast Querio jest młodym rysownikiem, który dopiero startuje do wielkiej kariery. "Historia jest niemal całkowicie mojego autorstwa" - mówi Tobin. "Podczas spotkania z CD Projekt stworzyliśmy ogólny zarys klimatu nowej serii i dyskutowaliśmy o kierunku, w jakim ma zmierzać seria. Podrzuciłem też kilka pomysłów. CD Projekt oddało Geralta w moje ręce i pozwoliło mi z nim zrobić to, w czym jestem najlepszy". Premierowy zeszyt serii ukaże się 19 marca. Jego opis brzmi (mniej więcej) tak:

Podróżując na obrzeżach Czarnego Lasu, w kraju Angren, wiedźmin Geralt spotyka owdowiałego mężczyznę, którego nie do końca martwa żona nawiedza upiorną rezydencję zwaną Domem Szkła. To miejsce gdzie w tysiącu pokoi groza czai się za każdym rogiem. Aby rozwiązać zagadkę posiadłości i przetrwać Geralt będzie musiał wysilić wszystkie swoje umiejętności. 

Brzmi to niezbyt zachęcająco, a okładki też dupy nie urywają. (KO)
Już 19 i 20 października w Nysie odbędzie się polsko-czeski Festiwal Komiksu i trzeba powiedzieć, że zapowiada się bardzo interesująco. Wśród gości - Agata Wawryniuk, Grzegorz Janusz, Igor Wolski, Michał Słomka, Paweł Wojciechowicz, Lucie Lomova i Tomas Kucerovsky, wśród atrakcji - pokazy filmowe ("Alois Nebel" i "Jeż Jerzy"), warsztaty komiksowe, spotkania i dyskusje. Impreza zlokalizowana będzie w Bastionie św. Jadwigi, będącym kulturowym centrum miasta. Pełny plan imprezy możecie znaleźć pod tym linkiem. Jeśli więc kochacie komiksy, chcecie dowiedzieć się, jak napisać scenariusz i jak narysować własną historię, ciekawi was co u naszych południowo-zachodnich sąsiadów albo szukacie fajnego pomysłu na spędzenie weekendu - zapraszamy do Nysy... (KO)

... albo do Opola. Lokalna Miejska Biblioteka Publiczna znów postara się przekształcić stolicę polskiej piosenki w stolicę komiksu. Od października do grudnia 2013 r. sala konferencyjna MBP przy ul. Minorytów 4 zamieni się w prawdziwy komiksowy blok operacyjny. Program tego cyklu zapowiada się doprawdy frapująco - spotkanie z Maciejem Sieńczykiem, dwa bloki poświęcone mandze i anime oraz spotkanie z Agatą Wawryniuk. Jako mieszkaniec Krakowa, w którego miejskiej (i wojewódzkiej!) też coś komiksowego się dzieje, z zazdrością patrze na to, co będzie działo się w Opolu. (KO)

Dzieje się również w Poznaniu, jak donosi Rafał Wójcik. Już w poniedziałek, 14 października, o godzinie 12.00 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 38/40 odbędzie się wernisaż wystawy "Derwich À propos". Dla tych, którzy nie wychowywali się w Poznaniu i Wielkopolsce, Henryk Derwich był jedną z najbardziej rozpoznawalnych medialnych postaci okresu PRL-u. Tak jak wszyscy czytający “Świat Młodych” rozpoczynali jego lekturę od ostatniej strony z komiksami, tak wielu czytających “Express Poznański” najpierw zerkało, co też obśmiał Derwich w swych satyrycznych i uwielbianych przez wszystkich poznaniaków rysunkach. Warto przypomnieć, iż spuścizna po poznańskim artyście znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.


Nieoficjalne, ale godne zaufania źródła podają kolejną partie komiksów, która ukaże się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. A będą nimi kolejno - "Superbohaterowie Marvela: Tajne Wojny cz.1" (tom 26), "Thor: W poszukiwaniu Bogów" (27), "Astonishing X-Men: Niebezpieczni" (28) i "Iron Man: Demon w butelce" (29), "Planeta Hulka 2" (30). Dwa marvelowskie klasyki, jedna starsza i dwie nowsze opowieści, z których jedna już kiedyś na polskim rynku się ukazała.

"Secret Wars" Jima Shootera (scen.), Mike`a Zecka i Boba Laytona (rys.) uchodzi za pierwszy, marvelowski crossover. Składająca się z dwunastu zeszytów maxi-seria, która zadebiutowała w maju 1984 roku miała pomóc w promocji nowej linii marvelowskich figurek. Dziś historia epickiego starcia superbohaterów i superłotrów na planecie Battleworld uchodzi za mocno archaiczną, choć wciąż istotną dla continuity Ziemie-616. Zakup obowiązkowy dla każdego szanującego się Marvel-fana. W pierwszym tomie zostanie opublikowane pierwsze sześć zeszytów.

"Mighty Thor: In Search of the Gods" Dana Jurgensa (scen.) i Johna Romity Jra (rys.) to restart serii z jasnowłosym bogiem piorunów po zamieszaniu związanym z eventem "Heroes Reborn". Historia może być nieco podobna do tej, która pojawiał się na kartach "Thora" J. Micheal Straczynskiego, z wyjątkime tego, że utrzymana jest w stylistyce lat dziewięćdziesiątych.

 "Astonishing X-Men: Dangerous" Jossa Whedona (scen.) i Johna Cassaday`a (rys.) jest kontynuacją jednego z najlepszych mutanckich historii ostatniej dekady. Nie jest to mój ulubiony tom z runu Whedona, ale w porównaniu z tym, co dzieje się u mutantów teraz to absolutny "musiszmieć".

"Demon in a Bottle" Davida Micheline`a, Boba Layotna (scen.), Johna Romity Jra, Carmine Infantino (rys.), czyli jedna z najbardziej znanych historii w dziejach Tony`ego Starka. Dziewięcioczęściowa saga z 1979 roku wbrew tytułowi (który zresztą pierwotnie był inny) o problemu alkoholizmu głównego bohatera traktuje tylko w ostatnim zeszycie. Resztę wypełnia nawalanka z kolorowymi superłotrami, ale miłośnicy trykotu w bardziej oldskulowym stylu będą zadowoleni.

"Planet Hulk" część 2 Grega Paka (scen.), Carlo Pagluyan, Aaron Lopresti, Gary Frank i inni (rys.) - dokończenie jednej z najlepszych historii z Hulkiem. Wypełnione akcją po brzegi, sprawnie napisane i porządnie narysowane. (KO)

Chyba każdy kto chociaż trochę interesuje się nieco ambitniejszym komiksem kojarzy panią Rutu Modan. Jedno z jej ostatnich dzieł, a więc wydane w Polsce przez Kulturę Gniewu „Zaduszki”, doczekały się pewnego rodzaju uznania także i w USA. Nie chodzi tu jednak o zdobyte nagrody czy chociażby nominacje, ale o wywiad. Jeden z największych Amerykańskich serwisów poświęconych komiksom, konkretnie Comic Book Resources, przeprowadził rozmowę z Modan, by przy okazji rozreklamować nieco wspomniane już „Zaduszki” (w Stanach wydane oryginalnie jako „The Property”). Jeśli zastanawiacie się co jest w tym tak niezwykłego, już śpieszę z wyjaśnieniami. CBR to strona ciesząca się całkiem dobrą opinią, ponieważ jako jedna z niewielu informuje także o komiksach wydawanych niezależnie lub przez najmniejsze spośród wydawnictw. I tym razem poświęcili czas na przedstawienie świetnego komiksu, którego akcja osadzona jest w powojennej Polsce, co raczej nieczęsto się zdarza. Oby dzięki temu Rutu Modan doczekała się jeszcze większego uznania po drugiej stronie Atlantyku, a jeśli jeszcze nie znacie „Zaduszek”, to bez problemu możecie kupić egzemplarz w polskiej wersji językowej. Warto! (KT)

Jedną z ciekawszych zapowiedzi ostatnich tygodni jest informacja o wydaniu trzyczęściowej mini-serii „Grendel vs Shadow”, która będzie efektem kooperacji wydawnictw Dark Horse Comics oraz Dynamite Entertainment. Twórcą scenariusza do komiksu będzie oczywiście Matt Wagner – twórca postaci Grendela, obecnie także z powodzeniem odświeżający origin Cienia. Czy pomysł ten może się nie udać? Doświadczenia minionych lat pokazują, że międzywydawnicze crossovery z udziałem wydawnictwa Dynamite są, delikatnie pisząc, kiepskie. Wystarczy przypomnieć tu takie „arcydzieła” jak „Spider-Man/Red Sonja” czy „Danger Girl and the Army of Darkness”, za którymi także stały duże nazwiska przemysłu komiksowego. Ale może tym razem będzie inaczej... (KT)

Wiele osób wieszczyło ogromną porażkę i mnóstwo zwrotów, ale stało się zupełnie inaczej i DC Comics może ogłosić gigantyczny sukces swojego Villains Month. Praktycznie wszystkie wyniki jakie osiągnęło wydawnictwo Dana DiDio robią ogromne wrażenie. We wrześniu DC sprzedało 4.3 miliona komiksów i zarobiło ponad 30 milionów dolarów, co jest wynikiem lepszym nawet od pierwszego miesiąca relaunchu uniwersum. Dodatkowo, wydawca pobił jeszcze kilka innych, chociaż mniej ważnych rekordów, jak na przykład, cytuję, „najlepiej sprzedający się komiks z 300 miejsca na liście”. Żeby jednak nie było zbyt różowo – swój wynik DC zawdzięcza temu, że w zasadzie każdy ich komiks znajduje się na liście w dwóch wersjach: z okładką w 3D oraz standardową, a i pamiętać trzeba o tym, że wydawnictwo już jakiś czas temu przyznało, że na wersjach trójwymiarowych nie tylko nie zarabia, a wręcz traci. Bardzo miłym akcentem była obecność dość dużej ilości komiksów spoza Marvela i DC w pierwszej setce rankingu. We wrześniu było ich aż dziewięć: pięć z Image oraz po dwa z Dark Horse oraz IDW. (KT)

Nowy miesięcznik sygnowany nazwiskiem Roberta Kirkmana pojawi się w ofercie Image Comics. Autor obecnie wydawanych „The Walking Dead”, „Invincible”, „Super-Dinosaur” oraz „Thief of Thieves” do tej listy dorzuci także i horror „Outcast”. Jego oprawą graficzną zajmie się Paul Azaceta. Kirkman dość odważnie stwierdza, że chciałby tym komiksem sięgnąć po wątki związane z opętaniem przez demony i odświeżyć nieco ten motyw. I wiecie co? Naprawdę wierzę że mu się to uda! Do tej pory przecież wszystko, co wychodziło spod jego ręki i sygnowane było logiem z Image wnosiła pewien powiew świeżości do komiksu maintreamowego. O samym „Outcast” wiemy na razie tylko tyle, że ukazywać zacznie się w przyszłym roku, a historia ma być znacznie mniej brutalna i krwawa niż „Żywe Trupy”. Co ciekawe, projektem już zainteresowało się FOX International i jest możliwe, że historia pojawi się także pod postacią serialu telewizyjnego. Tyle tylko, że to samo mówiono o „Thief of Thieves” i od jakiegoś czasu temat ten ucichł. (KT)

3 komentarze:

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Warto brać tego Thora za 4 dyszki?

Kuba Oleksak pisze...

Ja bym sobie odpuścił. Bier Demona!

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Demon i Planet Hulk są na liście, Secret Wars też chyba łyknę (jak byłem mały to uwielbiałem animowaną adaptację w ramach Spider-Man TAS), natomiast nad Thorem się zastanawiałem, zwłaszcza że po MFK budżet jest jaki jest. Dzięki!