sobota, 25 grudnia 2010

#653 - Komix-Express 68

Cichaczem i zupełnie bez rozgłosu (w stylu Świętego Mikołaja wkradającego się nocą przez komin do domów grzecznych dzieci), Kultura Gniewu w swych zapowiedziach umieściła dwie długo wyczekiwane pozycje przy których data publikacji to grudzień 2010! Pierwszą z nich jest "Pinokio" Winshlussa, który jest współczesna reinterpretacją powieści Carla Collodiego. Drewno zostało zastąpione metalem, a losy bojowego już androida to "mroczna, ironiczna i okrutna wariacja" na temat długonosego bohatera. Ze ten prawie dwustustronicowy album w twardej, nagrodzony w 2009 roku w Angouleme tytułem Najlepszego Komiksu Roku, trzeba będzie wysupłać niecałą "stówkę" (bez 10 groszy). Z tego co jednak można zobaczyć na przykładowych pierwszych dwudziestu planszach każda złotówka wydaje się warta wydania. Szósty zmysł podpowiada mi, że póki nie zapoznam się z "Pinokiem", to warto się wstrzymać z wyborem najlepszego komiksu roku. Drugą grudniową premierą jest natomiast antologia "Chopin New Romantic" do której zaciągnięto i polskich i niemieckich twórców. W tym doborowym towarzywstwie znalazł się np. Jakub Rebelka, Mawil, Krzysztof Ostrowski czy Sascha Hommer, którzy z okazji 200. urodzin Fryderyka Chopina podeszli do tematu na wiele komiksowych sposobów. Ta 148. stronicowa publikacja będzie zwieńczeniem obchodów Roku Chopinowskiego, której cena powinna bardzo przypaść do gustu wszelkim zainteresowanym. (ŁM)

W maju zeszłego roku swoją premierę miał pierwszy tom z zaplanowanego na trylogię cyklu historycznego "Monte Cassino". Jego autorzy, scenarzysta Zbigniew Tomecki i rysowniczka Gabriela Becla przybliżają dzieje bitwy o Rzym, toczącej się w rejonie klasztoru Monte Cassino. W walkach kluczową rolę odegrali polscy żołnierze, a ich losy spisał Melchior Wańkowicz w cyklu reportaży i książce. Drugi epizod komiksowej sagi ma ukazać się jeszcze w grudniu, nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Pokolenia. Pierwszy tom doczekał się drobiazgowego komentarza Michała Śledzińskiego (na jego blogu, który został niedawno zlikwidowany) oraz obszernej recenzji na Motywie Drogi autorstwa Konrada Hildebranda. (KO)

"Kajko i Kokosz" na deskach... teatralnych. 18 grudnia na Scenie Kameralnej olsztyńskiego Teatru im. Stanisława Jaracza odbyła się premiera spektaklu opartego na motywach serii komiksowej Janusza Christy. Sala była podobno wypełniona do ostatniego miejsca, a przedstawienie przypadło do gustu widzom bez względu na wiek. Zarówno dzieciaki, jak ich rodzice bawili się świetnie - tak przynajmniej wynika z pierwszej recenzji, którą przytacza blog "Na plasterki". Na stronie poświęconej kultowym bohaterom Christy można obejrzeć galerię zdjęć ze spektaklu, skan plakatu i przykładowe rozkładówki programu. Jeśli jakiś olsztyński fan komiksu był na premierze, to zapraszam do podzielenia się swoimi wrażeniami. (KO)

Ogłoszono wyniki konkursu na serię pasków komiksowych pod szyldem "Z życia naukowca" organizowanego przez Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (w skrócie - CITTRU). Główną nagrodę, czyli kontrakt na wykonanie serii komiksowej wart 24 000 złotych, zgarnęła Emilia Dziubak za pracę "Doświadczenia". Seria 12 pasków zostanie opublikowana w "Nimbie", na stronie organizatora plebiscytu i w specjalnym kalendarzu na rok 2012. W szranki stanęły 132 prace, a wśród pokonanych przez Dziubak można znaleźć takie komiksowe tuzy, jak Tomasza Minkiewicza ("Fatalny błąd"), Rafała Skarżyckiego ("Wymiana"), Macieja Jasińskiego ("Max Minix") czy Bartłomieja Kuczyńskiego ("Z życia naukowca"). Laureatce gratulujemy! (KO)

Tuż przed Wigilią ukazał się ostatni w tym roku, a w sumie 64. numer magazynu KZet. Pomimo, że jako głównego bohatera numeru anonsowano Hawkmana, obchodzącego w tym roku swoje 70. urodziny, to pierwszoplanową rolę odgrywa znacznie młodszy bohater, który dodatkowo w komiksach pojawia się incydentalnie (przynajmniej w porównaniu do Hawka). W pięciu częściach Robert Góralczyk przybliża filmowo-serialowo-growy świat "Highlandera", w Polsce znanego jako "Nieśmiertelny". A oprócz tego w magazynie znaleźć można świeżą porcję konkursów, sporo tekstów o komiksach z importu i standardową dawkę kolumn stałych felietonistów. (KO)

Aleja Komiksu zauważyła, że krakowskie wydawnictwo Post zauktualizowało datę premiery najnowszego tomu "Corto Maltese". Piąty album tego znakomitego cyklu autorstwa Hugo Pratta  miałby ukazać się już 15 lutego przyszłego roku. Wypada trzymać kciuki, aby komiks ukaże się w terminie, nic Postowi w tej materii nie wypominając, aby przypadkiem nie zapeszyć. W "Złotym domu w Samarkandzie" Corto trafia do tureckiej Adany, gdzie znajduje trop, który może go zaprowadzić do zaginionego skarbu perskiego króla Cyrusa. W najnowszym tomie powraca Rasputina po dwóch albumach przerwy i tylko ten fakt zapowiada fascynującą lekturę! (KO)

Drugi numer "Konstruktu" nie ujrzał jeszcze światła dziennego, a wydawnictwo zapowiedziało już wypuszczenie gry fabularnej, która w ręce zainteresowanych trafić ma w roku 2012. Gra ta osadzona będzie oczywiście w uniwersum komiksu (którego znajomość terminologii "psycho-matematycznej" będzie znaczącym ułatwieniem), a do rozgrywki potrzebny będzie podręcznik i kości. Wydanie oraz cena będzie podobne jak w przypadku papierowych przygód Emila Aumbacha i spółki, czyli oldskulowo i za przystępną ilość gotówki. Tytuł jak i tematyka mają zostać ujawnione wkrótce. (ŁM)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Ta 148. stronicowa publikacja będzie zwieńczeniem obchodów Roku Chopinowskiego, której cena powinna bardzo przypaść do gustu wszelkim zainteresowanym. "

Myślałem, że publikacja nie będzie dostępna dla "wszelkich zainteresowanych". Wiesz może coś więcej na temat tego jak będzie można ją zdobyć?

kazik

stab pisze...

Pewnie tak:

http://kultura.com.pl/index.php?s=sklepik

Skoro coś jest w zapowiedziach wydawniczych KG, to będzie też dostępne przez KG, tak na chłopski rozum biorąc.