sobota, 11 grudnia 2010

#640 - Komix Express 66

Dzisiaj we wstępie mamy przyjemność zaprezentować garść informacji na temat nowej serii tworzonej przez dwóch (chyba) najpopularniejszych obecnie twórców... ekhm... młodego pokolenia - Michała "Śledzia" Śledzińskiego oraz Karola "KRLa" Kalinowskiego. Bez zbędnego przedłużania oddaję klawiaturę twórcy m.in. kultowego "Osiedla Swoboda", który powie co i jak: 'Seria nosi tytuł "Na Jedno Pub". To historia małego, lokalnego pubu, naprzeciw którego powstał wielki klub Disco Hero, przez co pub stracił klientów. Ostała się jedynie najwierniejsza mu garstka barowych ciem. Co odcinek ekipa stara się przywrócić lokalowi klientelę za pomocą różnych, cwanych chwytów (np. gali bokserskiej, jak to ma miejsce w 1. epizodzie). Gatunkowo to klasyczna humorystyczna seria w konwencji cartoonu. Seria publikowana jest w formie stripów w nowo powstałym warszawskim magazynie "SOUL" (pierwszy numer ukazał się w ostatni czwartek). Paski znajdują się na niemal wszystkich stronach (prócz ostatniej) i jest ich razem 15. To nie jest opcja 1 pasek=1 żart; 15 stripów łączy się w jedną historię. Od 15 stycznia magazyn ma się zamienić w dwutygodnik (być może zwiększy się ilość stron i co za tym idzie ilość stripów). Jest również pomysł na perforację, dzięki której w łatwy sposób będzie można oddzielić komiks od magazynu, tworząc swoistą książeczkę". Podział prac wygląda następująco - Karol Kalinowski odpowiada za scenariusz, projekt graficzny postaci oraz szkic, natomiast sam koncept na serię należy do Michała Śledzińskiego, tak samo jak i tusz, kolor i redakcja. Magazyn ów jest bezpłatny i do znalezienia w warszawskich knajpach. Na zachętę do poszukiwań pierwszego numeru, w dalszej części wpisu prezentujemy dwa paski serii KRLa i Śledzia! (ŁM)

Podziemna oficyna wydawnicza ATY, która zadebiutowała na październikowej eMeFce pierwszym numerem "Bicepsa", snuje mocarstwowe plany! Oprócz regularnego publikowania kolejnych magazynów rzeczonego zina, uruchomiono linię wydawniczą Fifarafa Comics. Tercet Arcz-Teo-Ystad nie chcą jeszcze zdradzić jaką niespodziankę przyszykowano na najbliższą Komiksową Warszawę, ale zapowiedziało tytuł, który ukaże się w... 2013 roku. Na czwartej edycji FKW, w towarzystwie szóstego numeru "B" zostanie wydana "Nienawiść Atomowego Rycerza", debiutancki zeszyt Łukasza Mazura. Tak, tego samego, który wraz ze mną od samego początku współtworzy Kolorowe Zeszyty. "NAR" będzie liczył 32 czarno-białe strony, zostanie wydany w 111 egzemplarzach i nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy będzie trzeba na niego wyłożyć. Co ciekawe będzie to już druga produkcja Fifarafa po owianej tajemnicą "Tajemniczej kobiecie z dżungli w kosmosie". (KO)

Na Facebooku objawiło się Krakowskie Studio Komiksu - projekt Michała Jankowskiego, który ma na celu stworzenie pierwszej biblioteki w Krakowie, poświęconej wyłącznie komiksom. Poza ogólnodostępnym księgozbiorem, miałaby ona być również miejscem dla spotkań, wystaw i warsztatów. Pomysł wciąż jest w fazie dyskusji, do której można się włączyć w każdej chwili i wtrącić swoje trzy grosze. Facebookowa strona służy przede wszystkim do przekonania włodarzy biblioteki publicznej, w której pracuje Jankowski, że jest społeczne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywę - czyli, im więcej osób kliknie na "Lubię", tym lepiej. Co z tego się urodzi i na ile starczy zapału - okaże się. My uprzejmie podajemy pomysł dalej i kibicujemy Michałowi w jego realizacji. (RW)

Już dzisiaj, to jest 11 grudnia, o godzinie 15 ruszyła druga, świąteczna edycja Krótkich Historii, pierwszych polskich Targów Komiksu Alternatywnego i Ilustracji. Tym razem nie w krakowskiej Fabryce, ale w Galerii Floriańska 22 swoje prace zaprezentują między innymi Ada Buchholc, Kuba Woynarowski czy Mikołaj Tkacz. Impreza potrwa do niedzieli. Z tej okazji Centrala przygotowała zestaw specjalnych świątecznych pocztówek wykonanych przez Jakuba Grocholę, Tomasza Niewiadomskiego, Ojca Rene, Tomasza Pastuszkę, Agnieszkę Piksę i Olgę Wróbel. Każdy komplet składa się z sześciu pocztówek, owiniętych banderolą czarną jak zimowe niebo. Cena kompletu to całe 12 złotych. (KO)

Z inicjatywy Grzegorza Czyża ruszyło przedsięwzięcie pod tytułem Komiks Roku. Podobnie, jak w przypadku Filmu Roku, Albumu Roku, a wkrótce także i Gry Roku, między 15 grudnia 2010, a 15 stycznia 2011 będzie można wybierać najlepszy komiksowy album, który ukazał się w mijających dwunastu miesiącach. Preselekcji tytułów dokonają Jakub Demiańczuk, Sebastian Frąckiewicz, Marek Turek, Maciej Reputakowski oraz niżej podpisany, wspólnymi siłami wybierając pięćdziesiąt najbardziej interesujących pozycji. Już wkrótce ruszy oficjalny blog projektu, którym będzie zajmował się Łukasz Babiel. Stay tuned! (KO)

Ze świata blogosfery i internetu - działalność blogową reaktywował Daniel Gizicki, który jeszcze do niedawna reprezentował barwy Kolorowych. W pierwszej notce Daniel pochyla się nad problemem nikłego odzewu środowiska na poważną publicystykę komiksową z zacięciem naukowym, na przykładzie "Zeszytów Komiksowych". Niby się narzeka na brak obszernych, fachowych analiz, ale kiedy już powstają, zazwyczaj przechodzą niezauważone. Jak na przykład blog o semiotyce komiksu Huberta Kowalewskiego - działający od września, odkryty dla środowiska przez Bartka Biedrzyckiego dopiero w tym tygodniu, na razie bez większego echa. A szkoda, bo to zbiór interesujących esejów o szeroko pojętej komiksologii. Wspomnieć też warto o kolejnej edycji Bitew Komiksowych (rozgrywanych już od 2005 r.) oraz o reaktywacji podcastu Tea Time, który wznowił działalność dwoma wywiadami z tuzami polskiego webkomiksu - Konradem Okońskim i Dakubem Jebskim. (RW)
Komiks na salonach. W jubileuszowym "Playboyu" ukazał się szorciak Jakuba Żulczyka i Przemysława Truścińskiego, zatytułowany "Dom miłości". Jak obiecuje scenarzysta, ośmiostronicowa fabułka to Rzecz w klimacie "Death proof", "Faster pussycat kill kill" i "Helga wilczyca SS" - broń, gołe baby i skrajna przesada. Jak widać, emocje gwarantowane dla amatorów tematu. Ja sam komiksu Żulczyka i Truścińskiego nie miałem okazji jeszcze przeczytać, opinie tych co już czytali wydają się być jednak raczej chłodne. Jeżeli natomiast do miana internetowych salonów podciągnąć Wykop, Joemonster i tryliard stron na soup.io, to warto wspomnieć, że obecnie wielką popularnością cieszy się tam plansza znanego z "Kartonu" cyklu "Odpowiedzi na palące pytania" mgr Macieja Łazowskiego, poświęcona kwestii homoseksualizmu jako choroby. Sam artmac natomiast prosi o nadsyłanie kolejnych pytań do cyklu, na które chętnie udzieli bardzo naukowej odpowiedzi na łamach wspomnianego już "Kartonu". Albo i nie. (RW)

Łażenie po internecie w poszukiwaniu mało popularnej muzyki skutkuje wynajdywaniem kolejnych ciekawostek z cyklu "komiksiarze i okładki płyt". Dwa tygodnie temu znalazłem w ten sposób informację o albumie Krojca i grafikach Janka Kozy. W tym tygodniu odkryłem, że znany z "Epizodów z Auschwitz" Marcin Nowakowski zaprojektował okładkę do albumu Mikirurki - niedawno wydanego "I hate you Rock'n'Roll". Nie jest to może jakiś wstrząsający nius, ale lubimy sobie w Komix Expressie podawać czasem informacje, o których jeszcze nikt inny nie doniósł. (RW)

Jak poinformował na Forum Gildii Robert Zaręba, w najbliższy poniedziałek 13 grudnia do sklepów trafi druga część autobiografii Zygmunta Similaka pod tytułem "W cieniu gwiazdy". Jest to szesnaste wydawnictwo spod szyldu Strefy Komiksu i jak mówi wydawca "jest to komiks niezwykły, ukazujący Łódź w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną. Autor patrzy na powojenną rzeczywistość oczami dziecka, jakim wówczas był, nieco naiwnie, czasem myląc sen z rzeczywistością, ale w sposób szczery i pozbawiony uprzedzeń". Szczegółowe informacje na temat wydania nie zostały jeszcze udostępnione, ale jeśli ktoś czuje się zainteresowany tematem, a nie miał jeszcze styczności z twórczością Similaka, to zapraszam do recenzji pierwszego tomu autorstwa Kuby Oleksaka. (ŁM)

Facepalm tygodnia (a może i miesiąca) wędruje na czoło Mai Staniszewskiej z dziennika "metro", która swoje wrażenia z lektury najnowszych tomów "Thorgala" zakończyła taką oto złotą radą:

8 komentarzy:

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Tylko w Wawie można zdobyć ten magazyn?
Zaczynam rozważać przeprowadzkę :D

Anonimowy pisze...

Tylko w wawie? no fair!

Anonimowy pisze...

ej. nie ma czegoś takiego jak 'komiksologia'. a przynajmniej nie na powaznie. to coś jak 'astrologia'. ma wyznawców, ale akademicy nie uważają tego za naukę. powoływanie się na ten termin szkodzi poważnej dyskusji o komiksie.

Rob Wyrzykowski pisze...

Nie ma, to będzie.

Rob Wyrzykowski pisze...

A tak serio, to użyłem to sformułowanie jako skrót myślowy.

Maciej pisze...

Dlaczego szkodzi?

Anonimowy pisze...

bo sankcjonuje tą 'naukę' jako zaiste naukowy (czyli m.in. obiektywny i właściwy) sposób analizowania szeroko rozumianego komiksu (z dziełami młodych profanów na czele)

SOUL Magazyn pisze...

Magazyn na razie jest tylko w Warszawie, ale jesli zapisac sie na FUN Page na FB : http://www.facebook.com/pages/SOUL-Magazine-Society-of-Urban-Life

Juz nie dlugo mozna bedzie sie podpisac na przenumerate, i magazyn dostarczymy indywidualnie dla kazdego z poza wawy :)