sobota, 4 grudnia 2010

#633 - Komix Express 65

Niezbyt ciekawych wieści z obozu Egmontu część pierwsza - "Fantasy Komiks" miał między innymi za zadanie trafić do osób, które wcześniej rzadko kiedy (bądź wcale) nie sięgały po komiksy i tym samym nieco rozruszać rynek. Niska cena, serie autorstwa "znanych twórców zachodnioeuropejskich" oraz szeroka dystrybucja miały zapewnić rynkowy sukces. Na wieści o tym jak radzi sobie nowe przedsięwzięcie Egmontu czekali i czytelnicy i inni wydawcy, którzy w FK upatrywali szansy na polepszenie sytuacji związanej z popularnością komiksów w naszym kraju. I niestety, wygląda na to, że na "zbawcę" trzeba będzie jeszcze poczekać... "Fantasy Komiks" nie sprzedaje się w takiej ilości, która pozwoliłaby na utrzymanie jego dotychczasowej formy, a jednocześnie znajduje tylu nabywców, że Egmont nie zdecydował się jeszcze na rezygnację z tego tytułu. Ale od najnowszego numeru zaczęto wprowadzać zmiany - cena została podniesiona o 10zł (do 29,99zł), a od kolejnego periodyk ten zostanie uszczuplony o prawie 30 stron. Dodatkowo FK zostanie wycofane ze sprzedaży kioskowej, a w Empikach i księgarniach (jak to podkreśla wydawca "w szczególności w internetowych i specjalistycznych") pojawiać się będzie raz na dwa miesiące. Co prawda Egmont zastrzega, że w przypadku utrzymania czytelnictwa możliwy jest powrót do cyklu miesięcznego, ale jednak ciężko się tego spodziewać po wprowadzeniu tak drastycznych zmian. (ŁM)

Niezbyt ciekawych wieści z obozu Egmontu część druga - w ostatnich dniach wydawnictwo przedstawiło swoje plany na dwa pierwsze miesiące przyszłego roku. I cóż można rzec - wesoło nie jest. W styczniu do sprzedaży trafią jedynie trzy pozycje (!) - "Gigant. Zima trzyma", kolejny "Star Wars Komiks" oraz przełożone z grudnia "Komiksowe Hity" w których zagoszczą Obcy. Nieco lepiej będzie w lutym, kiedy pojawi się osiem nowych komiksów - wspomniany we wstępie "Fantasy Komiks" (#9), po dwie pozycje z uniwersum Donalda i spółki oraz "Gwiezdnych Wojen", kolejny "Dylan Dog" i "Inu Yasha", jak również reedycja "Kajtka i Koko w Londynie" z serii Klasyka Polskiego Komiksu. I tyle dobrego. Nie wygląda to zbyt optymistycznie, ale może w kolejnych miesiącach coś się ruszy... (ŁM)

Ostatniego dnia listopada ogłoszono wyniki IV konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim "Powstanie '44 w komiksie". Jury w składzie Henryk Jerzy Chmielewski (honorowy przewodniczący), Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Tomasz Kołodziejczak z Egmontu, Szymon Holcman z Kultury Gniewu, dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, Agata "Endo" Nowicka, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (przedstawicielka Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Mirosław Urbaniak (zwycięzca poprzedniej edycji) w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego nagrodzili zwycięzców. A zostali nimi weterani konkursów PW'44 Grzegorz Janusz i Ernesto Gonzales, którzy za komiks "Traf" zainkasowali 2000 euro. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się Michał Chojnacki i Jakub Grochola ("Piaskownica") oraz Radosław Smektała i Janusz Ordon ("W miłości i na wojnie"). Wśród wyróżnionych twórców znaleźli się Daniel Baum i Paulina Królikowska ("Stąd do wolności"), Jacek Michalski ("Miasto Duchów"), Andrzej Łaski i Ewa Korska ("Na wymiar"). W sumie na konkurs zgłoszono 71 prac, w tym prace z Węgier i Litwy. Zapewne w pierwszym kwartale roku ukaże się antologia pokonkursowa zbierająca najlepsze komiksy. (KO)

Jeszcze przed końcem roku, w połowie grudnia ma ukazać się "x2", komiksowy debiut znakomitego rysownika Daniela Grzeszkiewicza. Współscenarzystą i jednocześnie mecenasem tego projektu będzie Dariusz Cybulski, a sam komiks ma być mrocznym, czarnym kryminałem. Całość ma liczyć sobie 28 kolorowych stron, kosztować niecałe 20 złotych i ukazać się w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy. Obszerne i dość tajemnicze zapowiedzi "x2" można znaleźć na Alei Komiksu oraz na stronie Ziniola, w ramach akcji "Kibicujemy Komiksiarzom". Tam właśnie możecie znaleźć dość pretensjonalną, ale z pewnością zachęcającą do zapoznania się bliżej z komiksem, zapowiedz fabuły i przykładowe plansze. (KO)

Mateusz Szlachtycz pracuje nad filmem dokumentalnym traktującym o polskich mistrzach komiksu z epoki PeeReLu. Zdjęcia do obrazu zatytułowanego "W ostatniej chwili - o komiksie w PRL" ruszyły w połowie listopada. Projekt realizowany jest dla telewizyjnej Dwójki, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na fejsbukowej grupie założonej przez Szlachtycza można zobaczyć kilka zdjęć z planu, na których znajdują się między innymi Bohdan Butenko, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Jerzy Szyłak czy córka Jerzego Wróblewskiego, która wraz z Maciejem Jasińskim opowiada o ojcu "Binio Billa". Lista klasyków nie jest jeszcze zamknięta, więc należy się spodziewać, że dołączą do niej kolejne nazwiska. Termin emisji filmu nie jest jeszcze znany. (KO)

"Just One Different Thought" wygrał nagrodę publiczności w konkursie Plastieken Plunk 2010 w Holandii. Komiks Bartosza Sztybora (scenariusz), Piotrka Nowackiego (rysunki) i Tomasza Pastuszki (kolor) znalazł uznanie w oczach 668 czytelników (co stanowiło w sumie 43% wszystkich głosów), zapewne głównie z naszego kraju. Niemniej takiego sukcesu wypada pogratulować. A tymczasem inny komiks autorstwa Jaszcza wylądował na innej zagranicznej stronie - "Dziewięć Żyć" (czy raczej "Nine Lives") , stworzone wraz z Mikołajem Tkaczem i Norbertem Rybarczykiem znalazło się na stronie "Comic Animal" Jima Medwaya. To dwa, dość znane komiksy, wygrzebane z bibliografii Jaszcza, ale jeśli wierzyć zapewnieniom "Ziniola" autor "Tainted" pracuje obecnie nad zupełnie nowym projektem... (KO)

Sypnęło nowymi blogami w komiksowie. W zasadzie nie tylko blogami. Dwa za jednym zamachem założył Bartek Kuczyński - jeden po polsku, bardziej blogowy, drugi zaś prezentujący jego sztandarową serię Arctic w wersji angielskiej. Bartek Szymkiewicz założył stronę, która jeszcze kilka lat temu mogłaby zostać uznana za typowy przejaw ruchu poemikserskiego, Tomek Pastuszka zaś wyruszył z serwisem, który jest ponoć kontynuatorem legendarnych pasków.org. Trafił się też nowy podcast - "Komiksowe Cafe". Tworzy go Marcin "haku" Sikorski, który zastrzega, że nie będzie w nim ani recenzował komiksów ani komentował środowiska. Po prostu będzie mówił o tym, co mu w temacie w duszy gra. (RW)

W najbliższy czwartek, 9 grudnia o godz. 18:00 w budynku WSJO przy ulicy Piekary 5, odbędzie się drugie spotkanie komiksowe w Poznaniu. Jego temat to "Ery amerykańskiego komiksu superbohaterskiego". Prowadzić je będzie Mateusz Chmiel, który przybliży uczestnikom co tak naprawdę kryje się za pojęciami Złotej, Srebrnej i Brązowej Ery. Następna prelekcja dopiero w 2011 roku; z facebookowego nasłuchu wynika, że istnieje szansa, że kolejne spotkania będą nagrywane i wrzucane do sieci. Trzymamy za to kciuki. (RW)

Brak komentarzy: