sobota, 3 września 2016

#2220 - Komix-Express 359

Tak będzie wyglądała okładka 35. tomu cyklu "Thorgal". We Francji ukaże się pod tytułem "Le feu écarlate", co na potrzeby polskiego ryku pewnie zostanie przetłumaczone jako "Szkarłatny płomień". Jego scenariusz wyszedł spod ręki Xaviera Dorisona, a o oprawę wizualną zadbał rzecz jasna Grzegorz Rosiński. Premiera na rynku frankofońskim została zaplanowana na 10 listopada, a w Polsce ukaże się pewnie w tym samym miesiącu. Całość ma zamknąć się na 54 planszach, a tak prezentuje się jego zapowiedz (za Thorgalverse):

Bag Dadh jest oblężony przez armię Magnusa. Trwają walki. Lecz nie jest to wojna Thorgala. W sercu płonącego miasta ma on tylko jeden cel: odnaleźć Aniela i ocalić go z rąk Czerwonych Magów, którzy dokonali reinkarnacji swego Wielkiego Mistrza Kahaniela. Czy Thorgalowi uda się zdobyć zaufanie i uczucie syna, który stał się okrutnym i fanatycznym przywódcą religijnym?

Jeśli jesteście ciekawi jak komiks wygląda w środku to odsyłam na tę stronę, gdzie możecie zobaczyć kilka plansz, a tutaj znajdziecie specjalny dodatek dotyczący "Szkarłatnego płomienia" opublikowany w magazynie komiksowym "Case Mate". Całość liczy sobie 32 strony, na których znajdują się między innymi wywiady z Xavierem Dorisonem, Grzegorzem Rosińskim oraz Yannem, liczne szkice oraz 17 pierwszych plansz zapowiadanego albumu z odautorskimi komentarzami.‎‎ Czy tylko ja mam wrażenie, że malarskie wcielenie Rosa starzeje się jak dobre wino?

Kolejny polski artysta przebija się na rynek frankofoński. Jak donosi Aleja Komiksu 24 sierpnia nakładem wydawnictwa Steinkis ukazał się we Francji album "Pas de retour en Ostalgie". Scenariusz napisała Wanda Hagedorn, całość narysował i pokolorował Jacek Frąś. Ta 240 stronicowa powieść graficzna - memuar - nad którym autorzy pracowali ponad 2 lata, pokazuje losy Wandy i jej rodziny na przestrzeni lat. Główna część powieści dzieje się w latach 60 i 70 w Polsce, a PRL stanowi tło dla większości przedstawionych w niej zdarzeń. Narratorką jest dorosła Wanda, która mieszkając obecnie w Australii, przedstawia siebie samą z tamtych lat. Wanda próbuje z obecnej perspektywy zrozumieć lub zinterpretować na nowo dramatyczne wydarzenia z przeszłości. W powieści pojawia się wiele osób z najbliższego otoczenia Wandy i jej rodziny, co czyni tę historię wyjątkowo intymną. Polska premiera prawdopodobnie nastąpi w tym roku. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę wydawcy

W minionym tygodniu ukazał się pierwszy zeszyt nowej mini-serii z Wiedźminem w roli głównej. Publikowane nakładem Dark Horse Comics "Curse of Crows" ma zamknąć się w pięciu zeszytach, a jego fabuła kręci się wokół misji ratunkowej powziętej przez Geralta i Ciri, która szybko staje się brutalną opowieścią o zemście z przerażającymi strzygami w tle. Skrypt do komiksu wyszedł spod ręki Paula Tobina ("Colder", "Falling Skies"), który napisał poprzednią komiksową adaptację growego Wieśka, czyli "Dom ze Szkła". Z kolei oprawą graficzną zajął się Piotr Kowalski ("Sex", "Marvel Knights Hulk"), polski artysta, który od kilku lat rysuje dla amerykańskich wydawnictw, a wcześniej zdobywał szlify na rynkach frankofońskich. Jakby mało było akcentów polskich autorem coveru premierowego numeru jest nasz inny rodak, a mianowicie Grzegorz Przybyś ("Niesamowite opowieści Josepha Conrada").

Poznaliśmy szczegóły polskiej edycji "Chłopaków". Pierwszy tom serii Gartha Ennisa i Daricka Robertsona zatytułowany "Jak na imię tej grze" zbierający historie "The Name of the Game" (#1-2) i "Cherry" (#3-6) zamknie się na 152 stronach w miękkiej okładce i kosztować będzie 59,90. Jego premierę Planeta Komiksu zaplanowała na tegoroczną edycję MFKiG, a przedsprzedaż w sklepach internetowych powinna ruszyć w ciągu kilku dni. Seria, która według Ennisa miała być jeszcze bardziej obrazoburcza, brutalna i bezkompromisowa, niż jego "Kaznodzieja" opowiada o świecie, w którym superbohaterowie żyją naprawdę, ale zamiast zajmować się ratowaniem świata zadowalają się słodkim życiem rozpuszczonych celebrytów, którym wolno więcej, niż zwykłym śmiertelnikom. Aby trzymać ich w ryzach CIA powołało specjalną grupę tytułowych "Chłopaków", czyli oddział od brudnej roboty, który zajmie się każdym problemem.

Zapraszamy na 22. edycję Komiksofonu. Gośćmi kolejnej odsłony wrocławskiej imprezy, której tematem przewodnim jest łączenie sztuki komiksu z muzyką, będą Maciej Pałka i Mikołaj Tkacz. Są to artyści, którzy są chyba najlepszym uosobieniem komiksofonowej idei. Pałka współtworzy label Centrum Badania Możliwości, który wydaje płyty, organizuje koncerty i wystawy oraz gra w zespole Songs From The Womb. Z kolei Tkacz to entuzjasta samplowania, beatmaker i niedoszły hip-hopowiec, którzy tworzy w ramach projektu Wszystko. Spotkanie z artystami odbędzie się w 15 września w Barbarze (ul. Świdnicka 8c) o godzinie 19:00. Wcześniej, bo o 17:00 miejsce będą miały warsztaty komiksowe dla dorosłych prowadzone przez Pałkę. Z kolei dzień później, między 16:00, a 17:30 odbędą się warsztaty "Pradziejowy komiks" dla dzieci w wieku 8-14 lat, które poprowadzi Katarzyna Mikosz. Miejsce - Muzeum Miejskie Wrocław, ul. Cieszyńskiego 9. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę wydarzenia.

Pradzieje, inaczej prahistoria, to czasy, w których ludzie nie używali jeszcze pisma. Nie znaczy to, że nie próbowali przekazywać różnych treści za pomocą obrazów tworzonych na skałach i naczyniach. Na warsztatach przyjrzymy się kilku scenom narracyjnym i zastanowimy się co twórcy tego „pradziejowego komiksu” mogli chcieć przekazać. Obejrzymy rysunki zdobiące naczynia, zarówno na wystawie archeologicznej jak i prezentacji multimedialnej. W drugiej części zajęć przetworzymy scenę z naczynia kultury łużyckiej na komiks i spróbujemy stworzyć własny, z rysunkami w stylu twórców sprzed setek lat. 

Komiksowe wydarzenia w ramach IV. Weekendu z literaturą w krakowskim Mocaku (ul. Lipowa 4). 10 września w sobotę o godzinie 15:00 odbędą się "Zabawy z książką", czyli warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 6–8 lat, inspirowane komiksem "Tej nocy dzika paprotka" autorstwa Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej. Tego samego dnia o 17:00 będzie miała miejsce dyskusja o komiksie z udziałem Daniela Chmielewskiego i Jerzego Szyłaka, którą poprowadzi Kamila Tuszyńska. Jej tematem będzie powieść graficzna, jako gatunek literacki. Zapraszamy!

Jerzy Szyłak – profesor, literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy. Autor opracowań: Komiks: świat przerysowany, Powieści graficzne. Leksykon, Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej i kilku innych. Próbował także swoich sił jako rysownik. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.

Daniel Chmielewski – absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym. Scenarzysta narysowanego przez Marcina Podolca „Podglądu”.

Kamila Tuszyńska - doktor nauk humanistycznych, narratolog, medioznawca, a w szczególności teoretyk komiksu, który od lat stanowi główny obszar jej zainteresowań badawczych. Wykładowca, prelegentka i publicystka. Należy do Zespołu Badań Obszarów trzecich afiliowanego przez PAN oraz do Pracowni Literatury Okolicznościowej i Użytkowej UW, gdzie zajmuję się komiksem.

Nowości od Centrali. "Eryk Rudy. Opowieść zimowa" to zainspirowana prawdziwą historią zasiedlania Grenlandii opowieść o dzikiej Północy, mistrzowsko poprowadzona przez duńskiego autora Sørena Mosdala. W roku 982 Eryk Thorwaldsson, znany równieź jako Eryk Rudy, opuścił Islandięw następstwie krwawej waśni z sąsiadami. Wyruszył na poszukiwanie tajemniczej wyspy na północy. Wyspę tę dnalazł i nazwał Greenlandią „Zieloną Krainą” w nadziei, że wielu ludzi podąży za nim. Dzięki podarunkom i przekupstwom sprawował władze nad północną kolonią, z dala od chrześcijańskich księży i królów do początku 1000 roku. Całość zamyka się na 136 stronach i kosztuje 75 złotych.

Z kolei opis "Disco Cry" Marianny Serockiej (240 stron i 70 złotych) prezentuje się następująco:

Zna to każda. Te sobotnie noce, które ciągną się do świtu i nie umieją skończyć. Wracasz do domu z kacem, złamanym sercem i dziwnym gościem na dokładkę. Disco Cry jest zapisem jednej takiej nocy, przypomina to co byśmy najchętniej zapomnieli. Marianna świetnie operuje tworzywem papieru, które wykorzystuje z zamiłowaniem do ornamentu. Niecierpliwe rysunki, szalona kolorystyka nasilają się wraz z upływem nocy żeby eksplodować wraz z końcem historii. To wszystko ukoi wasze wyrzuty z przepuszczonej nocy. Tylko uwaga na gości w krokodylich butach.

Małopolskie Studio Komiksu powraca. Już 8 września, wyjątkowo w czwartek, a nie w piątek, odbędzie się pierwsze w sezonie 2016/17 i jednocześnie setne w ogóle spotkanie w ramach "Piątkowych spotkań z komiksem". Z tej okazji jego bohaterami będą Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie, autorzy Wilqa!

Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie opowiedzą kilka historii, których wolałbyś nie znać. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to jest mieć z kosmosem na pieńku, co było zaplute, a co zamazane oraz kto wrócił na basen w Suchym Borze, nie możecie przegapić setnego spotkania. Przyjdźcie i przekonajcie się sami, co słychać w temacie animowanej wersji Wilqa oraz jak to jest robić książeczki dla dzieci. Nie może Was zabraknąć, choćby nawet mała foczka walczyła z małą pandą! Wymówki z piekła lobem nie będą przyjmowane! Przyjdź, albo na zawsze już bądź Prawdziwą Hańbą Powiatu!

Brak komentarzy: