czwartek, 8 września 2016

#2224 - Komix-Express 360

Znamy szczegóły obchodów tegorocznego Dnia Batmana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na wszystkich przybyłych czekać będą prelekcje, spotkania, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji. Prezentacje będą skupiać się na różnych aspektach związanych z Mrocznym Rycerzem – zarówno tych komiksowych, jak i jego wszelakich adaptacjach. W programie znajdzie się między innymi prelekcja poświęcona serialowi „Batman” z lat 60. oraz ewolucji postaci Robina, a wśród prelegentów pojawią się między innym Wojciech Nelec (BatCave), Julian Jeliński (Brody z kosmosu), Radosław Pisula (Brody z kosmosu) czy Krzysztof Pielaszek (DCManiak). Poznańskiemu Dniu Batmana będzie towarzyszyć także otwarcie bibliotecznej czytelni komiksowej Nova. Do dyspozycji odwiedzających zostanie oddane pomieszczenie posiadające 9660 tytułów. Wśród tej liczby znajduje się też wiele komiksów z Batmanem, które również zostaną oddane do dyspozycji wszystkim przybyłych na Dzień Batmana. Przyjdź i przekonaj się jak Mroczny Rycerz zmienia życie ludzi w Gotham i na całym świecie. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę FB wydarzenia, a pełen program dostępny jest na BatCave.


W minionym tygodniu swoją premierę miał szósty tom cyklu "Chew" Johna Laymana i Roba Guillory`ego. Album "Śniadanie mistrzów" zawiera materiały opublikowane pierwotnie w numerach #21-25 i zamyka się w 120 stronach. Cena - równe 49 złotych. Opis komiksu dostarczony przez wydawnictwo Mucha Comics prezentuje się następująco:

Tony Chu, agent federalny i cybopata (potrafi odbierać mentalne odczucia ze wszystkiego, co zjada), został porwany! Zwabiono go w zasadzkę, pozbawiono przytomności, przewieziono w nieznane miejsce i mocno związano. Porywacz zamierza karmić Tony’ego specjałami z opracowanego przez siebie menu, aby dowiedzieć się, co Tony zdoła dzięki temu zobaczyć i czego on sam może się od niego dowiedzieć. Jego córka, Oliwka, została uprowadzona dokładnie z tego samego powodu. Dwóch porywaczy, dwoje uprowadzonych i dwa całkiem odmienne rozwiązania akcji!

Kolejny gracz pojawił się na rynku dziecięcego komiksu. Wydawnictwo TADAM specjalizujące się w publikowaniu książek dla dzieci startuje z linią komiksów przeznaczoną dla najmłodszych czytelników. Jeszcze w tym miesiącu nakładem ukażą się dwie pierwsze pozycje pod szyldem "Mój pierwszy komiks", a będą nimi "Smoczek Loczek. Bardzo straszna czkawka" (stworzony przez prawdziwych specjalistów od komiksu dla dzieci, czyli Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego, autorów "Misia Zbysia"), "Pani Detektyw Sowa" (z scenariuszem i rysunkami Adama Święckiego, znanego z cyklu "Przebudzenie legendy"). Oba będą kosztowały nie więcej, niż 20 złotach i zamkną się na odpowiednio 28 i 20 stronach. Z kolei w październiku do sprzedaży trafi "Mały, Duży i chmura" autorstwa Agaty Matraś.


W zapowiedziach wydawnictwa Wielka Litera pojawił się reportaż "Morze po kolana" pióra Marcina Kołodziejczyka. I pewnie nie pisalibyśmy o tej pozycji, gdyby nie fakt, że jej oprawą graficzną zajął się Marcin Podolec. Znakomity komiksiarz, autor "Czasem" i "Fugazi Music Club", a ostatnio obsypywany nagrodami filmowiec połączył siły z równie znakomitym dokumentalistą, który był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka, aby stworzyć zupełnie wyjątkowe dzieło. Czym będzie "Morze po kolana"?

Uwaga! Tego jeszcze nie było! Dzieło, które liczni puryści reportażu pokochają nienawidzić! (A potem skopiują). Bez misji społecznej, definicyjnych górnolotności na temat polskiej prowincji i modnych ideologii - samo gołe życie. "Morze po kolana" - komiks reportażowy o miłości, śmierci i nudzie. Przedstawiają Marcin Kołodziejczyk (teksty) i Marcin Podolec (rysunki).

Marian, którego miejska kariera-ucieczka zakończyła się na kilku semestrach polonistyki (rozpił się), wraca do swojej wsi nad morze, do kolegów, którzy nigdy nie mieli zamiaru wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia. Miasto Mariana odepchnęło, nie zaczarowało go. Teraz wobec życia jest filozofem stoikiem. Marian dostrzega więcej niż jego otoczenie, ale bardzo się stara nie wystawać ponad wiejską codzienność, aby znów nie zostać odepchniętym. Duet jednego z najwybitniejszych reporterów, autora głośnej "Dysforii" i młodego, a już obsypanego nagrodami twórcy komiksów i absolwenta animacji łódzkiej "Filmówki" zaowocował nowatorską w formie opowieścią, nawiązującą klimatem do już reportaży literackich Kołodziejczyka z tomów "B. Opowieści z planety prowincja" i "Bardzo martwy sezon".


Na tym smutnym padole niewiele jest pewnym rzeczy. Przysłowiowa śmierć i podatki, Arsenal zajmujący czwarte miejsce w Premier League i to, że w kolejnym filmie Domu Pomysłów pojawi się Stan Lee. 93-letnia ikona komiksu super-hero podczas Fan Expo Canada w Toronto potwierdziła, że pojawi się kolejnych obrazach produkowanych przez Marvel Studios, a więc "Guardians of the Galaxy Vol. 2", "Spider-Man: Homecoming" i "Doktorze Strange`u". W zasadzie więc nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, bo w ciemno mogliśmy zakładać, że tak właśnie się stanie. "Dają mi tylko kilka sekund na ekranie, bo boją się, że mógłbym przyćmić gwiazdę filmu. Wiecie jak jest" - skwitował z humorem Lee, który nierzadko aby zaliczyć cameo musi przelecieć pół świata. Co więcej, pytany o to czemu nie pojawia się w podobnej roli w produkcjach DCEU stwierdził, że bardzo chętnie by to zmienił. "Nie rozumiem czemu ludzie z DC jeszcze się ze mną nie skontaktowali. Mogliby mnie wykorzystać" - mówił. Cały Stan!


Nowy-stary komiks Łukasza Kowalczuka zatytułowany "Violent Skate Bulldogs" trafił właśnie do druku. Jego premiera ma się odbyć za niecały tydzień, 16 września w warszawskim sklepie Yatta.pl : Centrum Popkultury w ramach wernisażu wystawy "Tylko Wrestling Jest Prawdziwy". Liczący sobie 40 stron czarno-biały album ukaże się nakładem Studia Lain i kosztować będzie 15 złotych. Jego zapowiedz prezentuje się następująco:

AntyUtopia. Retropolis. XXV wiek. Gdy z jednej strony naciska BLOOD CORP, a z drugiej atakują toksyczne odpady. Co robić w tej pieprzonej sytuacji? Tylko grupka outsiderów, mutantów pierwszego stopnia z przedmieść, wydaje się znać odpowiedź! "Violent Skate Bulldogs Complete" zawiera wszystkie historyjki z udziałem antropomorficznego gangu, brzydkie wyrazy, oraz pretekstową fabułę.

Brak komentarzy: