środa, 19 listopada 2014

#1780 - Komix-Express 274

Vanistendael w stolicy, a Niese na Kurczakach. Listę zagranicznych gości przyszłorocznego Festiwalu Komiksowa Warszawa otwiera Judith Vanistendael. Belgijska artystka komiksowa przyjedzie do naszego kraju na zaproszenie Wydawnictwa Komiksowego, którego nakładem już wkrótce ukaże się jej album "Kiedy Dawid stracił głos", nagrodzony trzema statuetkami Eisnera. Natomiast już w styczniu Wrocław w ramach festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki gościć będzie Ralpha Niese. Pochodzący z Lipska twórca zaprezentował próbkę swoich umiejętności w pierwszym numerze "Tricepsa". Z okazji jego przyjazdu do Polski wydawnictwo ATY szykuje pewną niespodziankę. Potwierdzono również, że kolejnymi gośćmi ZK2015 będą członkowie ekipy GoodLeg Toys, grupy niezależnych twórców z Berlina, którzy trudnią się wytwarzaniem figurkowych dziwactw od 2012 roku. Ich projekty są w dużej mierze inspirowane popkulturą lat 80-tych i 90-tych minionego wieku. Nasi zachodni sąsiedzi na Kurczakach pokażą swoją zmutowaną kolekcję oraz opowiedzą o swojej twórczości. W skład Goodleg Toys wchodzą PabloLuke i pomagający z doskoku - wspomniany wyżej Ralph Niese.
Pozostają jeszcze w temacie drogocennego drobiu - organizatorzy Złotych Kurczaków wystosowali następujący apel:

Drodzy niezależni! Najlepsza impreza świata (Złote Kurczaki - przyp. org.) na której będą przyznawane Najbardziej Prestiżowe Nagrody Świata (Złote Kurczaki - przyp. org.) zbliża się wielkimi krokami i potrzebujemy Waszej pomocy! Jeśli uważacie, że któryś z wydanych w 2014 roku (to warunek pierwszy) komiksów bez ISBN`u (to warunek drugi) powinien znaleźć się w gronie nominowanych, to przysyłajcie Wasze propozycje na adres zlotekurczaki@gmail.com, w temacie wpisując magiczne słowo "zgłoszenie", a w treści wiadomości tytuł, autorów, datę wydania plus okładkę. Na wiadomości od Was czekamy do 31 grudnia do 23.59.

Następnie je uporządkujemy i w pierwszych dniach stycznia zaprosimy Was do cyberprzestrzennego wyłonienia piątki kandydatów do każdej z kategorii (Komiks / Zin / Artysta / Scenariusz / Okładka).
Najlepsi z Najlepszych zostaną wybrani przez jury złożone z ekspertów 17 stycznia 2015 roku podczas drugiej edycji Złotych Kurczaków.

Warsztaty, warsztaty, warsztaty - od poniedziałku rozpoczął się cykl warsztatów prowadzonych przez Macieja Pałkę. Od 17 listopada w każdy poniedziałek w lubelskiej Pracowni Komiksu w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" (ul. Żmigrod 1) będą odbywać się zajęcia z autorem "Laleczek" i "Pogromcy pornografów". Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 30 zł w skali miesiąca. Natomiast w ten czwartek, 20 listopada w ramach 6. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim (ul. Warszawska 173) odbędą się warsztaty prowadzone przez Wojtka Cichonia. Pochodzący z Mińska rysownik jest autorem komiksu "Brama Czasu", a w prowadzeniu zajęć pomagać będzie mu Artur Grzenda. Wraz z uczestnikami warsztatów, które rozpoczną się o godzinie 11:00 tworzony będzie komiks o nowych przygodach Piotra S. wpisanych w miński pejzaż. I wreszcie w dniach 21-22 listopada we wrocławskim Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin (ul. Dubois 33-35a) będą miały miejsce warsztaty pod szyldem "Legenda o Sobotniej Górze". Przeznaczone będą one dla miłośników mangi powyżej 16 roku życia, którzy chcą poznać techniki rysowania właśnie w tym stylu. Wstęp jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje kolejność zapisów. Warsztaty prowadzić będzie Monika Sodkiewicz, a ich opis prezentuje się następująco:

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy zapoznają się z dawnymi podaniami i legendami związanymi z Dolnym Śląskiem. Zagłębią się w tajniki pracy ilustratora, wykonają plan ilustracji do poznanych opowieści.

Na kolejnym spotkaniu będzie mowa o nowych technikach ilustracyjnych – komiksie i mandze, o ich historii i specyfice. Pod okiem prowadzącej uczestnicy sami będą próbowali stworzyć elementy ilustracji w stylu mangi, by w końcu wspólnie wykonać komiks przedstawiający wydarzenia z wybranej legendy.

Spotkania, spotkania, spotkania - do Torunia zawita Karol Kalinowski. Artysta podpisujący się pseudonimem KRL będzie gościem lokalnego Festiwalu Książki, które odbywa się w Domu Muz (ul. Poznańska 52). Spotkanie będzie miało miejsce o godzinie 11:00 dnia 29 listopada, a będzie skupione głównie na "Łaumie". Wstęp jest wolny, a w rolę prowadzącej wcieli się Agnieszka Dąbrowska. Spotkanie zapowiadane jest w następujący sposób:

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z fragmentami opowieści o Dorotce, dziewczynce z miasta, która przenosi się do jednej z Jaćwieskich wsi. Poznamy warsztat rysownika i podpatrzymy, w jaki sposób tworzy się komiksy, by potem stworzyć własny z użyciem różnych technik plastycznych. Na końcu ułożymy z poduszeczek „węża opowieści”. Każdy z uczestników zabierze ze sobą do domu na poduszeczce fragment opowieści. 

Nieco wcześniej, bo już w tym tygodniu, 21 listopada w ramach kolejnego spotkania organizowanego przez Małopolskie Studio Komiksu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w Artetece pojawią się autorzy komiksu "Odpamiętani". Jest to projekt powstały pod mecenatem Muzeum Historii Polski przy okazji rocznicy I Wojny Światowej, którego założeniem jest przypomnienie wydarzeń i przedstawienie wartości tamtego okresu (pisząc w wielkim skrócie). MSK zaprasza jak zwykle o godzinie 18:30 do WBP (ul. Rajska 12 - wejście od ul. Szujskiego). Spotkanie poprowadzi Artur Wabik, a wstęp jest oczywiście wolny.

Z kolei już w środę, 19 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Czytomania". W Nowogardzkim Domu Kultury (Pl. Wolności 7) miłośnicy literatury tym razem spotkają się, aby porozmawiać o komiksach. Zapowiedź prezentuje się pysznie. Przeczytajcie zresztą sami:

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Czytomania". Spotkanie miłośników komiksów, których prosimy o przyniesienie swoich ulubionych kolorowych zeszytów, odbędzie się 19.11.2014 o godz. 16:00. Podczas trwania spotkania powstanie lista ulubionych komiksów. Przewidziana jest też debata: komiks za czy przeciw? Ponadto poznamy sposoby tworzenia komiksów np. komiks japoński. Przewidziane jest rysowanie własnego komiksu lub kolorowanie malowanek. Na zakończenie posłuchamy o tym, jakie przygody przytrafiły się "Pannie Kreseczce".

I wreszcie z Poznaniu w sobotę 22 listopada w klubie/księgarni Zemsta (ul. Fredry 5/3a) odbędzie się spotkanie dotyczące książki "Komiks i jego konteksty". Z Michałem Traczykiem, współredaktorem publikacji, literaturoznawcą, redaktorem "Zeszytów Komiksowych", współzałożycielem i członkiem zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej, rozmawiać będzie mój redakcyjny kolega, Maciej Gierszewski. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Z artykułów zgromadzonych w tomie "Komiks i jego konteksty" przebija wrażliwość na wszelkie zmiany i niuanse rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej. Ich autorzy wydeptują własne ścieżki, czasem się spotykając, czasem korzystając ze wskazówek i map (różnych metod i inspiracji), każdorazowo eksplorując nowe obszary badań bądź odświeżając to, co już odkryte. Łączy ich doświadczenie – wspólnie bowiem zaznaczają wyraźny punkt na mapie polskiego komiksoznawstwa.

Od 12 listopada do 23 grudnia wrocławska Mediateka zaprasza na cykl wystaw "Oblicza komiksu". Na jej łamach prezentowana będą prace grafików i malarzy, którzy tworzą komiksy i dla komiksu, ale ich prace przełamują schematy postrzegania graficznej strony tego medium. Na wystawie zobaczymy około 50 plansz z ilustracjami i okładkami pochodzącymi z publikowanych w Polsce książek obrazkowych. Artyści biorący udział w projekcie: Tim Sale (od 12 listopada do 25 listopada), Shaun Tan (od 26 listopada do 9 grudnia) i James Jean (od 10 grudnia do 23 grudnia).

Tim Sale – amerykański rysownik komiksu, który wraz z Jephem Loebem stworzył jedne z najciekawszych historii o "Batmanie – Długie Halloween""Mroczne Zwycięstwo""Catwoman: Rzymskie wakacje". W Polsce ukazały się one nakładem wydawnictwa Mucha Comics.

Shaun Tan – australijski rysownik, ilustrator, laureat Oscara za film krótkometrażowy "Zagubiona rzecz" zrealizowany na podstawie jego własnej ilustrowanej książki. Artysta słynie z surrealistycznych, przywodzących na myśl marzenia senne, ilustracji do książek o tematyce społecznej, politycznej i historycznej. Jego książki: "Przybysz""Opowieści z najdalszych przedmieść""Regulamin na lato" i "Zgubione, znalezione" ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

James Jean – amerykański malarz, pochodzący z Tajwanu, twórca wielu okładek do komiksów wydawnictwa DC Comics, laureat licznych nagród, w tym 7 statuetek Eisnera. Jego okładki ilustrują serię "Baśnie", która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont.

Organizatorem cyklu jest Andrzej Jarczewski i fundacja ALIAS, gospodarzem i współorganizatorem: Mediateka Wrocław. Mediateka znajduje się przy placu Teatralnym 5 we Wrocławiu.

Już w grudniu swoją premierę będzie miał "Absalom. Duchy Londynu", drugi po "Czarnej dziurze" komiks ze Studia Lain. Jeśli idzie o szczegóły edytorskie - 96 czarno-białych stron, format A4, 44,50 złotych. Gatunkowo rzecz zapowiada się na zgrabne połączenie horroru i komiksu akcji, a opis przedstawia się tak:

Współczesny Londyn. Weteran policji, inspektor Harry Absalom, dowodzi specjalnym oddziałem, który wspiera Porozumienie – dyplomatyczny traktat zawarty w szesnastym wieku pomiędzy tronem Anglii a Piekłem. Jeśli jakikolwiek demoniczny stwór złamie zasady, Harry i jego drużyna znajdą go i unieszkodliwią. Nieszczęśliwy stary drań, który przyciąga kłopoty, jest wprost idealny do tej roboty!

Historia napisana przez Gordona Renniego ("Necronauts") oraz oszałamiające rysunki świeżego talentu – Tiernena Trevalliona. "Absalom" to pełna emocji mieszanka akcji i horroru!

Brak komentarzy: