wtorek, 2 sierpnia 2011

#822 - Trans-Atlantyk: San Diego Comic Con 2011 Special (cz.4)

Dark Horse Comics w San Diego zaprezentowało serię teaserów, które reklamowały trzy, wielkie projekty komiksowe tego wydawnictwa. Jeszcze przed konwentem wyciekła informacja, że jednym z nich ma być komiks Guillermo del Toro. "The Strain" to adaptacja powieściowej trylogii pod tym samym tytułem, pióra del Toro i Chucka Hogana. Całość ma zamknąć się w 3 cyklach liczących po osiem zeszytów, co razem da 24 numery, które ukażą się w przeciągu dwóch lata, począwszy od 2012. Ich wykonaniem mają zająć się David Lapham i Mike Huddletson, a sam del Toro ma wszystko uważnie nadzorować. Drugą zapowiedzią jest seria autorstwa Toma Morello, charyzmatycznego gitarzysty zespołu Rage Against the Machine. Z wrodzonoą dezynwolturą artystą stwierdził, że chciał spróbować sił w komiksie, bo nie miał czasu na pisanie powieści, ani użeranie się z przemysłem filmowym. W pracy nad "Orchid" pomoże mu Scott Hepburn, a sam komiks ma być epicką opowieścią w stylu "Gwiezdnych Wojen" albo "Władcy Pierścieni", nasyconą lewicującym przesłaniem. Pierwszy zeszyt ukaże się w październiku. "House of Night" to ostatni z anonsowanych projektów. Będzie to nowa przygoda Zoey Bird, bohaterki znanej z powieściowego cyklu pióra P C Cast, będącego swoistym połączeniem "Zmierzchu" i "Harry`ego Pottera". Skrypt napisze Kent Dalian, oprawę graficzną przygotują Joelle Jones i inni artyści. (KO)

Ted McKeever tworzy mało, ale za to z przytupem. Znany w Polsce z komiksu "Batman: Machiny", charakteryzujący się niekonwencjonalną i z miejsca rozpoznawalną kreską artysta, po ponad rocznej przerwie, na początku 2012 powróci z nową mini-serią zatytułowaną "Mondo". Jakichkolwiek szczegółów odnośnie fabuły brak, ale patrząc na dotychczasowy dorobek tego twórcy można mieć pewność, że będzie to opowieść zakręcona i nietuzinkowa. Wiadomo natomiast, że komiks będzie wydawany w formacie ze Złotej Ery, który był wyższy i szerszy od obecnego. Wydawcą nowego tytuły McKeevera będzie ponownie Image Comics. (PD)

Od 2012 roku, mniej więcej co dwa lata, będzie można spodziewać się wydania powieści graficznej do scenariusza Roberta Kirkmana i z rysunkami Charliego Adlarda. Przedsięwzięcie opatrzone będzie wspólnym tytułem "Album", a one-shotowe opowieści zamkną się na 56 stronach w formacie europejskim i równolegle będą ukazywać się na rynkach amerykańskim i francuskim (nakładem Delcourt). Pierwszy tom cyklu autorstwa duetu odpowiedzialnego za sukces "Żywych trupów" zatytułowany "The Passenger", opowie historię załogi kosmicznego statku wiertniczego, którą nękają piraci oraz robot-zabójca uwięziony na pokładzie. Kolejnym albumem, jak zapowiedział Kirkman, ma być historia z gatunku western. (PD)

Powszechnie za twórcę formatu powieści graficznych w Ameryce uznaje się Willa Eisnera. Inne zdanie na ten temat ma Jim Steranko, niewątpliwie jeden z najciekawszych amerykańskich klasyków. Eisnerowska "Umowa z Bogiem" ukazała się w 1978 i w dodatku nie była pełnometrażową fabułą, tylko zbiorem krótkich historii. Dwa lata przed nią zadebiutowała "Red Tide" (pierwotnie zatytułowana "Chandler: Red Tide") i Steranko twierdzi, że to właśnie jego dzieło winno być uznane za pierwszą, prawdziwą graphic novel. W San Diego ogłoszono, że nakładem Dark Horse ukaże wznowienie tego komiksu, a także jego sequel. Obszerną zapowiedz będzie można zobaczyć na łamach "Dark Horse Presents" #3, a premiera "Red Tide" będzie miała miejsce w przyszłym roku. (KO)

Przy okazji prezentacji "Red Wing" Jonathan "ten, który zabił Human Torcha" Hickman zapowiedział, że na Comic Conie zaanonsuje dwa kolejne autorskie projekty. Słowa dotrzymał. Na jego warsztacie znajdują się obecnie "The Manhattan Projects", który powstaje we współpracy z rysownikiem Nicky`m Pitarrą. Będzie to opowieść o grupie naukowców pracujących nad bronią atomową w latach czterdziestych. Drugim tytułem jest "Secret", szpiegowska opowieść rysowana przez Ryana Godenheima. Oba te tytuły ukażą się w formie kilkuczęściowych mini-serii nakładem Image Comics. (KO)

Założone niespełna cztery lata temu wydawnictwo Radical Comics coraz śmielej radzi sobie nie tylko na rynku komiksowym, ale również w Hollywood. Podczas Comic-Conu ogłoszono, że rusza produkcja adaptacji mini-serii "Shrapnel: Aristeia Rising" Nicka Sagana, M. Zachary Shermana (scenariusz) i Bagusa Hutomo (rysunki). Akcja komiksu toczy się w roku 2250, gdzie główna bohaterka Sam, były żołnierz Słonecznego Przymierza, organizuje bunt na Wenus przeciwko twardym rządom koalicji i prowadzi kolonistów ku wolności. Główną rolę otrzymała dwukrotna zdobywczyni Oscara Hilary Swank ("The Next Karate Kid", "Buffy the Vampire Slayer"). Warto też wspomnieć, że okładkę, którą reklamuje się "Shrapnela" wykonał Polak, Marek Okoń. Obecnie na ekrany kin przenoszone są jeszcze trzy tytuły Radical: "Oblivion", "Hercules" i "Last Days of American Crime". (PD)

Kevin Eastman – współtwórca oryginalnych Tennage Mutant Ninja Turtles oraz od 1991 roku redaktor naczelny i wydawca magazynu "Heavy Metal" – powraca do pracy twórczej. Oprócz pisania scenariuszy do spółki z Tomem Waltzem do startującej w sierpniu nowej serii "TMNT" pod skrzydłami IDW Publishing, wyprodukuje w najbliższym czasie aż dwa filmy. Pierwszy z nich to oczywiście "Heavy Metal", projekt za który ostatecznie weźmie się Robert Rodriguez (zamiast Davida Finchera), a drugi to "Zombie Apocalypse" zapowiedziany, jako mieszanka akcji, zombie-horroru z elementami wojennymi i sztukami walki. W skrócie, w wizji Eastmana oraz (piszącego scenariusz i reżyserującego) Chee Keong Cheunga żywe trupy będą posługiwały się umiejętnościami godnymi mistrzów kung-fu, przez co ewoluują do rangi nadludzi. Jakkolwiek by to nie brzmiało - jest to pomysł godny podziwu. (PD)

Drawn and Quarterly na amerykańskim, a Delcourt na francuskim rynku wydadzą nową powieść graficzną Guy`a Delisle`a. "Jerusalem: Chronicles From The Holy City", podobnie jak "Kroniki Birmańskie" czy "Phenian", jest komiksowym pamiętnikiem z pobytu autora w stolicy Izraela. Akurat wtedy, gdy Delisle przebywał w Jerozolimie, palestyńsko-izraelski konflikt nabrał na sile. Podczas trwających trzy tygodnie walk w Strefie Gazy zginęło ponad 1000 osób. Jestem bardzo ciekaw jak trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie zostanie ujęta przez Delisle`a, którego stosunek do portretowanych w poprzednich travelogach reżimów budził wiele kontrowersji. Premierę "Jerusalem" przewidziano na wiosnę 2012 roku. (KO)

W 1988 roku na sklepowe półki trafił zapakowany w foliową torbę komiks pod tytułem "Black Kiss". Zaintrygowani czytelnicy, którzy zdecydowali się go kupić dostali pokręconą, noirową historię pełną seksu, perwersji, przemocy i absurdalnego humoru. Historia uzależnionego od heroiny muzyka jazzowego obrosła legendą z powodu obyczajowej śmiałości, na którą niewielu ówczesnych autorów było stać. Dziś zapewne komiks autorstwa Howarda Chaykina nie wzbudziłby takich kontrowersji. Obecnie Chaykin pracuje nad prequelem swojego komiksu, który ma być śmieszniejszy, mroczniejszy, straszniejszy i znacznie bardziej obrzydliwy, od swojego pierwowzoru. Nie znamy jeszcze jego ostatecznego tytułu ("Black Kiss 2" to tylko robocza nazwa projektu), który ukaże się nakładem Image Comics. (KO)

Brak komentarzy: