poniedziałek, 28 września 2015

#1963 - Komix-Express 308

Nowa edycja "Fastnachtspiel" czeka na wydanie, prace nad "Bellmerem" trwają, czyli co słychać u Marka Turka. Ziniol donosi o postępie prac nad komiksem będącym porzuconym dzieckiem katowickich starań o Europejską Stolicę Kultury 2016, opowiadającym o losach Hansa Bellmera. Ze względu na temat, zmuszony jestem pracować w oparciu o materiały źródłowe - komentuje Turek. Obłożyłem się literaturą, odwiedziłem 80% lokalizacji pojawiających się w komiksie, setki, często unikatowych zdjęć wylądowało na moim dysku, chociaż nie jest to komiks "dokumentalny", a raczej "impresja na temat" (opowiadanie o surrealizmie w sposób podręcznikowy wydaje mi się zbyt kiepskim żartem). Czego można spodziewać się po komiksie? Oprócz parafraz i cytatów z samego Bellmera, w komiksie pojawiają się również odniesienia do twórczości Maxa Ernsta czy Unicy Zurn, pojawia się również Hitler, ale odmówiłem sobie przyjemności nawiązywania do jego dokonań graficznych. Całość ma zamknąć się w 100 stronach, a ostatnia z nich ma powstać w ciągu kilku następnych miesięcy.Komiks na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Podczas 19. edycji MTK słowo "komiks" będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Organizatorzy imprezy wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym zapraszają na zupełnie nowe wydarzenie komiksowe. W tym roku Targom towarzyszyć będzie Salon Komiksu łączący cechy festiwalu i klasycznej giełdy. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentują swoje nowości w jednym miejscu. W ramach programu towarzyszącego odbędą się spotkania, wykłady oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Malowanie na żywo, pokazy cosplay i okazje do spotkania z ulubionymi twórcami. Stoisko wydawnictw komiksowych i Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego zlokalizowane będą w sekcji D hali Wisła, zaś wszystkie spotkania odbędą się w sali Budapeszt C. Swoją obecność potwierdzili między innymi KG, Timof, Mucha, Incal, Strefa Komiksu i Wydawnictwo Gindie.

Trzecią i ostatnią premierą ATY na MFKiG będzie trzecie i ostatnie wydanie "Planety uciętych kończyn". W 2014 roku komiks został uhonorowany nagrodą publiczności dla najlepszego polskiego albumu komiksowego sezonu 2013/2014. I właśnie z okazji rocznicy tego spodziewanego sukcesu do sprzedaży trafia kolejne wydanie tego dzieła. Zachętą dla tych, którzy mają już pozostałe dwa wydania będzie nowa okładka Daniela Chmielewskiego, numerowana grafika autorstwa Łazura i nakład ograniczony do 69 egzemplarzy. Opis:

"Planeta uciętych kończyn" to historia rozpoczynająca awanturniczą serię sajensfikszyn pod niezwykle wyszukanym tytułem "Opowieści niestworzone".

W pierwszej odsłonie Człowiek Rakieta i jego pomocnik zabiorą czytelników w mrożącą krew w żyłach, lasującą mózg i wypacającą ostatnie złoża dobrego smaku podróż na daleką Sumatrę, gdzie będą musieli stawić czoła kosmicznym tubylcom i odbić z ich rąk pewną ziemiankę.

Czy uda im się wrócić na naszą planetę!? Co ich spotka w przestrzeni kosmicznej!? I jak bardzo tytułowe kończyny dadzą im się we znaki?! Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w "Planecie..." oraz siedmiotomowej encyklopedii PWN. Nic już nie będzie takie samo!

Trzeba również uzupełnić łódzkie zapowiedzi Timofa. Do "Równonocy","Czar zjar", "Spektakularnej straty czasu" i "Wróć do mnie, jeszcze raz" dołączyły kolejne trzy tytuły:

"Bal" (Nuno Duarta i Joana Afonso) - 64 strony, 49,00 zł.

Inspektor Międzynarodowej Policji Ochrony Państwa PIDE zostaje wysłany, aby zbadać szereg dziwnych zdarzeń związanych z powracającymi zza grobu rybakami, którzy nawiedzają małą wioskę na wybrzeżu, żyjącą chorymi wierzeniami, mrocznymi tajemnicami i kompromitującymi sekretami.

Bal to jeden z najbardziej docenionych przez czytelników i krytyków portugalskich komiksów i zdobywca sześciu Branżowych Nagród Komiksowych oraz dwóch Nagród Krajowych 2013. Do polskiego czytelnika album trafia w wersji deluxe, wzbogaconej o dodatki zza kulis procesu twórczego.

"To jest horror. Wzbudzająca strach opowieść. Idealna do opowiadania przy ognisku. No i wydarzyła się ona w Portugalii w czasach, kiedy wrogiem mógłby być nasz najbliższy sąsiad”. Filipe Melo - muzyk, scenarzysta The Incredible Adventures of Dog Mendonça & PizzaBoy opublikowanego przez wydawnictwo Dark Horse.


"Kroniki dyplomatyczne" (Christophe Blain, Abel Lanzac) - 216 stron, 126,00 zł.

Młody Artur Vlaminck zostaje zatrudniony jako doradca odpowiedzialny za język komunikatów ministra spraw zagranicznych Francji. Szybko staje się jasne, że ma pisać przemówienia ministra. Pikanterii dodaje fakt, że stale musi szukać swojego miejsca pomiędzy gabinetami ludzi, którzy krążą po korytarzach Quai d'Orsay, a tu stres, ambicje i brudne sztuczki są na porządku dziennym.
 

Album oparty na doświadczeniach Abla Lanzacka, który był doradcą w ministerstwie, przedstawia zakulisowy obraz polityki i polityków - obraz pełen ciętego humoru i ludzkich słabostek w najczystszej postaci.

Polityka od kuchni ukazana zostaje jako niekłamana pasja, misja i autentyczne zaangażowanie, ale także jako rozpalająca wyobraźnię gra interpersonalna wymagająca ogromnej inteligencji i zdolności do zakulisowych rozgrywek. Błyskotliwy scenariusz i nadzwyczajny zmysł obserwacji rysownika sprawiają, że komiks zasługuje na najwyższą uwagę. Wciągająca lektura.


"Żyjesz?" (Maciej Kur, Roman Pietraszko) - 60 stron, 19,99 zł.

Povieglia, tycia wyspa położona na Weneckiej lagunie, miejsce kwarantanny chorych na dżumę. Kraina parująca śmiercią i budzącymi trwogę lekarzami. Zagadkowa dziewczyna wyczołguje się z lawiny zwłok i rozpoczyna samotną wędrówkę po wyspie w poszukiwaniu bratniej duszy. Niebawem ta pojawi się na jej drodze i przyjdzie im razem walczyć o przetrwanie. Cicha opowieść niczym z makabrycznego snu bądź błogiego koszmaru…Z kolei Wydawnictwo Roberta Zaręby do Łodzi przywiezie dwa nowe komiksy - drugi tom "Ołtsajders" Pawła Gierczaka zatytułowany "Chrzest ognia" (56 stron, 19,99 złotych) i trzeci tom "Komiksów na NIE" Ryszarda Dąbrowskiego (56 stron, 39,99 złotych). Niestety, wydawnictwo nie udostępniło żadnej szerszej zapowiedzi tych tytułów - do obejrzenia są jedynie przykładowe kadry z "Ołtsajdersów". Z innych premier MFKiG trzeba jeszcze wspomnieć o drugiej antologii "24 Hour Comics", która zbiera komiksy stworzone podczas gdańskiego całodobowego rysowania oraz dwóch tytułach autorstwa Anny Krztoń, czyli "Okresie krakowskim" i magazynie "Brudno".

Pojawiła się informacja o kolejnej wystawie przy 26. MFKiG w Łodzi. Z okazji 5-lecia bloga Na plasterki (które przypada na 19 lipca br.) Hegemon, Kapral i Łamignat przygotowali ekspozycję zatytułowaną "Na plasterki!!! czyli Janusz Christa dla zaawansowanych". Wystawę będzie można oglądać w Poleskim Ośrodku Sztuki (vis-a-vis Atlas Areny) od 2 do 18 października. Prezentowane na niej będą  znaczki, puzzle, plakaty, widelce, kalendarze, koszulki, piraty i tandetne podróby związane z twórczością klasyka polskiego komiksu, a także  ponad 100 oryginalnych szkiców i komiksowych plansz, udostępnionych przez Paulinę Christę i kilkadziesiąt tablic z ciekawostkami. Krótko mówiąc, cały Christa w jednym miejscu: od "Jazzu" i "Przygody", przez "Wieczór Wybrzeża", "Świat Młodych" i "Relax", aż po tajemnicze, niedokończone projekty z lat 1990. Wernisaż będzie miał miejsce w piątek 2 października o 20:30, a oprowadzanie przez ekipę Na plasterki odbędzie się w sobotę 3 października o godzinie 16:30.

3 komentarze:

Jarek Obważanek pisze...

O ile mi wiadomo wernisaż wystawy KiK ma być w piątek o 20:30. Sobotnie oprowadzanie swoją drogą.

Kuba Oleksak pisze...

Dzięki za uwagę Jarku. Poprawione.

Anonimowy pisze...

Dawać ten "Fastnahtspiel"! Już rok temu szykowałem się na zakup.