środa, 23 września 2015

#1960 - Komix-Express 307

26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier zacznie się w pierwszy weekend października, ale już od czwartku 17 września część wystaw pilotujących imprezę będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

"Wystawa ilustracji i plakatu Bartosza Kosowskiego" - łodzianina znanego bardziej za granicą niż w kraju. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane w takich konkursach jak New York Festivals Awards, American Illustration, czy European Design Awards oraz publikowane w prestiżowych wydawnictwch Taschen („Illustration Now! 4”) oraz Lürzer’s Archive („200 Best Illustrators Worldwide 2011/2012”). Natomiast plakat do „Lolity” Stanleya Kubricka, przygotowany na wystawę w San Francisco, otrzymał złoty medal Society of Illustrators New York w kategorii Advertising.

"Daniel Baum: Ujawniamy historię". Wystawa ta (powstała przy współpracy ze scenarzystką Pauliną Królikowską) ma za zadanie w różnorodny i angażujący sposób przybliżyć tematykę mniej powszechnie znanych kart polskiej – i światowej – historii. Zwłaszcza z czasów II wojny światowej. Dzięki zastosowaniu na ekspozycji różnych technik – od malarstwa, poprzez komiks i instalację artystyczną - chcemy zaciekawić i poruszyć odbiorcę skłaniając go do refleksji nad losami zwykłych ludzi, którzy trafili do nazistowskich obozów koncentracyjnych i do ostatnich dni swojego życia próbowali uporać się z obozową traumą.


"Ilustracje do gier fantasy" to wystawa zbiorowa sześciu freelancerów tworzących na potrzeby rynku gier. Dzięki tej ekspozycji poznamy barwne i zaczarowane światy odległych planet, ale też i mroczne wizje z wnętrza podświadomości…

"Bartosz Sztybor – scenariusze". Bartosz Sztybor to dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy, a przede wszystkim jeden z aktywniejszych polskich scenarzystów komiksowych. Wielokrotny laureat konkursu na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Współpracuje m.in. z Sebastianem Skrobolem, Andrijem Tkalenko, Piotrem Nowackim.

"20 plansz na 20-lecie Śledzia". Michał „Śledziu” Śledziński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie komiksiarzy. Rozgłos przyniosła mu seria „Osiedle Swoboda”. Przez lata jako redaktor naczelny tworzył legendarne czasopismo Produkt. Wykreował także parę komicznych postaci: Fido i Mel (historyjki te publikował na swych łamach m. in. Świat Gier Komputerowych).

"Wiedźmin czyli Geralt z Rivii zwany Białym Wilkiem". Narodziny tego bohatera to grudzień 1986 roku, kiedy Andrzej Sapkowski opublikował opowiadanie „Wiedźmin”. Był to przełom dla polskiej fantastyki, a postać Wiedźmina stała się niemalże jej symbolem. Znaczącym punktem okazała się również premiera gry komputerowej wydanej przez firmę CD Projekt RED. Nasza wystawa w barwny sposób opowiada jak przebiega proces powstawania postaci: od konceptu do gotowych postaci z gier. Wystawy w budynku D CMW będą czynne do 18 października.

Łódzkie nowości ATY/AnTY. Nakładem tej niezależnej oficyny na MFKiG ukażą się (przynajmniej) dwie pozycje. Pierwszą z nich będzie nowy komiks Michała Rzecznika, czyli "Michał i Bartek. Bardzo źli policjanci". Za liczący sobie 28 czarno-białych stron w miękkiej, kolorowej okładce zapłacić będzie trzeba 15 złotych. Jeśli nowy komiks Rzecznika, będzie przynajmniej tak samo dobry, jak "Warszawa", to szykuje nam się kolejny przebój. Opis tej pozycji jest tyle krótki, co zagadkowy:

Jeden dzień z życia dwóch bardzo złych policjantów. W rolach głównych: Harvey Keitel i Nicholas Cage.

Drugą pozycją jest ekskluzywne wydanie "Ust pełnych śmierci" Łukasza Mazura. Limitowana do 200 egzemplarzy edycja i pełna bonusów kosztować będzie 22 złote. Konkrety:

"Usta pełne śmierci" zachwyciły czytelników i krytyków komiksowych na całym globie. Do tej pory komiks ukazał się w wersji polskiej i angielskiej (dwa wydania), a od miesięcy na niemieckim rynku toczą się bitwy o kupno praw do tej historii. Nie dziwi więc, że przyszedł czas na ekskluzywne wydanie komiksu na rodzimym rynku.

Tym razem w ręce czytelników trafi powiększona o dwie strony pełne walki historia w formacie A4, wzbogacona o biogram głównej bohaterki. Ale to dopiero początek! Głównym daniem albumu "Usta pełne śmierci - Wielka Kolekcja Komiksów Łazura / Artist's Edition" jest możliwość zajrzenia do szuflady twórcy, zapoznania się z oryginalnymi planszami, szkicami, notatkami i concept artami wzbogaconymi o komentarz autorski. To pierwsza taka pozycja na rodzimym rynku, czerpiąca garściami z bardzo modnych kolekcjonerskich wydań komiksów z samej Ameryki.

Wydanie posiada dwie okładki (flipbook) oraz jest limitowane do jedynie dwustu numerowanych egzemplarzy. Dla osób, które nie słyszały jeszcze o tym komiksie (czy są takie?!) przypominamy jego krótki opis: jedna strona wstępu i dziewięć wpie#$%lu. W roli głównej Fantomah - postać stworzona przez Fletchera Hanksa (1887-1976) w 1940 roku.

A jak już przy Rzeczniku jesteśmy - w Łodzi ukaże się inny komiks jego autorstwa, a mianowicie "Żona dyplomaty", czyli pierwszy numer serii "KOT" z rysunkami Leszka Wicherka. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących ceny, ani objętości, ale po przykładowe plansze odsyłam na Gildię. Opis prezentuje się tak:

Por. Bogusław Klaudiusz Kot – kawaler, urodzony w 1938 r. w Warszawie. Po maturze ukończyłem Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. W Komendzie Głównej MO jestem zatrudniony od 1966 roku. Posiadam mieszkanie własnościowe M2 oraz samochód osobowy Fiat 125p.


Czy zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wyglądała praca Milicji Obywatelskiej? Za radiowymi i telewizyjnymi doniesieniami o schwytaniu groźnych przestępców czy rozbiciu bandyckich szajek kryje się trud anonimowych oficerów, podoficerów i szeregowych, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Oddajemy w Wasze ręce komiks, który przybliży kulisy działania jednego z takich zespołów. Przekonacie się, że choć świat przestępczy nigdy nie śpi, my – dzięki takim ludziom, jak por. Bogusław Kot – możemy spać spokojnie.

Już w tę sobotę, 26 września będziemy obchodzić Dzień Batmana. To druga edycja światowego eventu poświęconego najbardziej znanemu komiksowemu superbohaterowi. Polskie obchody "Batman Day" zapowiadają się dość skromnie. Zorganizowany zostanie Wielki Test Wiedzy o Batmanie przygotowanym przez serwis BatCave. Można w nim wygrać gry wideo, fototapety ścienne i obrazy Canvas, komiksy oraz inne niespodzianki. Po więcej szczegółów odsyłam na tę stronę. Oprócz tego 26 września w wybranych księgarniach komiksy o Batmanie w promocyjnych cenach (rabaty od 20% do 30%). W akcji biorą udział Sklep Gildia, Incal, Yatta, KiK i sklep Egmontu.

Scream Comics zapowiada. Rok 1889. Wiktoriańska Anglia panuje nad światem, a Londyn jest jego centrum. Okres wielkich odkryć i wynalazków. Malcolm Max - dżentelmen detektyw prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy... Towarzyszy mu, pochodząca z Europy Wschodniej urocza Charisma Myszkina. Kobieta wyjątkowej urody ale i... obdarzona nieziemskimi mocami, potomkini prastarego wampirzego rodu... Komiks zatytułowany "Malcolm Max" reklamowany jest jako znakomita opowieść sensacyjna dziejąca się w mieście i czasach największego detektywa wszech czasów. Pełna zwrotów akcja, steam-punkowe elementy wplecione w klimat noir. Komiks wyszedł spod rąk Petera Menningena (scenariusz) i Ingo Roemlinga (rysunek). Pierwszy tom serii zatytułowany będzie "Łowcy ciał". Przykładowe kadry do obejrzenia na stronie niemieckiego wydawcy.

17 września w warszawskim barze Pies czy Suka (Szpitalna 8a) odbył się wernisaż wystawy prac Agaty "Endo" Nowickiej. "I am the sea and nobody owns me" oglądać będzie można do 25 października.

Pochodzący z piosenki Pippi Langstrumpf cytat-motto to humorystyczny manifest dziecka, kobiety, artystki o niezależność i swobodę twórczą. Po przeszło 10 latach pracy jako ilustrator do wynajęcia Agata Endo Nowicka decyduje się pokazać twórczość, która nie została zrealizowana na zamówienie. Powstałe w trakcie podróży kolaże, szkice czy rysunki czerpią z mocy eksperymentowania, obserwacji i przypadkowości. Droga do wyzwolenia się z własnego stylu związanego z pikselową estetyką komputerową wiedzie Agatę przekornie poprzez powrót do tradycyjnych narzędzi. Na wystawie można obejrzeć prace wykonane tuszem, wyklejane płatkami złota, czy szkicowane ołówkiem. Znajdują się tu rysunki dwuwymiarowe czy kolaże, ale również trójwymiarowe mini-instalacje zrobione z próbnych szkiców, papieru i ramek. Endo, dziewczyna znad morza, motywem wody i siłą spontaniczności zaprasza na swoją ostatnią wystawę w Polsce przez przeprowadzką za ocean.

Dokładnie tydzień przed nową edycją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi zapraszamy na kolejne Allboomowe Pogaduchy Komiksowe prowadzone przez dwóch uczestników tego komiksowego święta. W ofercie jak zwykle możliwość porozmawiania (i nierzadko pospierania się) o najnowszych wydarzeniach, wydanych i zapowiedzianych komiksach, oczekiwaniach wobec zbliżających się filmów oraz powrotów seriali. Gratis standardowa porcja suchych żartów oraz dobrej muzyki. Czas akcji? 26 wrzesień, godzina 17:00. Miejsce akcji? Serwująca pyszną kawę i herbatę komiksowa Klubokawiarnia Allboom, którą znajdziecie w Katowicach przy ulicy 1-go Maja 46. Serdecznie zapraszamy!

1 komentarz:

Blogger pisze...

Do you watch live sex cams? You will not forget BongaCams.