wtorek, 15 września 2015

#1952 - Komix-Express 305

MFKiG 26 news - o to, jak postępują prace nad największym komiksowym festiwalem w Polsce zapytaliśmy dyrektora artystycznego imprezy, Piotra Kasińskiego. Oto odpowiedz, jaką otrzymaliśmy: Prace nad festiwalem idą pełną parą - zapewnia Kasiński. Niemal gotowy jest program godzinowy, trwają ostatnie konsultacje i poprawki. Jak co roku jest niezwykle ciasno w spotkaniowym terminarzu - co oczywiście cieszy, bo pokazuje, że w komiksie w Polsce dużo się dzieje. Ale też nie ułatwia poskładania wszystkiego w całość! A czym tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich? Tegoroczna część komiksowa festiwalu nie będzie znacząco odbiegać od tej z lat poprzednich. Natomiast, zwłaszcza w porównaniu z ubiegłym rokiem, dzięki współpracy z ESL, poprawić ma się jakość strefy gier. W najbliższy czwartek otworzymy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa sześć festiwalowych wystaw. Kolejne, w innych miejscach, będą do zwiedzania od 2 października.Komiksowi goście na zgoła niekomiksowej imprezie. Gośćmi festiwalu Conrada, który odbędzie się 19-25 października, będą Marzena Sowa i Krzysztof Gawronkiewicz. Wezmą oni udział w dyskusji o obrazie wojny w komiksie wraz z Mariuszem Sołtysikiem oraz Maciejem Świerkockim, autorami picturebooka "Naród zatracenia". To fajnie uczucie, kiedy obok nazwisk kojarzonych z wielką literaturą, sztuką wysoką, obok Wiesława Myśliwskiego, Hanny Krall, Zbigniewa Libery czy Wojciecha Tochmana pojawiają się ludzie związani z tym, co niedawno uchodziło za "bękarta kultury". Gwoli ścisłości obok Sowy i Gawrona wśród na liście zaproszonych znajduje się również Kamil Śmiałkowski, który w komiksowie jest od zawsze albo i jeszcze wcześniej.

Kolejny Polak w Marvelu - w pewnym sensie, przynajmniej. Jakub Rebelka ("Doktor Bryan", "La Cite des Chiens") przygotował jedną z alternatywnych okładek do pierwszego numeru serii "Dr. Strange" Jasona Aarona i Chrisa Bachalo, która startuje 7 października. Okazuje się, że w Marvelu podoba się, to co robię - opowiada Rebelka o początkach współpracy z największym amerykańskim wydawnictwem komiksowym. Widzieli moje prace na tumblerze i zamówili okładkę. Powiedziałem, że lubię Doktora Stange`a no i poszło. Skromny chłopak, z tego Rebelki. Miejmy nadzieję, że na jednym coverze się nie skończy...


Zbiorczy news o tym kto w jakiej kolejnej superbohaterskiej kinówce zagra lub ma zagrać. Prześliczna Zoe Saldana pojawi się w adaptacji znakomitej powieści graficznej Joe Kelly`ego "I Kill Giants". Gamora wcieli się w postać pani Molle, szkolnej psycholog, która służy pomocą głównej bohaterce, Barbarze - z kolei w tej roli z kolei zobaczymy Madison Wolfe. Produkcją "I Kill Giants" zajmie się Chris Columbus, a reżyserią - Anders Walter, który w 2014 otrzymał Oskara za krótkometrażowe "Helium". Rachel McAdams potwierdziła swoją obecność na planie "Doktora Strange`a". W lipcu pojawiły się pierwsze pogłoski o tym, że aktorka przymierzana jest do pierwszoplanowej roli żeńskiej w kolejnej marvelowskiej produkcji. Wciąż jednak nie wiadomo w kogo McAdams miałaby się wcielić - w spekulacjach najczęściej pojawia się Night Nurse, ale to wciąż nic pewnego. Sean Bean i Eva Green w "Wonder Woman"? Podobno ten duet miałby zagrać dwójkę protagonistów głównej bohaterki, odpowiednio Aresa i Kirke. Raczej prędzej, niż później przekonamy się czy polega to na prawdzie, bo zdjęcia do filmu z Gal Gadot i Chrisem Pine`m mają ruszyć już jesienią.

Warsztaty komiksowe w Muzeum Warszawskiej Pragi. 19 września zajęcia z komiksowego rzemiosła z wykorzystaniem anegdot z muzealnego Archiwum Historii Mówionej poprowadzi Daniel Chmielewski, autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym.. Warsztaty odbywać się będzie w muzeum (Targowa 50/52) i rozpoczną się o godzinie 16:50. Historie obrazkowe, które mają powstać przyjmą formę paska komiksowego. Muzeum swoje zaproszenie kieruje do młodzieży, ale w warsztatach mogą wziąć udział także dzieci w wieku szkolnym – samodzielnie lub w ramach interakcji z rodzicem.

Widmo ekranizacji kultowego "Akiry" krąży nad Hollywood przynajmniej od dekady. Z budzącym wielkie kontrowersje wśród fanów oryginału projektem adaptacji mangi Katsuhiro Otomo łączono już wiele nazwisk. Tym razem padło na Christophera Nolana, który według ostatnich doniesień miałby zająć się produkcją obrazu. A właściwie obrazów, bo amerykański "Akira" zgodnie z dzisiejszymi standardami miałby być trylogią. Całkiem niedawno Warner zapowiedział, że nowy film ojca "Incpecji" i "Mrocznego Rycerza" pojawi się w kinach w 2017 roku. Czy będzie to właśnie adaptacja "Akiry"?
Będzie nowy "Kamień przeznaczenia". Autor serii Tomasz Kleszcz zapowiedział na swoim blogu piątą część cyklu, która ma uświetnić dziesięciolecie jego debiutu. Nowy "Kamień" ma ukazać się podczas przyszłorocznego MFKiG. Kleszcz nie będzie jednak pracował nad komiksem sam. Zaprosiłem paru rysowników, którzy pomogą mi doprowadzić ten projekt do końca, bo sam miałbym wielkie problemy z powodu ciągłego braku czasu - czytamy na jego blogu. W sumie gotowych jest prawie 30 plansz, które w szufladzie leżą ponad 2 lata.

Brak komentarzy: